Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2023, 15:02:50
Narcisell Narcisell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2007
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Nu am pe nimeni, ma simt singura

Buna ziua

Imi cer scuze ca va deranjez dar am probleme in ce priveste situatia mea familiala. Eu si sotul meu ne-am casatorit de tineri si nu avem copii. Poate ca asa a fost sa fie. In schimb, soacra mea a venit sa locuiasca la noi ( a cumparat o casa in care stam noi toti trei) si vrea sa ne desparta.
Pentru ea sunt nimic, mi-a repetat-o de nenumarate ori. Mai am putin sprijin de la rudele mele dar foarte putin. Am incercat sa aplanez dar nu stiu de ce este mereu impotriva mea. Si eu am gresit fata de ea dar nu am facut-o cu intentie ci doar la suparare. Nu stiu, nu mai am rabdare deloc. Sotul meu este tot timpul plecat si noi doua stam separat ca nu se poate altfel.

NU vreau sa- i fac rau dar prezenta mea o deranjeaza, o simt si ce-as mai putea face. Recunosc ca ea nu este ortodoxa dar asta pentru mine conteaza mai putin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2023, 15:43:07
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Imi pare rau sa aud, pare o viata plina de tensiune. Nu stiu cum sa te ajut in afara de o rugaciune si un gand bun. Iti doresc putere sa o eviti pe soacra si sa nu pui la inima ce zice si intelepciune sotului sa te ajute ca e o problema de familie ce il priveste si pe el.

Citat:
În prealabil postat de Narcisell Vezi mesajul
Recunosc ca ea nu este ortodoxa dar asta pentru mine conteaza mai putin.
Pai conteaza ca macar ar fi oferit o cale de comunicare, poate ar fi acceptat si o opinie preoteasca mediatoare.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2023, 16:54:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
Eu si sotul meu ne-am casatorit de tineri si nu avem copii.

In schimb, soacra mea a venit sa locuiasca la noi ( a cumparat o casa in care stam noi toti trei) si vrea sa ne desparta.

Recunosc ca ea nu este ortodoxa dar asta pentru mine conteaza mai putin.

Sotul meu este tot timpul plecat si noi doua stam separat ca nu se poate altfel.
Daca-i casa ei atunci ea-i stapana si vrea sa dicteze. Daca nu poti ramane insarcinata atunci e normal sa vrea sa va desparta, vrea nepoti. Dar daca sotul nu e ortodox si nici nu prea sta pe acasa atunci despartirea nu e chiar o tragedie.

Probabil e vorba de bani si de acolo nemultumirile si certurile.

Daca te-ai ruga si ai tine cele 4 posturi de peste an si miercuri si vineri si ai avea haine putine si curate si ai renunta la toate sulimenelile si fitzele atunci ai cheltui foarte putin cu intretinerea ta si n-ai fi o problema pentru nimeni.

Daca insa le manci banii lor fara sa faci nimic bun desi esti ortodoxa, atunci e normal ca sa nu te suporte soacra. Daca va mai si certati din mandrie si incapatanare feminina atunci e normal sa te si urasca. Daca stie ca ai fost o fata usuratica si interesata de bani si l-ai amagit pe fiul ei cu frumusetile tale incat l-ai facut sclavul tau sexual atunci.... s-ar putea sa vrea sa se si razbune.

Deci te sfatuiesc sa lasati cearta si sa va infiati 2-3 copii, negrii sau chinezi daca altii nu mai sunt de infiat si atunci, pentru mantuirea lor pe calea crestin-ortodoxa veti gasi pacea. Stiu ca e o cale grea, e foarte greu sa cresti 2-3 copii, dar daca aveti spatiu intro casa atunci se merita. Intreab-o pe soacra ce parere are daca averea ei ar ramane lor. Ai grija sa nu explodeze!

(PS: Cu Hristos nu esti niciodata singura)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 10.08.2023 at 17:03:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2023, 22:13:02
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Post

Citat:
În prealabil postat de Narcisell Vezi mesajul
Buna ziua

Imi cer scuze ca va deranjez dar am probleme in ce priveste situatia mea familiala. Eu si sotul meu ne-am casatorit de tineri si nu avem copii. Poate ca asa a fost sa fie. In schimb, soacra mea a venit sa locuiasca la noi ( a cumparat o casa in care stam noi toti trei) si vrea sa ne desparta.
Pentru ea sunt nimic, mi-a repetat-o de nenumarate ori. Mai am putin sprijin de la rudele mele dar foarte putin. Am incercat sa aplanez dar nu stiu de ce este mereu impotriva mea. Si eu am gresit fata de ea dar nu am facut-o cu intentie ci doar la suparare. Nu stiu, nu mai am rabdare deloc. Sotul meu este tot timpul plecat si noi doua stam separat ca nu se poate altfel.

NU vreau sa- i fac rau dar prezenta mea o deranjeaza, o simt si ce-as mai putea face. Recunosc ca ea nu este ortodoxa dar asta pentru mine conteaza mai putin.
Toți suntem singuri,nu avem pe nimeni,așa că nu dispera...A dacă te aștepți să-ți spună cineva pe un forum ortodox că totuși îl ai pe Dumnezeu,ei bine eu îți spun că poate tu îl ai mai aproape ca mulți dintre noi,tocmai prin faptul că te provoacă într-un mod agresiv sa lupți și să evoluezi.

Și tocmai prin faptul că nu te simți apropiata de alți oameni,sau mai ales faptul că unii apropiați te urăsc....Pfff asta este o mare oportunitate să alegi apropierea față de Dumnezeu.Vorbesc serios, tocmai în asemenea situații ne dăm seama ce înseamnă legătura omului cu Creatorul.

Când toți te lasă baltă,te batjocoresc,te părăsesc,nu te înțeleg.... Tocmai atunci glasul lui Dumnezeu se aude clar în suflet.Asta daca vrei să-l auzi.

Ia te rog frumos încearcă să comunici cu Dumnezeu,cum poți, așa cu cuvintele tale.

Și El cu siguranță îți va răspunde într-un mod benefic ție,ori te va întări sa poți duce greul,ori te va îndrepta pe in alt drum,ori cine știe ce cale are pregătită pentru tine.

Ține minte, fiecare suflet este la fel de important în ochii lui Dumnezeu,și nu uită niciodată pe nimeni.Toti greșim și tu și eu și cei din jurul tău.Insa pentru toți există speranța iertării și îndreptării,dar și a consecințelor și a pedepsei unde este cazul.

Fă-ți o analiză interioară și vezi ce alegeri ai făcut, cum te-au afectat și unde te-au adus.

Daca totuși mi-aș permite un sfat,ar fi sa pleci de acolo fiindcă nu vei avea pace,iar ca sugestie ar fi indicat ca soțul tău să fie mai implicat în aplanare .

Însă per total caută alt drum în viață și schimbările pozitive vor veni.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde