Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 04.08.2012, 15:42:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danpapatanasiu Vezi mesajul
Toata lumea isi ia puteri "Dumnezeiesti", pana si preotii care nu sunt "Dumnezeu" ci il reprezinta pe Dumnezeu daca ii intrebi iti raspund ca nu sunt de post fructele de mare, dar daca ii intrebi de unde stiu nu stiu ce sa iti spuna, iti spun din burta un raspuns. Daca nu este in biblie scris despre asa ceva de unde stiti ca sunt de post sau nu sunt de post ? Poate ca in perioada biblica nu le credeau ca sunt bune de mancat. Fiecare are o idee si o zice. FRATILOR veniti cu argumente.
E un singur argument si e simplu: sunt de origine animala.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 04.08.2012, 15:59:38
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fructele de mare sunt de post (pentru ca nu au sange), in Sf Munte se mananca mereu asa ceva, eu sincera sa fiu nu pot nici sa ma gandesc la asa ceva ,as manca pamant si frunze decat calamar sau caracatita, desi am auzit ca sunt gustoase. E pacat sa gandesc ca sunt neplacute ( evit sa scriu exact sentimentul pt ca sunt persoane care consuma asa ceva) dar asta sunt
Reply With Quote
  #183  
Vechi 12.11.2012, 23:50:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O mancare picanta de cartofi si telina !

Ingrediente:

500 g cartofi,
500 g țelină,
2 cepe,
50 ml ulei,
1 linguriță praf chilli,
2 ardei iuți verzi,
o conservă cu roșii,
o legătură mărar,
sare,
piper.

Preparare:

Se curăță cartofii, se spală și se taie rondele.

Se curăță țelina, se spală și se taie în două sau trei, în funcție de mărime, după care se feliază.

Feliile de țelină ar trebui să fie aprox. egale cu feliile de cartofi.

Încingem uleiul și prăjim cartofii, un pic să se rumenească- nu e nevoie sa-i prăjim de tot.

Când sunt gata, se scot într-un castron și se păstrează la cald.

Prăjim și țelina, la fel cum am procedat și cu cartofii, după care se scoate și se pune peste
cartofi.

Curățăm ceapa, se toacă mărunt și se călește în uleiul în care am prăjit cartofii și țelina.

Adăugăm ardeii iuți tocați mărunt și aducem în tigaie cartofii și țelina.

Amestecăm ușor și lăsăm la foc mic 5 minute.

Presărăm praful de chilli și adăugăm roșiile din conservă tocate mărunt împreună cu sosul lor.

Lăsăm la foc mic 5 minute, amestecând ușor.

Condimentăm cu sare și piper.

Presărăm mărar verde tocat mărunt.

Când servim mai adăugăm câte un ardei iute în farfurie - pentru cei care vor mâncarea mai picantă
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 12.11.2012, 23:54:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Buna reteta,mai ales pt iubitorii de picanterii si iuteli cum sunt eu :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 13.11.2012, 00:06:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ingrediente:

500 g cartofi,
500 g țelină,
2 cepe,
50 ml ulei,
1 linguriță praf chilli,
2 ardei iuți verzi,
o conservă cu roșii,
o legătură mărar,
sare,
piper.
Foarte buna mancare, Cristian. Eu fac deseori ceva asemanator, in sensul ca pun legumele pe care le am in casa, iar la sfarsit adaug nuca de cocos din conserva, de consistenta smantanii, care da mancarii un gust f placut si este de post. Sper ca se gaseste si in Romania.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 13.11.2012, 00:21:18
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ingrediente:

500 g cartofi,
500 g țelină,
2 cepe,
50 ml ulei,
1 linguriță praf chilli,
2 ardei iuți verzi,
o conservă cu roșii,
o legătură mărar,
sare,
piper.

Preparare:

Se curăță cartofii, se spală și se taie rondele.

Se curăță țelina, se spală și se taie în două sau trei, în funcție de mărime, după care se feliază.

Feliile de țelină ar trebui să fie aprox. egale cu feliile de cartofi.

Încingem uleiul și prăjim cartofii, un pic să se rumenească- nu e nevoie sa-i prăjim de tot.

Când sunt gata, se scot într-un castron și se păstrează la cald.

Prăjim și țelina, la fel cum am procedat și cu cartofii, după care se scoate și se pune peste
cartofi.

Curățăm ceapa, se toacă mărunt și se călește în uleiul în care am prăjit cartofii și țelina.

Adăugăm ardeii iuți tocați mărunt și aducem în tigaie cartofii și țelina.

Amestecăm ușor și lăsăm la foc mic 5 minute.

Presărăm praful de chilli și adăugăm roșiile din conservă tocate mărunt împreună cu sosul lor.

Lăsăm la foc mic 5 minute, amestecând ușor.

Condimentăm cu sare și piper.

Presărăm mărar verde tocat mărunt.

Când servim mai adăugăm câte un ardei iute în farfurie - pentru cei care vor mâncarea mai picantă
Multumiri, domnule Cristian. Excelenta reteta. Cum spune sora Yasmina, e buna pentru iubitorii de condimente iuti. (Ma "topesc" dupa ardei iuti si piper).
Reply With Quote
  #187  
Vechi 13.11.2012, 00:34:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Fructele de mare sunt de post (pentru ca nu au sange), in Sf Munte se mananca mereu asa ceva, eu sincera sa fiu nu pot nici sa ma gandesc la asa ceva ,as manca pamant si frunze decat calamar sau caracatita, desi am auzit ca sunt gustoase. E pacat sa gandesc ca sunt neplacute ( evit sa scriu exact sentimentul pt ca sunt persoane care consuma asa ceva) dar asta sunt
Ati incercat si nu v-au placut sau va repugna doar asocierea cu provenienta lor?(desi nu provin din necuratie ca si porcul de ex!!)
Faptul de a va crea sentimente de neplacere doar in fata unor ganduri nu prea este realist,in sensul ca puteti sa treceti peste o experienta placuta tocmai din cauza ca o catalogati tocmai neplacuta doar din imaginatie!
Adica lasati imaginatia sa umple locul pe care experienta reala ar trebui sa-l umple.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 13.11.2012, 00:36:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Multumiri, domnule Cristian. Excelenta reteta. Cum spune sora Yasmina, e buna pentru iubitorii de condimente iuti. (Ma "topesc" dupa ardei iuti si piper).
haha,ar trebui sa participam la un concurs de mancat ardei iuti !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 13.11.2012, 00:56:50
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ati incercat si nu v-au placut sau va repugna doar asocierea cu provenienta lor?(desi nu provin din necuratie ca si porcul de ex!!)
Faptul de a va crea sentimente de neplacere doar in fata unor ganduri nu prea este realist,in sensul ca puteti sa treceti peste o experienta placuta tocmai din cauza ca o catalogati tocmai neplacuta doar din imaginatie!
Adica lasati imaginatia sa umple locul pe care experienta reala ar trebui sa-l umple.
N-am mancat si nici nu voi manca, daca ceva n-am mancat in copilarie nici acum nu mananc, stiu suna ciudat sa nu-mi placa un lucru pe care nu l-am gustat, dar asta-s eu , de ex nu mananc miel, si mama m-a pacalit si mi-a zis ca este alta carne(cand eram mica) si mi-a fost rau, dar sunt constienta ca totul este in creierasul meu, asta sec.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 13.11.2012, 01:11:18
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliana_crestina Vezi mesajul
Fructele de mare sunt de post, ca si scoicile de apa dulce, racii, homarii, crevetii etc, pentru ca nu au singe rosu. Numai vietatile cu singe rosu si..."derivatele" lor (lactate, oua, icre etc) sunt de frupt. Altfel, trebuie sa includem in categoria de frupt si toate produsele apicole, pentru ca au in ele substante secretate de glandele albinelor.
Ha ha ha... si albinele au sange rosu?????????

Acum unii zic una, altii alta despre fructele de mare... dar mie nu imi vine sa le mananc in post pentru ca ele sunt animale. Ok, nu au sange rosu, dar vor sa traiasca si sufera cand sunt omorate. Eu inteleg prin a nu varsa sange, a nu omora, a nu face sa sufere. Spre exemplu a fierbe racii, melcii de vii mi se pare o moarte extrem de cruda... e cosmarul meu... categoric nu as putea pune o fiinta nevinovata sa sufere in halul asta atata timp cat mai exista un mar, o samanta, o graunta, ceva sa nu mor eu de foame. Pe de alta parte imi plac crevetii si alte fructe de mare la nebunie, prea mult pentru post.
IN post eu mananc fructe de mare numai in zilele in care se dezleaga la peste... pentru mine sunt cam la fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57