Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 17.06.2008, 13:15:34
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vsovi imi pare rau de tine daca tu ii faci saduchei si farisei pe sfintii parinti care au spus hotarat : botezul prin stropire nu are sfintire ...

treaba ta ...

apoi mai vsovi , daca nu stiai sfintii parinti au hotarat ca pe cei despartiti sa ii primeasca biserica prin mirungere ... asa ca nu te mai tot mira atata ... scrie la sfintii parinti , citeste , si apoi vino si invata ...

oricum eu ti-am dat citate de la sfintii parinti ca botezul prin stropire nu este botez ci erezie caci neaga moartea si invierea Domnului . dar daca tu consideri ca etsi mai presus decat sfintii parinti iat-e atunci dupa ereziile mintii tale ca o sa " termini bine " cu siguranta ...

bine ca mi-ati zis de parintele ilie cleopa si de dumitru staniloaie ca s-au pus impotriva sfintilor parinti , ca acuma sa vad si eu ce se ascundea sub pielea acestior doi rataciti care s-au dat mari ca pot ei adica sa schimbe randuielile sfintilor parinti ...

citatele de mai sus nu se pot interpreta , ele sunt foarte clare si spun negru pe alb ca botezul fara afundare neaga moastea si invierea Domnului si deci este eretic si fara sfintire ... si voi ati citit acele cuvinte foarte limpezi , dar se vede treaba ca nu toti au urechi de auzit si ochi de vazut ... ei vad numai ceea ce le spune gandul lor , in care se si inseala spre a lor pierzare ... sfintii parinti sunt sfintii parinti ... nu exista nimeni sa fie mai presus de sfintii parinti , nici ilie nu stiu cum nici teologul lui peste dumitru nu stiu cum nici mitropolitul anania te miri ce , nici nimeni absolut ...

daca nu gresesc poate ca acesti invatatori rataciti ai vostri , cu care in desert va laudati , nici nu stiau ce scrie in pidalion , saracii de ei ...m-as mira sa se fi mantuit ei cu asemenea ingnoranta si indrazneala ... auzi sa intemeieze ei alt botez decat acela adus pe pamant de Mantuitorul Iisus Hristos , adica sa aduca ei in ortodoxie botezul papistas invalid ... vai de ei si vai de cei care asculta de asemenea lupi imbracati in piei de oaie ... la iad cu arhierei si cu teologi si cu " sfinti " cu tot , caci in afara lui hristos si fara botez nimeni nu se mantuieste ...
Reply With Quote
  #152  
Vechi 17.06.2008, 13:22:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
vsovi imi pare rau de tine daca tu ii faci saduchei si farisei pe sfintii parinti care au spus hotarat : botezul prin stropire nu are sfintire ...
:dontgetit:

brrrr

:(
Reply With Quote
  #153  
Vechi 17.06.2008, 13:26:23
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pentr uoamenii inselati ca tine vsovi si care isi bat joc pe fata de sfintii parinti normal ca ilie nu stiu cum este smerit si mai stiu eu ce virtute ai vazut tu la el ... odata ce a indraznit el sa se puna el impotriva sfintilor nu e nimica de capul lui ... un inselat si alti inselati care se iau dupa dansul ... iata ca aflam lucruri noi despre ce se intampla in bor ... bai frate cu indrazneala voastra voi nu mai aveti mult sideveniti la fel cu catolicii : eretic de-a binelea ... ca v-am luat eu apararea pana acuma poate , dar daca veniti la mine cu erezii de asta cu par nu stiu cum ilie nu stiu cum ca se pune el cu sfintii parinti , apoi eu imi schimb radical parerea despre voi ... bai frate e grea treaba cu bor-ul ... ca era greseala de interpretare cu calendarul si ca mai era condusa de ierarhi eretici , hai mai treaca mearga , dar sa via ei acuma si sa imi spuna ca ei se pun cu sfintii parinti si schimba ei de capul lor botezul si hulesc pe sfintii parinti ca botezul papistas da sfintire , apoi eu ma dezic de unii ca acestia ... nu mai zic de par ilie cleopa si de dumitru staniloaie ... eu credeam ca aceia au fost niste oameni luminati , dar chiar ca cu ceea ce mi-ati zis acuma nu mai sunt nimica in fata mea ... niste inselati de doi lei ...

Reply With Quote
  #154  
Vechi 17.06.2008, 13:26:49
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:D
Reply With Quote
  #155  
Vechi 17.06.2008, 13:32:09
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Parintele Ilie Cleopa scrie in a sa "Invatatura de credintza ortodoxa" scrisa la indicatzia Sfantului Sinod si considerata si de Parintele Dumitru Staniloae si de IPS Bartolomeu Anania o carte foarte dogmatica, ca botezul chiar de ar fi savarsit prin stropire este valabil daca este facut in numele Sfintei Treimi.

Si parintele Ilie Cleopa citise toate acele texte de le citati dvs. dar le interpreta altfel.

Ai mai intrebat si alt parinte daca botezul este valid prin stropire?
Fara nici o suparare nu cred ca parintele Cleopa este Sfant.
Cand se face un sinod nu este chemat numai parintele Cleopa sa spuna cum trebuie facut Botezul. Asa ca, daca-l puneti pe parintele Cleopa mereu peste Sfintii Parinti inseamna ca nu-l iubiti mai mult pe Mantuitorul decat pe parintele Cleopa. Spuneti ce zice Sf Ioan Maximovici, Sf Serafim de la Sarov, Sf Ioan Gura de Aur, Sf Vasile cel Mare, Sf Grigore si o sa fiu ochi si urechi la cuvantul lor, si poate asa ma convingeti si pe mine ca Botezul prin stropire e valid.

Iertati-ma.

Vsovi.
Cu ce am gresit noi fata de fratii nostri din BOR cand spunem ca Botezul prin stropire nu e valid? Daca e asa, ar trebui sa va bucurati de o dragoste ca asta. Caci cine te iubeste mai mult decat cel care-ti vrea mantuirea?
Daca nu e asa, adica Botezul prin stropire e valid si se poate face in orice conditii si oricand, atunci iertati-ne prostia, nu a fost cu intentie rea.

Daca spunem aveti grija cu ecumenismul, care e rodul schimbarii calendarului in opinia noastra, spunem ce spun si Sfintii contemporani, pe care si voi si noi ii cinstim. Practic va amintim, va reamintim si tot asa pentru ca vedem pericolul destul de aproape de voi si foarte multi care au cazut de la credinta marturisind ecumenismul ca un lucru bun.

Cand aducem contraargumente celor care spun ca suntem in erezie, in schisma , nu facem altceva decat sa ne aparam credinta noastra pe care altii au aparat-o cu pretul sangelui. Mie greu sa aud ca BOSV e eretica, schismatica cand stiu ca unii au facut si puscarie pentru a pastra credinta pe care, cu mila lui Dumnezeu fata de noi, ne-au dat-o mai departe si tot cu ajutorul lui Dumezeu o pastram lipsita de erezii, ecumenism si altele. Deci facem ceea ce suntem datori sa facem si ce faci si tu: sa ne pastram credinta in care credem cu adevarat.

Doamne ajuta!

--Constantin
Reply With Quote
  #156  
Vechi 17.06.2008, 13:37:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

e mare lucru sa te luptzi cu tine insutzi shi sa te infrangi asha cum zice ory pe alt post ca e cea mai grea lupta

dar tu te luptzi cu tine in deshert, ca itzi inchipui tot felul de naluciri vazute shi nevazute din spusele unora sau altora, din scrieri shi incepi sa le combatzi... luptzi cu propriile minciuni dar in deshert caci in loc sa incerci sa nu mai mintzi, dumneata mintzi shi mai mult ca sa ai ce combate... shi asha intrii in sevrajul infruntarii... vai de noi ca asha patzesc shi eu... shi ma uit la tine ca la o oglinda.... ce-i place manieie sa gaseasca shi sa adune paie pentru biserica aia splendida shi impunatoare :(

poi la tine sfiintzii de azi sunt mai prejos ca cei din vechime? sau n-ai citit ca multzi dintre cei din urma vor fi dintre cei dintai? caci asha a randuit Hristos, ca noi ca romani suntem mici shi fiind mici, pe ashtia ii socoteshte Hristos ca cei mai mari, shi daca te-ai facut mic atunci iata ca eshti frate bun cu cel mai mare... cu Hristos care in toate s-a smerit... :)

nu ma distrez de tine Rafael, ci iata ca te plang, ca de multe ori ai zis bine shi ai avut dreptate... dar ma intreb sa nu fie in cazul tau ca pilda aia cu margaritarele... sau in cazul meu 3x???:(:(
Reply With Quote
  #157  
Vechi 17.06.2008, 13:50:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

draga constantin, nu te lua de minciunile "unora" spuse ca sa aiba cu ce se autoindreptyaztii ca un fel de marturisire a dreptei credintze, ca o canoniada, nu te lua dupa ei, caci noi, adica nu noi ci BOR shi sfiintzii parintzi au marturisit dreptul botez shi ca pan-ecumenismul este erezie infruntand cu pretzul vietzii cezarul, iar dumneata ne aratzi ca ei au invatzat sa se boteze cineva prin stropire shi sa nu se respecte botezul shi canoanele, ei, sfiintzii care le-au implinit prin viatza shi trairea lor? poi cum se poate sa ne facem mereu aparatori ai dreptei credintze dar lepadand ascultarea poruncilor? nu se poate...

deci draga Constantin, sigur ca defapt noi am ridicat probleme pastrarii Adevarului, al literei shi virgulei, dar aia care duce la Viatza shi nicidecum aia care ucide, care impune, care cere jertfe, care distruge, care ia in deshert Numele Domnului...

scopul mantuirii se face cu mijloacele mantuirii asha cum pomul cel bun face roade bune caci nu poate face roade rele precum shi pomul rau nu poate face roade bune...

caci schisma de rau trebuie facuta shi nu schisma de sfintzi!

postul incepe cu lepadarea de rau, rautate, ...

CLD:
"Copilul Meu, nu te uita la omul cel rau, caci aceasta este o boala grea.
Necredinta de la om si neascultarea este cea mai molipsitoare boala."

Sf. Vasile cel Mare:
"Adevaratul post este despartirea de rautate, infranarea limbii, retinerea de la manie, taierea poftelor, defaimarilor, minciunilor si juramintelor strambe." :)

Reply With Quote
  #158  
Vechi 17.06.2008, 13:54:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le Sfantul Marcu al Efesului de exemplu nu a zis ca botezul prin stropire nu e valid ci ca daca ramane o particica a corpului neacoperita de apa pe acolo intra duhurile rele .
Dar cum se stie dupa botez se fac niste rugaciuni de exorcizare care au mult mai mare rol decat botezul facut prin stropire sau afundare.
(si asa se alunga si duhurile de au intrat daca s-a facut botezul numai prin stropire ).
Ca idee BOR foloseste in afara de cazuri de nevoie botezul prin afundare - ca de exemplu daca se naste la spital un copil si mai are un pic si moare nu stai sa cautzi vas sa il botezi prin turnare ci iei niste apa de unde potzi si il botezi repede ca sa nu moara nebotezat - daca acel copil va trai nu i se repeta botezul ci se duce la biserica sa i se citeasca rugaciunile de exorcizare dupa botez.


Daca o sa cercetatzi mai fratzilor o sa vedetzi ca parerea Sinoadelor pan-ortodoxe cu privire la validitatea botezului prin stropire este impartita:
ca la unele sinoade s-a spus ca latini se primesc la ortodoxie prin rebotezare la altele s-a zis ca se primesc numai prin mirungere.
Deci unele sinoade pan-ortodoxe au considerat valabil botezul prin stropire altele nu.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 17.06.2008, 14:13:42
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vsovi , intre sfinti nu exista contrazice nici in lucruri mai mici , in dogme mai putin importante , dar ca sfintii sa se contrazica in ceea ce priveste taina botezului , adica ca unii sa zica ca cutare botez nu este valid si altii sa zica ca este valid , asta , ti-o spun cu absoluta siguranta , cu siguranta de 100 % , ca nu se poate : exista o credinta , Un Domn si un botez ... asta am primt , asta marturisim ... deci pentru mine cel care se ia la contrazicere cu sfintii parinti si indrazneste sa spuna ca botezul prin stropire , pe care sfintii l-au considerat erezie si invalid , sa spuna adica ca este botez adevarat , eu pe unul ca acesta nu am nici cea mai mica indoiala ca este inselat ... nici macar ortodox nu il mai pot numi ci eretic si anatema , dapoi sa il mai numesc sfant ... este tot una ca si cum ai numi sfant pe ereticul arie sau pe papa , eu nu pot sa fac aceasta ... intre sfintii parinti nu a existat absolut niciodata contrare in ceea ce priveste dogmele sau mai ales tainele ... este absurd ...
deci daca sfintii cei mai vechi au spus ca botezul cu stropire este nebotez , atunci oricune vine si spune ca este botez eu il dau anatemei impreuna cu sfintii si nu il voi considera sfant in veac pe unul ca acesta ...

deci vsovi noi aparam nu litera ci sfintele canoane care sunt DOGME DUMNEZEIESTI si ne ferim sa nu cadem sub anatemele sfintilor parinti , si asta nu are nici o legatura cu spalarea sau nu pe maini ... apropo , eu nici nu ma spal aproape niciodata pe maini inainte de a manca ... este pacat ? ?!! eu nu cred ...
deci Viata nu este libertatea de a calca sfintele canoane si democratia de azi si libertatea de a pacatui , ci Viata este implinirea poruncilor dumnezeiesti , intre care se afla si respectarea sfintelor canoane ...
Reply With Quote
  #160  
Vechi 17.06.2008, 14:49:36
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

saracul de tine mai mihai , numai rataciri ai spus ...

sa le luam pe rand ...

vii si imi spui ca sf marcu nu a spus ca botezul prin stropire nu este valid ... si ce-i cu asta ... eu ti-am adus mai multi sfinti care au spus ca este invalid botezul prin stropire ... deci asa este ...

apoi aduci inovatia ta personala ca prin acele exorcisme se scot duhurile rele care au intrat daca s-a facut prin stropire ... de unde se trage concluzia ca tu esti mai mare decat sfintii care au zis ca nu se scoate nici un duh rau caci nici exorcismele acelea nu sunt valide daca tu mai inainte nu ai facut slujba botezului asa cum trebuia ... nu mai veni cu inventii de astea personale ca hulesti pe duhul sfant , punandu-te tu mai rpesus de sfintii parinti , care nu au luat deloc in calcul ca dupa botezul prin stropire se fac ceva exorcisme ... ei au spus clar : fara afundare se huleste moartea si invierea Domnului si prin asta botezul nu mai este valid , deci nu sfinteste ... atata ... daca ei nu au inventat inventii de astea gen sectare sau papiste , apoi nici ortodocsii nu fac astfel de inventii ... noi nu ne contrazicem cu sfintii parinti si nu inventam noi nu stiu ce nazbatii ... odata ce in respectiva slujba tu ai hulit moartea si invierea Domnului , apoi degeaba mai faci exorcisme daca slujba botezului care a fost inainte a fost invalida ... exorcismele sunt ceva , slujba dinainte este altceva ... ele nu pot sa lipseasca si nu se pot inlocui una pe alta ... deci odata ce slujba dinainte a fost invalida , tot botezul devine invalid , caci este ca si cum ai vrea sa faci exorcismele fara sa faci slujba dinainte care a fost invalida ... ceea ce este invalid este ca si cum nu ar exista ... deci botezul fara slujba dinaintea exorcismelor nu este botez , asta au spus sfintii parinti si asta cred si ortodocsii , care sunt ortodocsi evident ... nu aia cu numele numai ...

apoi si mai mare ratacire faci cand spui ca sinoadele au considerat botezul prin stropire valid vreodata ... faptul ca uneori latinii au fost primiti in biserica fara sa mai fie botezati ci numai prin mirungere si prin citirea unor exorcisme asta nu valideaza absolut deloc botezul facut de catolici ... este vorba numai despre o iconomie a bisericii de a se da harul de la botez prin citirea exorcismelor ; caci daca la botezul facut de catolici nu s-a dat nici un har ci s-a facut numai asemanarea slujbei botezului fara a se sfinti nimic ( caci botezul catolic nu da sfintire ) apoi acest har se da acest har prin citirea exorcismelor de catre preotul ortodox care il primeste pe catolic in ortodoxie ... deci asta nu inseamna nicidecum validarea botezului catolic , deci acel botez facut de catolici ramane invalid ... asta spune foarte clar si sf Vasile cel mare , cand explica ca iconomia bisericii nu valideaza botezul ereticilor ... deci odata ce botezul prin stropire este considerat invalid de sfintii parinti , apoi asa ramane ... si daca ajunge sa fie practicat in biserica ortodoxa fiind el invalid cum s-a spus si de sfintii citati mai sus , apoi asta este o erezie care s-a strecurat in ortodoxie , si sfintire nu poate da ... deci toti cei botezati prin stropire sunt numai stropiti cu apa si nu au botez si mantuire ...

caci a introduce in ortodoxie un botez invalid cum este cel prin stropire este tot una ca si cum ai introduce in ortodoxie infailibilitatea papala sau filioqve , si oricat de multe exorcisme ai sa citesti tot in erezie ramai atata timp cat vei accepta filioqve sau botezul prin stropire ... ca sa aiba efect exorcismele ar trebui citite numai dupa ce te-ai pocait de erezia botezului prin stropire si nu mai faci astfel de pseudobotezuri adica te dezici de botezul eretic ... exorcismele au efect numai daca sunt citite intr-o ortodoxie curata si nu intr-o prefacuta ortodoxie care accepta filioqve , infailibilitatea papala sau botezul eretic prin stropire ... deci atunci cand introduci botez prin stropire in biserica ta , fie ea si fost ortodoxa , nu mai nici o ortodoxie ci ai devenit biserica eretica cu botez invalid si poti sa citesti tu 1000 de exorcisme ca tot eretic si fara botez si mantuire ramai ...
nu putem sa spunem ca suntem ortodocsi numai pentru ca citim niste exorcisme , ci trebuie pentru aceasta sa avem credinta curata ortodoxa si sa ai botez valid si nu prin stropire ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati auzit de Klaus Kenneth? Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 318 02.07.2012 08:49:51
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06