Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 01.10.2009, 13:46:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Doamne Sfinte ,deci ai tras dupa tine mai multe suflete ! mda...stii ce e haios ,ca eu am trait pe pielea mea RAUTATEA SI FATARNICIA ,iar tu imi pictezi asa de frumos secta adventista ...
atunci sunt eu "nebuna" ,si raman in "nebunia" mea (credinta ortodoxa)
se bat in cap unele lucruri ,dar sa fie cum zici tu !

sa te ajute D-zeu totusi sa intelegi ca ai facut un pas gresit si sa il indrepti inainte de a muri ,caci dc mori ....stii tu !
Fiecare își are propria experiență de viață, nu se potrivesc ori sunt percepute în mod diferit. Am confirmarea scripturistică și personala că nu am făcut un pas greșit, Îi cer Domnului doar să mă păstreze pe această cale.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 01.10.2009, 16:30:18
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

bine atunci stai pe drumul ales de tine,dar fara sa mai corpui alte persoane ! ce e asa de greu ? eu incerc sa te convertesc pe tine ? NU ! atunci tu de ce incerci sa o faci indirect ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #153  
Vechi 01.10.2009, 18:36:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
bine atunci stai pe drumul ales de tine,dar fara sa mai corpui alte persoane ! ce e asa de greu ?
Nu am nici chiar cea mai mică intenție să "corup" pe cineva. Iar a spune Cuvântul Adevărului nu înseamnă corupere. Arătați-mi ce am spus nebiblic până aici?

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
eu incerc sa te convertesc pe tine ? NU ! atunci tu de ce incerci sa o faci indirect ?
Se pare că chiar aveți o problemă... Eu am scris aceste cuvinte?:

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
sa te ajute D-zeu totusi sa intelegi ca ai facut un pas gresit si sa il indrepti inainte de a muri ,caci dc mori ....stii tu !
Reply With Quote
  #154  
Vechi 03.10.2009, 22:41:39
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Fiecare își are propria experiență de viață, nu se potrivesc ori sunt percepute în mod diferit. Am confirmarea scripturistică și personala că nu am făcut un pas greșit, Îi cer Domnului doar să mă păstreze pe această cale.
Si diavolul tot cu cuvinte din Scriptura a incercat sa-L insele pe Hristos. La fel faceti si voi. De ce toate miile de secte se lauda ca au ,,confirmarea scripturistica,, dar e asa de mare diferenta intre invataturile lor???!! De ce ar fi secta adventista mai buna decat oricare alta?
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 03.10.2009, 22:57:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Si diavolul tot cu cuvinte din Scriptura a incercat sa-L insele pe Hristos. La fel faceti si voi. De ce toate miile de secte se lauda ca au ,,confirmarea scripturistica,, dar e asa de mare diferenta intre invataturile lor???!! De ce ar fi secta adventista mai buna decat oricare alta?
Ortodoxia este tot o secta, din moment ce considera ca are confirmarea scripturistica? Cat despre conformitate ei cu Scriptura, s-a cam vazut cum stati urmarind doar aceste topice ce iau in discutie doua sau trei aspecte de doctrina...nu-mi permit sa intru si pe alte subforumuri, ca ar fi o catastrofa...
Reply With Quote
  #156  
Vechi 04.10.2009, 22:33:17
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ortodoxia este tot o secta, din moment ce considera ca are confirmarea scripturistica? Cat despre conformitate ei cu Scriptura, s-a cam vazut cum stati urmarind doar aceste topice ce iau in discutie doua sau trei aspecte de doctrina...nu-mi permit sa intru si pe alte subforumuri, ca ar fi o catastrofa...
Ortodoxia are confirmare si Scripturistica si patristica pe care voi nu o aveti oricat ati suci Scriptura dupa ratiunea voastra stramba. Desi aveti si voi o traditie compusa din scrieri ,,conforme,, cu Scriptura, de ce negati ca o aveti ? Noi nu negam Sfanta Traditie din care s-a nascut si Scriptura.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 04.10.2009, 22:39:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Ortodoxia are confirmare si Scripturistica si patristica pe care voi nu o aveti oricat ati suci Scriptura dupa ratiunea voastra stramba.
Ce confirmare scripturistică are ortodoxia? Există vreun verset biblic care să vorbească de ortodoxie?
Reply With Quote
  #158  
Vechi 05.10.2009, 14:18:07
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

and keeps going and going...
Reply With Quote
  #159  
Vechi 05.10.2009, 14:40:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ce confirmare scripturistică are ortodoxia? Există vreun verset biblic care să vorbească de ortodoxie?
O gramada...
ortodoxie = dreapta credinta
e plin NT cu relatari despre asta
e plin NT cu versete despre Biserica , una a lui Hristos , logodita lui Hristos, Biserica sacramentala, ierarhica;
Reply With Quote
  #160  
Vechi 05.10.2009, 16:44:35
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
O gramada...
ortodoxie = dreapta credinta
e plin NT cu relatari despre asta
e plin NT cu versete despre Biserica , una a lui Hristos , logodita lui Hristos, Biserica sacramentala, ierarhica;
Eu am solicitat altceva. Un singur verset (nu e nevoie sa postati iarasi pagini intregi de poliloghie) care sa vorbeasca despre ortodoxie. Unul singur... Am cerut un lucru greu?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10