Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.12.2010, 20:09:52
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Păi bun dar aia tot nu acopera faza cu regretele și plânsul când moare cineva. Ajută cumva persoana respectivă să intre în rai sau ce? de ce nu sunteți fericiți că trece mai departe?
Și mai ales toate prostiile legate de înmormântare, pomene și alte cele de parcă mortul mâncă din ele.
Ar trebui să vă comportați ca și cum nimic nu s-a întamplat în cel mai rău caz, party în cel mai bun.
Esti de o sinceritate șarmantă, draga mea!
Plinsul dupa cineva care moare e firesc (moare cineva drag)!
Cit ce priveste pomenile, ele se dau nu ca sa manince mortul din ele, ci ele se fac in locul mortului, ca sa-i inmulteasca faptele bune sau spre iertare.
De exemplu: poate omul nu a facut destule milostenii, nu a imbracat sau hranit pe cei saraci - se dau de pomana haine si mancare.
Cine primeste pomana spune, de obicei, "Dumnezeu sa-l ierte!", deci se roaga pentru sufletul celui mort. Aceste rugaciuni se adauga la cele facute de familie si ajuta acel suflet la Judecata.
Exista in crestinism imaginea judecatii reprezentata prin balanta: intr-o parte faptele bune, in cealalta parte cele rele. Pomenile si slujbele facute pina la 40 de zile de la moarte (cind se face judecata particulara a sufletului) au menirea de a inclina balanta faptelor bune si deci cistigarea Raiului. Toate cele bune!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.12.2010, 20:22:41
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Exista in crestinism imaginea judecatii reprezentata prin balanta: intr-o parte faptele bune, in cealalta parte cele rele.!
Deci e balanță. Înseamnă că un călugăr care și-a dedicat viața, și a facut numai fapte bune, poate să omoare 2-3 că balanța este înclinata la bine. Sau dacă un credincios îi mai dă un pumn doi în gură la nevastă nu are nimic, că pac faci o faptă bună și gata.


Mda...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.12.2010, 20:35:33
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Ei draguta, eu am fost binevoitoare si ti-am explicat dar ... vad ca tragi concluzii pripite.
Si inca ceva ... optimismul e o caracteristica generala tuturor credinciosilor, indiferent de confesiune!
Numai bine iti doresc!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.12.2010, 20:59:21
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Vă prezint un algortim eficient pentru calculare cum să faceți fapte bune și rele fără să intrați în iad:
2K+1 = numar fapte facute -1 (daca nr de fapte este un numar care divide pe 3) sau 2K+1 = nr fapte facute (daca este un numar care nu divide pe 3)
unde K sunt fapte rele care aveți voie să le faceți

Daca faceți păcate dupa algoritmul meu la final întodeauna o să aveți o faptă bună în plus.

Baftă la păcătuit!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.12.2010, 09:34:45
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,lapetitemoc

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Intrebare stupida .... Nimeni nu stie nici ziua , nici ceasul ...
intrebarea are inclus un daca si in consecinta nu cred ca e stupida.da,nimeni nu stie exact ceasul cand trece la odihna si ca atare toti trebe sa fie pregatiti
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.12.2010, 13:50:38
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

disbel, daca un prieten foarte bun ar pleca in alta tara si ar sta acolo vreo cativa ani nu ti-ar parea rau? sa nu il vezi atata timp...nu cred ca nu ti-ar fi dor de el si nu ai plange. apai daca nu l-ai mai vedea niciodata? cum sa nu plangi? trebuie sa fii cam insensibil...
intrebarea asta cu ce am face daca am afla ca peste 3 zile am muri ne-a pus-o si profesorul de religie la ora si fiecare a spus acolo ce ar face...unii party, altii rugaciuni, milostenii si asa mai departe, dar mi-a placut concluzia profesorului: de ce trebuie sa ajunga cutitul la os ca sa faci ceea ce vrei? adica de ce sa astepti sa vina moartea ca sa le spui celorlalti ceea ce simti, sa iti petreci mai mult timp cu ei, sa faci fapte bune, mai multa rugaciune si asa mai departe? :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.12.2010, 14:10:03
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Vă prezint un algortim eficient pentru calculare cum să faceți fapte bune și rele fără să intrați în iad:
2K+1 = numar fapte facute -1 (daca nr de fapte este un numar care divide pe 3) sau 2K+1 = nr fapte facute (daca este un numar care nu divide pe 3)
unde K sunt fapte rele care aveți voie să le faceți

Daca faceți păcate dupa algoritmul meu la final întodeauna o să aveți o faptă bună în plus.

Baftă la păcătuit!
Lasa-ne linistiti sa ne bucuram de ce ne-a lasat Dumnezeu. Ortodoxia tine in picioare lumea asta, n-o sa moara din cauza rautatilor tale. Nasterea Domnului ne arata ce inseamna dragostea si credinta. Sa nu fie prea tarziu cand o sa intelegi! Doamne ajuta! Sa-ti ajute Dumnezeu sa te vezi intai pe tine si pe urma pe altii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.12.2010, 14:57:53
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
disbel, daca un prieten foarte bun ar pleca in alta tara si ar sta acolo vreo cativa ani nu ti-ar parea rau? sa nu il vezi atata timp...nu cred ca nu ti-ar fi dor de el si nu ai plange. apai daca nu l-ai mai vedea niciodata? cum sa nu plangi? trebuie sa fii cam insensibil...
intrebarea asta cu ce am face daca am afla ca peste 3 zile am muri ne-a pus-o si profesorul de religie la ora si fiecare a spus acolo ce ar face...unii party, altii rugaciuni, milostenii si asa mai departe, dar mi-a placut concluzia profesorului: de ce trebuie sa ajunga cutitul la os ca sa faci ceea ce vrei? adica de ce sa astepti sa vina moartea ca sa le spui celorlalti ceea ce simti, sa iti petreci mai mult timp cu ei, sa faci fapte bune, mai multa rugaciune si asa mai departe? :)
Analogia ta nu este corectă. Să îți plece un prieten în altă țară e una, să moară cineva și să se ducă într-un loc mult mai bun e alta. E mai plauzibil să regreți că pleacă din țară decât că moare. Ai fi egoist să regreți că a murit cineva când ști că nimic din lume nu este la fel de bun decât locul unde merge.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.12.2010, 15:09:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri?
Nu oricine afla vestea mortii cu trei zile inainte. De obicei acestia sunt sfinti care abia asteapta sa se intalneasca cu Hristos, stiind ca-i asteapta in Rai fericirea vesnica.

Eu as vrea sa ma numar printre cei care vor fi instiintati cu trei zile inainte de a muri. Asta ar insemna ca in acel moment moartea nu ma va inspaimanta. Pai o asemenea fericire e de dorit, duhovniceste vorbind. Pentru un sfarsit crestinesc ne rugam la fiecare Sfanta Liturghie. E cumplit lucru cand moartea il ia pe om nepregatit, nespovedit, neimpartasit. Sfintii Parinti dau cateva sfaturi precise celor care se apropie de trecerea la cele vesnice (oranduirea celor lumesti si duhovnicesti, impacarea cu toti, rugaciunea, candela aprinsa etc).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.12.2010, 15:14:36
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

analogia mea este buna disbel, nu ai inteles-o tu cand moare cineva plangi pentru ca stii ca a plecat de langa tine, iti lipseste acea persoana, ca atunci cand e plecata in alta tara. nu e vorba de locul unde pleaca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 22:11:59
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait ory Stiri, actualitati, anunturi 63 17.02.2011 21:40:47
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24