Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2010, 16:10:30
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pentru ortodocsi, icoanele sunt importante. Incearca sa intelegi acest lucru. Femeii i-a ramas nadejdea in Dumnezeu. Faptul ca icoana n-a fost luata de apa poate avea o semnificatie. A fost, probabil, pictata sau sfintita de un om duhovnicesc cu o credinta puternica.
Eu nu cred ca Scotianul a criticat-o pe femeia aceea, ci ca l-a lasat mut evlavia ei.
Cam asa am inteles :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2010, 16:11:31
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pentru ortodocsi, icoanele sunt importante. Incearca sa intelegi acest lucru. Femeii i-a ramas nadejdea in Dumnezeu. Faptul ca icoana n-a fost luata de apa poate avea o semnificatie. A fost, probabil, pictata sau sfintita de un om duhovnicesc cu o credinta puternica.
Cred ca explicatia dvs este foarte corecta.As mentiona,cu respect,un singur aspect>daca nu as fi realizat asta(,,Pentru ortodocsi, icoanele sunt importante. Incearca sa intelegi acest lucru") nu as fi postat si nici nu as fi insistat pe aceea imagine..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2010, 16:13:14
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Eu nu cred ca Scotianul a criticat-o pe femeia aceea, ci ca l-a lasat mut evlavia ei.
Cam asa am inteles :)
Va multumesc pt intelegerea corecta a postului meu.De aceea am spi spus la final ,,Este greu sa mai spui ceva cand vezi asa ceva".Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti dar mai ales de acei oameni.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2010, 16:34:53
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sunt extraordinar de nervos.

Tocmai am vazut o secventa pe Realitatea care m-a scos din minti.

Satul cutare, digul, apa. Aproximativ 10 oameni imbracati in niste salopete rosii (voluntari, ISU, pompieri, ceva in genul asta) dau la lopata si stivuiesc saci.

Aproximativ 20 de persoane, sateni, barbati, tineri, se invart, unul sade pe un sac si se uita, altii stau in picioare si se uita, cativa trec agale.

In paralel cu imaginile, reporterul relateaza "s-a inaltat digul cu 20 cm; se pare ca nu va fi destul, mai este nevoie de oameni"

Crestin, necrestin, dar jur ca uneori imi doresc sa trimita Dumnezeu apele cat casa, sa spele mizeria umana, sa-i ia, sa-i duca in Dunare, in mare, in Turcia, nu ma intereseaza, numai sa scapam de ei.
Frate Erethorn cum poti gandi in acest fel? cum sa doresti asa ceva?saracii fac si ei ce pot crestin sau necrestin adica tu iti doresti sa vina apele cat casa ca si cum tu ai fi sfant?daca tu ai fi in locul lor ce ai face?Ia mai gandeste-te putin la ce ai zis si spovedeste-te
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2010, 16:40:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Frate Erethorn cum poti gandi in acest fel? cum sa doresti asa ceva?saracii fac si ei ce pot crestin sau necrestin adica tu iti doresti sa vina apele cat casa ca si cum tu ai fi sfant?daca tu ai fi in locul lor ce ai face?Ia mai gandeste-te putin la ce ai zis si spovedeste-te
Nu, nu fac ce pot. Mai citeste o data ce am scris. Oameni tineri care stau si se uita cum alti muncesc sa le apere satul de ape, iar comentatorul televiziunii spune "mai e nevoie de oameni". Mare dreptate avea.

Din cauza atitudinii acestor ... nici nu stiu cum sa-i numesc, batranica despre care vorbea Scotianul si alte persoane aflate in neputinta ajung sa-si stearga icoanele de noroi.

Intr-adevar, daca de la membrii comunitatii lor nu pot astepta ajutor, le ramane numai bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2010, 18:15:37
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu, nu fac ce pot. Mai citeste o data ce am scris. Oameni tineri care stau si se uita cum alti muncesc sa le apere satul de ape, iar comentatorul televiziunii spune "mai e nevoie de oameni". Mare dreptate avea.

Din cauza atitudinii acestor ... nici nu stiu cum sa-i numesc, batranica despre care vorbea Scotianul si alte persoane aflate in neputinta ajung sa-si stearga icoanele de noroi.

Intr-adevar, daca de la membrii comunitatii lor nu pot astepta ajutor, le ramane numai bunul Dumnezeu.
intr-un fel ai, cumva, dreptate...

altfel mi se pare o atitudine tipica: nu stii ce are in cap omul dar tu il si cataloghezi chiar si dupa pozitia fizica pe care o are. nu intrebi de ce face un lucru dar esti convins ca e vinovat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2010, 19:14:46
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Crestin, necrestin, dar jur ca uneori imi doresc sa trimita Dumnezeu apele cat casa, sa spele mizeria umana, sa-i ia, sa-i duca in Dunare, in mare, in Turcia, nu ma intereseaza, numai sa scapam de ei.
Asta se intampla de fiecare data, nu e noua situatia, nepasarea fata de propria situatie si chiar fata de propria persoana devine ceva din ce in ce mai vizibil. Sau poate s-au invatat sa vina mereu altii sa puna osul la treaba, se obisnuieste si asta, iar cei afectati sa stea deoparte eventual pe la birt, cum s-a vazut in anii trecuti, bineinteles cu cizme foarte inalte in dotare sa nu se ude la picioare, au de "udat" altceva.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2010, 19:17:24
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Inundatiile care s-au abatut asupra noastra sunt o rezultatul pacatului, al faptului ca tara asta este departe de Dumnezeu.
Cat vor mai fi ploi si inundatii? Dumnezeu stie, dar semnalul care l-a dat e acela ca trebuie sa ne pocaim.
Inundatiile sunt un semn, o atentionare de la Dumnezeu? Nu cumva ne-o facem cu mana noastra? Toti suntem de vina mai mult sau mai putin, contribuim la aceste fenomene si la distrugerea acestei planete.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2010, 19:24:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sunt extraordinar de nervos.

Tocmai am vazut o secventa pe Realitatea care m-a scos din minti.

Satul cutare, digul, apa. Aproximativ 10 oameni imbracati in niste salopete rosii (voluntari, ISU, pompieri, ceva in genul asta) dau la lopata si stivuiesc saci.

Aproximativ 20 de persoane, sateni, barbati, tineri, se invart, unul sade pe un sac si se uita, altii stau in picioare si se uita, cativa trec agale.

In paralel cu imaginile, reporterul relateaza "s-a inaltat digul cu 20 cm; se pare ca nu va fi destul, mai este nevoie de oameni"

Crestin, necrestin, dar jur ca uneori imi doresc sa trimita Dumnezeu apele cat casa, sa spele mizeria umana, sa-i ia, sa-i duca in Dunare, in mare, in Turcia, nu ma intereseaza, numai sa scapam de ei.
Eu intelesesm initial ca te deranjeaza faptul ca mereu si mereu, de atatia ani, problema se rezolva numai cand vine necazul, stivuind saci.
Pe mine asta ma cutremura.
Ca nu se pot face niste lucruri trainice, care sa impiedice pentru viitor revarsarea apelor: diguri ca lumea, lucrari hidrologice. Nu ma pricep, dar ceva trebuie facut.
Nu stiu situatia acelor 20 de oameni de care spui, poate ca erau in pauza, sau stiu eu....
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2010, 19:58:14
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Inundatiile sunt un semn, o atentionare de la Dumnezeu? Nu cumva ne-o facem cu mana noastra? Toti suntem de vina mai mult sau mai putin, contribuim la aceste fenomene si la distrugerea acestei planete.
Pai sunt o atentionare si in acelasi timp si o pedeapsa. Ne-o facem cu mana noastra pentru ca in loc sa traim pentru Dumnezeu traim pentru pacat. Societatea e bolnava, pacatul e la putere iar Dumnezeu nu tolereaza asa ceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
imi trebuie raspuns icer82 Generalitati 1 24.02.2010 16:02:14
Imi trebuie o lamurire luminitam Generalitati 10 14.07.2009 21:42:06
cum trebuie sa procedam??? L.sorin Generalitati 11 05.07.2009 00:50:39