Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2015, 20:38:33
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit Ortodoxia copta, pilda admirabila de eroism multisecular

http://inliniedreapta.net/coptii-din...lsii-crestini/
http://ziarullumina.ro/bisericile-or...ent-30317.html
http://www.noutati-ortodoxe.ro/biser..._l5953_p0.html
http://www.dreaming.ro/crestini-copti/

Si, inainte sa puna cineva din ce numesc eu "partida fanatica" citate din latraturile lui prostologeticum, saccsiv si ale altora, reamintesc ca ierarhia ortodoxa este cea care a recunoscut adevarul ortodoxiei coptilor, in lungile convorbiri purtate, din anii '70 pana foarte recent. Tot ce mai este de facut este unirea intru acelasi Potir.

Last edited by Vitiate; 02.07.2015 at 21:26:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2015, 21:50:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mie îmi plac icoanele lor.. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2015, 22:06:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Sfântul Sinod al IV-lea ecumenic... erezia monofizită ?

A se vedea în istorie, ce s-a întâmplat acolo... ce spun monofiziții și ce spun ortodocșii...

Și apoi de ce au rămas doar egiptenii monofiziți, altfel numiți copți...

Treziți-vă ! (vreți ?)

Vă recomand cărțile:

1. Istoria Creștină Generală - 2 volume - înainte și după 1054 (Marea Schismă)
și
2. Acceptăm unirea cu monofiziții ? - un volum (scrieri uimitoare)
și
3. Despre credința ortodoxă și despre erezii - florilegiu Patristic (nu o mai pot pune în imagine, căutați-o pe net)

__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.07.2015 at 22:22:26.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2015, 23:06:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, vezi că ai în biserică un sfânt monofizit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2015, 08:17:30
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, vezi că ai în biserică un sfânt monofizit.
Si o multime de anahoreti si stalpnici...
Auzi, "sfantul" mall-ului din Timisoara, tu stii dupa cine si-a scris Sf. Nicodim Aghioritul o carte de meditatii si rugaciuni, dupa metoda cui s-a inspirat? Nu ghicesti? Dupa a Sf. Ignatiu de Loyola, ma baiatule. Papistas! Tradator! Eretic!
Ortodoxia datoreaza mult "papistasilor" si "monifizitilor". Si romano-catolicii, la randul lor, altor rituri si teologii intracrestine. Etc. Toti am luat de la toti. E concluzie evidenta pentru cineva vrea sa gandeasca. Evident, fanaticii, de orice parte, nu stiu decat aglutinarea sub steag.
Emilian, little insect, the Force is weak with you.

Last edited by Vitiate; 03.07.2015 at 08:39:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2015, 08:43:44
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Mie îmi plac icoanele lor.. :)
Si mie, mult. Mai ales oamenii lor imi plac. Umanitatea lor este vie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2015, 10:47:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Si o multime de anahoreti si stalpnici...
Auzi, "sfantul" mall-ului din Timisoara, tu stii dupa cine si-a scris Sf. Nicodim Aghioritul o carte de meditatii si rugaciuni, dupa metoda cui s-a inspirat? Nu ghicesti? Dupa a Sf. Ignatiu de Loyola, ma baiatule. Papistas! Tradator! Eretic!
Ortodoxia datoreaza mult "papistasilor" si "monifizitilor". Si romano-catolicii, la randul lor, altor rituri si teologii intracrestine. Etc. Toti am luat de la toti. E concluzie evidenta pentru cineva vrea sa gandeasca. Evident, fanaticii, de orice parte, nu stiu decat aglutinarea sub steag.
Emilian, little insect, the Force is weak with you.
:) Măi tu ești figură mare...

Dar ești foarte sensibil, lucru de apreciat, și eu sunt la fel. Dar sincer, prefer "igor, little insect" :)
Yeees Maaaaster, insect igor is your servant, just order me and i will obey to you, Master. Ooo...! The Great Master of the Universe Darth Vitiate, you are the source of the Force... Isn't it? :)
Revenim.
Te bagi cu mine în puțină cercetare?
Cu Hristos alături de noi.
Dar îți mărturisesc că ne așteaptă vânturi puternice.
Ți-e frică? Să nu-ți fie.

Compară scrierile Sfântului Nicodim Aghioritul (1749-1809), apropo canonizat în 1955, după 200 de ani, (când alți Sfinți sunt canonizați în maxim 20 de ani de la adormire, Sfântul Paisie Aghioritul, Sfântul Porfirie Kavsokalivitul), Sfântul Nicodim, cel care la băgat pe "fericitu" Augustin și Ieronim în Calendarele Ortodoxe la 1982 (manevre politice pro-ecumenism, cred că-i limpede), pentru că Sfântul Nicodim a lăsat în scrierile lui cu inistențe și recomandări și elogii, să bage Biserica pe "Sfinții" Augustin și Ieronim în Calendare, iar Biserica desigur, s-a supus, doar e Sfânt, Nicodm, nu? Canonizat la 1955. S-a supus totuși puțin sceptică, că Adevărul e în ea, i-a trecut cu titlul de "fericiți"; deci compară scrierile lui cu scrierile Sfântului Ioan Gură de Aur, Sfântul Grigorie de Nazians, Teologul, sau Sfântul Simeon Noul Teolog, sau chiar Sfântul Ignatie Briancianinov.
Ce diferență în gândire între scrierile lor! De simțire, de trăire, de mișcare a rărunchilor ființei noastre simți la Sfântul Ioan Hrisostom, față de Sfântul Nicodim.
Din punctul meu de vedere, Sfântul Nicodim Aghioritul are cele mai slabe scrieri existente la un sfânt, din întreaga pleiadă de Sfinți a Ortodoxiei, a lui Hristos Iisus, Mântuitorul, (the Real Master and source of the Force in the Univers - insect igor betray you, ha ha ha,for Almighty Christ !!!) :)
Deci?
Nu spun că nu-i Sfânt, Nicodim Aghioritul e sfânt, dar e pus acolo, probabil, cred eu de cei din interiorul Bisericii, care slujesc în ascuns fără ca nimeni să știe, masoneriei și iluminaților. Nu sunt mulți, nu știu cine sunt, dar simt că sunt.
Îmi dai voie să dovedesc?
Fi atent:
Ignațiul de Loyola (1491-1556), (eretic) este fondatorul ordinului iezuiților și "Primul General Principal" al acestora. Se știe deja că iezuiții, executau asasinate la ordinele Patriarhului eretic al Romei. Tot ei au fost printre principalii și cei mai "activi" inchizitori. Și astăzi se zvonește, că mai fac asta. Dumnezeu să-i ierte.
Iluminații când au apărtut? În 1 mai 1776.
Se știe deja că iluminații sunt un upgrade major al iezuiților.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Illuminati - citește acolo în pagină la "istorie", mai jos puțin.
Deci?
Sfântul Nicodim a trăit între 1749-1806. Iar iluminații apăruți la 1776 când Sfântul Nicodim avea 27 de ani, au văzut că el înclină în scrierile lui, spre scrierile generalului iezuiților Ignațiu de Loyola, și l-au racolat pe Sfântul Nicodm, l-au plătit din belșug, să scrie întro scolastică ortodoxă, (ăsta-i stilul lui) și să presare pe-acolo idei și atitudini iezuito-iluminate, pe care eu le-am simțit, printre rânduri, citindu-l pe Sfântul Nicodim. L-au racolat deci pentru asta, probabil l-au și amenințat că dacă nu face asta, îl vor omoră, etc. Ca să nu spun mai mult, să nu spun că Sfântul Nicodim, era iezuit și iluminat pe ascuns. În fine, cum au făcut, cum n-au făcut, dar au reușit: Augustin e în calendare, Biserica se tot slăbește pentru cea mai mare erezie a tuturor timpurilor, ecumenismul, Sfântul Nicodim e din Sfântul Munte Athos, nimeni nu se îndoiește de el, are o poziție perfectă, "elementele" din "the big plan" reușesc.

Nu, noi nu avem nevoie de nimic din alte religii, sau alte "confesiuni". Franco-latinii ("romano-catolicii") au luat din duhovnicia și isihasmul nostru, în tentativa de reformă a lor, au imitat discernământul nostru, la sinoadele de la Vatica, I și II, rezultându-le o adaptare după dreapta noastre socotință și trezvie, făcându-le mincinoase, se simte, iar musulmanii din islam, au copiat și ei, destul de fidel, muzica noastră răsăriteană, bizantină, încă din anii 650, la puțin timp după ce-au apărut și mulți alții. Noi, ortodoxia, nu am avut nevoie să luăm nimic de la nimeni. Alții au luat de la noi, însetați după Adevăr, tot ce-au putu, dar numai Adevărul nu...
Vai nouă...

Dar frățior Vitiate... cine să vadă asta? Cine să asculte asta? "Forța" întunericului e enormă, fiindcă noi o alimentăm, cu nepăsare, cu neglijarea Sfintei Ortodoxii, cu lâncezeală, cu akedie, cu falsă înțelepciune care presupunem că o avem și o folosim din plin, ne transformăm, la rândul nostru, din fii ai Biserici, în dușmani ai ei, care lovesc necontenit în ea.
Dar nu știm că defapt luptăm împotriva Mielului... "Soarta" fiindu-le pecetluită, celor care luptă împotriva Mielului lui Dumnezeu...

Te iubesc în Domnul, fratele meu drag "Vitiate".

Ca și încheire, îți ofer 4 imagini de umanitate vie adevărată:



__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.07.2015 at 11:17:47.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2015, 11:12:08
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Ok, paslusnice, vad ca i simtul umorului. Nu, nu ma cred nu stiu ce. :))) Stii ce e amuzant? Ca de fapt, cand iti tragi pseudonime si citezi din personaje pe internet, unii sar in cap ca "te desprinzi de realitate". Fals. Stiu bine pe ce lume traiesc, doar ca imi place partial filosofia oarecum neo-pagana din spatele francicezi "Star Wars". Si da, unele personaje seamna cu cele din basmele noastre sau cu unele personaje din vietile sfintilor (cele mai mult hagiografii sunt povesti motivationale). :P Si unele replici, precum cele de la semnatura mea, sunt continatoare ale unei anume intelepciuni lumesti, si pot fi chiar memorabil formulate. Eu le gasesc si amuzante, nu numai cu caracteristicile mentionate, si sa fiu sincer, rautaciosul de mine le-am pus si ca sa provoc nitel pe cei din grupul "evlaviosilor" de pe forum, cei "crescuti" la scoala "ortodoxiei fanatice de internet", gen saccsiv, protologeticum, etc. Ai de le pute orice nu e citat din parintii Bisericii sau din Scripturi.
Eu sunt deschis, iau ce este bun de la oricine si orice.
Pai uite, de exemplu replica lui Darth Marr de la inceput: ce, nu e viata un camp de lupta? si nu e moartea consolarea? E ceva general uman, nu au inventat crestinii asta; credinte care sa valorizeze mai mult viata de apoi decat viata asta tranzitorie au existat dinaintea crestinismului. Si cum baietii din spatele francisei sunt neopagani, au pus astfel de chestii. E mult mai eficient si scurt ce spune un neo-saman, sau Mooji, sau formularea asta, "Life is our battlefield. Death is our solace", decat tomuri uriase de literatura patristica.
Revenind on-topic: tu ai idee, sau ar trebui sa stii, ce contributie uriasa au avut coptii la ascetica crestina.. Noi romanii, ne vindem credinta stramoaseasca, oricare este ea, pe niste "ajutoare"; ei au ramas, in ciuda unui holocaust intins pe mai mult de un mileniu, tot aceiasi crestini darji. sincer, ii respect pe crestinii copti si asirieni mai mult decat pe crestinii rusi nationalisti, care fac din Putin un soi de sfant militar in viata (ptiu!), sau pe crestinii occidentali caldicei, care scuipa pe Creator si pe Legea inscrisa in Fire cu Mana Lui si pe Legea scrisa tot de El pe Tablele Legii, justificand aiurelile contra firii (ptiu!).
Am cunoscut copti. Si sunt onorat ca i-am cunoscut.
P. S. Fara ascetismul copt si siriac, nu ar fi existat nici cel grecesc, slav, sau latin. Foarte probabil ca nu. Noi oamenii construim mult, poate cel mai mult, pe puterea exemplului.
P. P. S. A patra poza e comica: ce face mosul cu franghia?

Last edited by Vitiate; 03.07.2015 at 11:37:48.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2015, 14:38:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Stai o clipă, Vitiate, că aici sunt niște cestiuni peste care nu face să trecem așa, ca acceleratul prin gara din Scăiuș.

Emilian tocmai a expus o teorie fascinantă care merită mai multă atenție, mai multă diseminare, mai multă aplecare.

E nevoie să lucrăm cu metodă. Înainte de a ne apleca, cu toată acrivia, asupra ei, trebuie să rezumăm teoria lui Botoș Remus Emilian, masterand în teologie ortodoxă; așadar, să purcedem:

Sfântul Nicodim Aghiorâtul, e sfânt, dar a fost făcut sfânt de către "unii" (nu spui cine, persoane importante) din interiorul Bisericii, care slujesc pe ascuns masoneriei și "iluminaților" (probabil că domnul masterand s-o fi referit la Illuminati). Nota bene, domnule masterand, tomosurile de canonizare nu sunt secrete, așa că, dacă doriți să-i expuneți oprobiului public pe masonii și "iluminații" care l-au canonizat pe coada de topor a asasinilor iezuiți, un pic de google ne ajută: Tomosul de canonizare al Sfantului Nicodim Aghioritul a fost emis de patriarhul ecumenic Atenagora I impreuna cu membrii Sinodului pe 31 mai 1955.

Mai mult decât atât, Sfântul Nicodim Aghiorâtul, care e sfânt pus sfânt de slujitorii masoneriei și "iluminaților", se prea poate să fi fost și el iezuit și "iluminat", iar dacă nu, a fost măcar coada de topor a acestora, care l-au racolat și l-au amenințat că-l omoară, dacă nu scrie într-un stil iezuito-iluminat, și dacă nu-l bagă pe Fericitul Augustin în calendarele ortodoxe.

Mirobolant, nu-i așa ?

Pe bune, mă încearcă un impuls, să mă apuc să traduc teoria în engleză, și să i-o trimit lui Dan Brown, împreună cu un mare "SÂC-SÂC !!! Vezi că suntem mai tari ca tine, ereticule !"

Ar muri de invidie.

Last edited by GMihai; 03.07.2015 at 14:41:35.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2015, 14:42:21
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Ok, paslusnice, vad ca i simtul umorului.
Sigur că da :) doar sunt român, m-am născut cu simțul umorului. Doar că nu vreau să-l aplic, sau cât mai rar. Mă vindec :) Că nu-i găsesc niciun folos creștinesc.
Și precum știi, iubesc foarte mult pe Hristos, fără să fiu fanatic, creștinismul ortodox, prin excelență, e imposibil să fie fanatic. Un fanatic face rău altui om, pentru idealurile în care crede. Un creștin ortodox niciodată. Mult de zis... Da, recunosc că te-am judecat des, dar caut în tine și frumuseți, pe care le descopăr încet și sigur.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Pai uite, de exemplu replica lui Darth Marr de la inceput: ce, nu e viata un camp de lupta? si nu e moartea consolarea? E ceva general uman, nu au inventat crestinii asta;
Nu, frățior, nu creștinii au inventat asta, așa este.
Dar creștinii au descoperit de unde suntem și unde mergem. Și e fascinant să trăiești în limpezimea asta. Suntem din Iubire și mergem în Iubire.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
credinte care sa valorizeze mai mult viata de apoi decat viata asta tranzitorie au existat dinaintea crestinismului.
Da. Corect și asta. Ai dreptate.
Dar n-ai citit Hexaemeronul Sfântului Vasile cel Mare. Și Omiliile Sfântului Ioan Gură de Aur, la Facere.
Ce scrieri...
Îți spun pe scurt, ce spun ei:
Adam și Eva în Rai. Mâncă' fructu, sunt alungați din Rai. Fac copii, fii și fiice.
După ce-i fac, când sunt mărișori, într-una din zile, Adam le spune: "Eu și mama voastră Eva, am fost în Rai, am văzut pe Dumnezeu, am stat de vorbă cu El, Dumnezeu e minunat... e călduros, e mare, e luminos, e atât de bun și de gingaș, nu se supără niciodată, ne înțelege, orice îi spunem, ne ajută", etc.
Copii au băgat la cap.
Când au crescu mari, au plecat să populeze pământul.
Călătorind mii de kilometri, nomazi, și-au amintit: "Măi, ce-a zis tata nostru Adam. Că este Dumneze. Și a zis el că Dumnezeu e mare, e luminos, e cald, e blând și bun. Păi, cine-i Dumnezeu? E SOARELE." Alții, în altă parte, mergând, în alt grup: "Cine-i Dumnezeu? Cel mai puternic dintre noi, care are grijă de noi... Cum a fost cel mai tare și când era cu tata și mama în Rai, și când n-au ascultat, EL i-a alungat. Așa facem și noi."
Ei și-așa, s-au apucat ei să venereze SOARELE sau unii oameni. Și-au ieșit religiile asiriene, babiloniene, egiptene, zeii-faraoni, și mulți alții, etc.
Deci au înțeles complet pe dos, dar nu pot fi acuzați de nimic.
Păgânii de atunci sunt minunați, sunt simpli, curați și frumoși în căutarea lor de Dumnezeu. Îi iubesc foarte mult în gingășia lor.
Peste câțiva ani, cu altă tură de copii, când au crescut, Eva le spune tot așa ca Adam, dar ea cu partea feminină, mai dulce, zice:
"Copilașii mei, eu și tata vostru Adam, am văzut ce Dumnezeu minunat avem. E mare, și plin de înțelepciune, stă pe un tron de lumină și slavă, strălucește, și mii de îngeri și puteri, și scaune, domnii, începătorii, și arhangheli, stau pe lângă EL, și unii cântă, alții se bucură privind, alții, slujesc..." etc.
Ei și copii auzind asta, când au mers să populeze pământul, ce-au zis?
"Măi, păi ce-a zis mama Eva? Că Dumnezeu e mare, stă pe un scaun de lumină și slavă, și alți dumnezei mai mici roiesc în jurul Lui. Păi așa facem..."
Și s-au pus să numească un dumnezeu mare și principal, și alți dumnezei mai mici, pe lângă cel principal. Și așa a rezultat hinduismul, politeismul grec, roman, cu Zeus, Jupiter, și cei mici ai lor, etc. și mulți alții.
Deci? :)
Sunt minunați și ei. Păgânii ăștia, chiar au fost frumoși și sinceri în căutarea lor de Dumnezeu.
Apoi vine Hristos.
La plinirea vremii. Când omenirea era civilizată și destul de pregătită să-L primească, asculte, urmeze. Și totul se schimbă.
De-acum păgânii, nu mai sunt frumoși. Se fac urâți. Fiindcă luptă împotriva lui Hristos. Cea mai înaltă formă de gândire religioasă, din toate timpurile și locurile, ne oferă Hristos. E imposibil să nu fie EL, DUMNEZEU care l-am așteptat toată omenirea, în 5508 ani, cât a avut omenirea și pământul, la venirea Lui.
E imposibil să nu fie El, Cel așteptat și dorit. Mântuitorul.
De aceea, acum, păgânii de azi, sunt diferiți. Sunt sălbatici, luptă împotriva acestei cea mai înaltă formă de iubire, fiindcă nu o vor, n-o doresc.
Nu vor să se întoarcă în Rai. Aici vor să stea. Să rămână. Aici e materia și frumusețea care o văd și o înțeleg și o stăpânesc. Păgânii de azi, nu acceptă pe Hristos, deși îl cunosc, au auzit de El, știu ideologia Lui. Și o resping, o reneagă.
Aici, azi, miza se schimbă, totul trece la un alt nivel, față de păgânii de dinaintea lui Hristos.

Ai înțeles ceva? Nădăjduiesc. Ți-am scris pe scurt, ce spun doi Sfinți Părinți în 2 volume :)

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Si cum baietii din spatele francisei sunt neopagani, au pus astfel de chestii. E mult mai eficient si scurt ce spune un neo-saman, sau Mooji, sau formularea asta, "Life is our battlefield. Death is our solace", decat tomuri uriase de literatura patristica.
Ei, e ușor să citești pe Părinți, dar nu mai ai tu răbdare... Că ăsta-i un efect al tehnologiei digitale, al "francizei" băieților, să piardă răbdarea omului, să reprogrameze creierul. Să-l facă docil și supus, fără prea multe întrebări. Asta-i altă poveste.
Problema nu-i că punem întrebări.
Că avem punct comun, Vitiate, punem amândoi întrebările, ca respirația.
Probleme e cui le punem. Și de la cine așteptăm răspuns.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Revenind on-topic: tu ai idee, sau ar trebui sa stii, ce contributie uriasa au avut coptii la ascetica crestina..
Viti, copții sunt tot aia cu monofiziții. Una și același lucru. Copții se trag din Eutihie, au apărut după anii 400, odată cu monofizitismul lui Eutihie. S-au dezvoltat acolo, local, deși au fost anatematizați la Sindoul 4, ei nu au primit Sinodul 4, și după primele 3 sinoade, ei nu mai recunosc nimic, niciunde.
Au devenit o pradă ușoară, pentru Patriarhul eretic al Romei, "papa", care îi vizitează tot odată la câțiva ani, să-i facă romano-catolici, să se înfiripe ei în mijlocul Ortodoxiei, în Alexandria, între Antiohia și Ierusalim. Constantipolul e trecut la musulmani, deci stau bine. Îi ajută pentru anul 2054, când vor, prin ecumenism să unească Ortodoxie cu ei.

Deci copții au apărut când Ortodoxia avea deja peste 400 de ani de ascetism, isihasm, pustnicie. Copții din egipt, din Alexandria, au copiat tot monahismul ortodox, ei fiind ortodocși, înainte de sinodul 4. Și azi, toată practica lor e ortodoxă, înafară de erezia monofizită. Care nici ei nu știu ce să facă, să o lepede să (re)devină ortodocși răsăriteni, cum au și fost în primele 3 sinoade, sau să devină romano-catolici. Nu au identitate, nu au apartenență. Sunt suspendați în istorie și asta îi doare.

Copții azi, mai au doar Mănăstirea Sfântul Antonie cel Mare, care-i patrimoniu protejat Unesco, ONU, datând din secolul V, din anii 400. Recondiționată de mai multe ori. Atât. Altceva, în materie de ascetică, isihasm și pustnicie, nu mai au.

Anul trecut copții au emigrat, prin Europa sau alte locuri, peste 500.000, de frica lu' "statu' islamic". Au fost 15% din populația totală e Egiptului, acum au mai rămas în Egipt cam 7-8%. Dacă ajunge isis-u' și acolo, îi decimează, ca la ortodocșii din Siria, care țineau de Ierusalim.
Și eu am întâlnit copți, în Anglia, când am fost la lucru acolo, sunt oameni minunați, chinuiți, și majoritatea spun că se leapădă de erezia monofizită, mergeau și se împărtășeau la Biserică la Ruși și la Greci, în Londra. Sunt oameni minunați.

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Noi romanii, ne vindem credinta stramoaseasca, oricare este ea, pe niste "ajutoare";
Așa e, ai dreptate. Just. Din nefericire...

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
P. S. Fara ascetismul copt si siriac, nu ar fi existat nici cel grecesc, slav, sau latin. Foarte probabil ca nu. Noi oamenii construim mult, poate cel mai mult, pe puterea exemplului.
Da, întrun fel ai dreptate, dar incomplet, eu aș zice un picuț altfel: fără ascetismul ortodox, nu exista cel copt (că ortodocșii au fost înaintea copților). Apoi fără cel ortodox și copt la un loc, nu exista ascetismul latin. Apoi fără cel ortodox, copt și latin, nu exista ascetismul slav. Cam așa...

Oricum mănăstirile latinilor de după 1054, sunt o glumă ridicolă. Ordine monahale, care mai de care, asasinii "papei", se contraziceau un ordin cu altu', se certau, se atacau, instigau la cruciade și inchiziție. Au și puncte bune: erau agricultori buni. Dar asta putea face oricine.
Oricum, ce s-a petrecut în Occident, după Marea Schismă, 1054, sunt numai atrocități, în fiecare secol, efectiv... Mă doare inima...

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
P. P. S. A patra poza e comica: ce face mosul cu franghia?
:)
Nu-i frânghie, e un lanț, se folosește de el, ca să urce muntele, așa-i în Athos, în regiunea Karelia, unde-s numai pustnici, asceți, isihaști...
Karelia înseamnă scripete, cu care își duc mâncarea pe la chilii, care-s săpate pe marginea stâncilor, majoritatea.
Sunt peste 300 de pustnici pe-acolo... care țin cu rugăciunile lor, 7,3 miliarde de oameni... :)

M-am uitat zilele trecute la un mini-documentar despre Karelia, pe youtube. Îl caut, să ți-l pun. Că nu l-am găsit acuma rapid.

"May the Force be with you, Maaaaaster" said insect igor, the traitor. :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Tags
copți monofiziți nicodim