Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 03.05.2010, 23:45:13
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit intrebare

[quote=andreicozia;242098][quote=mishi55;239242]
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Să nu mai vorbim de viața de pocăință a părintelui Seraphim Rose, care a murit de cancer colorectal, fără să arate nimănui suferința înspăimântătoare ce o avea și fără să urmeze tratament, asta după ce în lume fusese homosexeual.

Se vede ca de abia am intrat in UE si NATO, daca am ramas inca sensibili la cuvinte din acestea, ..calugar homo, moare din cauza unui cancer la anus. Asta ar apare pe prima pagina a oricarui ziar serios fara sa fie luat drept hula. Se stie despre P Rose ca a fost, protestant homosexual convertit la ortodoxie. Unde vezi tu hula in asta?
Parintele Seraphim Rose a avut o perioada in care a fost homosexual, cat a fost protestant, dar apoi s-a convertit la ortodoxie si s-a lepadat de pacat. Ai tu dovezi ca a fost homosexual si dupa ce a intrat in ortodoxie?
Reply With Quote
  #342  
Vechi 04.05.2010, 00:27:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Thumbs down

[quote=Vladimir-Adrian;242584][quote=andreicozia;242098]
Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul

Parintele Seraphim Rose a avut o perioada in care a fost homosexual, cat a fost protestant, dar apoi s-a convertit la ortodoxie si s-a lepadat de pacat. Ai tu dovezi ca a fost homosexual si dupa ce a intrat in ortodoxie?
Discutiile astea fac mai mult rau decat bine.
(si nu o sa vina nimeni sa zica: iertati-ma ca am vorbit prostii, dimpotriva.. alte si alte hule)
Si de altfel s-au mai purtat pe threadul acesta de la postarea nr. 124 incolo.. si pana la urma lumea retine doar detaliul acesta de mahala (homosexualitatea - nici macar nu se scrie despre asta in biografia lui, publicata sub numele Viata si lucrarile.. etc. Dar scrie despre relatia lui cu Alison, care a jucat un rol important in viata lui.) si nici macar nu se oboseste nimeni sa afle despre pocainta, despre munca si rasplata acestui om!
Reply With Quote
  #343  
Vechi 04.05.2010, 00:35:05
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Discutiile astea fac mai mult rau decat bine.
(si nu o sa vina nimeni sa zica: iertati-ma ca am vorbit prostii, dimpotriva.. alte si alte hule)
Si de altfel s-au mai purtat pe threadul acesta de la postarea nr. 124 incolo.. si pana la urma lumea retine doar detaliul acesta de mahala (homosexualitatea - nici macar nu se scrie despre asta in biografia lui, publicata sub numele Viata si lucrarile.. etc. Dar scrie despre relatia lui cu Alison, care a jucat un rol important in viata lui.) si nici macar nu se oboseste nimeni sa afle despre pocainta, despre munca si rasplata acestui om!
Dar de ce sa faca mai mult rau decat bine? E normal pentru un crestin sa retina acest detaliu, mai mult decat intregul...sau sa o ia razna daca citeste asa ceva?

Si daca acesta ar fi adevarul chiar, ar fi normal ca un crestin sa poata vedea ce a facut bun o persoana, numai daca i se ascund anumite detalii...de care clar s-ar impiedica, si nu ar mai trece nicicum?

Care e hula, un fapt din viata cuiva?

Cu atat mai mult mi se pare ca ar trebui cinstit un om, care a reusit sa se dezbare de pacate grele...si sa poate ajunge un model pentru orice crestin, si nu numai pentru cei care au nevoie de bucati taiate pe ici pe colo, pentru a putea aprecia un om!

Tot asa se reactioneaza oare si atunci cand se aude de Cuvioasa Maria Egipteanca, ca e hula daca se cunoaste intreaga ei viata?
Reply With Quote
  #344  
Vechi 04.05.2010, 00:38:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Parintele Seraphim Rose a avut o perioada in care a fost homosexual, cat a fost protestant, dar apoi s-a convertit la ortodoxie si s-a lepadat de pacat. Ai tu dovezi ca a fost homosexual si dupa ce a intrat in ortodoxie?
................
Reply With Quote
  #345  
Vechi 12.05.2010, 07:59:54
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

N-am mai postat de mult pe forum. Vreau doar sa spun ca exista multi oameni care iubesc sincer pe cineva care a avut tot felul de "experiente" trecute, desi e un pic dureros ca unul sa fi avut si celalalt nu, pt ca cel fara experienta se intreaba daca ar fi fost tot asa de iubit si daca era un desfranat. Si asta nu stiu cum sa-ti dai seama.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #346  
Vechi 12.05.2010, 10:03:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

[quote=Vladimir-Adrian;242584][quote=andreicozia;242098]
Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul

Parintele Seraphim Rose a avut o perioada in care a fost homosexual, cat a fost protestant, dar apoi s-a convertit la ortodoxie si s-a lepadat de pacat. Ai tu dovezi ca a fost homosexual si dupa ce a intrat in ortodoxie?
Nu am auzit sa fi fost homosexual ,nici inainte nici dupa.
Stiu ca studia religiile orientale iar mama lui era o practicanta baptista.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 12.05.2010, 10:08:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
N-am mai postat de mult pe forum. Vreau doar sa spun ca exista multi oameni care iubesc sincer pe cineva care a avut tot felul de "experiente" trecute, desi e un pic dureros ca unul sa fi avut si celalalt nu, pt ca cel fara experienta se intreaba daca ar fi fost tot asa de iubit si daca era un desfranat. Si asta nu stiu cum sa-ti dai seama.
Aceasta intrebare este o lupta de la cel viclean.
Daca am hotarat sa trecem peste trecut, sa nu ne mai intoarcem vreodata la cele trecute, ci sa ne ingrijim de prezent.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #348  
Vechi 12.05.2010, 10:19:30
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu stiu daca ai inteles ce am zis. Ma refer ca cel care nu e desfrinat se poate intreba "oare daca eram o prostituata tot asa ma iubea"? Ceva de genul.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #349  
Vechi 12.05.2010, 10:53:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu daca ai inteles ce am zis.
Ma refer ca cel care nu e desfrinat se poate intreba "oare daca eram o prostituata tot asa ma iubea"? Ceva de genul.
Acum am inteles. Tot nu este buna intrebarea. :)
Cel care, din mila Domnului, nu a cazut, sa aiba pace si odihna, fiind iubit/iubita. Este de ajuns.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #350  
Vechi 12.05.2010, 16:30:04
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit windorin

Am avut rabdare si am citit tot. Frumoase idei crestine.

windorin, ai deschis topicul pentru ca intamplator te-ai casatorit cu o desfranata? Bravo tie, daca asa este! Nu e nevoie sa raspunzi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05