Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.07.2008, 14:45:09
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
buna tuturor. am lipsit cam mult de pe aici,simteam nevoia sa revin.cu privire la acest subiect...fatarnicie poate exista oriunde nu numai pe site-urile acestea matrimoniale,sau matrimonial-ortodoxe...de e. cunosc pe cineva (barbat) care are o colectie impresionanta de carti bisericesti,toate filocaliile, carti si nume grele,carte semnata si cu mesaj de la Parintele Cleopa special pt. el, dar moral, zero!!!!!!!!!!!!!...fatarnicie.,.asa ca chiar nu mai stii incotro sa te indrepti ca sa gasesti pe cineva cu care sa poti intemeia ceva stabil.cei care suntem singuri unde oare sa ne aflam jumatatea? caci nimeni nu se inghesuie sa-ti faca cunostinta cu nimeni, la sf Sf. Liturghii se fac biserici-bisericute...chiar te simti stingher ca nu esti bagat in seama...cum sa cunosti la biserica? ca doar nu te duci la slujba sa faci ochisorii roata pe acolo,nu? iar cu site-urile acestea...nu am incredere,sincer. asa ca singura solutie viabila ramane cea cu ,,Rabdare, rabdare, rabdare,, pana cand imbatranesti, te imbolnavesti, si tanjesti dupa un suflet de om, ramanand cu regretul amar ca ai un suflet mare si foarte multe de oferit spiritual.asta este societatea noastra, astia suntem noi, asa am devenit. si chiar e o chestie pe care o traiesc, si nu mai sperati in ,,fat frumos, sau in povesti cu spiridusi,,...nu exista.
Cati ani ai?
Daca ai peste 25 ani sunt de acord cu tine. Daca ai sub 25 de ani nu ai cum sa spui ce spui pt ca nu ai trecut prin asta. Poate noi, astia tineri, ne cam grabim visand la niste lucruri frumoase dintr-o relatie. Eu cred ca nu ne dam seama cat de frumos e sa fi tanar si singur, e o perioada din viata pe care nu o s-o mai intalnim. Si eu acuma abia astept sa-mi gasesc jumatatea, parca nu mai am rabdare, si nu sunt batran, am doar 22 ani, dar simt ispita asta de a nu mai avea rabdare sa fiu singur. Poate cand am sa alung gandul asta atunci o sa gasesc si eu o fata, pana atunci nu fac decat sa ma macin singur cautand disperat aiurea pe site-uri sau uitandu-ma dupa fete prin biserica.

Doamne ajuta!
PS: Sa fim fericiti asa cum suntem!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.07.2008, 15:17:42
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konstantinos
Citat:
În prealabil postat de viviana
buna tuturor. am lipsit cam mult de pe aici,simteam nevoia sa revin.cu privire la acest subiect...fatarnicie poate exista oriunde nu numai pe site-urile acestea matrimoniale,sau matrimonial-ortodoxe...de e. cunosc pe cineva (barbat) care are o colectie impresionanta de carti bisericesti,toate filocaliile, carti si nume grele,carte semnata si cu mesaj de la Parintele Cleopa special pt. el, dar moral, zero!!!!!!!!!!!!!...fatarnicie.,.asa ca chiar nu mai stii incotro sa te indrepti ca sa gasesti pe cineva cu care sa poti intemeia ceva stabil.cei care suntem singuri unde oare sa ne aflam jumatatea? caci nimeni nu se inghesuie sa-ti faca cunostinta cu nimeni, la sf Sf. Liturghii se fac biserici-bisericute...chiar te simti stingher ca nu esti bagat in seama...cum sa cunosti la biserica? ca doar nu te duci la slujba sa faci ochisorii roata pe acolo,nu? iar cu site-urile acestea...nu am incredere,sincer. asa ca singura solutie viabila ramane cea cu ,,Rabdare, rabdare, rabdare,, pana cand imbatranesti, te imbolnavesti, si tanjesti dupa un suflet de om, ramanand cu regretul amar ca ai un suflet mare si foarte multe de oferit spiritual.asta este societatea noastra, astia suntem noi, asa am devenit. si chiar e o chestie pe care o traiesc, si nu mai sperati in ,,fat frumos, sau in povesti cu spiridusi,,...nu exista.
Cati ani ai?
Daca ai peste 25 ani sunt de acord cu tine. Daca ai sub 25 de ani nu ai cum sa spui ce spui pt ca nu ai trecut prin asta. Poate noi, astia tineri, ne cam grabim visand la niste lucruri frumoase dintr-o relatie. Eu cred ca nu ne dam seama cat de frumos e sa fi tanar si singur, e o perioada din viata pe care nu o s-o mai intalnim. Si eu acuma abia astept sa-mi gasesc jumatatea, parca nu mai am rabdare, si nu sunt batran, am doar 22 ani, dar simt ispita asta de a nu mai avea rabdare sa fiu singur. Poate cand am sa alung gandul asta atunci o sa gasesc si eu o fata, pana atunci nu fac decat sa ma macin singur cautand disperat aiurea pe site-uri sau uitandu-ma dupa fete prin biserica.

Doamne ajuta!
PS: Sa fim fericiti asa cum suntem!
buna , am ceva ani,vreo 36,si crede-ma ca nu vorbesc din carti sau din filme.realitatea e dura,si noi oamenii suntem orgoliosi.am uitat ce inseamna da daruiesti.sentimental vorbind.am trait tot ce zic eu acolo.tu esti f. tanar si sigur timpul inca lucreaza in favoarea ta.sunt sigura.ca si DUMNEZEU. toate cele bune si intelepciune multa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.07.2008, 15:55:17
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Iata ce fel de femei/barbati vei gasi pe site-urile crestine de matrimoniale:

Solomon 21:9. Mai degraba sa locuiesti intr-un colt pe acoperis, decat cu o femeie [color=red]certareata[/color] si intr-o casa mare.
Solomon 21:19. Mai bine sa locuiesti in pustiu decat cu o femeie certareata si [color=red]suparacioasa[/color].
Solomon 12:4. Femeia virtuoasa este o cununa pentru barbatul ei, iar femeia fara cinste este [color=red]un cariu in oasele lui[/color].
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.07.2008, 18:17:42
silvika silvika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

am scris si eu ieri aici,dar nu a aparut nicaieri!
este moderare?
desi nu era cazul unei cenzurari.
sau eu am gresit ceva ?
am sa incerc ....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.07.2008, 18:18:42
silvika silvika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

ok!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.07.2008, 19:12:30
silvika silvika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

ce greu imi e sa scriu !
si totusi aici am gasit articole despre patimile trupesti ,asa ca ma voi confesa si voi explicita si sustine sau contrazice acele art.
vreau sa scriu despre fluturii pe care ii simt in stomac(e nepotrivit sa scriu aici?)
ma dezgusta dupa ce ma ia cu asalt fierbinteala pe care o alung ,asa cum scrie si in art cu infranarea ,tragand perdele asupra ochilor,fugind(lucrez la relatii cu publicul si nu pot pleca oricand).
ma rog insistent,calc meu sta pe crestin ortodox ro,caut materiale de citit, sa alung sa infrang "arsurile"....
cu cat caut argumente cu atat ma pierd ,ma afund si ....simt ca voi recidiva!
da..
ma impacasem cu biserica ,cu preotul si duhovnicul meu de care imi e rusine.
de sf petru m-am spovedit si impartasit ,dar am povestit doar despre "provocari" ,nu despre flirtul peste masura cu colegul meu care are o relatie deja.
dimineata plec nu inainte de a bea aiazma si a manca anafura,citind psalmul 50 ,dar pana la pranz ispita e mai puternica!
mi-e rusine ,mi-e frica .....
am un fiu de 14 ani.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.07.2008, 05:59:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silvika
ma impacasem cu biserica ,cu preotul si duhovnicul meu de care imi e rusine.
de sf petru m-am spovedit si impartasit ,dar am povestit doar despre "provocari"
incearca sfatul acesta: cel mai simplu mod de a nu da curs "provocarilor" de orice fel este sa te gandesti ca dupa, o sa trebuiasca sa spui toate la duhovnic, si sa vezi ca-ti piere pofta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.07.2008, 11:01:38
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Draga Silvika, eu zic sa-ti muti gandurile: citeste o carte crestina, Vietile Sfintilor, sau altceva. Treci pe regim cu fructe si legume, evita grasimile. Mergi iar la duhovnic, spune-i de ispita.
Poate ar trebui sa discuti putin si cu fiul, sa vezi ce zice, asa, ipotetic, cum ar fi daca ti-ai gasi pe cineva.
Ca daca e doar o aventura, tu vei suferi. Daca e o posibila relatie, iti va schimba viata, oricum va trebui sa accepti consecinte.
Din cate stiu, preotul le spune celor care au cazut in pacat: ori te desparti, ori te casatoresti! Dar pana la casatorie nu mai poti lua Sf Impartasanie.
Tot pacat e si acela ca flirtezi, pacat cu gandul. E cel dinaintea faptei, de multe ori.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.07.2008, 00:50:36
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Domnul Iisus Hristos ne invata in Evanghelie ca flirtul implica 2 actiuni:
- pe de o parte este pacatul celui care flirteaza
- pe de alta parte este o impingere a partenerului celui implicat in flirt spre pacat

Matei 5:32. Eu insa va spun voua: Ca oricine va lasa pe femeia sa, in afara de pricina de desfranare, [color=red]o face sa savarseasca adulter[/color], si cine va lua pe cea lasata [color=red]savarseste adulter.[/color]

Cred ca ajuta daca se face realizarea faptului ca sunt 3 impinsi la pacat:
- cei 2 care flirteaza
- partenera colegului care este impinsa si ea ca urmare a flirtului, spre adulter
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.07.2008, 13:39:43
adina30 adina30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2008
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Ce cred eu? Ca site-urile acestea sunt pt a-ti pierde vremea , sau ,pt unii de distractie , pt altii de disperare.In foarte putine biserici mai vin tinerii la slujbe , ii gasesti doar la Paste sau la Craciun , in rest nu au timp.Eu la biserica la care merg , media de varsta este undeva peste 65 , deci ce sa mai zic? La birou , sau o parte din prietenii mei rad de mine ca aleg a merge duminica la biserica in loc sa merg la strand , sau pe o terasa , ca doar nu o sa gasesc la biserica alesul , ci doar la strand sau terasa , ca acolo merge lumea.Totusi eu stiu si cred cu tarie ca doar cu ajutorul Domnului va fi totul bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 19:29:00
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23