Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2012, 15:48:42
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Marsul vietii la Paris (22 ian. 2012)

La Paris, circa 35.000-40.000 de persoane, conform organizatorilor, s-au reunit duminica, 22 ianuarie, in zona Piata Republicii pentru a marsalui, in ritm de muzica, pana la Piata Operei. Ca si anii trecuti, majoritatea covarsitoare a participantilor au fost tineri si foarte tineri. Cu totii au cerut abolirea avortului si respect pentru viata umana. Au participat si delegatii din Belgia, Olanda, Germania, Italia, Irlanda, Polonia, Africa de Sud si Romania (din partea Asociatiei Pro Vita Bucuresti). Detalii pe site-ul oficial En Marche pour la Vie.


Ce este mai frumos, decat tinerii plini de viața si speranța sa marsaluiasca pentru VIATA pe strazile celui mai cosmopolit oras al Europei, in Paris !

Sursa online: http://www.ortodoxiatinerilor.ro/sex...aris-2012.html
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 02.02.2012 at 20:13:56.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.02.2012, 16:47:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
La Paris, circa 35.000-40.000 de persoane, conform organizatorilor, s-au reunit duminica, 22 ianuarie, in zona Piata Republicii pentru a marsalui, in ritm de muzica, pana la Piata Operei. Ca si anii trecuti, majoritatea covarsitoare a participantilor au fost tineri si foarte tineri. Cu totii au cerut abolirea avortului si respect pentru viata umana. Au participat si delegatii din Belgia, Olanda, Germania, Italia, Irlanda, Polonia, Africa de Sud si Romania (din partea Asociatiei Pro Vita Bucuresti). Detalii pe site-ul oficial En Marche pour la Vie.


Ce este mai frumos, decat tinerii plini de viața si speranța sa marsaluiasca pentru VIATA pe strazile celui mai cosmopolit oras al Europei, in Paris !
este minunat ce spui, dar mai minunat ar fi daca pusi in fata unei situatii foarte dificile ar alege viata!
spre ex, stateam de vorba odata cu o doamna, a carei fiica avea vreo 18 ani. Si ii vorbeam de cat de grav e pacatul avortului.
Femeia era de acord cu mine si ma aproba in toate. Pana cand am intrat pe un teren minat, marturisind dreptul la viata al pruncilor conceputi in urma violurilor. Femeia mi-a marturisit atunci, ceva socant ptr mine avand in vedere discutia de pana atunci, ca ea e de accord cu tot ce am spus, dar daca prin absurd fiica ei ar ramane insarcinata acum, nu ar putea fi de acord cu acesta sarcina deoarece i-ar distruge viata. Imi spunea chiar ca ar opta ptr avort in aceasta situatie.
Mi-am dat seama de un adevar groaznic: multi marturisesc antiavort, dar intr-o situatie cruciala, care ii priveste direct si care le-ar afecta viitorul, ar prefera avortul.
Din cei 40.000 de tineri oare cati atunci cand vor deveni parinti, in caz ca nu sunt deja, vor zice Da lui Dumnezeu si vietii, permitand sa ne nasca 3, 4, 5 copii?
Oare cati vor protesta contra avortului, mai ales sub forma mijloacelor de contraceptie, stiind ca o buna parte din ele sunt abortive?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2012, 19:44:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Imagine de la o manifestatie anti-avort in sua.
Attached Images
File Type: jpg IMG_3937.jpg (62,7 KB, 14 views)

Last edited by anna21; 02.02.2012 at 20:09:44.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2012, 20:19:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
este minunat ce spui, dar mai minunat ar fi daca pusi in fata unei situatii foarte dificile ar alege viata!
spre ex, stateam de vorba odata cu o doamna, a carei fiica avea vreo 18 ani. Si ii vorbeam de cat de grav e pacatul avortului.
Femeia era de acord cu mine si ma aproba in toate. Pana cand am intrat pe un teren minat, marturisind dreptul la viata al pruncilor conceputi in urma violurilor. Femeia mi-a marturisit atunci, ceva socant ptr mine avand in vedere discutia de pana atunci, ca ea e de accord cu tot ce am spus, dar daca prin absurd fiica ei ar ramane insarcinata acum, nu ar putea fi de acord cu acesta sarcina deoarece i-ar distruge viata. Imi spunea chiar ca ar opta ptr avort in aceasta situatie.
Mi-am dat seama de un adevar groaznic: multi marturisesc antiavort, dar intr-o situatie cruciala, care ii priveste direct si care le-ar afecta viitorul, ar prefera avortul.
Din cei 40.000 de tineri oare cati atunci cand vor deveni parinti, in caz ca nu sunt deja, vor zice Da lui Dumnezeu si vietii, permitand sa ne nasca 3, 4, 5 copii?
Oare cati vor protesta contra avortului, mai ales sub forma mijloacelor de contraceptie, stiind ca o buna parte din ele sunt abortive?
Doamne ajută!
Da, este foarte trist faptul că unii dintre confrații noștri, deși conștientizează gravitatea acestui păcat, îl practică... doar pentru a avea un confort vremelnic... Ei preferă să sacrifice viața unei ființe umane (săvârșesc, deci, o crimă) doar pentru a se bucura de o viață lipsită de griji.
Desigur, nu avem dreptul să judecăm pe nimeni, dar, așa cum ați afirmat și dvs, suntem datori să mărturisim gravitatea acestui păcat.
Dumnezeu să ne ajute pe toți să facem, în orice împrejurare, doar voia lui Dumnezeu și astfel să fim de partea vieții!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2012, 22:52:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ati vazut rezultatele de la recensamant,nu? Am mai ramas 19 milioane!

http://www.realitatea.net/romania-a-...ni_910214.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2012, 09:29:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ati vazut rezultatele de la recensamant,nu? Am mai ramas 19 milioane!

http://www.realitatea.net/romania-a-...ni_910214.html
Pt ca foarte multi sunt plecati peste hotare,in special tinerii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2012, 10:24:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sunt de admirat aceste manifestatii,iar faptul ca au locatia la Paris este si mai socant!(Paris=capitala internatioanala a modei,seductiei,romantismului-cliseu etc.

Totusi,cu riscul de a fii carcotasa as fi dorit ca banii cheltuiti pe campanii sa se foloseasca pt infiintarea unor adaposturi pt consilieri si ajutor propriu-zis pt femei aflate in pragul avortului.Sunt multe femei in tarile sarace care apeleaza la avort ca la o alternativa de supravietuire,asa ca un mic suport financiar ar face minuni in aceste cazuri.

Ar fi frumos,ca studentii de la teologie sau preoti si calugari sa aibe ore de voluntariat in care sa ofere consiliere crestina in spitale si clinici;multe tinere NU CUNOSC efectele avortului asupra vietii lor spirituale si nu imi pare neaparat a fii vina lor cat este vina celor care le poarta de grija.

Unele dintre tinere sunt sfatuite sau somate chiar de parinti sa recurga la avort(asa cum citeam mai sus),aici ar fi minunata interventia unor lucratori ai bisericii care sa ofere sprijin macar moral in luarea unei decizii favorabile.

Imi place foarte mult modalitatea de donatii creata de o fundatie de renume mondial pt copii saraci din lumea a treia(in special Africa).
Se creaza conturi ale donatorilor care fixeaza o rata lunara de donatii,si va dona in acest ritm 10 ani sau 15 ani.Repet sumele sunt ca si inexistente(dar inseamna mult in lumea a treia).
Ideea este ca acest program da sansa unui copil sa aibe cel putin conditii modeste de viata pe perioada cresterii,sa poata merge la scoala si sa aibe cat de cat o asistenta medicala.(cat de saraci sunt in Africa si sunt si pagani si tot nasc copiii,nu-i leapada!=defapt asta este unul dintre marile paradoxuri ale crestinilor si a tarilor dezvoltate).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 03.02.2012 at 10:29:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2012, 10:55:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Jerome Lejeune-Viata incepe in momentul fecundarii

http://www.avort.ro/marturie-Jerome-Lejeune.php
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.02.2012, 11:15:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pt ca foarte multi sunt plecati peste hotare,in special tinerii...
la recensamant era o rubrica in care te intreaba cati din membrii familiei sunt acasa si cati sunt plecati.Cred ca s-a tinut cont si de asta:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2012, 11:40:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pt ca foarte multi sunt plecati peste hotare,in special tinerii...
Am auzit la TV ca din cele 19 milioane, 1 milion sunt plecati de multa vreme in afara...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marsul pentru viata ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 3 20.03.2012 20:22:39
Obiective crestine Paris sau Milano Iulia11 Generalitati 2 25.09.2010 22:37:17
Marsul pentru normalitate al Noii Drepte 2010 fall3n Generalitati 97 30.05.2010 09:25:22
Marsul Distrugatorului eodor nastasa Generalitati 11 19.04.2010 21:04:37
Cea mai mare bibliotecă digitală din lume va fi lansată la Paris ! cristiboss56 Generalitati 5 10.04.2009 23:32:25