Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1161  
Vechi 02.10.2009, 14:47:16
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Nu inteleg de ce ne certam pe seama chestiunii sabatului.Intr-adevar,Biblia e plina cu pasaje referitoare la aceasta zi si intr-adevar se poate trage concluzia ca nu este o porunca exclusiv data evreilor,ci tuturor.Dumnezeu i-a poruncit primului om,Adam,stramosul tuturor oamenilor sa cinsteasca ziua a 7a(adica sambata) deoarece a fost ziua in care s-a odihnit dupa toata creatia.Adam nu a fost doar evreu,ci tatal tuturor neamurilor.Cei care au inlocuit ziua aceasta au ca argumente ca nu conteaza ce zi e,important este sa slujim Domnului tot timpul.Si isi pot intari opiniile prin citate biblice pe care nu mai este cazul sa le mai amintesc aici.Cei mai multi concluzioneaza ca Isus a anulat vechea lege,mozaica,cu una noua,crestina,mai tarziu a fost schimbat rolul Sambetei cu Duminica,in primul rand pentru ca Isus a inviat intr-o zi de duminica.Personal nu vad nimic rau aici.Ii respect pe cei care continua sa cinsteasca sabatul,au argumente biblice,dar asta nu inseamna ca acest fapt le va aduce mantuirea,cum sustin unii adventisti,iar ceilalti care vin la slujbe duminica sunt osanditi.Isus niciodata nu a zis oamenilor sa tina sabatul,cand acestia l-au intrebat ce sa faca pentru a fi mantuiti.Nici in una din cuvantarile sale nu a cerut asta si nu isi tinea aceste cuvantari sambata ca o regula fixa.Isus a facut minuni si lunea si sambata si duminica,nu a contat ce zi este pentru a vindeca pe ceilalti fizic si sufletesc.Probabil veti zice ca nu era cazul sa le vorbeasca evreilor despre sabat pentru ca ei oricum il respectau cu strictete.Aveti dreptate,dar nici celor din alte neamuri care probabil nu il respectau,precum samaritenii,nu le-a poruncit exclusiv aceasta,ci a cautat sa le vada credinta.Daca chestiunea sabatului era asa de importanta pentru mantuire cum cred unii,garantat ca El le-ar fi vorbit oamenilor de atunci si celor de dupa despre aceasta.Ca necinstirea sabatului ar fi semnul despre care vorbeste Ioan in Apocalipsa,acestea sunt speculatii si simple teorii pe care nimeni nu le poate demonstra.Daca ar fi dupa unii si altii semnul apocaliptic ar inseamna vrute si nevrute,sunt pareri si opinii,dar nu adevaruri absolute.
De aceea nu cred ca o discutie despre sabat isi mai are locul in acest topic.Cine respecta sabatul foarte bine face,cine merge la slujbe duminica la fel.Important este cum isi traieste viata,mai ales si in celelalte zile ale saptamanii.Daca el crede ca cinstirea sabatului ii va aduce binecuvanturi foarte bine face ca incearca sa il respecte.Dar pana la urma este o optiune.
Vad bine ca topicul acesta are o alta tematica de la care s-a deviat.Ma intreb cum isi sustin adventistii biblic credinta in disparitia sufletului dupa moarte si inexistenta iadului,pentru ca aceste lucruri sunt cu totul nefondate biblic.Cat despre viata fondatorilor am vazut ca s-au adus aspecte din viata lor nu tocmai pozitive.Nu stiu ce sa spun despre ele,dar si chiar daca ar fi adevarate la urma urmei au fost si ei oameni.Nimeni in afara de Isus nu s-a nascut sfant,iar greselile facute prin preziceri de Miller si de altii(la fel interzise de Biblie)tin de domeniul trecutului.Important este pana la urma situatia actuala.
  #1162  
Vechi 02.10.2009, 14:59:43
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul

Sfantul Parinte Ignatie Teoforul in anul 110 in Epistola catre Magnezieni numeste ziua Domnului Duminica si ziua in care a inviat Hristos, facand diferenta intre aceasta zi si sabatul evreiesc.
Nu cred ca vre-un sfant din sec 2 a folosit denumirea de "ziua domnului" pentru ziua intaia a saptamanii. Poate traducerea ortodoxa a "talmacit" dupa propria teologie, spuse sfantului. Va reamintesc ca denumirea de "dies domini"(duminica), a fost data zilei intaia a saptamanii, abia in sec. 4 (anul 386 - sinodul de la Aquilea).
  #1163  
Vechi 02.10.2009, 18:19:28
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Cei mai multi concluzioneaza ca Isus a anulat vechea lege,mozaica,cu una noua,crestina,
Si,multi altii fac confuzie intre legea lui Moise si Legea lui Dumnezeu, si le anuleaza pe amandoua. Este o diferenta intre o lege scrisa pe zapis ("pironit pe cruce"- Coloseni 2:14) si pusa langa chivot si o Lege scrisa pe piatra de Insusi Dumnezeu si pusa in chivot. Iar, daca ne gandim ca chivotul se afla in Templul din cer (Apocalipsa 11:19), ne putem intreba unde se afla tablele legii din chivot.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
mai tarziu a fost schimbat rolul Sambetei cu Duminica,in primul rand pentru ca Isus a inviat intr-o zi de duminica.Personal nu vad nimic rau aici.
Daca schimbarea s-a facut mai tarziu, cine a facut-o? Cred ca tratati cu superficialitate Cuvantul lui Dumnezeu, daca acceptati schimbarile facute de oameni (care, apoi, au gasit si tot felul de explicatii si pretexte). Seamana a incumetare sa-ti permiti sa schimbi ceea ce Dumnezeu a binecuvantat si sfintit.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ii respect pe cei care continua sa cinsteasca sabatul,au argumente biblice,dar asta nu inseamna ca acest fapt le va aduce mantuirea,cum sustin unii adventisti,iar ceilalti care vin la slujbe duminica sunt osanditi.
Cei care suntin absurditatile despre care ati scris sut niste "rataciti".

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Isus niciodata nu a zis oamenilor sa tina sabatul,
Dar le-a aratat cum sa il tina. Ceea ce insemna mai mult decat a spune.



Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Daca el crede ca cinstirea sabatului ii va aduce binecuvanturi foarte bine face ca incearca sa il respecte.
Sabatul a fost lasat ca o binecuvantare de catre Dumnezeu. "Sabatul a fost facut pentru om nu omul pentru sabat." (Marcu 2:27). Aici trebuie sa-l credem pe Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
.Ma intreb cum isi sustin adventistii biblic credinta in disparitia sufletului dupa moarte si inexistenta iadului,pentru ca aceste lucruri sunt cu totul nefondate biblic.
Nu stiu ce intelegeti prin sufletul unui mort. S-ar putea sa-i acuzati pe adventistii ca cred in disparitia a ceva ce exista doar in mintea oamenilor. Daca va inchipuiti ca sufletul mortului reprezinta o entitate constienta, care "mosteneste" parti trupesti si suferinte trupesti, este problema dvs. Fiecare poate inventa ceva ce nu exista si apoi sa-i acuze pe altii ca cred in disparitia acelui ceva inexistent.

Nu ar strica sa explicati ce intelegeti prin sufletul mortului (de care sunt acuzati adventistii ca-l fac disparut). Care sunt caracteristicile acelui "suflet al mortului"? Daca este constient? Daca intra in legatura cu Dumnezeu? etc.

Cat despre iad, este putin falsa afirmatia dvs. Adventistii nu cred in chinul nesfarsit al pacatosilor. Cred in primirea unei pedepse si apoi, nimicirea vesnica (pentru totdeauna).

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Cat despre viata fondatorilor am vazut ca s-au adus aspecte din viata lor nu tocmai pozitive.Nu stiu ce sa spun despre ele,dar si chiar daca ar fi adevarate la urma urmei au fost si ei oameni.Nimeni in afara de Isus nu s-a nascut sfant,iar greselile facute prin preziceri de Miller si de altii.
Miiler a fost baptist nu adventist.

Nu este nevoie sa-i mangaiati pe crestet pe adventisti, cu un aer intelegator si intelept. Mai corect este sa faceti afirmatii adevarate, chiar daca sunt acuzatorii.
  #1164  
Vechi 02.10.2009, 20:21:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Nu inteleg de ce ne certam pe seama chestiunii sabatului.Intr-adevar,Biblia e plina cu pasaje referitoare la aceasta zi si intr-adevar se poate trage concluzia ca nu este o porunca exclusiv data evreilor,ci tuturor.Dumnezeu i-a poruncit primului om,Adam,stramosul tuturor oamenilor sa cinsteasca ziua a 7a(adica sambata) deoarece a fost ziua in care s-a odihnit dupa toata creatia.Adam nu a fost doar evreu,ci tatal tuturor neamurilor.Cei care au inlocuit ziua aceasta au ca argumente ca nu conteaza ce zi e,important este sa slujim Domnului tot timpul.Si isi pot intari opiniile prin citate biblice pe care nu mai este cazul sa le mai amintesc aici.Cei mai multi concluzioneaza ca Isus a anulat vechea lege,mozaica,cu una noua,crestina,mai tarziu a fost schimbat rolul Sambetei cu Duminica,in primul rand pentru ca Isus a inviat intr-o zi de duminica.Personal nu vad nimic rau aici.Ii respect pe cei care continua sa cinsteasca sabatul,au argumente biblice,dar asta nu inseamna ca acest fapt le va aduce mantuirea,cum sustin unii adventisti,iar ceilalti care vin la slujbe duminica sunt osanditi.Isus niciodata nu a zis oamenilor sa tina sabatul,cand acestia l-au intrebat ce sa faca pentru a fi mantuiti.Nici in una din cuvantarile sale nu a cerut asta si nu isi tinea aceste cuvantari sambata ca o regula fixa.Isus a facut minuni si lunea si sambata si duminica,nu a contat ce zi este pentru a vindeca pe ceilalti fizic si sufletesc.Probabil veti zice ca nu era cazul sa le vorbeasca evreilor despre sabat pentru ca ei oricum il respectau cu strictete.Aveti dreptate,dar nici celor din alte neamuri care probabil nu il respectau,precum samaritenii,nu le-a poruncit exclusiv aceasta,ci a cautat sa le vada credinta.Daca chestiunea sabatului era asa de importanta pentru mantuire cum cred unii,garantat ca El le-ar fi vorbit oamenilor de atunci si celor de dupa despre aceasta.Ca necinstirea sabatului ar fi semnul despre care vorbeste Ioan in Apocalipsa,acestea sunt speculatii si simple teorii pe care nimeni nu le poate demonstra.Daca ar fi dupa unii si altii semnul apocaliptic ar inseamna vrute si nevrute,sunt pareri si opinii,dar nu adevaruri absolute.
De aceea nu cred ca o discutie despre sabat isi mai are locul in acest topic.Cine respecta sabatul foarte bine face,cine merge la slujbe duminica la fel.Important este cum isi traieste viata,mai ales si in celelalte zile ale saptamanii.Daca el crede ca cinstirea sabatului ii va aduce binecuvanturi foarte bine face ca incearca sa il respecte.Dar pana la urma este o optiune.
Vad bine ca topicul acesta are o alta tematica de la care s-a deviat.Ma intreb cum isi sustin adventistii biblic credinta in disparitia sufletului dupa moarte si inexistenta iadului,pentru ca aceste lucruri sunt cu totul nefondate biblic.Cat despre viata fondatorilor am vazut ca s-au adus aspecte din viata lor nu tocmai pozitive.Nu stiu ce sa spun despre ele,dar si chiar daca ar fi adevarate la urma urmei au fost si ei oameni.Nimeni in afara de Isus nu s-a nascut sfant,iar greselile facute prin preziceri de Miller si de altii(la fel interzise de Biblie)tin de domeniul trecutului.Important este pana la urma situatia actuala.
Trebuie precizat de la inceput ca desi se spune in Cartea numita Facerea (II, 2-3), ca dupa ce a terminat creatia, in sase zile, "Dumnezeu s-a odihnit de toate lucrurile Sale in ziua a saptea pe care a sfintit-o si a binecuvantat-o", El a binecuvantat-o si a sfintit-o nu pentru Sine. Nu se vede insa nicaieri poruncita tinerea zilei a saptea pana la scoaterea evreilor din robia Egiptului. Chiar daca s-ar admite ca zilele creatiei ar fi fost de 24 ore si nu epoci -cum spune El prin proorocul Sau : "Ca o zi inaintea Domnului este ca mii de ani" (Ps. LXXXIX, 4 II Petru III, 8)- nu se poate sti ce nume a purtat ziua a saptea, fiindca n-a existat o astfel de zi pana la Moise. "Odihna" de care se aminteste, inseamna ca El a terminat toata lucrarea Sa pe care a binecuvantat-o si a sfintit-o ca sfarsit al acestei lucrari. Dealtfel, asa cum graieste El insusi prin proorocul Isaia : "Dumnezeu nu oboseste, nici nu-si sleieste puterile" (Isaia XL, 28). Deci El n-are nevoie de odihna. "Tatal Meu pana acum lucreaza ; si Eu lucrez" (Ioan V, 17), zice Domnul. Cum Dumnezeu este existenta, Viata insasi, odihna sau incetarea activitatii Lui ar insemna incetarea vietii, sfirsitul existentei lumii.
Pentru Adam, in rai, toate zilele erau sfinte, pentru ca el traia in apropierea lui Dumnezeu, in stransa comuniune cu El, sfintind numele Lui si slavindu-L zilnic, fata catre fata. Dupa alungarea lui din Eden, ca urmare a pacatului neascultarii, munca a devenit o truda pentru existenta, iar trupul a simtit nevoia de zile de odihna pentru refacerea fortelor fizice si spirituale. Totusi, nu i s-a dat atunci nici o porunca, privind serbarea zilei a saptea ; nici in rai si nici dupa alungarea din el.De serbarea zilei a saptea nu se aminteste nimic inainte de potop si nici dupa Noe, pana la Moise.
Sabatul este instituit odata cu randuirea sarbatorii Pastilor si a mancarii mielului pascal, cu azimi, in noaptea scoaterii evreilor din robia Egiptului, dupa 430 de ani de robie (les. XII, 40), miel care preanchipuia pe Hristos "Mielul lui Dumnezeu, Care ridica pacatele lumii" (Ioan I, 29).
Odata cu Iisus Hristos a venit si Legea cea Noua, stim ca El luand paharul la Cina cea de Taina a zis:"Acesta este Sangele Meu al Legii celei Noi".Odihna cea noua si desavarsita a venit prin Invierea lui Hristos, in ziua Invierii , ziua Domnului.Acesta este odihna pe care Domnul a facut-o si sarbatoare si praznuirile pe care le-a lasat.Nu jertfele evreilor nici praznuirile lor , nici sarbatorile lor si nici zilele lor de odihna de care Dumnezeu spune ca s-a saturat si ca praznuirile lor sunt o nelegiuire(Isaia 1:11-15), ci Jertfa si ziua care Dumnezeu a facut-o si odihna care El a facut-o.Ziua Mantuirii si Invierea Domnului.Caci toate sarbatorile evreiesti si praznuirile lor si jertfele lor era prefigurari ale zilei acesteia, ziua Domnului cea mare.Zilele de odihna(sabatele) si sarbatorile evreilor au ajuns niste nelegiuiri in ochii lui Dumnezeu si zilele de odihna au fost calcate(Izechiel 20:13) si Domnul spune ca va face sa inceteze sarbatorile lor si zilele lor de odihna(Osea 2:11-14).De asemenea se zice despre ei:voi sfarma arcul lui Israel in valea lui Izreel(Osea 1:5).Iarasi despre ei s-a zis:"Nu vor intra in odihna Mea"(Evrei cap4).Deci daca ei nu vor intra in odihna Domnului, inseamna ca Domnul a facut alta zi de odihna si sa lasat o alta odihna si alta zi de odihna poporului lui Dumnezeu,precum odinioara lui Israel.Nu crestini incalca legea prin tinerea odihnei, ci evreii au calcat odihna de aia Dumnezeu a adus alta zi de odihna si alte sarbatori poporului lui Dumnezeu.La fel zice si in prooroci:"Iata vin zile cand fac legamant nou cu casa lui Israel,nu ca cel care ei l-au calcat".Si despre evreii Iisus a zis :"Vi se lasa casa pustie" si "vi se va lua imparatia si se va da la neamurile care vor duce roadele ei."

Last edited by Danut7; 02.10.2009 at 20:26:00.
  #1165  
Vechi 02.10.2009, 21:41:43
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Danut7, eu zic sa îi lasi pe sectarii adventisti sa il lamureasca pe un sectar penticostal cum e peetor (cine stie a cata denumire e sub care intra pe forum) despre obigativitatea sabatului, interdictiile alimentare si credinta lor despre dispariția sufletelor dupa moarte.
La noi la ortodocsi nu au reusit adventistii decat sa isi faca secta de rusine. Sa vedem cat succes vor avea in cazul penticostalului. Atat adventistii cat si penticostalul cu pricina provin din doua traditii sectare diferite ca puncte doctrinare si totusi atat de apropiate la origine.
Ar fi curios de urmarit la rubrica aceasta "Secte si culte" niste dispute de acest gen.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1166  
Vechi 02.10.2009, 22:01:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
.................................................. ..
Hai să revenim la topic. Răspunsul e la secțiunea corespunzătoare:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=130
  #1167  
Vechi 03.10.2009, 13:00:57
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Nu stiu cine esti Ovidiu-s,dar vad ca devii paranoic.La tine toti cei care au o alta parere decat tine sunt sectari.N-am mai vazut niciodata un om atat de subiectiv.Si chestia cu conturile devine tragi-comica.Tie ti se pare ca pe acest forum toti cei care au alte pareri decat tine de fapt sunt o singura persoana.Am vazut si mai sus ca ai mai acuzat si pe altii ca ar fi nu stiu cine.Nu-mi produci decat zambete.Si chiar daca ai avea dreptate,sa zicem prin absurd,ca toate ideile tale sunt adevarate(nimeni nu poate spune ca are dreptate intrutotul,decat Cel Drept),modul prin care ti le sustii nu face decat sa inspire neincredere in cei care poate sunt inclinati sa iti dea crezare.Aici schimbam idei.Nimeni nu zice ca este singurul care detine adevarul si ar trebui sa il urmam.Pur si simplu discutam cateva aspecte importante,cautam raspunsuri biblice,pe care altii poate nu sunt in stare sa ni le dea,nimic mai mult.Eu te respect si ii respect si pe ceilalti de pe acest site crestin la urma urmei,iar daca cineva crede ca nu am dreptate nu ma supar,poate sa imi spuna opinia,dar cu eleganta,sa respectam totusi contextul in care ne aflam,asa cum si eu as putea crede despre altii ca nu au dreptate.
Dar sa revenim la ceea ce a spus condor si la celelalte comentarii adaugate.In legatura cu ziua a 7(aceasta evident ca este sambata,duminica fiind ziua intai a saptamanii,zi in care biblia spune ca a inviat Isus),ea a fost sfiintita de Dumnezeu dupa sfarsitul creatiei.Si ca sa aduc argumente citez din geneza:
"Geneza 2:2 În ziua a șaptea Dumnezeu Și-a sfârșit lucrarea, pe care o făcuse; și în ziua a șaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
Geneza 2:3 Dumnezeu a binecuvântat ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise și o făcuse."Intr-adevar nu se vobeste despre o porunca data lui Adam,dar se pune intrebarea:Daca Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea,oare aceasta nu a devenit o zi speciala?
Acum ca inainte de aparitia lui Moise,ritualurile specifice ale respectarii sabatului nu existau,nu stim cum respectau primii oameni aceasta zi,aceasta este o alta poveste.Schimbarea rolului zilelor de sambata si duminica ce-i drept au facut-o niste oameni(nu stiu exact anul sau conciliul,mi se pare ca in vremea lui Constantin cel Mare) si ea a fost acceptata prin argumente biblice,pe care Danut 7 a stiut foarte bine sa le aduca,nu le mai repet si eu.Dar ce este sabatul la urma urmei?Sabatul privit simplist este o denumire.Multi pot considera duminica a fi de fapt sabatul,daca pot sa ma exprim astfel,ziua in care il cinstesc in mod deosebit pe Dumnezeu.Unii pot considera a fi sabat in fiecare zi,slujindu-l pe Dumnezeu netinand cont de ce zi e.Ai spus ca Isus a aratat cum sa tinem sabatul.Curios lucru.Acum sa admitem ca Isus a facut multe minuni in zilele de sabat,dar El a Slujit Lui Dumnezeu tot timpul,nu a facut deosebire intre zile cand era vorba sa spuna oamenilor despre Imparatia Cerului,desi mergea la templu,probabil in zilele de sabat(intr-una din imprejurari dand pe vanzatori afara din templu).Asa cred ca este cel mai bine,sa slujim Domnului tot timpul,asa ne-a aratat Isus sa facem.
Am vazut ca au fost aduse citate biblice atat pro si contra sabat.Trebuie totusi sa privim si dincolo de sensul propriu al cuvintelor,mai ales ca Biblia a fost scrise cu cateva mii de ani inainte de noi,cand oamenii aveau alte perceptii si moduri de exprimare.Trebuie sa tinem cont de aceste lucruri mai ales cand ne referim la Apocalipsa lui Ioan,care este o carte profetica.De multe ori referindu-se la "sabat" poate ei intelegeau altfel decat intelegem noi astazi prin sabat,adica priveau sabatul printr-un sens mai larg.Altii au dreptul sa ma contrazica,eu asa vad lucrurile.
Cat despre Miller,probabil ca a fost baptist(un fel de dizident intr-adevar),dar stim ca Ellen White l-a sustinut,i-a rastalmacit profetiile,iar apoi in sanul comunitatii adventiste au mai aparut asemenea previziuni,pana au fost interzise(poate asta stii mai bine decat mine,pentru ca eu doar m-am informat din anumite carti pe care le consider a fi obiective).
Nu stiu de ce pretinzi ca mint,nu am nici un motiv sa fac aceasta,nu e stilul meu.
Cat despre "sufletul unui mort",cine a vorbit despre sufletul unui mort?Mortii nu au suflete,oamenii au,ca la urma urmei moartea inseamna despartirea sufletului de trup,mortul deci inseamna doar trup,trup care este un fel de"ambalaj"al sufletului.Sufletul si trupul alaturi de duh,sunt trei componente ale omului.Una este trecatoare(trupul),celelalte vesnice.Ca sa stii la ce ma refer prin suflet o sa iti citez din Matei 16'“Ce i-ar folosi unui om sa castige toata lumea daca, si-ar pierde sufletul?” La sufletul acesta ma refer,despre care vorbea si Isus.Sufletul omului tind sa cred ca este o entitate constienta(ca sa argumentez aduc din Matei 25, 31-45,din care extrag doar:"Atunci, toți cei care stau de-a dreapta vor întreba: 'Doamne, când am făcut noi toate acestea?"),dar nici pomeneala sa mosteneasca parti si suferinti trupesti(Biblia spune ca acolo nu va mai fi nici moarte,nici tristete,nici durere,nici plans).Sufletul nu l-am inventat eu sau altcineva,a fost pus in noi de Dumnezeu(Geneza 2:7 "Domnul Dumnezeu a făcut pe om din țărâna pământului, i-a SUFLAT în nări SUFLARE de viață, și omul s-a făcut astfel un SUFLET viu."suflet deriva asadar de la verbul "a sufla").Avand atatea argumente biblice ar fi imposibil sa neg,eu personal,existenta sufletului si vesnicia sa.Cat despre iad,nici aceasta nu este o inventie a oamenilor.In Biblie in Vechiul Testament este folosita denumirea de locuinta mortilor,dar aceasta nu este iadul de care se va vorbi in Noul Testament.Isus asa cum ne spune Biblia a luat cheile Locuintei Mortilor,platind plata pacatului atat pentru cei de dinaintea Sa,cat si a acelora de dupa EL.Locuinta mortilor nu mai exista.In schimb,locul ei a fost luat de iad,sau cum vreti sa-l numiti.Despre iad sau iazul de foc,gheena vorbeste si Isus:
"Matei 18:8 Acum, dacă mâna ta sau piciorul tău te face să cazi în păcat, taie-le și leapădă-le de la tine. Este mai bine pentru tine să intri în viață șchiop sau ciung, decât să ai două mâini sau două picioare, și să fii aruncat în focul VESNIC."(cred ca stim cu totii ce inseamna vesnic).Daca nu ar fi existat iadul totul ar fi fost foarte simplu.Pai unii si-ar trai viata oricum ca doar dupa nu ii mai asteapta nimic.Lucrurile nu sunt totusi atat de simple.Isus spune ca acolo va fi "plansul si scrasnirea dintilor"care dupa umila mea parerea aceasta inseamna intr-adevar un chin nesfarsit.Iar nimicirea vesnica nu este totuna cu nimicirea pentru totdeauna,vesnic trimite cu gandul la ceva continuu,nesfarsit,daca ne uitam prin dictionare.Acum am auzit ca se discuta si la Vatican ca ideea iadului sa fie anulata.Pai bine,viata ar fi mai comoda daca dupa nu te mai asteapta nimic,ci "o nimicire rapida fara chinuri".
Ai spus ca "Adventistii nu cred in chinul nesfarsit al pacatosilor",ma intreb pe ce baza nu cred adventistii asta? Fiindca sufletul este vesnic tocmai de aeea o nimicire brusca nu este posibila.Dar cum miscarea adventista a anulat vesnicia sufletul,e de la bine inteles sa nu mai existe si "iazul de fos"vesnic.Pai pe Lucifer de ce nu l-a distrus Dumnezeu total,nu l-a facut sa dispara?Ii place Lui Dumnezeu sa-i faca pe cei care au murit departe de El sau pe cei care s-au razvratit sa se chinue vesnic?Eu nu cred ca ii place acest lucru,dar noi nu Ii dam de ales.
Acum ca toata imaginea si imaginatia oamenilor cu privire la iad,cu origini din evul mediu,prin care clerul incerca sa-i faca pe oameni sa creada de frica in ceea ce ei le spuneau,asta este o alta chestiune.S-a format un intreg folclor pe baza acestei conceptii.In iad nu vor fi "cazane cu smoala"sau mai stiu eu ce.Unii sustin ca si ideea focului n-ar trebui privita mot a mot.Focul s-ar putea referi la durerea launtrica,la dezamagirea fata de tine insuti.Poate acolo nu vor exista chinuri trupesti,fiindca trupul insusi este parasit de trup(aici dezbaterile sunt aprinse),ci dureri sufletesti,mult mai mari chinuri sunt cele legate de suflet decat cele trupesti.Picatura chinezeasca stim bine ca ii face pe oameni sa vorbeasca mai repede decat torturile fizice.Exista o vorba:"mai bine imi dadea o palma decat sa imi vorbeasca astfel".E clar si demonstrat stiintific ca suferintele sufletesti "dor"mai mult decat cele trupesti.Indiferent insa de aceste aspecte,iadul este o realitate,pe care noi nu o putem nega scriptural.Fara iad nici raiul nu ar mai fi atat de frumos,pentru ca spunea cineva:"un lucru este mai frumos decat altul doar prin comparatie".
  #1168  
Vechi 03.10.2009, 20:36:49
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor
Nu stiu cine esti Ovidiu-s,dar vad ca devii paranoic.La tine toti cei care au o alta parere decat tine sunt sectari.
Unde m-am raportat eu la opinia mea proprie, in afara Bisericii?

Domule peetor/teoqur/iustinian si cine îi mai fi. Ce sunt cu acuzele astea?
L-ai "primit tu pe domnul Isus ca mântuitor personal?" "Te-ai predat tu lui și ai spus că vrei să îi apartii"? ca să mă folosesc de stereotipiile voastre.
Acesta e vocabular de om "mântuit" pe care il folosești d-ta?
Din câte stiu nu te-am acuzat de nimic, am spus doar că vreau să văd cum o să lămurească condor si tricesimusquintus un sectar de o altă tradiție eretică (foarte probabil penticostală), despre valabilitatea "argumentelor" lor.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1169  
Vechi 03.10.2009, 22:33:41
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

-Sf Ignatie, ucenic al Sf Ap. Ioan Evanghelistul, martirizat la 107 spune:,, Cei ce traiau in lucrurile cele vechi au ajuns la o noua credinta, nemaitinanad sambata, ci traind dupa ziua Domnului, in care a rasarit si viata noastra prin moartea si invierea lui Iisus Hristos.,,
-Sf Varnava-96: ,,Serbam ziua Domnului cu bucurie fiindca acesta e ziua in care a inviat Iisus din morti."
-Pliniu cel Tanar-113-scrie Imp. Traian ca ,,crestinii se aduna in ziua soarelui si canta lui Hristos si se feresc de orice lucru.,,
- Sf Iusin Martirul-153- scrie:In ziua numita a soarelui, cand Hristos a inviat din morti, toti crestinii de prin sate si orase si campii se aduna si serbeaza ziua Domnului.,,
-Sf Clement al Alexandriei-194-zice:,,Vechea zi a saptea n-a ajuns decat o zi de lucru si in locul ei serbam ziua Domnului cu totii.,,
-Tertulian din Cartagina-200- zice : ,,Duminicile noi ne bucuram si tinem invierea Domnului.,,

__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #1170  
Vechi 04.10.2009, 10:30:41
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Cat despre Miller,probabil ca a fost baptist(un fel de dizident intr-adevar),dar stim ca Ellen White l-a sustinut,i-a rastalmacit profetiile,iar apoi in sanul comunitatii adventiste au mai aparut asemenea previziuni,pana au fost interzise(poate asta stii mai bine decat mine,pentru ca eu doar m-am informat din anumite carti pe care le consider a fi obiective).
Nu stiu de ce pretinzi ca mint,nu am nici un motiv sa fac aceasta,nu e stilul meu.
Ellen White nu l-a sustinut pe Miller. Era o tanara metodista care a crezut in previziunile lui Miller. Dupa "marea dezamagire" produsa de previziunile lui Miller (si nu numai) s-a format "comunitatea adventista", in "sanul careia" nu au mai aparut "asemenea previziuni".

Eu nu am folosit cuvantul "minciuna". Numeste cum crezi vehicularea unor informatii neadevarate, culese din carti pe care le consideri obiective. Am inteles ca esti un adept al comparatiilor: de ce nu compari acele "carti obiective" despre adventisti, cu carti ale adventistilor sau cu lucrari impartiale (gen "Wikipedia").

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Sufletul nu l-am inventat eu sau altcineva,a fost pus in noi de Dumnezeu(Geneza 2:7 "Domnul Dumnezeu a făcut pe om din țărâna pământului, i-a SUFLAT în nări SUFLARE de viață, și omul s-a făcut astfel un SUFLET viu."suflet deriva asadar de la verbul "a sufla").
Gresit. "Suflare de viata" (nu sufletul) deriva de la verbul a sufla ("ruah"- in ebraica). Tarana + suflare de viata = omul (sufletul viu). Asa reiese din Geneza 2:7.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Avand atatea argumente biblice ar fi imposibil sa neg,eu personal,existenta sufletului si vesnicia sa.
"Sufletul care pacatuieste, acela va muri."(Ezechiel 18:20)

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Locuinta mortilor nu mai exista.
"Moartea si locuinta mortilor au dat inapoi pe mortii care erau in ele. Fiecare a fost judecat dupa faptele lui." (Apocalipsa 20:13). Este vorba de invierea celor care se afla in locuinta mortilor si judecarea lor. Acest eveniment urmeaza sa aiba loc. Locuinta mortilor va exista pana la judecata finala.



Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Iar nimicirea vesnica nu este totuna cu nimicirea pentru totdeauna,vesnic trimite cu gandul la ceva continuu,nesfarsit,daca ne uitam prin dictionare.
Mai bine ne uitam prin Sfanta Scriptura. Iata un exemplu (dintre multe) de intelegere a cuvantului "vesnic" in viziunea Cuvantului lui Dumnezeu:

"Tot asa, Sodoma si Gomorasi cetatile dimprejurul lor care se dadusera, ca si ele, la curvie si au poftit dupa trupul altuia, ne stau inainte ca o pilda, suferind pedeapsa unui foc vesnic." (Epistola lui Iuda 7)

Daca ne uitam prin dictionare, intelegem ca Sodoma si Gomora mai ard si astazi (fals). Daca acceptam intelesul scripturistic, intelegem ca Sodoma si Gomora au ars de tot si pentru totdeauna (corect).

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Pai pe Lucifer de ce nu l-a distrus Dumnezeu total,nu l-a facut sa dispara?
Putina rabdare. Se va intampla si aceasta (Apocalipsa 20). Dumnezeu este intelept. Cum sa-l distruga pe Lucifer "inainte de termen"? Ar insemna ca noi sa vedem lucrul acesta si sa avem o credinta bazata pe frica de pedeapsa, nu pe dragoste.



Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Fara iad nici raiul nu ar mai fi atat de frumos,pentru ca spunea cineva:"un lucru este mai frumos decat altul doar prin comparatie".
Dumnezeu are alta viziune. La inceput "toate erau foarte bune" (Geneza 1:31) si nu exista comparatie. Si, Dumnezeu nu renunta la planurile Sale si "toate vor fi foarte bune" din nou.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17