Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.12.2011, 17:22:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Noi am pierdut Raiul din cauza NEASCULTARII si atat,exemplul cu marul este sugestiv
Care e versetul în care scrie despre măr?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.12.2011, 20:51:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Totusi in final, consider ca aceste renuntari alimentare nu constituie un scop -final in sine, ci doar un mijloc , pentru a obtine fie o sanatate fizica(sau imbunatarie) - care nu este totusi scopul final al omului, destinat de Dumnzeu Insusi , fie, pentru omul corect spiritual, mijloc de a se intalta,(mai repede si mai usor) apropia tot mai mult, si in final a trai desavarsirea, sfintenia, adica prezenta si comuniunea intima, neintrerupta , cu Dumenzeu. - Renunrari care se fac , ca de la sine, pe masura ce omul ce aspira aceste teluri spirituale ultime, incepe sa se simta, sa se cunoasca, si sa inteleaga influenta atat a alimentelor cu care se hraneste pentru trup , dar mai ales a gandurilor care apar in interiorul sau, si a tuturor lucrurilor cu care interactoneaza.

OK, m-ai linistit.
Una e sa nu mananci carne din ratiuni de sanatate, alta ca tii post, ca faci asceza (precum monahii), si cu totul alta din asa-zise cauze religioase, aka sectare.

E bine sa il intrebi si pe parintele tau duhovnic atunci cand mai ai nelamuriri de acest tip.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.12.2011, 08:55:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Una e sa nu mananci carne din ratiuni de sanatate, alta ca tii post, ca faci asceza (precum monahii), si cu totul alta din asa-zise cauze religioase, aka sectare.
Să înțelegem că dumneavoastră echivalați religiozitatea cu sectarismul? Oare religia nu se referă și la stilul de viață al credinciosului, ea își are zona influență doar în perimetrul bisericii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mancam sanatos! Melissa Postul 523 14.07.2019 15:35:08
Carnea de porc rafella Generalitati 89 26.05.2016 10:04:37
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29