Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 21.03.2010, 15:56:13
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
Numai ca unii inteleg prin asta ,asuprirea femeii,injosirea ei,jignirea ei ridicandu-se pe ei la rangul de ZEII,carora toate li se cuvine..........nu-si iubesc sotiile,le schimba ca pe ciorapi lipsind de acasa fara temei noptile.........venind acasa si snopindu-si in bataie bietele consoarte in vreme ce ia mai si creste poate 2-3-4 -10 copii poate,si le indura pe toate cu stoicism,rugandu-se lui Dmnezeu sa o ajute!!!!!!!!!!!Cine a trecut prin asa ceva stie despre ce vorbesc,si atunci nu pot sa fac sa nu ma intreb;cum sa-i fii supusa unuia asemenea barbat ,care nu te respecta,pe tine,casa si copii tai? probabil ca multii imi veti raspunde ca acela nu e creincios adevarat!!!!!!!!!!!!! dar ma intreb cati dintre domniile dumneavoastra nu cunoaste asemenea cazurii,pt ca la noi ORTODOXII iertata sa fiu dar este aproape un lucru obisnuit.................
faci parte din aceasta categorie? daca da crede-ma esti fraiera .de ce induri sau ai indurat? dupa prima palma trebuia sa pleci .cred ca ai inceput rau casnicia teai indragostit de cine nu trebuia nu ai asculta de parinti sau cunoscuti sau iai permis sa te trateze asa .el a crezut ca asa iti place sau asa a vazut pe taicasu facand .ca barbat credema nu as fi stat nici o clipa sa fiu trata asa .stiu ca se intampla si astfel de lucruri si pe toate fameile care au trecut prin asa ceva leam sfatuit sa plece ca e mai bine singur decat singur in doi.barbatul si femeia nu vor fi niciodata egali .barbatul are trasaturile lui femeia pe ale ei si impreuna formeaza un trup spre ajutor si procreere.heaven si traditie uitativa la copii mai intai si vedeti ca sunt mai apropiati de mame si mama traieste prin copii iar tatii [cei adevarATI u betivii si depravatii nu sunt cei mai multi ci doar un procent mai mic]fac eforturi sa aiba cu ce sa intretina famila.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 21.03.2010, 15:57:14
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Mi se pare ciudat felul in care citesti numai ce iti place. Am zis ca barbatul trebuie sa ajute femeia in treburile gospodaresti din mai multe motive
1. din dragoste (care e cel mai important motiv). Cine iubeste pe cineva nu-l poate lasa pe celalalt sa cada jos de oboseala si sa nu miste un deget. Asta se numeste empatie.
2. pentru ca daca o ajuta, ea va fi mai vesela, mai bine-dispusa si implicit relatia va fi mai armonioasa. Eu cred ca intr-o relatie trebuie sa ne intereseze nu numai cum ne simtim noi, ci si partenera, si daca si ea gandeste la fel, e foarte bine. Asta e al doilea motiv important.
3. pentru ca relatia sexuala va fi mai implinita. Asta e al treilea motiv, poate ultimul. Toata lumea stie ca o relatie sexuala implinita imbunatateste simtitor viata cuplului.
Pentru feministele de ocazie sau din convingere care sunt active pe forum, as spune ca, similar, daca il iubeste, o femeie nu trebuie sa-l lase pe sot, de exemplu sa-si ia a doua slujba, sau sa vina foarte tarziu de la munca si sa o neglijeze astfel pe femeie si pe eventualii copii si o va face 1.atat pentru sot (din empatie) pentru el (motivul 1) cat si 2. pentru armonia cuplului, caci un sot daramat de munca nu va mai fi la fel de vesel si bine-dispus (motivul 2), ci va fi aproape inexistent 3. pentru a nu periclita viata sexuala a cuplului. Si nu mi se pare nimic rau daca femeia gandeste asa, nu cred ca l-ar privi pe barbat ca pe o jucarie sexuala...

Cu reformularea postarii anterioare ai dat un alt inteles cuvintelor tale..eu am citit si am recitit ce ai postat initial si nimic altceva nu am inteles.

Vladimir, de ce nu amintesti aici si de femeile care au sau aspira la o carieră? Si care au nevoie de un soț care să o sprijine, împărțind cu ea responsabilitățile familiale și care să nu se simtă amenințat de faptul că femeia câștigă mai mult decât el sau are mai mult succes?
Nu sunt o feminista...sustin doar progresul spre civilizatie. (asta in cazul in care pe mine ai vrut sa ma atingi cu fraza respectiva)
Numai bine!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #313  
Vechi 21.03.2010, 15:57:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Hmm...eu inteleg cumva aici o nuanta, dar nu legata de ascultarea de barbat...cu capul plecat, sau prin anihilarea gandirii proprii, si "clatinatul din cap al femeii"...precum cateii aia de jucarie intalniti in unele masini, care dau din cap in permanenta, nu...nicidecum.

In perceptia mea, barbatul e mai puternic din multe puncte de vedere, mai ancorat in realitate atunci cand e pus in fata unor situatii dificile...cu alte cuvinte mai barbat, in timp ce femeia e mai fragila, mai panicata de fel...mai sensibila, si astfel se completeaza si fac o echipa foarte buna impreuna.

Nu am de ce asculta eu mai mult decat sotul, la modul general, si nu in alt sens decat in cel de a asculta ce are el de spus si a analiza obiectiv cele spuse...pentru ca sotii trebuie sa se sfatuiasca, sa fie atenti si la perceptia celuilalt asupra vietii, anumitor aspecte, si sa devina mai buni datorita celuilalt...deci e doar ceva reciproc, asa ca eu nu am de ce sa am o stare de supusenie si de ascultare, pentru ca nu se pune problema asa, ascultam amandoi...si ne completam, atat.

In rest e o problema grava de abordare a relatiei de cuplu, si tocmai de asta s-a ajuns la afirmatii din partea unor femei crestine, cum ca vai...in fata barbatului nu misti, nu respiri...si mesteci in oala cu frenezie..si unii barbati normal ca se obisnuiesc asa...ca doar obisnuinta e a 2 a natura, ce sa mai la deal la vale!!!
Reply With Quote
  #314  
Vechi 21.03.2010, 16:12:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Cu reformularea postarii anterioare ai dat un alt inteles cuvintelor tale..eu am citit si am recitit ce ai postat initial si nimic altceva nu am inteles.

Vladimir, de ce nu amintesti aici si de femeile care au sau aspira la o carieră? Si care au nevoie de un soț care să o sprijine, împărțind cu ea responsabilitățile familiale și care să nu se simtă amenințat de faptul că femeia câștigă mai mult decât el sau are mai mult succes?
Nu sunt o feminista...sustin doar progresul spre civilizatie. (asta in cazul in care pe mine ai vrut sa ma atingi cu fraza respectiva)
Numai bine!
Uite Casiana, eu cred ca inteleg retinerea unor barbati de a generaliza aceasta situatie...si asta pentru ca am putut cunoaste femei foarte confuze, si care una afirma...si alta simt de fapt.

Exista femei care o iau cam razna cand cariera le e infloritoare si simt ca trebuie sa puna pantoful pe tampla sotului...ca el sa aiba ciocul mic forever, facand afirmatii de genul " Ma pot descurca si fara el"...dar in acelasi timp, de fapt nu vor sa se descurce fara el...pentru ca ar vrea sa le ajute si la treburile gospodaresti, sa stearga si praful cu un talent deosebit, sa legene si bebele...sa fie si gentlemen-i, sa faca si cumparaturile bine ( adica sa cumpere un anumit tip de lapte de la supermarket, si sa caute un anumit ph la sapun)...deci deja parca femeia de cariera, care poate trai si fara un El la fel de bine, nu poate trai fara el...desi il priveste mijit si ii spune ca nu e bun de nimic.

Exista multe femei, care acum tind sa aiba o atitudine..care ar vrea sa arate cumva ca si ele pot, si inca foarte bine...si ca martoaga de barbat de acasa ( care nu mai castiga cat ele), nu mai e destul de bun pentru ele...cele cu o pozitie buna in firma, dar ramane totusi bun...de barbat in casa, desi mai are mult praf de inghitit, si multe priviri ascutite de indurat, pana sa ajunga sa stearga praful...ca ele.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 21.03.2010, 18:13:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovana Vezi mesajul
Heaven...nici nu iti dai seama ce bine ar fi ca femeia sa poata sta acasa si sa isi cresca copiii......Asa ar fii ideal........Nu serviciul o implineste pe femeie...ci cresterea unor copii minunati......Eu lucrez si de multe ori regret ca nu am timp sa ma joc cu copiii mei, sa le citesc mai mult si sa vorbesc mai mult cu ei.......Si sa stii ca ce e bun e universal valabil, indiferent de ce timpuri traim.....Nu e vorba de a compara un veac cu alt veac......e vorba sa pastram ce e bun si folositor.......
Sa stii ca eu nu as putea niciodata fi fericita si implinita ca femeie asa.
Nu spun ca e bine sau rau,nu trebuie sa fim toate trase la indigo,insa,sunt multe femei care simt sa aiba o cariera,sa se implice in diverse activitati pe langa familie.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #316  
Vechi 21.03.2010, 20:40:31
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit cred ca asa e mai clar

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
M-ai lasat fara cuvinte, zau...Mi se pare ca vorbesti de femeie de parca ar fi un obiect, o jucarie de folosit pt placerile unui barbat.. cum adica trebuie ajutata doar pt a avea energie si tandrete in timpul relatiilor trupesti? Adica o ajuti...dar astepti rasplata..si nu una oarecare...
Doamne, oare cati barbati sunt in stare de o asemenea gandire si mai asteapta si supunere din partea sotiilor lor?
Am reprodus aici textul initial, indicand motivele cu 1,2,3,4 pentru a fi mai usor de sesizat. Este exact ce am zis in postarea ulterioara; doar ca aici nu am dezvoltat motivul 1, care credeam ca e de la sine inteles; iar in postarea ulterioara am uitat sa amintesc motivul 4 care este si el important. Cred ca ai fost neatenta cand ai citit postarea respectiva, sau cel putin asa sper...

In privinta mult-disputatelor treburi gospodaresti eu cred ca barbatul trebuie sa fie cu bun simt si sa o ajute pe femeie in gospodarie cand simte ca femeia e prea incarcata. Si o va face 1)si pentru nevasta 2)dar si pentru el caci o femeie obosita si tracasata nu mai e asa atragatore si vesela si cool. 3)Ca sa nu mai zic ca si la pat da rezultate mai slabe, fiind mai putin iubitoare, mai putin tandra si mai putin jucausa...)). 4)In afara de asta, daca barbatul o ajuta femeia apreciaza mult chestia asta si de aici vine si un spor de iubire...
Reply With Quote
  #317  
Vechi 21.03.2010, 21:11:40
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit Biblia spune ca e bine ca femeia sa aduca bani in casa

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sa stii ca eu nu as putea niciodata fi fericita si implinita ca femeie asa.
Nu spun ca e bine sau rau,nu trebuie sa fim toate trase la indigo,insa,sunt multe femei care simt sa aiba o cariera,sa se implice in diverse activitati pe langa familie.
Am descoperit in Biblie doua modele pentru femeie
1. Unul in care femeia se ocupa de gospodarie si cresterea copiilor in credinta lui Hristos; o sa dau doar un mic fragment
14Și nu Adam a fost amăgit; ci femeia, fiind amăgită, s'a făcut vinovată de călcarea poruncii.
15Totuș ea va fi mîntuită prin nașterea de fii, dacă (acestia) stăruiesc cu smerenie în credință, în dragoste și în sfințenie.(1Tim2.14-15)

2. Unul in care femeia se ocupa concomitent de gospodarie, educatia crestina a copiilor dar si de unele activitati comerciale independente care sporesc venitul familiei. Reproduc aici fragmentul vizat
10Cine poate găsi o femeie cinstită? Ea este mai de preț decît mărgăritarele.
11Inima bărbatului se încrede în ea, și nu duce lipsă de venituri.
12Ea îi face bine, și nu rău, în toate zilele vieții sale.
13Ea face rost de lînă și de in, și lucrează cu mîni harnice.
14Ea este ca o corabie de negoț; de departe își aduce pînea.
15Ea se scoală cînd este încă noapte, și dă hrană casei sale, și împarte lucrul de peste zi slujnicelor sale.
16Se gîndește la un ogor, și -l cumpără; din rodul muncii ei sădește o vie. -
17Ea își încinge mijlocul cu putere, și își oțelește brațele.
18Vede că munca îi merge bine, lumina ei nu se stinge noaptea.
19Ea pune mîna pe furcă, și degetele ei țin fusul.
20Ea își întinde mîna către cel nenorocit, își întinde brațul către cel lipsit.
21Nu se teme de zăpadă pentru casa ei, căci toată casa ei este îmbrăcată cu cărmiziu.
22Ea își face învelitori, are haine de in supțire și purpură.
23Bărbatul ei este bine văzut la porți, cînd șade cu bătrînii țării.
24Ea face cămăși, și le vinde, și dă cingători negustorului.
25Ea este îmbrăcată cu tărie și slavă, și rîde de ziua de mîne.
26Ea deschide gura cu înțelepciune, și învățături plăcute îi sînt pe limbă.
27Ea veghează asupra celor ce se petrec în casa ei, și nu mănîncă pînea lenevirii.
28Fiii ei se scoală, și o numesc fericită; bărbatul ei se scoală, și -i aduce laude zicînd:
29,,Multe fete au o purtare cinstită, dar tu le întreci pe toate.``
30Desmerdările sînt înșelătoare, și frumuseța este deșartă, dar femeia care se teme de Domnul va fi lăudată.
31Răsplătiți -o cu rodul muncii ei, și faptele ei s'o laude la porțile cetății (Prov31.10-31)
Reply With Quote
  #318  
Vechi 21.03.2010, 22:53:27
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Unhappy da din pacate,

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
faci parte din aceasta categorie? daca da crede-ma esti fraiera .de ce induri sau ai indurat? dupa prima palma trebuia sa pleci .cred ca ai inceput rau casnicia teai indragostit de cine nu trebuia nu ai asculta de parinti sau cunoscuti sau iai permis sa te trateze asa .el a crezut ca asa iti place sau asa a vazut pe taicasu facand .ca barbat credema nu as fi stat nici o clipa sa fiu trata asa .stiu ca se intampla si astfel de lucruri si pe toate fameile care au trecut prin asa ceva leam sfatuit sa plece ca e mai bine singur decat singur in doi.barbatul si femeia nu vor fi niciodata egali .barbatul are trasaturile lui femeia pe ale ei si impreuna formeaza un trup spre ajutor si procreere.heaven si traditie uitativa la copii mai intai si vedeti ca sunt mai apropiati de mame si mama traieste prin copii iar tatii [cei adevarATI u betivii si depravatii nu sunt cei mai multi ci doar un procent mai mic]fac eforturi sa aiba cu ce sa intretina famila.
DIN PACATE DA !!!!!!!AM FACUT PARTE DIN ACEASTA CATEGORIE,DARPENTRU CA AM FOST O FETITA ASCULTATOARE SI SINGURA LA PARINTII,..............am fost convinsa ca acestia nu imi doresc raul si m-am casatoritcu un barbat foarte frumos,sportiv de performanta ,dar care ...............mie nu imi placea,totusi nu am prea comentat pt. ca mama mea m-a convins ca ma voi obisnui cu el ca e baiat bun.............zicea,cat de bun am vazut eu mai tarziu.............in primii doi ani dupa casnicie ma rugam neincetat LUI DUMNEZEU,sa ma ajute sa ma obisnuiesc cu el plangand de fiecare data cand vedeam ca se apropie seara..............iar,timp in ca a aparut si primul copil..............el disparea tot mai des noptile la inceput de acasa ,iar mai tarziu cu saptamanile....................s-a nascut primul baiat,iar la un an si tri luni al doilea...........eram amandoi coristi la biserica, iar MIERCUREA SI VINEREA mergeam la repetitie...............separat,barbati iar mai tarziu femeile............cand se ducea el la repetitie ,se pierdea....................2-3 zile nu mai era de gasit. La biserica parintele ma intreba pe mine .............unde este domnul x cum de a lipsit...............in vreme ce eu ma pregateam sa-l intreb pe dansul daca .................stie ceva de el ca nu a ajuns acasa.................nu mai amintesc ca venea cu diferite femei acasa sub diferite pretexte.............si eu incurajata de tatal meu ,care zicea ............amarat,"lasa fata mea ca o sa mai imbatraneasca si va primi minte" si...........asa au trecut 13 anii,pana intr-o zi cand .................a fost gsit mort dupa o lpsa de mai mult de 2 luni de acasa.................eu indurand in aceasta perioada toate umilintele..................si crescand singura de atunci in coace cei doi fii ai mei..............care acum sunt la varsta casatoriei,dar nici unul nici nu vrea sa auda,de asta,dar...........eu nu am sa-i oblig vreo data,sau sa le impun..............Bunul Dumnezeu va hotara soarta lor,si nu seamana nici pe departe cu tatal lor.deci in concluzie :eu mi-as fi dorit sa fiu supusa sotului...........dar din pacate el nu prea era pe acasa..............venea doar sa se mai schimbe de haine mai lua ceva bani..............si pleca in cantonament..................iar. Asa dar cui sa ma supun?de vreme ce eu singura am trudit sa imi cresc cei doi fii ,lucrand din greu in tara........pe salarii de nimic,lucram si cate 16 -18 ore faceam naveta la un spital la 25km de orasul meu,iar cand ajungeam acasa imi tremura piciorele de oboseala.............iar de catva ani in coace hoinaresc prin lume departe de casa pt.un venit mai mare,si sa pot sa-mi ajut copii acum,.........cat pot inca............desigur ca nu m-am mai recasatorit nici o data ,nu as mai avea curajul,dar nu mai sunt suparata,nici pe el,nici pe parinti mei,toti au trecut in nefiinta,si ma rog neincetat pentru iertarea pacatelor lor...............nu vreau sa acuz pe nimeni,stiu ca pe lume sunt si barbati buni,dar poate ca eu am fost mai ghinionista ............si nu am gasit BARBATUL CARUIA SA-I FIU supusa cu respect reciproc si dragoste,desi nu mi-am dorit toata viata ,poate in secret,un barbat caruia sa-i fiu devotata ,supusa si iubitoare,si sa fiu aparata,ocrotita si iubita cu acelasi respect...............acum nu mai sper,totul este o .............himera.............m-am resemnat de mult...............va cer iertare pt.lungimea acestei istorisiri............si va multumesc ca ati avut rabdare sa o cititi.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 21.03.2010, 23:15:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Triste lucruri mai spuneți aici, Neyra. E adevărat, îndemnul Bisericii ca femeia să asculte de bărbatul său, se referă la situația ideală, în care bărbatul își ia el în serios rolul de a fi cap de familie. În cazul în care bărbatul are el însuși o problemă cu capul, desigur că trebuie scutit de răspunderea de a fi cap de familie. Dar, vai de asemenea familii ! Mai bine merge un motor în doi timpi într-un singur cilindru, decât o familie în care postul de cap este vacant.

Din păcate, adesea vedem că, așa cum femeile sunt tot mai lipsite de feminitate, și bărbații sunt tot mai lipsiți de bărbăție. Este larg răspândită opinia heterodoxă că bărbatul nu trebuie să fie fidel soției. Fustangela, pileala, înjurătura buruienoasă: iată ce înțeleg mulți prin "a fi bărbat adevărat". Modelul cristic de "cap" în sens de apărător al Bisericii până la jertfa de sine ? S-avem pardon ! Smerenia până la a spăla pe picioare pe cei pe care îi conduce ? A se scuti ! Ministerul bărbatului de a ocroti femeia și de a procura întregii familii cele necesare, materiale și spirituale ? La muncă, femeie ! Așa cum femeilor nu li se mai predă feminitatea, nici bărbaților nu li se mai predă bărbăția. Reacția bărbaților pe care o vedem la pantalonii femeilor este inelul înfipt în nas, fița de vedetă și desconsiderarea îndemnului lui Cristos: "ia-ți crucea ta și urmază-Mă !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #320  
Vechi 22.03.2010, 14:51:18
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Red face mii de multumiri stimate domn..............

cuvintele domniei voastre sant un adevarat balsam pt sufletul meu plin de rani,de cicatrice adanci care au lasat urme vizibile cred eu pe chipul meu(desi slava DOMNULUI) nu am nici un defect vizibil,am plans citindu-l ca atunci cand ma rog,cu atat mai mult cu cat vine din partea unui barbat....................am fost foarte sensibilizata la citire lui......................multumesc ,si Domnul sa va binecuvanteze casa si familia dvs..................si sa va intoarca in marea SA mila insutit gestul dvs de compasiune .Doamne ajuta!!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54