Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.07.2015, 20:15:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
macar nu iesim in strada sa ne tavalim pe jos ca vai ce credinciosi sintem noi.
Nu stiu la ce fel de scenă ai asistat tu, Vassy (si Yasmina, se pare) dar eu sunt în State de 10 ani si nu am văzut musulmani să se manifeste în halul acesta. Se îmbraca în portul lor, citesc ca si noi în metrou din cărtile lor sfinte, ascultă muzica de-a lor, si... cam atât. N-am dat peste ei în restaurante bătând din picior să li se aducă mâncare de urgentă că sunt lesinati după Ramadan. Iar dacă sunt, sunt probabil cazuri singulare.

Last edited by tabitha; 11.07.2015 at 20:17:55.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.07.2015, 20:23:40
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu am auzit și de gheiuți.
Preotii care impartasesc astfel de creaturi ar trebui caterisiti. Iar creaturile ca atare sa primeasca un șut in cur afara din Biserica. Pai, nu e koor-ul zona lor centrala? Deci le-ar placea. Bleah!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.07.2015, 22:20:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Nu stiu la ce fel de scenă ai asistat tu, Vassy (si Yasmina, se pare) dar eu sunt în State de 10 ani si nu am văzut musulmani să se manifeste în halul acesta. Se îmbraca în portul lor, citesc ca si noi în metrou din cărtile lor sfinte, ascultă muzica de-a lor, si... cam atât. N-am dat peste ei în restaurante bătând din picior să li se aducă mâncare de urgentă că sunt lesinati după Ramadan. Iar dacă sunt, sunt probabil cazuri singulare.
Mirela,threadul a fost deschis in idea de a consolida sau nu aceasta experienta unica a lui Hardford precum ca "musulmanii fac caz de postul lor".
Din experienta mea,da,eu pledez pentru.

Pe cei pe care I-am cunoscut eu au fost intoleranti si imfatuati. Eu nu am o parere buna despre credinta lor care ii face sa fie astfel si sa se poarte astfel.
Cand oi cunoaste oameni cumsecade,calzi si deschisi in aceasta credinta va voi descrie experienta.Pana atunci v-am descris doar faza din restaurant,care a fost de un prost gust ingrozitor. Sorry,alta mai buna nu am ...

Am un cuplu de prieteni care sunt Iranieni dar ei nu practica religia lor;din aceasta cauza sunt oameni normali la cap ,prieteni buni ,cumsecade si plini de viata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.07.2015, 23:05:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Nu cred că se poate consolida ideea că "musulmanii fac caz de postul lor" bazat pe niste experiente singulare.

Eu de exemplu nu am întâlnit decât musulmani normali la cap. :)

Am fost si în tări majoritar musulmane, în Indonezia, în Dubai, si nu am avut experiente neplăcute.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.07.2015, 02:41:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Nu cred că se poate consolida ideea că "musulmanii fac caz de postul lor" bazat pe niste experiente singulare.

Eu de exemplu nu am întâlnit decât musulmani normali la cap. :)

Am fost si în tări majoritar musulmane, în Indonezia, în Dubai, si nu am avut experiente neplăcute.
Da Mirela,cu respect dar ,asta a fost experienta ta. Eu avand una exact opusa,negativa,nu pot sa-mi schimb imaginarul colectiv despre ei doar pt ca tu I-ai gasit incantatori :)

Nu inseamna ca daca pana acum nu am fost jefuita nu exista hoti si talhari in lume.

DEsigur,accept idea ca exista si printre ei oameni buni,cumsecade dar in general mi-am format opinia ca sunt intoleranti si rai cu ceilalti de alte credinte si rase.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.07.2015, 04:15:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Nu stiu la ce fel de scenă ai asistat tu, Vassy (si Yasmina, se pare) dar eu sunt în State de 10 ani si nu am văzut musulmani să se manifeste în halul acesta. Se îmbraca în portul lor, citesc ca si noi în metrou din cărtile lor sfinte, ascultă muzica de-a lor, si... cam atât. N-am dat peste ei în restaurante bătând din picior să li se aducă mâncare de urgentă că sunt lesinati după Ramadan. Iar dacă sunt, sunt probabil cazuri singulare.
Am vazut Mirela in aeroport la NY un grup de musulmani numai ce au coborat din avion si gata sau strans si au inceput a se ruga, am vazut in drum spre NY au oprit si se rugau la marginea drumului am vazut in park am vazut la cineva acasa o femeie care facea curatenie si gata sa oprit ca ia venit sa se roage ...cita mandrie. Nu e gresit sa te rogi dar la ei vad o mandrie parca se roaga de dragul sa vada altii. Da Mirela si eu am 29 de ani in USA si am vazut de toate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.07.2015, 04:27:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Stiti cum se zice, ceea ce vedem în ceilalti este o reflectie a noastră însine.

Yasmina, eu nu i-am găsit încântători, ci oameni normali. :)

Si când se roagă în public, nu cred că o fac din mândrie, ca să vadă altii, ci pur si simplu urmează 'a la carte' prescriptiile lor religioase.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.07.2015, 08:20:03
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Stiti cum se zice, ceea ce vedem în ceilalti este o reflectie a noastră însine.

Yasmina, eu nu i-am găsit încântători, ci oameni normali. :)

Si când se roagă în public, nu cred că o fac din mândrie, ca să vadă altii, ci pur si simplu urmează 'a la carte' prescriptiile lor religioase.
Ai mare dreptate, Mirela. Eu am mare respect si admiratie pentru musulmani si credinta lor, indeosebi pentru siiti.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.07.2015, 10:18:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Stiti cum se zice, ceea ce vedem în ceilalti este o reflectie a noastră însine.

Multumesc pt complimentele indirecte ca as rea si intoleranta cu altii natii.Se vede ca suntem prietene virtuale.

Mai draga,ai citit tot ce ti-am scris astazi pe FB in privat?
Pai daca ai citit,tot mai ai curajul sa-mi spui ca este o reflectie a mea?
Really?

Gata,eu am terminat cu subiectul asta ,va rog nu ma mai citati!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 12.07.2015 at 10:20:43.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.07.2015, 16:30:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Nu, când ti-am scris aici nu citisem ce mi-ai scris pe FB.

În fine, toate pădurile au uscături.
Reply With Quote
Răspunde