Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2008, 23:06:09
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Este foarte trist cand 2 frati nu se inteleg sau exista diferente intre ei din partea parintilor, dar va zic ca eu sunt singura la parinti si este foarte singuratic :(
ganditi-va ca voi, cei care aveti frati, sunttei binecuvantati pentru ca dragostea frateasca este una deosebia si speciala, iar cei care nu au frati nu vor simti niciodata aceast sentiment, de aceea venind din "tabara cealalta" tot ce va pot spune este sa va iubiti mult si sa cautati sa va intelegi intre voi, pentru ca dupa ce parintii se vor duce frati nu se vor avea decat pe ei :thumbsup:
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2008, 23:35:41
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de panaghia
mama mea nu are nimic cu credinta,ba chiar mai si posteste insa nu intelge sensul profund al unei gandiri cu adevart crestine si pt ca ea nu intelege sunt facuta proasta sau nebuna.nu vreau decat sa mi se vorbeasca cu respect macar atat si un pic de blandete nimic mai mult.Toata viata adica pana la 23 ani cat am in prezent am incercat sa ma zbat sa le arat felul meu de a gandi si sa motivez de ce fac anumite lucruri,insa nu m-am ales decat cu <nebuna>,nu ma asculta nimeni,nu interesa pe nimeni ceea ce simt iar pe mine ma durea toate astea,eram cea mica si nebagat in seama.Problema e ca am ramas cu traume dupa toate astea,adica complexe,din care m-a scos sotul si o buna prietena din astea insa urme au ramas,iar acum am inceput sa cersesc pana la ultimul strop d eiubire din partea ei,incercand sa ii fac pe plac insa cu cat ma stradui cu atat sunt mai atacata si tind s acred ca pana la urma va omori si ultima picatura de iubire si se va rupe totul.
Nu pune totul la suflet. Decat sa faci vreo greseala sa-ti urasti mama mai bine las-o in pace si vezi-ti de familia ta. De multe ori timpul le rezolva pe toate. Au fost mame si mai rele... si tu ai zis-o ca ai luat-o pe calea bisericii. Asta-i calea bisericii. Gandeste-te ce zicea mama ta daca mergeai la manastire. Spune-i sa zica mersi ca nu ai mers la manastire ca sa-si dea seama ca inca te mai are pe langa ea si ca se putea si mai rau pt ea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2008, 23:41:16
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

konstantinos,e orbita nu vede ca daca as fi plecat la manstire ar fi fost mai rau pt ca ea toata dragostea ei si-o varsa spre fratele meu si atunci nu simte nimic din tot ce zic eu,nu constientizeaza dar ai dreptatea calea bisericii este sa o iubesc in continuare asa cum e ea
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2008, 23:58:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de panaghia
konstantinos,e orbita nu vede ca daca as fi plecat la manstire ar fi fost mai rau pt ca ea toata dragostea ei si-o varsa spre fratele meu si atunci nu simte nimic din tot ce zic eu,nu constientizeaza dar ai dreptatea calea bisericii este sa o iubesc in continuare asa cum e ea
Sa o iubesti si mai ales sa nu o judeci !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2008, 11:24:04
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

panaghia m-am regasit foarte bine in cuvintele tale.aceeasi experienta o traiesc si eu.nu uita cuvintele:"22. Si veti fi urati de toti pentru numele Meu; iar cel ce va rabda pana in sfarsit, acela se va mantui."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2008, 11:43:42
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
panaghia m-am regasit foarte bine in cuvintele tale.aceeasi experienta o traiesc si eu.nu uita cuvintele:"22. Si veti fi urati de toti pentru numele Meu; iar cel ce va rabda pana in sfarsit, acela se va mantui."
ai dreptate alexandra,e un drum greu sa ne intareasca Dumnezeu sa mergem pe el!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2008, 14:08:05
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de panaghia
sa o iubesc in continuare asa cum e ea
:)Macar si numai pt faptul ca a binevoit sa te nasca,...
caci de restul are BUNUL DUMNEZEU si MAICA DOMNULUI grija:)!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2008, 14:44:22
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Problema este pusa fals. Ea il ajuta pe fratele tau pentru ca il intelege si pe tine nu poate sa te ajute tocmai pentru ca nu te intelege! Datoria ta este sa o faci sa te inteleaga (prin viata ta) si sa ai rabdare, ca uneori dureaza multi ani...Iubirea nu poate sa infloreasca fara respect, ori ea nu are respect inca pt calea ta. Dar iubirea ei exista, sa nu te indoiesti! Taci ,rabda si du-ti crucea, crestinismul nu-i un drum cu flori si plin de placeri; dar drumul asta are la capat mai multa bucurie decit toate drumurile lumesti puse cap la cap.
Eu mi-asi face ginduri cind nu ar exista probleme create de drumul meu spre Dumnezeu.
"Dusmanii omului sint casnicii lui si cine nu iubeste pe tata, mama fiu, fica...."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2008, 14:45:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Panaghia, cineva spunea ca bucuria ne poate face mai putin atenti la datoriile noastre, deci trebuie stropita cu dusul rece al necazurilor. Asa ca nu deznadajdui. De vreme ce toti ti-au spus numai vorbe minunate, fa si tu din tine o pilda pentru ceilalti in acest caz: cu cat te uraste mai mult, cu atat sa o iubesti mai mult.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.07.2008, 16:48:30
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Si eu cand eram mica am simtit ca mama face diferente intre copii noi fiind 3. Dar nu cred ca a fost cu intentie. Pur si simplu, mamele isi iubesc copiii in egala masura numai ca uneori se intampla sa te apropii mai mult de unul dintre ei, dar asta nu inseamna ca nu te iubeste. Eu fiind cea mai mica nu eram luata in seama, purtam hainele surorii mele cu toate ca nu ne potriveam, eu mai slaba ea mai grasa, si am suferit din cauza asta. Apoi sora mea primea cadouri de ziua ei eu nu am primit niciodata cadou cand eram copil. Iar mama spunea ca eu sunt mai mica...Dar nu am urat-o, ce-i drept nu ne intelegeam bine dar am preferat sa ascult ce-mi spune si faceam tot ce voiam. Era o situatie ce trebuia s-o ocolesc decat sa incep s-o urasc. Nici acum nu ne-am intelege noi prea bine dar o las sa vb mult si bine ii dau dreptate in tot ce spune, ii raspund asa cum vrea ea sa auda etc, ca altfel cred ca ne-am certa. Dar sa stii ca parintii isi iubesc copiii dar sunt unii parinti ce nu stiu sa arate dragostea de care avem noi nevoie. Mama ne iubeste dar nu stie sa se exprime ca noi s-o simtim. Dar tu increde-te in Bunul Dumnezeu ca ea te iubeste si ca iti daruieste dragoste asa cum stie ea. Iubeste-o tu si mai mult, arata-i tu dragostea adevarata si cum trebe sa stii sa iubesti. Nu stiu ce varsta ai dar cred ca esti foarte doritoare de dragoste din partea mamei tale, vrei s-o simti. Dumnezeu le randuieste pe toate la timpul potrivit. Poate ca vei primi acea dragoste din partea altcuiva...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
fericire lumeasca–fericire duhovniceasca Ana-Maria N Generalitati 18 23.11.2012 15:40:01
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 01:39:04