Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.06.2014, 19:05:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai da,acestea sunt treptele ei
Cumintenia naturala, a unora din copii
Cumintenia fireasca , a maturilor daruiti cu aceasta calitate
Cumintenia duhovniceasca , a maturilor nedaruiti cu aceasta calitate ,dar care o primesc prin ascultare interioara de Dumnezeu.

Bininteles ,aceasta din urma este mai mare , caci vine de la comuniunea cu Dumnezeu , nu de la fire.
Vă mulțumesc că mi-ați răspuns atât de repede. Mi-ar plăcea să dezvoltați aceste idei. Se poate vorbi și despre o intrepătrundere a cumințeniei naturale cu a celei duhovnicești?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.06.2014, 19:56:23
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vă mulțumesc că mi-ați răspuns atât de repede. Mi-ar plăcea să dezvoltați aceste idei. Se poate vorbi și despre o intrepătrundere a cumințeniei naturale cu a celei duhovnicești?
Am vazut oameni buni din fire, care cu timpul si-au aratat frustarile .
Si am vazut dimpotriva,oameni agitati,oarecum agresivi, care pina la urma s-au aratat niste suflete minunate .

Dumnezeu da fiecaruia ce are nevoie : smereste pe cei inalti si inalta pe cei cazuti.

Calitatile nu sunt ceva care trebuia vanat :eu sunt mai cuminte ,mai curat , mai bun ca celalalt.

E suficient sa iti cunosti masura ta, faptele tale si dependenta ta fata de Dumnezeu. Si restul vor veni prin harul lui Dumnezeu.

Calitatile ,cum e cumintenia,sunt in primul rand sufletesti.Daca sufletul e curat si indreptat catre Dumnezeu,atunci si Dumnezeu salasuieste in acel om, si transforma cel mai mare pacatos,intr-un placut al sau,si placut si de ceilalti

Definitia cuminteniei este ascultarea de Dumnezeu ,iar nu o balndete obtinuta pe cale fireasca, sau psihologica, sau prin deprinderi. Aceasta ascultare are puterea de a transforma si caracterul cel mai invartosat in rau
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2014, 22:55:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Cumintenia românului presupune respectarea poruncilor evanghelice" - mai spunea.
Asa este. A fi cumunite inseamna o anumita atitudine fata de ceea ce a spus Dumnezeu sa facem si fata de ceea ce a spus sa nu facem. A fi cuminte inseamna a realiza ca Domnul a dat legea Lui nu pentru El, ci pentru noi. Ca sa ne fie noua bine si ca sa nu se scranteasca piciorul nostru a dat-o.

Pentru cineva care nu are aceasta atitudine, a fi crestin este teribil de constrangator. Sa nu faci aia, sa nu faci aialalta, sa te rogi, sa mergi Duminica la slujba, sa te imbraci nu stiu cum, sa nu spui nu stiu ce, etc, etc. Asta nu e viata! Asta e regulament penitenciar!

Dar, pentru crestinul cuminte, Domnul a dat, prin legile Lui, o comoara ca sa il imbogateasca. Si, numai realizand ca legile sunt pentru oameni, realizezi ce a vrut sa spuna Dumnezeu cand a zis "jugul Meu este bun si povara Mea este usoara".

Laudati pe Domnul ca este bun!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2014, 22:15:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Am vazut oameni buni din fire, care cu timpul si-au aratat frustarile .
Si am vazut dimpotriva,oameni agitati,oarecum agresivi, care pina la urma s-au aratat niste suflete minunate .

Dumnezeu da fiecaruia ce are nevoie : smereste pe cei inalti si inalta pe cei cazuti.

Calitatile nu sunt ceva care trebuia vanat :eu sunt mai cuminte ,mai curat , mai bun ca celalalt.

E suficient sa iti cunosti masura ta, faptele tale si dependenta ta fata de Dumnezeu. Si restul vor veni prin harul lui Dumnezeu.

Calitatile ,cum e cumintenia,sunt in primul rand sufletesti.Daca sufletul e curat si indreptat catre Dumnezeu,atunci si Dumnezeu salasuieste in acel om, si transforma cel mai mare pacatos,intr-un placut al sau,si placut si de ceilalti

Definitia cuminteniei este ascultarea de Dumnezeu ,iar nu o balndete obtinuta pe cale fireasca, sau psihologica, sau prin deprinderi. Aceasta ascultare are puterea de a transforma si caracterul cel mai invartosat in rau
Cumintenia în gand, cumintenia in vorba, cumintenia in fapta, cumintenia in imbracaminte...

http://www.trilulilu.ro/imagini-dive...stine-ortodoxe

Denaturarea tinutei feminine e un pacat care genereaza alte pacate:

http://cammely.wordpress.com/2010/02...tara-a-femeii/
Reply With Quote
Răspunde