Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2011, 12:40:12
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit Parintele NICOIM BUJOR

Am intrat astazi sa va spun tutuor, celor care ati avut bucuria de a-l cunoaste si a va bucura de binecuvintarile parintelui NICODIM BUJOR,ca ieri,-poate chiar aseara in timp ce eu tocmai postam cele in legatura cu neputinta lui de a mai primi oaspeti,parintele NICODIM Bujor a trecut la DOMNUL.Va fi inmormintat la Mrea Cernica,miine 1 februarie.Astazi va fi depus la BISERICA veche,cu hramul SF NICOLAE,din incinta Manastirii Cernica.Miine la ora 11 incepe Slujba .
Dumnezeu sa ne ajute sa putem merge ca sa luam o ultima binecuvintare,un RAMAS BUN de la Sfintia sa!,caci Dumnezeu si-a chemat SFINTUL in IMPARATIA SA!
Cu durere si cu lacrimi va anunt aceasta dureroasa (pt mine) veste!Antonia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2011, 19:07:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe cel, care a fost Pr. Nicodim Bujor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2011, 21:28:56
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Un suflet minunat, plin de dragoste și credință, s-a înălțat la cer.
Dumnezeu sa-l odinhneasca.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.01.2011, 21:28:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa il ierte si sa il aseze langa dreptii sai! Mie imi pare, totusi, bine, cand mai aud despre oameni care isi lucreaza talantul si care lasa ceva in urma. Am intalnit candva intr-o poveste expresia "a murit viu", cu sensul de a muri lasand urmasi. E mare lucru sa lasi urmasi spirituali pe acest pamant.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.01.2011, 23:37:12
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Rugaciune

Bunul Dumnezeu sa aseze sufletul Lui unde drepti se odihnesc In loc de verdeata in loc lumninat de unde a fugit toata durerea Intristare si suspinarea , si or ce ar fi gresit el In aceasta veata cu lucrul cu cuvIntul sau gIndu, cu stiinta cu nestiinta ca un bun si de oameni Iubitor iartai Lui iar pe noi ne miluierste dupa mare mila Ta amin amin amin.
+++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2011, 10:03:36
have mercy have mercy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2011
Mesaje: 1
Implicit marele parinte ne-a parasit

Da, a fost un veritabil fiu al Maicii Domnului; pana si varsta de aproape 96 ani exprima intelepciunea sa; luminos la fata, imbracat in smerenie, cald la suflet, molipsitor de vesel, si fara rautate; cuceritor si surprinzator in cuvinte, pe care trebuia uneori sa le urmaresti cu mare luare aminte. "Parinte nu prea ai nevoie de rugaciunile nostre, dar cam atat putem noi oferi pentru sfintia voastra acum. Te rog nu-ti uita promisiunile si bucura-te ca-ti primesti plata alergarii si ostenelilor ! Cineva spunea ca de "raie" mai poti scapa..dar de noi sa nu te feresti ! Suntem mult mai neputinciosi ca sf.voastra, odinioara. Ramai in inimile noastre !"
* * *
Am aflat ca pe 30 ian, ora 21 ar fi fost decesul. Poate reconfirma cineva ca azi, marti 1 feb.este inmormantarea?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2011, 12:10:30
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Ceata Sfintilor a aflat izvorul vietii...

Dormi in pace, parinte Nicodime si roaga-te pentru tara asta greu incercata, ca fara mila lui Dumnezeu si a Mantuitorului Hristos, toate pedepsele cerului se vor revarsa peste noi.

Pentru cei ce si-ar fi dorit sa-l cunoasca, va las un atasament.
Dumnezeu sa ne invredniceasca pe fiecare dintre noi ca sa avem macar cate putin in inimile noastre din ce a avut bunul parinte Nicodim Bujor! Incet-incet se duc cei bine-placuti lui Dumnezeu si nu stiu daca din urma mai vin altii cel putin la fel de valorosi...
Attached Images
File Type: jpg Parintele Nicodim Bujor.jpg (17,9 KB, 9 views)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2011, 15:34:43
Mik-ela Mik-ela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Multumesc Domnului ca mi l-a scos in cale pe Parintele Nicodim. Mi-a schimbat viata... o sa port in suflet toata viata chipul sau bland, zambetul cald, cuvintele sale pline de intelepciune.
Chiar daca stiam ca este bolnav, mi-e greu sa accept ca aseara i-am sarutat mana pentru ultima data.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 8 29.04.2011 15:51:00
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
ce stiti despre Parintele Nicodim Bujor? cornelpr Generalitati 1 15.03.2007 21:57:22
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47