Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2012, 13:21:33
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Întrucât mă știu N(e)Priceput, m-am gândit că poate cuvântul ăsta mi se adresează .
Drept care țin să-ți spun că nepriceperea mi-o asum, însă ce am îndrăznit să formulez mai sus e ceea ce am găsit prin mintea mea, adunate de prin cărți sau citate pe care poate le-am citit chiar pe aici, pe forum, deci nu sunt „produse” de mine, ci doar înțelese, într-o oarecare măsură.
În rest, sunt de acord că selecțiile pe care le postezi sunt, cu adevărat, mult mai prețioase decât cugetările noastre. Totuși, și acestea sunt necesare.
Domnule N(e)priceput cu toata onestitatea va marturisesc ca nu m-am gandit la dvs cand am facut acele afirmatii ci doar la propria mea persoana. (De asemnea nu vreau sa concurez cu dvs in marturisirea nepriceperii :) Harul si mila Domnului sa ne ajute in pocainta sincera sa ne daruiasca smerenia si nepatimirea ca baze ale dragostei Adevarate)

Eu stiu ca sunt nepriceput si neintelept si inca nu am discernerea duhurilor... insa asta nu implica superlativul sau exclusivitatea.
"Nu ma mandresc cu nevrednicia"...
"stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu." (Socrate)
"Nu predind ca stiu ceea ce stiu ca nu stiu" (Socrate)
"Dumnezeu este singurul intelept" (Socrate)... iar noi crestinii stim ca Dumnezeu care este singurul: bun, drept, sfant, intelept... si revarsa prin harul sau aceste daruri peste cei ce se pocaiesc si cu smerenie sincera cauta mantuirea, viata adevarata intru Hristos Iisus. Doar prin mila si dragostea lui Dumnezeu omul se impartaseste de bunatatea, sfintenita, intelepciunea, dragostea lui Dumnezeu. Fara harul lui Dumnezeu omul este nimic: praf si cenusa... tarana, materie... insa intru Hristos Iisus este indumnezeit prin har, este Fiu adoptiv al lui Dumnezeu.

Last edited by Eugen7; 19.07.2012 at 13:24:17.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2012, 14:00:47
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Am omis sa precizez ca ordinea puterii duhurilor este crescatoare. Prezint scuze.
Am presupus ca este evident ca cele mai puternice duhuri demonice sunt: slava desarta si mandria.
Ideea este ca daca nu suntem in stare sa postim.trupeste, sufleteste ne este imposibil. Spunem... tin post sufetesc dar mananc de dulce... Este egal cu 0. Totul se leaga. Rugacinea fara milostenie, pocainta fara fapte .... toate sunt nule. Trebuie sa existe echilibru in toate.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2012, 14:03:42
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Practicarea virtutii nu este un scop in sine in viziunea filocalica (ortodoxa).
Buna ziua.

Stiu ca este cam off-topic, dar de unde ati ajuns la concluzia ca ortodoxia s-ar confunda cu viziunea filocalica?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2012, 14:13:12
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Buna ziua.
... de unde ati ajuns la concluzia ca ortodoxia s-ar confunda cu viziunea filocalica?
Buna ziua.
Ortodoxia nu se confunda cu viziunea flocalica, ci ortodoxia este confirmata inechivoc de practica filocalica. Sfantul Grigorie Palama spunea: "orice cuvant are cuvant de impotrivire dar viata nu".
Asa cum Sfantul Ilie a aratat inechivoc ca viu "este Dumenzeu parintilor Avraam, Isaac si Israel iar el este slujitorul Sau" asa si Sfintii Parinti Filocalici arata inechivoc ca viu este Hristos Iisus cel care ii mantuieste, sfinteste, indumezeieste... caci in viata lor se vede cum lucreaza Hristos, caci Sfintii lui Hristos marturisesc nu in cuvinte ci in viata lor ca: "nu mai traiesc eu ci Hristos Iisus traieste in mine" (Galateni).

Ce om intreg la minte ar pune la indoiala sfintenia vietii intru Hristos a Sfintilor lui Hristos?
Cateva exemple: Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Luca al Crimeei, Sfantul Simeon Noul Teolog, Sfantul Spiridon... si exemplele ar putea continua.

Domane ajuta. Har si pace Domnul sa ne daruiasca.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.07.2012, 12:16:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Spiritualitate romano-catolica si spiritualitate ortodoxa

Spiritualitatea romano-catolica
1. Viziunea spirituala:
perspectiva juridica, ce implica jertfa ca achitare pentru pacate.
2. Tinta hristificarii: starea de jertfa de pe cruce. (Golgota)
Explicatie: Scopul vietii omului este mantuirea, sfintenia, hristificarea inteleasca ca stare de jertfa ce achita pacatele in sens juridic, ascultare totala de Dumnezeu manifestata de Hristos Iisus pe Cruce. Aceasta este tinta hristificarii in spiritualitaea romano-catolica. De aceea multi sfinti romano-catolici care au atins aceasta stare au obtinut stigmate cand au ajus la acel nivel de identificare cu Hristos Iisus.
Exemple: Sfantul Francisc de Assisi.


Spiritualitatea ortodoxa (patristica, filocalica)
1. Viziunea spirituala:
perspectiva tamaduioare, ce implica conlucrarea cu harul lui Dumnezeu.
2. Tinta hristificarii: starea de indumnezeirea prin har intru Hristos Iisus (Tabor, Schimbarea la Fata).
Explicatie: Scopul vietii omului este mantuirea, sfintenia, hristificarea inteleasa ca dobandire a Duhului Sfant intru Hristos Iisus care asigura viata duhovniceasca, a carei tinta este Schimbarea la Fata pe Muntete Tabor a Mantuitorului. Modele nu sunt Sfintii Apostoli martori ai acestui eventiment, care nu atinsesera starea de indumnezeire prin har, ci modelele sunt Sfantul Moise si Sfantul Ilie Tesviteanul care arata starea de indumnezeire prin har. In aceasta stare de indumnezeire prin har omul conlucreaza cu Hristos Iisus, comunica cu El asemenea Sfintilor Moise si Sfantul Ilie. Omul este patrus de lumina (harul) dumnezeiasca trup si suflet.
In aceasta stare de indumnezeire prin har omul conclucreaza activ cu Hristos Iisus in lumina harului Dumnezeiesc. Multi sfintii pustnici, stalpnicii au trait toata viata rastigniti (fara piroane) insa in aceeasi stare ca si Hristos Iisus rastignit (tinta spiritualitatii romano-catolice), marturisind: Doamne in mainile Tale este viata noastra si pe tine te rugam sa ne indumnezeiesti prin har intru Hristos Iisus.
Exemple:Sfantul Simenon Noul Teolog, Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Serafim de Sarov.

Nu sustin ca spiritualitatea romano-catolica este eronata ci doar ca starea de hristificare portirivit teologiei romano-catolice este nedeplina (si implicit inferioara) ca stare de indumenzeire comparata cu starea de hristificarea ortodoxa.

Doresc sa subliniez ca incompatinlitatea intre conceptele de mantuire si cauzalitate a pacatului si mortii au condus la diferentele si in cadrul spiritualitatii.

Last edited by Eugen7; 24.07.2012 at 12:24:14.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.07.2012, 13:16:47
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Spiritualitatea romano-catolica
1. Viziunea spirituala:
perspectiva juridica, ce implica jertfa ca achitare pentru pacate.
2. Tinta hristificarii: starea de jertfa de pe cruce. (Golgota)
Explicatie: Scopul vietii omului este mantuirea, sfintenia, hristificarea inteleasca ca stare de jertfa ce achita pacatele in sens juridic, ascultare totala de Dumnezeu manifestata de Hristos Iisus pe Cruce. Aceasta este tinta hristificarii in spiritualitaea romano-catolica. De aceea multi sfinti romano-catolici care au atins aceasta stare au obtinut stigmate cand au ajus la acel nivel de identificare cu Hristos Iisus.
Exemple: Sfantul Francisc de Assisi.
Nu cred ca vorbiti cunoscind cu adevarat spiritualitatea catolica. In Biserica Catolica exista multi credinciosi care au avut manifestari gen stigmate insa doar citiva au fost recunoscuti de Biserica ca fiind sfinti (eu stiu doar doi). Exista nenumarati sfinti care n-au avut stigmate. Va sugerez sa cititi scrierile sfintilor declarati de Biserica Catolica ca invatatori ai Bisericii (sfinta Tereza de Lisieux, sfinta Tereza de Avila, sfintul Ioan al Crucii, sfintul Francisc de Sales, sfintul Ignatiu de Loyola; o parte din scrierile acestor sfinti le-am citit si eu si nu am gasit nimic din ceea ce spuneti dumneavoastra, din contra), inclusiv Francisc de Assisi, care nu e invatator al Bisericii, din cite stiu.
Si putem vorbi despre ce ne spun acesti invatatori ai Bisericii referitor la scopul omului pe pamant. Nici unul nu vorbeste de "ascultarea totala de Dumnezeu manifestata de Hristos pe cruce."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.07.2012, 13:52:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu cred ca vorbiti cunoscind cu adevarat spiritualitatea catolica.
Nu am pretentia ca sunt expert in teologia si spiritualitatea romano-catolica, de aceea invit reprezentatii romano-catolici sa se implice in dialogul onest.

Consider de referinta pentru sprititualitatea romano-catolica scrierile Magisterului Eckhart, si in acest sens recomand lucrarile:
Nichifor Crainic - Cursurile de misitica, Ed Deisis
MEISTER ECKHART - Benedictus Deus - Tratate si Predici, Ed Herald

http://www.edituraherald.ro/authorde...STER%20ECKHART

Pr. Prof. Dumitru Staniloae - Ascetica si Mistica Bisericii Ortodoxe


Ceea ce doresc sa subiliniez inechivoc este faptul ca din cate cunosc in prezent, stigmatele sunt specifice exclusiv spiritualitatii romano-catolice si de asemenea nu am auzit de sfinti romano-catolici care sa vorbeasca de cognitia luminii divine (harul dumnezeiesc) in starile lor spirituale asa cum spre exemplu se gaseste inechivoc in spiritualitatea ortodoxa: Sfantul Simeon Noul Teolog, Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Grigorie Palama...
In aceste cazuri exista si martori care descriu ca i-au vazut in lumina (harul) indumnezeitoare...

Consider pertinent ca prin dialogul onest sa ne ajutam reciproc sa intelegem cauza acestor stari spirituale diferite. Multumesc pentru intelegere.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.07.2012, 14:09:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pacatul este impartasirea de moarte, caci el sta in ruperea relatiei cu Dumnezeu care este Viata. Una este sa bei apa de la izvor si altceva apa stricata. Prima il tine pe om sanatos, cea de-a doua ii aduce boala si moartea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.07.2012, 15:06:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu am pretentia ca sunt expert in teologia si spiritualitatea romano-catolica, de aceea invit reprezentatii romano-catolici sa se implice in dialogul onest.

Consider de referinta pentru sprititualitatea romano-catolica scrierile Magisterului Eckhart, si in acest sens recomand lucrarile:
Nichifor Crainic - Cursurile de misitica, Ed Deisis
MEISTER ECKHART - Benedictus Deus - Tratate si Predici, Ed Herald

http://www.edituraherald.ro/authorde...STER%20ECKHART

Pr. Prof. Dumitru Staniloae - Ascetica si Mistica Bisericii Ortodoxe


Ceea ce doresc sa subiliniez inechivoc este faptul ca din cate cunosc in prezent, stigmatele sunt specifice exclusiv spiritualitatii romano-catolice si de asemenea nu am auzit de sfinti romano-catolici care sa vorbeasca de cognitia luminii divine (harul dumnezeiesc) in starile lor spirituale asa cum spre exemplu se gaseste inechivoc in spiritualitatea ortodoxa: Sfantul Simeon Noul Teolog, Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Grigorie Palama...
In aceste cazuri exista si martori care descriu ca i-au vazut in lumina (harul) indumnezeitoare...

Consider pertinent ca prin dialogul onest sa ne ajutam reciproc sa intelegem cauza acestor stari spirituale diferite. Multumesc pentru intelegere.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
Din cite stiu eu scrierile lui Maister Eckhart nu au fost aprobate de Biserica Romano-Catolica, iar el a declarat ca renunta la scrierile lui pentru a nu fi excomunicat. Eu am incercat sa-l citesc, iar o parte din scrierile lui pur si simplu nu le inteleg. Parca ar fi scrise in alta limba cu toate ca sint traduse de un laic, din latina in romana. Deasemenea, Nechifor Crainic a fost antisemit, deci nu pot considera punctul lui de vedere ca fiind nepartinitor si obiectiv.

Nici eu nu am auzit de sfinti romano-catolici care sa vorbeasca despre "cognitia luminii divine" (nici nu stiu ce inseamna). Daca mi-ati explica ce au vazut martorii care l-au vazut pe Sfantul Simeon Noul Teolog in aceasta stare poate ca as putea intelege mai bine; sau daca mi-ati explica efectiv ce inseamna.

In afara de stigmate, care sint manifestarile care considerati ca sint diferite?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.07.2012, 15:14:47
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nici eu nu am auzit de sfinti romano-catolici care sa vorbeasca despre "cognitia luminii divine" (nici nu stiu ce inseamna). Daca mi-ati explica ce au vazut martorii care l-au vazut pe Sfantul Simeon Noul Teolog in aceasta stare poate ca as putea intelege mai bine; sau daca mi-ati explica efectiv ce inseamna.
Consider ca cel mai indicat este sa lecturati dvs descrierea acelor stari. In acest sens recomand:
SF. NICHITA STITHATUL - Viata Sf. Simeon Noul Teolog, ed. Herald
http://www.edituraherald.ro/bookdeta...?cod_carte=143

Pr. Prof. Dumitru Staniloae - Ascetica si Mistica Bisericii Ortodoxe, Ed IBMBOR
Pr. Prof. Dumitru Staniloae - Viata si invatatura Sfantului Grigorie Palama, Ed. IBMBOR
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...itru,-pr..html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
La Catedrala romano-catolica " Sfantul Iosif " cristiboss56 Biserica Romano-Catolica 3 07.05.2011 23:28:13
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17