Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2015, 23:18:45
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Aoleu, ce mă fac? Tudor tocmai a fost (iar) vaccinat. C-a început școala, iar băieții s-au luat la trântă de bucurie și s-au cam dat cu capul de pereți iar Tudor a preferat un gard ruginit... Și i-au spart arcada, cum îi șade bine unui adevărat luptător. Și l-am dus la Urgențe să îl coasă fetele (e a treia oară când merge acolo, data trecută a avut de reparat două oase rupte, tot din sporturi extreme), și după ce l-au cusut, țuști! i-au făcut și vaccinul (antitetanos). Impostorii! Ce-or fi avut cu micuțul, că doar se știe că tetanosul fortifică organismul - piatră îl face, nu alta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.09.2015, 00:31:46
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- naștere naturală, caută un medic care crede în asta
De crezut, toti cred, numai ca unii au tendinta din motive materiale sa constranga femeile sa faca cezariana. Iar ea ca pacienta, ii poate cere sa nasca natural si daca nu exista probleme care sa puna in pericol viata ei sau a fatului, medicul e dator sa ii respecte decizia. Nu e legal si nici etic sa obligi o pacienta sa faca cezariana impotriva voii ei.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
fără vaccinuri - părerea mea
Uite asa vor reveni o groaza de epidemii care fusesera pe cale sa fie eradicate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.09.2015, 09:00:37
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Sa stii ca modern dar si tzaranesc e la moda ca "parentingul" sa-l faca
bunicii in timp ce autorii biologici al copilului isi reiau viatza lor de dinainte
de nasterea copilului.
Practic autorii biologici predeau "anexa" bunicilor.

Copacel, cata dreptate ai aici...cati stiu care fac/au facut asa.
La mine mama ar vrea sa imi creasca ea copilul (sa m intorc eu la munca chipurile - ca avem nevoie de bani), insa eu nu sunt de acord cu asa ceva nici in ruptul captului. E copilul nostru, noi il crestem, iar bunicii sa fie bunici, nu parinti.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Modern dar și cool e să dai copilul obligatoriu la grădi, altfel îți sare lumea-n cap că nu socializează destul. Din cei 7 ani numai vreo 2-3 sînt de-acasă, restul e și-n sistem.
Obligatoriu nu cred ca este...adica nah...nu stiu cati parinti chiar isi doresc gradinita neaparat, dar din considerente materiale cam esti nevoit la un moment dat sa o faci. Daca ma ajuta Dumnezeu, voi fi nevoita sa imi las fetita la gradi 4 ore, nu mai mult (daca reusesc sa devin cadru didactic, cum intentionez), desi, daca as avea posibilitatea, cu siguranta as alege sa fiu casnica, sau "stay at home mom" cum se zice la americani.

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O carte exceptionala, scris de un doctor exceptional ( doctor Emil Capraru impreuna cu sotia dansului, doamna Herta Capraru) cred ca iti poate fi de un real folos in viitor. Cartea se numeste ,,Mama si copilul". Dumnezeu sa-ti ajute in toate si sa fii o mama minunata.
Am si eu cartea in format doc sau pdf (nu mai stiu exact); ma pregatesc sa o printez.

Florin, intentionez sa nasc natural, cu medicul care va fi de garda. Acum, sper sa si fie posibil, sa nu apara vreo complicatie; pentru ca n-as vrea cezariana deloc. Nici de epidurala nu-s sigura ca voi dori (ma perie ideea e ac in coloana), dar probabil voi avea un kit de epidurala cu mine in spital, just in case.

Adelina, cam asa e cu medicii; in plus, asa e destul e sigur ca nsti cu ei si nu pici pe tura altui medic, si asa isi ia el banutii.

Florin, sunt de acord cu tot ce zici, mai putin cea cu fara vaccinuri. In rest, perfect de acord si sper sa reusesc.

in ADN iti sunt scrise si lucruri gresite; uite-te la unele familii aparant fericite, in care bataia-i rupta din rai, in care interditiile banale-s la ele acasa, in care copilul e privat de dragoste si caldura etc. Informatiile din ADN cu putina educare si informare in ensul cresterii copilului nu are cum sa faca rau. Mai ales acum, cand exist surse de informare, inclusiv de foarte buna calitate.
Iar experientele altor printi nu au cum sa strice (vezi forumurile de mamici si parnti de exemplu sau paginile de facebook pe teme copii/sarcin etc.).


ps: Se poate modifica cumva titlul? Sa-l scriu frumos pe romaneste sau macar sa schimb "t" ul cu "r".?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.09.2015, 09:26:21
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Florin, intentionez sa nasc natural, cu medicul care va fi de garda. Acum, sper sa si fie posibil, sa nu apara vreo complicatie; pentru ca n-as vrea cezariana deloc. Nici de epidurala nu-s sigura ca voi dori (ma perie ideea e ac in coloana), dar probabil voi avea un kit de epidurala cu mine in spital, just in case.
Felicitari pentru curajul de a naste natural! Este de apreciat.
Epidurala nu inseamna numai ,,ac in coloana". Trebuie sa ii ceri ginecologului tau toate informatiile privitoare la ea pentru ca intr-adevar, cu ajutorul ei scapi de o mare parte din durerile nasterii, insa iti supui copilul unor riscuri. Dar si asupra corpului tau vor fi urmari cat va dura efectul. Ca sa iti dau exemplu: in ceea ce priveste organismul tau: nu te vei mai putea da jos din pat pentru ca membrele inferioare iti vor fi anesteziate, cel mai probabil vei avea nevoie de o sonda urinara, poti prezenta varsaturi si/sau tremor, lactatia poate fi intarziata. O foarte mare parte din anestezic va trece prin placenta la bebe, fapt ce poate avea efecte ca scaderea tensiunii arteriale, scaderea concentratiei de oxigen din sange, travaliul in general e incetinit si copilul poate avea nevoie de ajutor ca sa iasa (de ex cu un forceps). Riscurile astea nu apar la toti... ca sa iti faci o idee, in 3 sapt cat am stat pe sectia de gineco, 2 bebelusi au prezentat scaderea TA si a alurii ventriculare, aproape toate femeile au avut nevoie de sondaj vezical, niciuna nu a varsat din cauza anesteziei, travaliul a durat mai mult la toate. Astea sunt doar cateva aspecte, tu trebuie sa discuti serios cu medicul si sa puneti in balanta avantajele si dezavantajele si sa iei o decizie in cunostinta de cauza.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.09.2015, 09:43:46
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Stiu si efectele adverse, insa eu inca nu pot trece nici peste ideea de ac in coloana. Am zis ca, in cel mai rau caz sa fie folosita daca chiar nu mai pot, desi eu sper sa pot naste natural, ca pe vremuri (ma refer ca fra anestezii si 1000 de medicamente si hormini); treaba e ca eu ma simt tare nerezistenta la durere (insa in acele clipe nu am de unde sa stiu cum voi fi).

Decizia mea ramane natural, doar in caz de urgenta epidurala; in caz de nevoie (pe bune), cezariana. Acum...cum vrea si Dumnezeu; nu depinde doar de cum vreau eu.

ps: mie mi se pare putin mai riscanta cezariana, din considerentul ca totusi, se taie uterul, muschii, pielea... mi se pare mai greu de suportat dupa si perioada de refacere.
Mama mi-a zis ieri un lucru care-mi va ramane in minte multa vreme de acum, referitor la cezariana la cerere: "Copilul acela nu are o zi e nstere precisa; ca nu el a ales sa vina pe lume in ziua respectiva. De ce sa nu ii oferi copilului o zi de nstere adevarata, atunci cand vrea el sa vina pe lume?" Sincer, m-a emotionat lucrurl asta; nu m-am gandit niciodata asa la cezariana la cerere, desi m-am gandit ca copilul trebuie sa iasa cand e el pregatit (chiar daca nu sunt deloc ok cu idea - nu e pentru mine)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 18.09.2015 at 09:47:12.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2015, 10:12:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Titlul se poate modifica imediat de deschizi topicul, dar acum e tîrziu și doar adminul îl poate schimba dacă tu îi ceri asta în privat.

Cezariana nu e o metodă de naștere la cererea părinților. Nici doctorul nu are voie să apeleze la cezariană decît dacă e neapărată nevoie, să nu uiți asta! El va trebui să încerece mai întîi nașterea naturală și, dacă nu reușești, va alege epiziotomia sau cezariana. El va trebui să scrie motivul și să dea cu subsemnatul pe documente ce vor rămîne la arhivă, iar acest lucru nu-l va face împotriva voinței tale. Cu excepția cazului extrem cînd mama e încăpățînată să-și pună viața în pericol sau viața bebelui, atunci medicul va escalada cazul la comisie și mama nu va mai avea libertatea de a alege (cazuri rare).

La noi, prima oară a fost cezariană după vreo 20 de ore de încercare a nașterii normale, debutate cu ruperea membranelor. Probabil că ar fi reușit pînă la urmă dacă madam doctorița ar fi avut mai multă răbdare. La al doilea copil am căutat și am găsit altă doctoriță care i-a făcut cîteva teste, a văzut că operația s-a refăcut bine după 3 ani, că bebele nu era așezat pe operație și iată că bebe2 s-a născut normal. Or așa ceva în România se zice că nu se poate. Ba da, doar dacă se și vrea. Ambele nașteri au fost la stat.

Este și o șmecherie pe care trebuie s-o știi. Din momentul cînd încep durerile nașterii sau din momentul cînd ți se rupe apa (lucru care nu-i obligatoriu să se întîmple), stai cumințică acasă. Nu alerga la spital din prima. Încearcă să te odihnești cît poți, dormi, nu te stresa. E mai bine să fii în primă fază la tine în pat decît în mediul spitalicesc cu tot ce presupune el. Așa ai mari șanse să naști normal, de exemplu la bebe2 soția a ajuns cu dilatație 7 sau 8 parcă (după o noapte nedormită cu dureri periodice), oricum n-a mai durat mult pînă la final. Uneori în străinătate dacă vii chiar la început ești trimisă acasă cîteva ore bune.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.09.2015, 11:17:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
De crezut, toti cred, numai ca unii au tendinta din motive materiale sa constranga femeile sa faca cezariana. Iar ea ca pacienta, ii poate cere sa nasca natural si daca nu exista probleme care sa puna in pericol viata ei sau a fatului, medicul e dator sa ii respecte decizia. Nu e legal si nici etic sa obligi o pacienta sa faca cezariana impotriva voii ei.
Din ce am observat, se obicei se intampla exact invers.
Femeia are frica sa nasca si cere cezariana.
Sau se lasa "convinsa" ca e musai sa nasca prin cezariana.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.09.2015, 11:57:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Sa stii ca modern dar si tzaranesc e la moda ca "parentingul" sa-l faca
bunicii in timp ce autorii biologici al copilului isi reiau viatza lor de dinainte
de nasterea copilului.
Practic autorii biologici predeau "anexa" bunicilor.
Cel mai prost model de parenting.
De obicei bunicii care au fost zbiri cu copiii trec la extrema cealalta cu nepotii, le ingaduie toate, le fac toate mofturile si rezultatul final nu e greu de intuit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.09.2015, 12:00:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Modern dar și cool e să dai copilul obligatoriu la grădi, altfel îți sare lumea-n cap că nu socializează destul. Din cei 7 ani numai vreo 2-3 sînt de-acasă, restul e și-n sistem.
Nu-ti sare nimeni in cap. Dar nu cred ca relatia mama copil e suficienta.
Sa zicem ca poate socializeaza la iesirile in parc, dar ma indoiesc.

Cum adica "numai 2-3 sunt de acasa"?
Poti sa-l dai la gradinita la program scurt si chiar daca il dai la program prelungit, timpul de la 6 la 9 si weekend -ul cu cine il petrece?
Aaa..n-au parintii timp de el nici atunci? Pai cine e de vina?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.09.2015, 12:02:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Spre exemplu, te îmbolnăvești și-ți piere temporar pofta de mîncare, dar tu mănînci că așa zice doctorul și toată lumea în loc să lași organismul să se repare mai repede fără mîncare. Părerea lumii versus codare_ADN.
Sunt curios daca atunci cand ti se imbolnaveste copilul nu-i mai dai de mancare cateva zile macar asa...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare