Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.09.2017, 16:33:53
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A fost o greseala de exprimare :)

Dar in linii mari..zice bine.

Acu' treaba e si idealizata nitel..greu de spus in ce masura cineva intra "pentru celalat" in combinatie sau pentru ca vrea sa-si satisfaca niste nevoi personale prin celalalt. Nevoi care mai variaza si in timp..si gradul in care le obtine de la celalat variaza in timp..daca nu variaza ale lui variaza a celuilalt, apar noi variabile (si copiii sunt una) etc..

Panta rei - keep afloat.
Da, am înțeles ulterior. O exprimare nefericită, într-adevăr.

La modul cinstit, nu cred că se căsătorește nimeni doar pentru celălalt, să-l facă fericit, să-l aducă la mântuire, să-l bucure toată viața. Fiecare se gândește și la sine în momentul în care face pasul ăsta. În cel mai senin caz, dacă își vede în mod real fericirea alături de celălalt (am spus fericire, nu vreun surogat precum nevoia de stabilitate/sex/statut social sau mai știu eu ce minunății), dacă poate construi o familie durabilă & altele – nu văd, acum, motive neamintite pentru care doi oameni s-ar putea căsători; posibil să-mi scapi mie.

Iar nevoile, clar, se schimbă. Și chiar și cele care rămân statornice își modifică intensitatea, direcția... mă rog, dinamici firești într-un cuplu.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.09.2017, 16:59:48
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Cine e de alta parere, poate sa vina cu exemple concrete.
Nu neapărat altă părere, dar e un exemplu concret la care mi-a fugit mintea și din care eu am avut de învățat despre ce înseamnă familia, puterea iertării și dorința de a merge mai departe.

Povestea mi-a spus-o bunica mea, i s-a întâmplat bunicului ei (deci stră-străbunicului meu matern): soția lui era slujnică în casa unui boier, care de multe ori pretindea de la ea și altceva decât să gătească/aibă grijă de copiii lui/să facă curat. Mai limpede de atât, seara o chema în patul lui, iar ea se ridica de lângă soț și mergea la el. Stră-străbunicul a îndurat o vreme, până când i-a dat ultimatumul: ori rămâne să lucreze acolo, ori se întoarce cu el în satul natal. Și s-au întors. Ea între timp rămăsese însărcinată (sau chiar născuse, nu mai rețin exact) o fată, pe care soțul a crescut-o ca și când ar fi fost copilul lui, deși știa că nu-i aparține. Mai târziu, femeia i-a născut și lui o fiică. Stră-străbunicul niciodată n-a făcut diferențe între ele. Ba mai mult, când prima (fata vitregă) a ajuns la vârsta maturității și l-a chemat drept martor într-un proces pentru pământ, s-a dus și a comis sperjur pentru ea. De atunci (fiindcă jurase pe Biblie), i s-au declanșat crizele de epilepsie. Toată viața, începând de la proces, a suferit de boala asta.

Nu spun că era un sfânt, din descrierile bunicii am dedus că a fost un om bun. Ideea este că nu a renunțat la soția lui, deși aceasta se culca cu altul. Ba mai mult, i-a acceptat și copilul nelegitim.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.09.2017, 20:40:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Mai limpede de atât, seara o chema în patul lui, iar ea se ridica de lângă soț și mergea la el.
Chestia asta mi se pare dementiala.
Trebuia sa se duca barbatu-su cu un par in mana in locul ei si rezolva rapid problema.

Deja povestea asta mi se pare de domeniul rahatului ordinar in orice forma o pui.
Nu are nici o treaba cu ingaduinta, mila, dragostea crestina.

Din crestinism milostiv si ingaduior o dam in prostie maxima... Hai sa facem distinctie intre crestinism, prostie si sex.

Last edited by gpalama; 24.09.2017 at 20:44:35.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2017, 02:26:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Chestia asta mi se pare dementiala.
Trebuia sa se duca barbatu-su cu un par in mana in locul ei si rezolva rapid problema.

Deja povestea asta mi se pare de domeniul rahatului ordinar in orice forma o pui.
Nu are nici o treaba cu ingaduinta, mila, dragostea crestina.

Din crestinism milostiv si ingaduior o dam in prostie maxima... Hai sa facem distinctie intre crestinism, prostie si sex.
Exagerezi grosolan, nu esti realist, sunt multe detalii care lipsesc din povestea de mai sus (spre deosebire de cea cu care a fost deschis topicul) si te grabesti sa judeci.

In plus, ti-a fost subliniat, omul a fost bun, in masura in care omul asa de capul lui poate fi bun.
Care au fost motivele lui, sa faca asa si nu altfel, Dumnezeu stie, oricum viata pe atunci nu era ca acum, in prealabil gandeste-te la asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.09.2017, 09:43:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exagerezi grosolan, nu esti realist, sunt multe detalii care lipsesc din povestea de mai sus (spre deosebire de cea cu care a fost deschis topicul) si te grabesti sa judeci.

In plus, ti-a fost subliniat, omul a fost bun, in masura in care omul asa de capul lui poate fi bun.
Care au fost motivele lui, sa faca asa si nu altfel, Dumnezeu stie, oricum viata pe atunci nu era ca acum, in prealabil gandeste-te la asta.
La cum a fost prezentata povestea nu stiu cum ai putea trage alte concluzii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.09.2017, 11:46:29
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
La cum a fost prezentata povestea nu stiu cum ai putea trage alte concluzii.
E atât cât cunosc eu din ea. Evident că nu am fost acolo să văd.
Cât despre motive, iar, nu le știu. Nici eu nu înțeleg de ce a răbdat un timp să-și împartă soția, în condițiile în care a avut la un moment dat posibilitatea să plece (de unde eu presupun că o avusese și înainte). Am prezentat totul așa cum mi-a fost povestit mie. Însuși faptul că a crescut-o pe fata aia ca și când ar fi fost a lui (fată ce a devenit la rându-i un personaj pentru care restul familiei a suferit, și nu o dată) m-a făcut să-l privesc ca pe un om demn (iertare, nu găsesc alt termen mai nimerit), ce poate trece peste.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, dragoste, iertare, jertfa

Thread Tools
Moduri de afișare