Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.06.2011, 21:08:32
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Am incercat sa citesc Maestrul si Margareta a lui M. Bulgakov, dar nu am reusit decit prima parte. E greoaie!
Chiar e greoaie?
Intreb pentru ca si ea face parte din planuri;; ).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2011, 21:14:32
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Maestrul si Margareta?
Nu stiu, mie nu mi s-a parut greoaie, dar e o carte ce se poate citi pe mai multe paliere...prima data am citit-o in liceu si partile cu societatea moscovita m-au distrat ENORM! Apoi am citit-o acum cativa ani si mi-a placut la fel de mult, dar altfel. Acum, daca ma gandesc la ea, gasesc influente ale gnoselor dualiste- eretice, deci...cred ca ar trebui sa o reiau, sa ma conving!
Oricum- merita incercarea!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2011, 21:15:30
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Pina a nu o incepe stiam doar ca e viziunea lui Bulgakov despre diavol! Bun, dar ca sa insiri tot felul de povestiri macabre despre ,,activitatea,, si influenta lui asupra celor atei mie una imi ajungea un capitol.
Sincer cind am ajuns la partea a II-a am renuntat! Poate ca ce e mai interesant urmeaza, dar pentru mine doza de horror era prea mare. Mie imi place sa nu ma uit cit mai am de citit din carte ci sa o sorb. Ori la ea prea ma uitam chioras!
Incearca, dar parerea mea e sa nu o cumperi, se gaseste la biblioteci cu imprumut. Eu asa fac descopar cartile de la biblioteca si dupa aia le cumpar.
Numai bine!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.06.2011, 21:19:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Abia astept sa primesc "Ignatius Catholic Study Bible -- New Testament" de Scott Hahn si Curtis Mitch, cadoul meu pentru duminica de la niste prieteni. Este inca in posta.

Momentan ma uit printre scrierile Fr. John Henry Newman, noul meu sfant patron.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.06.2011, 21:22:14
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok, multumesc pentru pareri.

Categoric o carte buna trebuie citita de (minimum) 2 ori, la un interval serios de timp.

Erezii am mai intalnit, n-ar fi prima...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.06.2011, 21:24:21
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Cu mare placere!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.06.2011, 23:11:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu recomand Marguerite Yourcenar, Povestiri orientale
Platon
poezie latina din perioada clasica - Vergiliu, Horatiu, Ovidiu
si cartile de capatai Iliada si Odiseea care pot fi citite la orice varsta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.06.2011, 23:19:40
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu recomand Marguerite Yourcenar, Povestiri orientale
Platon
poezie latina din perioada clasica - Vergiliu, Horatiu, Ovidiu
si cartile de capatai Iliada si Odiseea care pot fi citite la orice varsta.
Le'am bifat deja. De la Yourcenar doar "Memoriile lui Hadrian".
Ah, și că tot veni vorba de memorii și biografii: "Eu, Claudius Împărat".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.06.2011, 23:19:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Cool picanterii

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu recomand Marguerite Yourcenar, Povestiri orientale
Platon
poezie latina din perioada clasica - Vergiliu, Horatiu, Ovidiu
si cartile de capatai Iliada si Odiseea care pot fi citite la orice varsta.
Un moment din viata lui Yourcenar:

Avea 7 ani. Bona ei frecventa pe ascuns un bordel in Paris. O lua pe micuta cu ea. Fetita, in timp ce astepta, se cocota pe o masa si recita poezii spre marea admiratie a domnilor prezenti. "Acestea au fost primele mele iesiri publice", precizeaza scriitoarea intr-un interviu difuzat pe "arte" in Franta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.06.2011, 23:38:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit frumos thread :)

De pe la 14 ani am inceput sa-mi pierd noptile citind iar acest obicei il am si acum,numai ca acum citesc online caci nu gasesc carti in lb romana;prima carte in lb engleza citita aici a fost"The lovely bones" de Alice Sebold pe care am gasit-o intr-o seara la laundromat;iar ultimele carti:The American Conspiracy si Don't Start the Revolution Without Me-ambele de Jesse Ventura.

Romanele care m-au marcat profund au fost cele interbelice,am fost fan Mircea Eliade si am trait foarte intens scrierile lui,atat m-au marcat incat am pictat un tablou"La tiganci"-cum de altfel am facut si cu The Great Expectations a lui Charles Dickens.

Alte romane care m-au fascinat au fost:O tragedie americana de Theodore Dreiser,Tess of the d'urbervilles-Thomas Hardy,La rascruce de drumuri-Emily Bronte,Accidentul de Mihail Sebastian,Noaptea de Sanziene-Mircea Eliade,Morometii-Marin Preda,Ion-Liviu Rebreanu,Enigma Otiliei-George Calinescu,Ciocoii vechi si noi-Nicolae Filimon,Logodnicul-Hortensia Papadat Bengescu,Suflete moarte-N.V.Gogol

Am fost mare consumatoare de dramaturgie,iubiri imposibile si Un-happy end-uri;acum m-am mai domolit :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmii in lectura lui Marcel Iures mariusmanta75 Generalitati 9 20.12.2015 08:12:12
Ganduri despre dogmatica in general Mihnea Dragomir Dogmatica 252 22.10.2012 18:24:18
Lectura particulară Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 12 18.04.2011 22:27:49
Invitatie la lectura adorcrysti Generalitati 53 03.02.2009 01:06:54
Scrisoarea unui general roman catre Nero,despre Hristos ortodox4life Generalitati 18 14.10.2008 22:09:52