Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2011, 21:38:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit pacat impotriva Duhului Sfant

unul din pacatele impotriva Duhului Sfant este suicidul.Ptr ca daramna trupul care este "templul al Duhului sfant".
acum, prin extensie, orice actiune exterioara care aduce prejudicii trupului poate fi considerat asa?de ex drogurile(care distrug atat mintea cat si trupul), fumatul, bautura.
dar daca sti ca alimentul pe care il consumi e otrava si din comoditate te complaci in starea asta, neincercand sa adopti o altenativa mai benefica intra tot in categoria asta?chiar daca este de o gravitate mai scazuta?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2011, 23:05:12
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Intra in categoria comportament parasuicidar. Adica, de exemplu- ai TBC si fumezi.
Personal, cred ca oamenii acestia au inca sansa de a se cai de ceea ce au facut rau si de indreptare. Pentru ca desi mai au mai putin timp la dispozitie teoretic, tot mai e vreme de constientizare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2011, 23:23:04
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
unul din pacatele impotriva Duhului Sfant este suicidul.Ptr ca daramna trupul care este "templul al Duhului sfant".
acum, prin extensie, orice actiune exterioara care aduce prejudicii trupului poate fi considerat asa?de ex drogurile(care distrug atat mintea cat si trupul), fumatul, bautura.
dar daca sti ca alimentul pe care il consumi e otrava si din comoditate te complaci in starea asta, neincercand sa adopti o altenativa mai benefica intra tot in categoria asta?chiar daca este de o gravitate mai scazuta?
Undeva am citit ca si zavistia e pacat impotriva Duhului sfant, pentru ca Duhul Sfant e cel ce ne uneste prin iubirea Sa mai presus de ratiunea noastra limitata, in timp ce zavistia incearca sa ne dezbine si sa ne uram noi intre noi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2011, 23:26:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Undeva am citit ca si zavistia e pacat impotriva Duhului sfant, pentru ca Duhul Sfant e cel ce ne uneste prin iubirea Sa mai presus de ratiunea noastra limitata, in timp ce zavistia incearca sa ne dezbine si sa ne uram noi intre noi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
daca o luam prin analogie, ajungem la concluzia ca toate pacatele sunt impotriva Duhului Sfant ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2011, 23:52:36
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Pacatul Impotriva Duhului SfInt

Ibiti mei frati si surori Intru Hristos , tot ce hulim ,vorbim ,gIndim Impotriva persoanei atreia a sfintei treimi adica Impotriva SfIntului Duh este un pacat care nu va fi iertat nici In veacul acesta si nici In veacul vitor precum si toate pacatele Impotriva Tatalui si a Fiului caci scris este In Biblie .
Bine ar fi noua ca cei care suntem mici si mireni sa cerem sfat si lamurire asupra ceia ce ne framInta Duhovnicilor nostri si sa ascultam de sfaturile lorca multa pace vom avea . si iarasi mai zic ca nu este bine sa Ispitim cu vorbele noastre punInd la Indoiala sfaturile date de Duhovnic ca mare pacat avem pentru ca pe El la pus Dumnezeu pastor si Indrumator In lumea aceasta ,ca de va vorbi de la El, Dumnezeu este Vrednic sal judece ,Insa ma Indoiesc ca un Sfintit Parinte sa nu fie calauzit de Harul Duhului SfInt si sa nu faca voia Lui Dumnezeu pt ca si dac nu ar vrea totusi Dumnezeu este StapInul si porunceste ce sa spuna sau ce canon sa dea sau ce sfat sa dea celor ce au nevoie de El si cauta cu smerenie si umilinta sa ia folos daca sa dus la Duhovnic. amin amin amin +++ +++ +++ +++ SLAVIT SA FIE DOMNUL
SLAVA TATALUI SI FIULUI SI SFINTULUI DUH AMIN
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2011, 08:27:43
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Question

Da, as vrea sa aflu de ce se spune ca orice se greseste impotriva Fiului sau a Tatalui se iarta dar pacatul impotriva Duhului Sfant , nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2011, 11:07:57
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camilB Vezi mesajul
Da, as vrea sa aflu de ce se spune ca orice se greseste impotriva Fiului sau a Tatalui se iarta dar pacatul impotriva Duhului Sfant , nu?
Probabil că se justifică mai bine greșelile împotriva lui Iisus, care S-a întrupat, a apărut în lumea materială și normal că nu toți au putut să-L înțeleagă, dar cu Duhul Sfânt ce ai putea să ai. Și mai e o chestie, fără Duhul Sfânt nu mai e nici Har. Ce-ar mai fi credința fără Har?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2011, 11:13:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
dar daca stii ca alimentul pe care il consumi e otrava si din comoditate te complaci in starea asta, neincercand sa adopti o altenativa mai benefica intra tot in categoria asta?chiar daca este de o gravitate mai scazuta?
Da, e un păcat din categoria păcatelor noi, moderne. E rău să consumi otrava din mîncare din neștiință. Dar e strigător la Cer să mănînci și să dai familiei în marea ignoranță alimente modificate genetic, pline de chimicale, hormoni, saturate de conservanți, coloranți, aromanți și Euri de toate categoriile. Noi sîntem tîmpiți de-a dreptul de reclame și avem falsa impresie că bunicii și părinții noștri au mîncat dintotdeauna porcării de genul ăsta! Nu-i așa, deloc! Noi sîntem generația care va muri de cele mai diverse forme de cancer, înainte de vreme. Și nu avem nici o scuză cîtă vreme mai există piețe unde vin țăranii cu legume, fructe, lactate, ouă și chiar cu carne la comandă.

Ăsta e postul mileniului trei, post-în-plus pe care lumea îl evită în marea ignoranță sub motivul că "nu avem ce face, nu găsim altceva de cumpărat" sau că "oricum murim într-o zi". Îmi pare rău s-o spun, dar cred cu tărie că vom da seama și pentru asta la Judecata care va să fie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2011, 12:51:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Pacatul este opusul dragostei, iar Dumnezeu este dragoste.
Care pacat nu este impotriva dragostei lui Dumnezeu, deci si a Duhului Sfant ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2011, 12:58:53
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Pacatul este opusul dragostei, iar Dumnezeu este dragoste.
Care pacat nu este impotriva dragostei lui Dumnezeu, deci si a Duhului Sfant ?!
Toate păcatele sunt împotriva dragostei lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 7 daruri ale Duhului Sfant Laurentiu Generalitati 52 28.03.2016 12:29:30
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 01:02:17
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 01:52:40
Despre pacatul impotriva Duhului Sfant lacrimi Din Noul Testament 35 14.04.2010 07:23:20
hula impotriva Duhului Sfant anaana71 Generalitati 14 30.01.2010 14:30:27