Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.04.2012, 23:20:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De ce cacaua?
dar cacaua e naturala.
Si cafeaua e naturală...și margarina cică e vegetală....dar asta nu inseamnă că sunt sănătoase...însă nu are sens să intrăm în detalii, nu face subiectul acetui topic.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 05.04.2012, 23:54:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Prajitura zi si noapte...de post :)

Ingrediente:300 ml apa minerala, 200 g zahar, 150 ml ulei, esenta de vanilie, 2 lingurite praf de copt, 350 g faina, 2 linguri cacao, nuci.

Mod de preparare:


Aceasta prajitura zi si noapte e pufoasa si delicioasa! Nici nu iti vei da seama ca e o prajitura de post.
Se dizolva zaharul in apa, se adauga uleiul, esenta, iar la final, faina amestecata cu praful de copt. Se amesteca bine pana cand se obtine un aluat uniform. Se unge o tava cu ulei, se tapeteaza cu faina si se toarna jumatate din compozitie. Restul se amesteca cu cacao si se toarna peste aluatul alb.
Deasupra se presara nuci taiate mic.
Prajitura se coace in cuptorul deja incins, timp de 25-30 minute.


http://www.culinar.ro/retete/retete-.../135/13/23712/


Chiar e o prajitura foarte buna si aspectuoasa. Eu am modificat insa reteta, adaugand visine din compot, si glazurand-o cu ciocolata neagra/zahar pudra.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 06.04.2012, 04:50:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu fac"bomboane" din prune uscate si nuci pisate.Prunele trebuiesc sa fie uscate,dar nu vechi,scortoase ci sa fie inca zemoase in interior.
Scot samburii prunelor,le tai in jumatati apoi marunt maruntel si le amestec cu nuci pisate( in cantitati egale).
Pot sa ii dau forma de sul/salam si atunci le tai felii cand servesc sau le pot da forma de trufe,bomboane.
Sunt foarte bune,extrem de dulci dar si sanatoase si naturale.
Eu nu ma dau in vant dupa coca cu zahar,margarina,praf de copt...

Nota:Prunele se pot inlocui si cu smochine uscate sau curmale.Cele mai dulci fructe!
Nota2:Sper sa nu se supere colegele de forum care au postat prajituri,eu am vb doar in numele meu,fireste ca retetele lor pot servi altor persoane care apreciaza prajiturile :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 06.04.2012 at 09:05:47.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 06.04.2012, 09:44:31
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Cele mai dulci mâncăruri de post sunt răbdărelele prăjite în ulei încins sau coapte la cuptor sau ținute la frigider și servite pe post de înghețată delicioasă.

Se asezonează cu rugăciune și cu fapte bune tainice, ca un fel de sos sau șodou vanilat sau pudrat cu scoarțișoară de la arborele vieții.

Se mâncă încet cu liniște și pace fără ca să deschizi gura pentru îngrijorările deșarte dacă nu ai judecat cu bunătate mai înainte... ce urmează să spui.

Din milă se permite combinația cu anafură și apă sfințită la oricevreme însă cu o minimă pregătire, fără hule și desfrâu... având grijă la mica lăcomiee care se înfiltrează și se înfiripează tocmai atunci, și e atât de dulce ISpita ca ochii roz-elelor scăldați în soarele de mai.

Se servesc bucatele tot așa până în Duminica Învierii, când se participă cu smerenie la slujba de Paști... după care se poate paște toată iarba cerească disponibilă... spre îndreptare, primită în dar de sus, și nu spre mândria științelor oculte și superstițioase sau lăudăroșenia rezistențelor materialelor la înfometare iar apoi nu repezindu-te cu nesaț la grozăvia de cât de repede poți îngurgita pe nerăsuflate fără să crapi... că bogații care au flămânzit dar au bani puși deoparte tocmai pentru afacerea asta.

Vă urez poftă bună pentru toate zilele care au mai rămas din post... și rugăciune... însă nu pentru stârnirea poftelelor din gLumea necunoscutelor luciferelelelor... care mai și născocesc câte un dialog imaginar ca un fel de bârnă bună pentru bârfă... dacă tot sunt ele atât de frumoase și mândre și înfumurate:

''-Oare oare n-ai mai vrea și pe altelelele?
-NU!
-Ești sigur că nu-ți dorești să te încânți cu mitelele?
-Sigur!
-Deci nu mai dorești altele?
-Nu!
-Bine... să nu zici că nu ți-am oferit și nu ți-am deschis ochii la aventuri și situații noi.
-Nu, mulțumesc, prefer să nu lucesc.
-Ai să mori prost ca un ratat.
-Știu.''

Last edited by vsovivi; 06.04.2012 at 10:03:58.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 06.04.2012, 12:04:09
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Iata un raspuns dat mai mult de un alt membru al forumului, ca explicatie la intrebare identica cu ce apusa de tine:


"Va rog frumos sa-mi spuneti daca fructele de mare: scoicile, calamarii, etc sunt considerate de post sau nu.

Eu stiam ca nu, insa cineva care locuieste in Grecia mi-a spus ca acolo si calugarii manananca aceste alimente in timpul postului. Am oarece indoieli si de aceea va intreb cu smerenie cum este mai bine sa fac.
Doamne ajuta!


Alimentele pe care le enumeri NU sunt de post. Exista o explicatie pentru Grecia. In perioada turcocratiei, cand turcii invadasera Grecia si dadusera foc la tot, grecii nu mai aveau de mancare decat pestele si fructele de mare...findca au multa, multa mare. Asa ca s-a dat dezlegare, ca sa nu moara lumea de foame, sa manance fructe de mare si peste. Dupa aceasta perioada, unii au revenit la forma de post de dinainte, altii nu. Ideea e ca in prezent, in Grecia gasesti o multitudine de fructe si legume (de post), ca nu ai avea nevoie sa mai mananci fructe de mare si peste. Adica nu se mai moare de "inanitie".
Fructele de mare sunt de post, ca si scoicile de apa dulce, racii, homarii, crevetii etc, pentru ca nu au singe rosu. Numai vietatile cu singe rosu si..."derivatele" lor (lactate, oua, icre etc) sunt de frupt. Altfel, trebuie sa includem in categoria de frupt si toate produsele apicole, pentru ca au in ele substante secretate de glandele albinelor.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 06.04.2012, 19:15:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliana_crestina Vezi mesajul
Fructele de mare sunt de post, ca si scoicile de apa dulce, racii, homarii, crevetii etc, pentru ca nu au singe rosu. Numai vietatile cu singe rosu si..."derivatele" lor (lactate, oua, icre etc) sunt de frupt. Altfel, trebuie sa includem in categoria de frupt si toate produsele apicole, pentru ca au in ele substante secretate de glandele albinelor.
Asa am auzit si eu la biserica greaca ortodoxa pe care o frecventez aici.
Totusi am mancat 1 singura data creveti in post,si desi nu au gust de carne nu ma simt in largul meu sa mananc,deoarece educatia mea despre post a fost deja cristalizata in Romania unde am fost obisnuita fara.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 07.04.2012, 01:38:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit prajitura de post cu mere

O prajitura cu mere usor de facut, gustoasa si de post.

Compozitie
o cana de 250g de faina
o cana de 250g de gris
o cana de 250g de zahar

se amesteca intr-un vas faina, grisul si zaharul si se adauga un praf de copt.

se curata de coaja 2 kg de mere si se dau pe razatoare.

Se unge cu ulei(sau se pune hartie de copt) o tava iar apoi se pune o cana din faina, gris, zahar, apoi un strat de mere, un alt strat de faina, gris, zahar, un alt strat de mere, faina, gris, zahar , mere.

Se lasa aproximativ o ora la foc mic. Se lasa sa se raceasca si apoi se taie. Este o prajitura mai gustoasa rece. Eu am pus si niste nuci intre straturi si cred ca se poate pune si altceva...

Este o prajitura rapida, cel mai mult iti ia curatatul merelor:)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 25.06.2012, 15:05:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Pilaf cu prune uscate

O reteta care imi aduce aminte de timpul petrecut la bunica.

Ingrediente:
ulei de floarea-soarelui
1 ceapa, tocata
1 cana de orez cu bobul rotund
2 ligurițe de zahar brun
1 praf de sare
1 pumn de prune uscate, fara samburi

Mod de preparare:
1. Se incinge cuptorul la 180ºC/gaz 4. Se prajeste ceapa la foc mic pana se inmoaie, intr-o cratița care merge la cuptor, apoi se adauga orezul, se amesteca si se toarna destula apa fiarta cat sa acopere orezul cam cu 1cm. Se presara zaharul si sarea. Se lasa sa fiarba 10 minute, amestecand din cand in cand.

2. Se adauga prunele, apoi se da la cuptor inca 15 minute, ca sa se absoarba toata apa si sa se rumeneasca (se mai adauga apa fierbinte, daca e nevoie). Sursa Good Food
Reply With Quote
  #179  
Vechi 02.08.2012, 20:16:37
danpapatanasiu danpapatanasiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Mesaje: 1
Implicit Majoritatea bat campii

Toata lumea isi ia puteri "Dumnezeiesti", pana si preotii care nu sunt "Dumnezeu" ci il reprezinta pe Dumnezeu daca ii intrebi iti raspund ca nu sunt de post fructele de mare, dar daca ii intrebi de unde stiu nu stiu ce sa iti spuna, iti spun din burta un raspuns. Daca nu este in biblie scris despre asa ceva de unde stiti ca sunt de post sau nu sunt de post ? Poate ca in perioada biblica nu le credeau ca sunt bune de mancat. Fiecare are o idee si o zice. FRATILOR veniti cu argumente.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 04.08.2012, 14:13:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Un link delicios !

http://prajituria.ro/retete/prajituri-de-post/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57