Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 03.05.2010, 22:13:49
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit raspuns

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau niste persoane "cu autoritate" ti-au zis ca e musai asa si in consecinta ai inceput sa cauti scuze la o astfel de gandire?

Sau ai motive mai personale ca sa privesti lucrurile in felul asta?


Personal, inclin sa cred ca si ei sunt inclinati in aceeasi masura ca si femeile sa-si schimbe o data cu partenerul sexual si orientarea afectiva.



Iar daca existenta lor o consideri ca un motiv pentru care iesirile lor sa NU dea dreptul legitim al femeii de a rupe casatoria mi se pare o gandire din care lipseste orice compasiune sau baza morala.


Apropo, problema asta la barbati are si un nume dpdv medical se cheama "satiriazis".
Dar pun pariu ca barbatii cu idei din astea nu stiu decat cuvantul "nimfomanie".

Si daca femeia TA ar fi doar nimfomana, adica are doar parteneri ocazionali si "nu se implica afectiv", conditiile, dupa tine pentru care astfel de iesiri sa fie tolerabile si sa nu ofere baze pentru disolutia casniciei, este ok?


Parerea ta este intemeiata cum ai aratat mai sus pe niste argumente subiective care tin de o perspectiva subiectiva asupra sexualitatii masculine si care mai rau ajung in concluzie sa considere infidelitatea masculina tolerabila, spre deosebire, vezi Doamne de cea a femeii care ar duce la disolutia casniciei, caci femeile nu pot fi doar nimfomane si punct.
Dar daca sunt?
Nu ma pricep sa intercalez raspunsuri, asa ca
1.Eu sunt un tip fidel, nu mi-am inselat niciodata vreo prietena si cei care o fac mi se par cinici si lipsiti de scrupule. Nu am zis ca infidelitatea masculina este tolerabila, ci doar ceva mai scuzabila, e o diferenta. Eu nu-i inghit pe cei care inseala, chiar cred ca ii va bate Dumnezeu intr-un fel sau altul, mai devreme sau mai tarziu
2.Nu cred ca mi s-a spus vreodata in viata ca imi lipseste compasiunea, sunt un tip destul de milos si sensibil. Dar banuiesc ca aceasta comunicare in scris faciliteaza astfel de impresii eronate.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 03.05.2010, 22:28:46
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit motivele divortului in interpretarea BOR

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E adevarat ca singurul motiv valid de divort ramane curvia, dar chestiunea este valabila in ambele sensuri.
Poate ca societatea evreiasca de acum douamii de ani nu era pregatita pentru acest adevar dar am pretentia ca cineva ca tine ar putea totusi fi..
Biserica nu este deloc unanima in ceea ce priveste motivele legitime ale divortului. Biserica Catolica nu ingaduie deloc divortul, bisericile protestante nu au un punct de vedere comun, parerea ortodoxiei in ansamblul ei nu am gasit-o . Fiecare orientare crestina interpreteaza diferit ideea de ,,moarte" a partenerului din cuplu care ar ingadui divortul. Caci casatoria este pana cand ,, moartea ne va desparti"
Iata punctul de vedere al BOR, in interpretarea oferita de prof. Dr. Ilie Moldovan
Motivele din prima categorie, adica acelea care provoaca moartea religioasa sunt urmatoarele: apostazia, erezia si tinerea la botez a propriului fiu.

Motivele care provoaca moartea morala sunt urmatoarele: alienatia incurabila, crima, avortul, atentatul la viata sotului, osanda grava din partea duhovnicului care se da pentru pacate foarte grele, cum sunt cele strigatoare la cer(ucidere, sodomie, asuprirea vaduvelor, orfanilor si saracilor, oprirea platii lucratorilor, nesocotirea parintilor-nota mea), adulterul, boala venerica, silirea la acte imorale, refuzul convietuirii conjugale, si parasirea domiciliului.

Motivele care provoaca moartea fizica partiala sunt: neputinta indeplinirii indatoririlor conjugale sau impotenta, boala grava incurabila si contagioasa (lepra etc.).

Motivele mai importante care provoaca moartea civila sunt: declararea unui sot ca disparut, anularea unei casatorii prin hotarre judecatoreasca, calugarirea si alegerea de episcop.

Cateva observatii personale

1.Boala venerica

Inteleg ca daca am vreo boala venerica, sotia poate divorta de mine si invers.
Daca unul din cuplu are o boala venerica ascunsa, care iese la iveala dupa casatorie, celalalt poate divorta lejer. Daca unul din ei capata, in casatorie, aceasta boala de la cel(cea) cu care a savarsit adulter, atunci cel(cea) inselat(a) poate cere divortul. Asta mi se pare ca e destul de buna, descurajeaza o minciuna importanta si, fireste, preacurvia.

2. Refuzul convietuirii conjugale

Daca ea ma refuza cand vreau sa fac sex cu ea, pot sa ma despart de ea si invers. Asta imi place cel mai mult. Nu mai tine treaba cu ,, ma doare capul", ,,sunt obosita", vrajeli de-astea. Dar si barbatul trebuie sa fie in forma, altfel primeste cadou niste papuci

2.Neputinta indeplinirii indatoririlor conjugale sau impotenta

Daca cineva are probleme de dinamica sexuala este susceptibil de a fi parasit in chip legitim. Aici femeile se pot considera avantajate, cam greu de demonstrat impotenta la femei. Banuiesc, nu sunt doctor, sa fiu scuzat daca gresesc

4. Silirea la acte imorale. Aici trebuie precizat care sunt exact actele imorale la care se refera
Reply With Quote
  #143  
Vechi 03.05.2010, 22:33:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Biserica nu este deloc unanima in ceea ce priveste motivele legitime ale divortului. Biserica Catolica nu ingaduie deloc divortul, bisericile protestante nu au un punct de vedere comun, parerea ortodoxiei in ansamblul ei nu am gasit-o . Fiecare orientare crestina interpreteaza diferit ideea de ,,moarte" a partenerului din cuplu care ar ingadui divortul. Caci casatoria este pana cand ,, moartea ne va desparti"
Iata punctul de vedere al BOR, in interpretarea oferita de prof. Dr. Ilie Moldovan
Motivele din prima categorie, adica acelea care provoaca moartea religioasa sunt urmatoarele: apostazia, erezia si tinerea la botez a propriului fiu.

Motivele care provoaca moartea morala sunt urmatoarele: alienatia incurabila, crima, avortul, atentatul la viata sotului, osanda grava din partea duhovnicului care se da pentru pacate foarte grele, cum sunt cele strigatoare la cer(ucidere, sodomie, asuprirea vaduvelor, orfanilor si saracilor, oprirea platii lucratorilor, nesocotirea parintilor-nota mea), adulterul, boala venerica, silirea la acte imorale, refuzul convietuirii conjugale, si parasirea domiciliului.

Motivele care provoaca moartea fizica partiala sunt: neputinta indeplinirii indatoririlor conjugale sau impotenta, boala grava incurabila si contagioasa (lepra etc.).

Motivele mai importante care provoaca moartea civila sunt: declararea unui sot ca disparut, anularea unei casatorii prin hotarre judecatoreasca, calugarirea si alegerea de episcop.

Cateva observatii personale

1.Boala venerica

Inteleg ca daca am vreo boala venerica, sotia poate divorta de mine si invers.
Daca unul din cuplu are o boala venerica ascunsa, care iese la iveala dupa casatorie, celalalt poate divorta lejer. Daca unul din ei capata, in casatorie, aceasta boala de la cel(cea) cu care a savarsit adulter, atunci cel(cea) inselat(a) poate cere divortul. Asta mi se pare ca e destul de buna, descurajeaza o minciuna importanta si, fireste, preacurvia.

2. Refuzul convietuirii conjugale

Daca ea ma refuza cand vreau sa fac sex cu ea, pot sa ma despart de ea si invers. Asta imi place cel mai mult. Nu mai tine treaba cu ,, ma doare capul", ,,sunt obosita", vrajeli de-astea. Dar si barbatul trebuie sa fie in forma, altfel primeste cadou niste papuci

2.Neputinta indeplinirii indatoririlor conjugale sau impotenta

Daca cineva are probleme de dinamica sexuala este susceptibil de a fi parasit in chip legitim. Aici femeile se pot considera avantajate, cam greu de demonstrat impotenta la femei. Banuiesc, nu sunt doctor, sa fiu scuzat daca gresesc

4. Silirea la acte imorale. Aici trebuie precizat care sunt exact actele imorale la care se refera
Iata ce spune parintele Cleopa: sunt 5 motive pentru care este admisa despartirea>
1. decesul
2. adulterul: daca unul cade in pacatul acesta, celalalt il poate lasa, dar numai dupa ce se sfatuieste cu duhovnicul
3. incestul - daca se descopera ca sotii sunt, de fapt, rude
4. apostazia unui sot
5. intrarea unui sot in monahism, daca nu are obligatii familiale, sau cu acordul celuilalt.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 03.05.2010, 23:22:55
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit un ,,sfat" anticrestin

[quote=AlinB;240960]
Cere divortul si gata, mai rau decat sa nu poti ierta si iubi nu vad ce poate fi.
QUOTE]

,,Sfatul" tau ramane unul nesabuit si anticrestin chiar daca tinem seama de interpretarea BOR a motivelor divortului. Caci el nu se incadreaza la niciunul din aceste cazuri, din cate ne-a spus pana acum. El a gresit fata de ea inainte de casatorie, iti amintesc.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 03.05.2010, 23:26:33
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Biserica e de acord cu divortul cerut, atat de barbat, cat si de femeie ( nu mai exista drepturi ale unuia in special) atunci cand este vorba de adulter!!! Este singurul motiv acceptat...
In Corinteni spune ca adulterinii nu trebuie sa se desparta "caci barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa,si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios". Acum.....eu si multi altii nu am accepta asa ceva,nu am putea trece peste,dar exista oameni care trec si ....chestiunea se repeta,omul nu se sfinteste.Exemplu concret:bunica mea a fost inselata de bunicul meu de nenumarate ori in timpul casatoriei (era zidar de profesie,umbla pe la multe case.....dar asta nu e o scuza) si bunica nu a divortat,dupa 30 de ani de casnicie,tot el a parasit-o pt una mai tanara cu care a facut 2 copii,la varsta de 60 de ani si ceva......Nu mi se pare deloc sfintit bunicul,desi bunica l-a rabdat (l-a certat ce-i drept,dar nu a divortat).Bunica mea nu l-a inselat vreodata,pot baga mana in foc pt asta,si nu doar mana,as trece toata prin foc pt ea. Biblia a fost scrisa in alte vremuri,altfel erau oamenii atunci,poate mai curati ! lumea s-a stricat,s-a alterat in timp,in atatea secole,s-a imputit ! mi-e sila de lumea in care traim,nu sunt o sfanta,nu pot renunta la lumea in care traiesc pt a ma calugari si a sta undeva izolata,dar undeva in munti singura cuc parca as sta,departe de toti si de toate.Nu va voi uita,ma voi ruga pentru voi!Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 04.05.2010, 00:22:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
In Corinteni spune ca adulterinii nu trebuie sa se desparta "caci barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa,si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios". Acum.....eu si multi altii nu am accepta asa ceva,nu am putea trece peste,dar exista oameni care trec si ....chestiunea se repeta,omul nu se sfinteste.Exemplu concret:bunica mea a fost inselata de bunicul meu de nenumarate ori in timpul casatoriei (era zidar de profesie,umbla pe la multe case.....dar asta nu e o scuza) si bunica nu a divortat,dupa 30 de ani de casnicie,tot el a parasit-o pt una mai tanara cu care a facut 2 copii,la varsta de 60 de ani si ceva......Nu mi se pare deloc sfintit bunicul,desi bunica l-a rabdat (l-a certat ce-i drept,dar nu a divortat).Bunica mea nu l-a inselat vreodata,pot baga mana in foc pt asta,si nu doar mana,as trece toata prin foc pt ea. Biblia a fost scrisa in alte vremuri,altfel erau oamenii atunci,poate mai curati ! lumea s-a stricat,s-a alterat in timp,in atatea secole,s-a imputit ! mi-e sila de lumea in care traim,nu sunt o sfanta,nu pot renunta la lumea in care traiesc pt a ma calugari si a sta undeva izolata,dar undeva in munti singura cuc parca as sta,departe de toti si de toate.Nu va voi uita,ma voi ruga pentru voi!Doamne-ajuta!
Anamaria, fraza din Corinteni nu s erefera la adulter ci la necrestini: sf. Pavel il sfatuieste pe parrtereul crestin sa nu isi lase sotul sau sotia necrestini din acest motiv, daca acestia vor sa ramana in continuare impreuna cu cel crestin.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 04.05.2010, 00:25:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Caci casatoria este pana cand ,, moartea ne va desparti"
Nu la ortodocsi. Casatoria este pentru vesnicie la noi - dar se admite recasatorirea vaduvilor totusi.

Citind ultimul tau mesaj nu sunt sigura, intre timp, daca nu iti bati joc, de fapt.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 04.05.2010, 00:53:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Nu ma pricep sa intercalez raspunsuri, asa ca
1.Eu sunt un tip fidel, nu mi-am inselat niciodata vreo prietena si cei care o fac mi se par cinici si lipsiti de scrupule. Nu am zis ca infidelitatea masculina este tolerabila, ci doar ceva mai scuzabila, e o diferenta. Eu nu-i inghit pe cei care inseala, chiar cred ca ii va bate Dumnezeu intr-un fel sau altul, mai devreme sau mai tarziu
2.Nu cred ca mi s-a spus vreodata in viata ca imi lipseste compasiunea, sunt un tip destul de milos si sensibil. Dar banuiesc ca aceasta comunicare in scris faciliteaza astfel de impresii eronate.
Mai scuzabila la barbati?
Am intrebat ceva..ati gasit undeva canoane diferite pentru barbati si femei vizavi de acest pacat?
Daca da, va dau dreptate.

Daca nu, interpretarea dvs este o slabiciune pur umana si pentru ca sunteti barbat, pur masculin-partinitoare din evidente motive.

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Biserica nu este deloc unanima in ceea ce priveste motivele legitime ale divortului. Biserica Catolica nu ingaduie deloc divortul, bisericile protestante nu au un punct de vedere comun, parerea ortodoxiei in ansamblul ei nu am gasit-o . Fiecare orientare crestina interpreteaza diferit ideea de ,,moarte" a partenerului din cuplu care ar ingadui divortul. Caci casatoria este pana cand ,, moartea ne va desparti"
Iata punctul de vedere al BOR, in interpretarea oferita de prof. Dr. Ilie Moldovan
(...)
Interpretarea mi se pare cam exagerat de intinsa..

Adica chiar nu vad de ce nu s-ar mai adauga la cele 18 motive principale la o adica tot atatea in baza unei interpretari la fel de "competente" si "autorizate".

Iar chestia cu impotenta/neindeplinirea datoriei conjugale ..cel putin amuzanta.

Cu cat ma uit mai mult la lista asta cu atat mi se pare mai conforma cu Scriptura interpretarea catolica a problemei..

De altfel nu stiu de ce nu se ramane la ceea ce scrie in Biblie pentru ca este destul de clar scris: singurul motiv valid de despartire este desfranarea:

"Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter." (Matei 5:32)

"Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter." (Matei 19:9)

Si mai este un text asemanator dar care nu mai mentioneaza pricina valida de despartire (desfranarea):

"6. Dar de la începutul făpturii, bărbat și femeie i-a făcut Dumnezeu.
7. De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa.
8. Și vor fi amândoi un trup; așa că nu mai sunt doi, ci un trup.
9. Deci ceea ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu mai despartă.
10. Dar în casă ucenicii L-au întrebat iarăși despre aceasta.
11. Și El le-a zis: Oricine va lăsa pe femeia sa și va lua alta, săvârșește adulter cu ea.
12. Iar femeia, de-și va lăsa bărbatul ei și se va mărita cu altul, săvârșește adulter. " (Marcu cap. 10).


Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
[
,,Sfatul" tau ramane unul nesabuit si anticrestin chiar daca tinem seama de interpretarea BOR a motivelor divortului. Caci el nu se incadreaza la niciunul din aceste cazuri, din cate ne-a spus pana acum. El a gresit fata de ea inainte de casatorie, iti amintesc.
Ai mai scris asta o data, te framanta asa tare sau n-ai gasit o replica mai buna la ce am scris?

Este clar ca asta vrea, ca la altceva decat libertate fata de el nu se poate gandi, dar nu poate. dintr-un conformism care probabil il confunda cu mila..

Last edited by AlinB; 04.05.2010 at 01:47:57.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 04.05.2010, 11:09:09
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este clar ca asta vrea, ca la altceva decat libertate fata de el nu se poate gandi, dar nu poate. dintr-un conformism care probabil il confunda cu mila..
Ba nu, nu vreau asta, nu vreau sa divortez... Astazi sunt putin dominata de incredere ca o sa trec peste aceasta suferinta...poate si pt ca ieri am fost si m-am spovedit si am simtit ca am mai lasat acolo o buna parte din povara mea, ca mi-am mai potolit gandurile...sper sa nu cad din nou.

Si o sa fac tot ce pot sa-mi salvez casnicia asta.... O sa invat sa-l iubesc din nou asa cum l-am iubit odata..Il rog pe Dumneze sa ma ajute, sa-mi deschida mintea si inima, sa-mi dea putere sa trec peste aceasta grea incercare.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 04.05.2010, 11:14:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Dumnezeu sa-ti ajute! E cea mai buna decizie pe care poti sa o iei. Oricine merita o a doua sansa ; chiar si noi am primit-o de la Dumnezeu. Deci succes!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alesul Anna Nunta 213 07.11.2017 18:40:17
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28