Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.10.2009, 21:24:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ti-am dat ce inseamna cuvantul ortodox , orthos - drept , doxa - credinta

cauta dumneata daca te intereseaza si daca te duce capul unde este folosit contextul "dreptul din credinta" sau alaturarea impreuna a cuvintelor orthod si doxa; dreptate si credinta;
Reply With Quote
  #172  
Vechi 05.10.2009, 21:26:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
ti-am dat ce inseamna cuvantul ortodox , orthos - drept , doxa - credinta

cauta dumneata daca te intereseaza si daca te duce capul unde este folosit contextul "dreptul din credinta" sau alaturarea impreuna a cuvintelor orthod si doxa; dreptate si credinta;
Pe mine nu ma intereseaza catusi de putin, mataluta trebuie sa-ti justifici Biserica in paginile Scripturii. Si apropos, daca taceai filosof ramaneai.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 05.10.2009, 21:30:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

atunci nu mai vb despre ce nu te intereseaza
Reply With Quote
  #174  
Vechi 05.10.2009, 21:33:36
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Frate Danut,"de omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te"

"12.Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
13.Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul".Ioan,cap.16
Adevarata problema a sectelor este ca nu cred in Duhul Sfant nelasandu-L astfel sa-i calauzeasca spre adevar.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 05.10.2009, 21:44:02
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Eu am solicitat altceva. Un singur verset (nu e nevoie sa postati iarasi pagini intregi de poliloghie) care sa vorbeasca despre ortodoxie. Unul singur... Am cerut un lucru greu?

''Si cu adevarat mare este taina dreptei credinte.''(I Timotei 3,16)
''Iar de basmele cele lumesti si babesti fereste-te si deprinde-te cu dreapta credinta.''(I Timotei 4,7
''Iar de invata cineva alta invatatura si nu se tine de cuvintele cele sanatoase ale Domnului nostru Iisus Hristos si de invatatura cea dupa dreapta credinta...''(I Timotei 6,3)
''Pavel, robul lui Dumnezeu si apostol al lui Iisus Hristos, dupa credinta alesilor lui Dumnezeu si dupa cunostinta adevarului cel intocmai cu dreapta credinta.''(Tit 1,1)
Cum se traduce in limba greaca dreapta credinta? ORTOS DOXOS adica ORTODOX.

TU POTI SA-MI ARATI UNDEVA IN BIBLIE CA SCRIE de credinta adventista?
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #176  
Vechi 05.10.2009, 22:13:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul

''Si cu adevarat mare este taina dreptei credinte.''(I Timotei 3,16)
''Iar de basmele cele lumesti si babesti fereste-te si deprinde-te cu dreapta credinta.''(I Timotei 4,7
''Iar de invata cineva alta invatatura si nu se tine de cuvintele cele sanatoase ale Domnului nostru Iisus Hristos si de invatatura cea dupa dreapta credinta...''(I Timotei 6,3)
''Pavel, robul lui Dumnezeu si apostol al lui Iisus Hristos, dupa credinta alesilor lui Dumnezeu si dupa cunostinta adevarului cel intocmai cu dreapta credinta.''(Tit 1,1)
Cum se traduce in limba greaca dreapta credinta? ORTOS DOXOS adica ORTODOX.
In toate textele de mai sus, termenul in originalul grec este eusebeia si inseamna evlavie, respect, reverenta, departe de dreapta credinta!

Cautati alte texte, acestea nu vorbesc despre ortodoxie.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 19.11.2009, 08:53:24
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
In toate textele de mai sus, termenul in originalul grec este eusebeia si inseamna evlavie, respect, reverenta, departe de dreapta credinta!

Cautati alte texte, acestea nu vorbesc despre ortodoxie.
Noi nu suntem obisnuiti cu atata cautare , ce am primit aceea pastram , ce pastram aceea transmitem......nu ca suna frumos.
Cultele NP n-au avut ce primi si n-au ce transmite. Fiecare generatie (de adepti ai unui cult) cu ideile si invatatura ei...daca are fericirea si moare generatia fara a lasa sechele cultului e bine, ; iar daca are loc vreo neintelegere asupra unei invataturi Biblice , urmatoarea generatie nascuta are sansa sa aleaga intre doua culte ...ca se divide cultu mare.


Cred ca stii ce am vrut sa spun , studieri intese a Bibliei , mai multe SECTE .
Iisus a spus :"un Domn, o credinta ,un botez"
=> studierea bibliei , mai multe credinte.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 19.11.2009, 09:20:10
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Noi nu suntem obisnuiti cu atata cautare , ce am primit aceea pastram , ce pastram aceea transmitem......nu ca suna frumos.
Cultele NP n-au avut ce primi si n-au ce transmite. Fiecare generatie (de adepti ai unui cult) cu ideile si invatatura ei...daca are fericirea si moare generatia fara a lasa sechele cultului e bine, ; iar daca are loc vreo neintelegere asupra unei invataturi Biblice , urmatoarea generatie nascuta are sansa sa aleaga intre doua culte ...ca se divide cultu mare.


Cred ca stii ce am vrut sa spun , studieri intese a Bibliei , mai multe SECTE .
Iisus a spus :"un Domn, o credinta ,un botez"
=> studierea bibliei , mai multe credinte.
Deși gramatica ta mi s-a opus cu înverșunare, am reușit să prin ideea. "Suntem ortodocși pentru că așa am apucat". Dacă religia e pe apucate, la voia hazardului sau după cum auzim la "telefonul fără fir", amar de noi!
Reply With Quote
  #179  
Vechi 19.11.2009, 09:40:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Deși gramatica ta mi s-a opus cu înverșunare, am reușit să prin ideea. !
hai nu fii "pocait" , ca numai astia dau dovada de rautae.
nu-s eu Iorga , ca atunci cand dictez la mai multi sa stiu unde am incheiat fraza la fiecare.
ma bucur ca ai ispravit pana la urma sa descifrezi ce am zis...postarea mea iti este greu sa o intelegi , Biblia iti este mai usoara...postarea vrea sa-ti spuna ceva , Biblia insa iti spune CE VREI TU.


Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
"Suntem ortodocși pentru că așa am apucat". Dacă religia e pe apucate, la voia hazardului sau după cum auzim la "telefonul fără fir", amar de noi!
Ortodocsii AU PASTRAT , cultele au APUCAT. Noi pastram de 2000 de ani , voi apucati de cativa anisori.
Repet , pe apucate sunteti voi NP , insa daca nu apucati cum trebuie imediat se NASTE ALT CULT.
Hazardul n-are cum fi in BO (si asta o stii si tu ) ca noi avem si TRADITIA , care cuprinde SI reguli dupa care se conduce aceasta Institutie divina-umana.
Amar de lumea NP ca-si bat joc de Cuvantul Domnului , "ca-l rastalmacesc spre a lor pierzare".

Daca esti amabil , DE CE ATATEA CULTE NP TOATE APARUTE IN URMA STUDIERII BIBLIEI?
Oare Biblia este de vina> sau traducerea ei? sau mintea bolnava a omului?
Reply With Quote
  #180  
Vechi 19.11.2009, 09:49:26
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Daca esti amabil , DE CE ATATEA CULTE NP TOATE APARUTE IN URMA STUDIERII BIBLIEI?
Fi liniștit, același fenomen al fărâmițării se manifestă și în cadrul ortodoxiei, "stabilitatea" ei e doar o iluzie.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Oare Biblia este de vina> sau traducerea ei? sau mintea bolnava a omului?
Sufletul omului e bolnav.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10