Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.01.2015, 01:59:41
lucinf lucinf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2015
Mesaje: 6
Exclamation contra

Sunt contra opiniei tale ... Cum ca religia nu e folositoare.
Pe mine ca elev ma ajuta foarte mult .. Si m-a ajutat din clasa I pana acum. Sunt multe cazuri in care religia a avut efecte benefice... Cum zici si tu " Doamne, pe toate le sti"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.02.2015, 22:48:03
Cristian75 Cristian75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2015
Mesaje: 2
Implicit eu unul, da !

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ma adresez in primul rand profesorilor de religie. Dar si celorlalti care au experienta didactica, precum si actualilor si fostilor elevi.

Ma gandeam zilele acestea la oportunitatea mentinerii religiei in curicula de scoala/liceu. Gasesc si argumente pentru, si argumente contra. Este departe de a fi o chestiune al carei raspuns sa imi para evident.

Dar, mi-am dat seama ca nu stiu un lucru. Eu, unul, nu am intalnit, nici auzit de vreun caz al unui copil care sa fi devenit credincios practicant in urma orelor de religie. Am auzit de unii ca au devenit matematicieni in urma orelor de matematica, de altii ca au facut primii pasi in pictura la ora de desen. Dar, de vreun convertit la scoala si de catre scoala, eu nu am auzit.

Acuma, concret: aveti cunostinta de astfel de cazuri ? Dumneavoastra insiva, ori un cunoscut (frate, nepot, etc) v-a povestit o experienta de convertire in care ora de religie de la scoala a avut un rol hotarator ?
Am avut elevi care au intrat la Facultatea de Teologie, care sunt cantareti bisericesti, care
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare