Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2011, 16:35:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Durerea fizica

Vreau sa aduc in discutie o idee gresita care bantuie ortodoxia, anume ca durerea fizica este rascumparatoare si pedepsitoare, satisfacand cumva dreptatea Lui Dumnezeu. Corect ar fi sa credem ca:

1. Nu suferinta fizica extrema a Lui Hristos pe Cruce ne-a adus iertarea si impacarea cu Dumnezeu, ci dragostea Lui infinita revarsata catre noi prin smerenia de care Dumnezeu-Fiul a dat dovada. Crucea a facut posibila moartea Celui fara de pacat, Care mai apoi a inviat invitandu-ne si pe noi sa ne trezim din moarte la viata.

2. Nu durerea fizica ne va chinui in Iad. Iadul va fi un spatiu de chin si remuscari, o limitare de la sine voita, inceputa in timpul vietii, a posibilitatii de a raspunde la iubirea divina care se va revarsa in continuare asupra noastra. Mai intai numai cu sufletul, dupa Judecata si cu trupul invierii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2011, 16:38:12
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Doamne fereste! Refuz sa cred ca lui Dumnezeu i-ar place sa-si vada creatia suferind ! EL este iubire, daruire, perfectiune.....nu poate avea nimic asa teluric....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2011, 16:44:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Doamne fereste! Refuz sa cred ca lui Dumnezeu i-ar place sa-si vada creatia suferind ! EL este iubire, daruire, perfectiune.....nu poate avea nimic asa teluric....
Exact. Insa unii Il vad pe Dumnezeu ca pe un tortionar care-i pune pe ingerii cazuti sa invarta melesteul in cazanul cu smoala in care se vor praji pacatosii. Pentru totdeauna.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2011, 16:45:44
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Corect ar fi sa credem ca...
Corect din punctul cui de vedere?
Sa nu ne axam pe pareri personale si sa-i inducem pe altii in eroare. In acest caz citatele ar fi binevenite.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2011, 16:52:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Corect din punctul cui de vedere?
Sa nu ne axam pe pareri personale si sa-i inducem pe altii in eroare. In acest caz citatele ar fi binevenite.
Daca va referiti la punctul 2, cititi-l pe Parintele Staniloae pentru inceput. Veti gasi raspunsul sau relativ la chinul Iadului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2011, 16:58:52
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca va referiti la punctul 2, cititi-l pe Parintele Staniloae pentru inceput. Veti gasi raspunsul sau relativ la chinul Iadului.
Nu am acces la toate cartile.
As vrea sa dati dvs. citatele pe baza carora va bazati cand afirmati asta, daca l-ati mentionat inseamna ca ati citit. Ca asa va trimit si eu la "Credinta otodoxa" sa vedeti un raspuns contra.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2011, 17:12:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Boala si durerea cauzata de suferinta trupului reprezinta o consecinta naturala a pacatului, dar nu o metoda de ispasire a vreunui pacat. Spre exemplu, omul care mananca si bea neglijent tot timpul nu va apuca batranetele, deoarece exagerarile ii deterioareaza trupul. Mai mult, de la o varsta se va resimti si il va durea ficatul, vor aparea bolile grave cauzatoare de moarte. Problema se extinde la orice pacat pe care-l comitem: stresul cauzeaza boli grave in chip cu totul firesc, pentru ca asa suntem construiti. Ura ne face rau atat fizic, cat si spiritual. Lenea duce la sedentarism si cauzeaza iarasi probleme de sanatate. Samd.

Da, exista si boli care apar in tinerete sau chiar in copilarie, insa acestea au cauze care transcend viata noastra, fiind cauzate probabil de pacatele stramosilor nostri, de la parinti si bunici inapoi. Dar nu ca sa ispaseasca pacatele lor, ci pentru ca asa functionam noi, pentru ca informatia se transmite genetic...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2011, 17:20:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu am acces la toate cartile.
As vrea sa dati dvs. citatele pe baza carora va bazati cand afirmati asta, daca l-ati mentionat inseamna ca ati citit. Ca asa va trimit si eu la "Credinta otodoxa" sa vedeti un raspuns contra.
Spre exemplu, gasesti aici un eseu amplu al Parintelui in care vei gasi cateva idei ale Sfintilor Parinti referitoare la intelegerea chinurilor Iadului:

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ern-68902.html

Exemple citate din articol:

Iata cuvantul Sfantului Ioan Damaschin: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute. Caci nu poftesc pe Dumnezeu cei ce au dobandit neschimbabilitatea in patima, ci pacatul. Dar acolo nu are loc savarsirea reala a raului si a pacatului. Caci nici nu mancam, nici nu bem, nici nu ne imbracam, nici nu ne casatorim, nici nu adunam averi, nici pizma nu ne satisface si nici un fel de rau. Deci poftind si neimpartasindu-se de cele ale poftei, sunt arsi de pofte ca de foc. Dar cei ce poftesc binele, adica numai pe Dumnezeu, Cel ce este si exista pururea, si se impartasesc de El, se bucura pe masura poftirii lor, pe masura careia se si impartasesc de Cel dorit".

Aceasta inseamna ca sufletele ajunse in iad dupa moarte nu suporta chinuri materiale sau un foc material, conform unei invataturi dezvoltate mai ales in teologia catolica. E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. Ele nu pot capata gustul bucuriilor spirituale, care au ca esenta comuniunea cu Dumnezeu, realitatea personala si consistenta (ipostatica) suprema.

Sfantul Maxim Marturisitorul a descris in cateva pagini de mare plasticitate aceasta stare: "Daca nu am obisnuit ochii, urechile si limba sa priveasca, sa auda, sa graiasca dupa fire, ca rezultat vom avea intunericul si tacerea cea mai grea". Daca nu am dezvoltat comuniunea, vom avea tacerea tuturor. Daca nu am cautat sensul adevarat al lucrurilor si persoanelor, vom avea minciuna si absurdul; vom avea "viermele urii" pe care l-am cultivat. Daca ne-am legat viata de lucrurile trecatoare, aceasta isi va pierde consistenta impreuna cu cele ce au trecut ca fumul. Daca nu am stins focul poftelor cu infranarea, vom arde in el, neavand cu ce sa-l potolim. "Pentru focul placerii vom avea focul gheenei; pentru intunericul nestiintei si pentru ratacirea trecatoare, nestiinta vesnica". Pentru inaltimea mandriei desarte si a distractiilor, prabusirea cea mai de jos si tristetea continua. Din toate partile ne vor inconjura minciuna si nesinceritatea serpuitoare pe care am cultivat-o.

De aceea Sfantul Isaac Sirul a spus ca iadul este o pedeapsa a iubirii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2011, 18:26:36
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Spre exemplu, gasesti aici un eseu amplu al Parintelui in care vei gasi cateva idei ale Sfintilor Parinti referitoare la intelegerea chinurilor Iadului:
Nu vad la niciunul aceiasi idee. Fie focul poftei nesatisfacute, fie lipsa iubirii, minciuna si restul. Nu contest nimic. Ei se completeaza in citate, care au fost alese in asa fel incat sa realizeze un tot. Nu cred ca aceste citate cuprind intreaga lor invatatura despre Rai si Iad.
Aici apare diferenta dintre suferinta dupa judecata particulara si cele dupa judecata finala.

Sfîntul Ioan Gură de Aur zice despre muncile iadului: „Nu crede, omule, că acel foc se aseamănă celui din această lume; focul din această lume consumă și schimbă deplin tot ceea ce aprinde, iar focul de dincolo de mormînt va arde totdeauna ceea ce a aprins și nu va înceta niciodată să ardă. De aceea se numește nestins că și păcătoșii care vor arde în el vor deveni nemuritori pentru chinuri".
Aproape la fel ne învață și Sfîntul Ioan Damaschin „Păcătoșii vor fi dați focului veșnic; nu unui foc material ca al nostru, ci unui foc ce nu este cunoscut decît lui Dumnezeu. Acel foc va arde fără a consuma sau a distruge. El va lucra nu numai asupra trupului păcătoșilor ci și asupra duhurilor celor netrupești, ale demonilor, el va fi întunecat și tainic. Pe lîngă acest foc, cei păcătoși vor fi mîncați de viermele conștiinței lor."

Iti recomand si eu: http://www.sfaturiortodoxe.ro/despreiad.htm
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2011, 10:01:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu vad la niciunul aceiasi idee. Fie focul poftei nesatisfacute, fie lipsa iubirii, minciuna si restul. Nu contest nimic. Ei se completeaza in citate, care au fost alese in asa fel incat sa realizeze un tot. Nu cred ca aceste citate cuprind intreaga lor invatatura despre Rai si Iad.
Aici apare diferenta dintre suferinta dupa judecata particulara si cele dupa judecata finala.

Sfîntul Ioan Gură de Aur zice despre muncile iadului: „Nu crede, omule, că acel foc se aseamănă celui din această lume; focul din această lume consumă și schimbă deplin tot ceea ce aprinde, iar focul de dincolo de mormînt va arde totdeauna ceea ce a aprins și nu va înceta niciodată să ardă. De aceea se numește nestins că și păcătoșii care vor arde în el vor deveni nemuritori pentru chinuri".
Aproape la fel ne învață și Sfîntul Ioan Damaschin „Păcătoșii vor fi dați focului veșnic; nu unui foc material ca al nostru, ci unui foc ce nu este cunoscut decît lui Dumnezeu. Acel foc va arde fără a consuma sau a distruge. El va lucra nu numai asupra trupului păcătoșilor ci și asupra duhurilor celor netrupești, ale demonilor, el va fi întunecat și tainic. Pe lîngă acest foc, cei păcătoși vor fi mîncați de viermele conștiinței lor."

Iti recomand si eu: http://www.sfaturiortodoxe.ro/despreiad.htm
Si unde scrie mai sus la Iona Gura de Aur sau la Ioan Damaschin ca acest foc divin nematerialnic cauzeaza dureri fizice asa cum le stim noi? Este adevarat ca damnatii vor suferi si cu sufletul, si cu trupul dupa Judecata, insa e absurd sa creada cineva ca va fi o durere fizica asupra trupului. Eu asta vreau sa subliniez, pentru ca exista multi credinciosi care au o credinta stramba intr-un Dumnezeu tortionar care le cauzeaza chinuri de genul:

- focul arde la propriu trupul care se reface ca sa fie ars din nou;
- vin fiinte demonice sub forma de corbi care le mananca ochii, care se refac pentru a fi din nou mancati;
- in Tartar e atat de frig incat cine sarmanii oameni sufera de inghet continuu;
- in alte locuri vin viermii si le intra prin nas si ies prin gura si prin urechi;
- unii sunt aruncati din foc in gheturi si inapoi si tot asa;

Imaginatia malefica a omului este atat de bolnava incat te sperii de ce le debiteaza mintea unora. Dar, daca pentru unii oameni aceste imagini horror ii tin departe de pacate, atunci n-au decat sa creada ce-or vrea, insa sa nu ma puna si pe mine sa accept aceste idei de durere vesnica extrema.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Durerea sufletului meu in pragul apoplexiei! morgoth78 Intrebari utilizatori 21 05.01.2012 02:57:29
Durerea ignorantei . bogman margareta Nunta 3 17.11.2011 23:35:05
Durerea unei mame, lilisor Generalitati 83 28.08.2011 18:21:48
De ce interzice Biserica iubirea fizica poligama? loveeverywhere75 Generalitati 17 26.10.2010 17:18:21
Este durerea sufleteasca un pacat sophia Generalitati 28 02.10.2009 00:25:02