Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 01.07.2015, 16:18:08
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai credeam ca 5-6 zile te lupti cand vezi o femeie in costum de baie, acu ne spui ca nu timpul este decisiv ci intensitatea ?
Pai teoretic in costum de baie.Caci costumul de baie descopera 90% din trup.Deci aceea
femeie este mai mult dezbracata nu imbracata.Deci corect este "vezi o femeie dezbracata".

Pai este pt fiecare ispita este o combinatie intre timpul si intensitatea luptei.5-6 zile in cazul
in care lupti doar ca sa respingi atacurile duhovnicesti.Sigur poate dura mai putin daca
mai ai puterea si sa ripostezi (adica sa ataci tu).

Citat:
Probabil ti-a spus multe duhovnicul, dar nu ar strica sa mai dai pe la el. Ca poate de cand te-a spovedit bunica pe cand erai un copchil, ai uitat unele lucruri pe care ti le-a spus.
Pai dau, la fiecare 40 de zile dau intre spovedanii.Mai mult de 40 de zile nu-mi permit sa las, pt ca daca las imi da canon si ma opreste de la Sfantul Potir.

Acum cand o sa vina canicula si o sa se muta plaja la serviciu/pe strada cred ca o sa fie
din 20 in 20 de zile sau poate de doua ori pe luna(depinde ce-mi spune duhovnicul).
Reply With Quote
  #302  
Vechi 01.07.2015, 16:18:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai credeam ca 5-6 zile te lupti cand vezi o femeie in costum de baie, acu ne spui ca nu timpul este decisiv ci intensitatea ?
Probabil ti-a spus multe duhovnicul, dar nu ar strica sa mai dai pe la el. Ca poate de cand te-a spovedit bunica pe cand erai un copchil, ai uitat unele lucruri pe care ti le-a spus.
Îți dau un exemplu:

Ai o pâine și o bagi la cuptor. După 1 minut o scoți. Apoi după alt minut, iar bagi pâinea la cuptor. Și tot așa.
Păi se mai coace pâinea aia? Până-i lumea.
Trebuie un cuptop încălzit, și lăsată pâinea o oră sau două, depinde cât e de mare focul din cuptor, care o coace.

Așa-i și cu intensitatea în credință.

Sfintei Maria Egipteanca i-au trebuit câteva ore de pocăință, trăite la o așa intensitate, că i-a iertat Dumnezeu păcatele desfrânării pentru 29 de ani, cât avea atunci, și a lăsat-o să intre în Biserică, la Ierusalim, să se închine Sfintelor Icoane, la Sărbătoarea Praznicului Învierii Domnului și Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.
A lăsat-o, fiindcă a făgăduit cu lacrimi, că nu va mai face păcatele desfrânării, niciodată.
Și ca să-și țină făgăduința și să numai desfrâneze, a plecat după ce s-a Împărtășit în Pustiul Egiptului, și nu a mai văzut fața nici unui om, timp de 45 de ani, până a venit la ea Sfântul Zosima.

Citește-i viața, să vezi acolo ce este sfințenia și ce rezultate aduce.

Sfântului Apostol Pavel, iarăși, i-a luat câteva minute, cât a stat de vorbă cu Hristos, ca din Saul, să devină Pavel.

De cealaltă parte, Proorocul David, după ce a trimis pe Urie la moarte și i-a luat soția să desfrâneze cu ea, deși ea nu vroia, dar nu avea niciun cuvânt de spus, că David era Împărat, a stat un an de zile, până a venit Proorocul Natan la el, să-i vestească păcatul și să se pocăiască.

Îți dai seama?

Un an de zile a stat David în păcat, fără să fie conștient de el, și în tot acel timp, a adus jertfă la Templu, a făcut milostenie, a făcut dreptate poporului și altele, dar era în înșelare diavolească.

Sfântul Ștefan cel Mare, mai mult a stat în înșelare demonică. Vreo 30 de ani, cât a curvit, a desfrânat și a ucis oameni. Apoi și-a venit în simțiri, s-a retras din scena politică, stând de dimineața până seara la ușa duhovnicului său, Sfântul Daniil Sihastrul, până ce acela își termina rugăciunile. Și plângându-și păcatele.

Înțelegi acum, cum e cu intensitatea ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #303  
Vechi 01.07.2015, 16:21:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Lasa intensitatea ca stim toti legea lui Ohm. Arata-ne casa aia pe care ti-ai construit-o ca sa scapi de ispite. Coltul tau de rai. :)
Reply With Quote
  #304  
Vechi 01.07.2015, 16:47:35
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Scuzati-ma ca va spun dar cred ca nu e bine cum ganditi, prea va vedeti undeva sus in de-ale credintei, sa nu fiti cumva inselat, si parca dati semne de-ale mandriei.
De ce undeva sus ? Pai daca eu sunt sus, atunci cum sunt cei din parohia mea ?
Zei ? Sunt deja sfinti ? De ce ti se pare ca sunt "sus" ? Cum adica sunt "sus" cand
de abia am pus piciorul pe prima treapta in ortodoxie ? Nush.Nu inteleg.

Citat:
Si cand veti incepe sa construiti acele "propozitii" ce se va intampla?
Probabil ca o sa am dreptul la Sfanta Impartasanie.Pana cand n-o sa pot face
acele "propozitii" am canon de oprire de la Sfantul Potir.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 01.07.2015, 17:05:23
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sunt vorbe goale, nici nu inteleg oamenii astia ca fac mai mult rau decat bine si ca daca ar vrea sa faca bine i-ar indruma pe ceilalti care au nevoie de ajutor catre preoti - oameni de la care poti invata mult mai bine ce e bine si ce e rau decat poti invata de la sfintii iesiti din icoane si adunati aici pe forum.
Preotul nu are ce face atat timp cat tu nu vrei sa faci.La ce preoti sa indrum ? Cel mai
bun preot este cel din parohia ta sau de pe langa parohie(daca este preot slujitor).
Un preot poate sa spuna ce este bine sau rau.Invatarea este un proces pe care il faci
tu, si este un proces personal si experienta prorprie, prin care pui in aplicarea sfaturile
duhovnicesti atunci cand te lupti cu patimile si ispitele, atunci cand dai ultimii bani
din buzunarul tau unui amarat si tu mergi pe jos pana acasa.Adica jertfa continua.

Ti-am dat ca exemplu.Practica este singurul mod de a invata.Practica ortodoxiei.Ca de vorbe s-a plictisit si preotul si Dumnezeu.Prin fapte iti iei mantuirea nu prin vorbe.
Degeaba vine preotul(oricare ar fi el) si pune tencuiala cu sfat bun, cand peretele
are caramizi lipsa.Pune caramizele inapoi, si apoi tencuieste-le.

Din experienta proprie iti zic ca o e diferenta de la cer la pamant atunci cand auzi
"Sfinte Dumnezeule, Sfinte Fara de Moarte..." atunci cand stai asa ca planta in biserica
si le asculti si alta este cand in urma unei lupte cu ispita ti-ai fi dorit sa nu existi sau
ti-ai fi dorit mortea sau te-a salvat Hristos.Pai in cel de-al doilea caz, cand auzi
"Sfinte Dumnezeule, Sfinte Fara de Moarte..." incepe sa cante sufletul tau fara sa-ti
mai ceara permisiunea.
De altfel in parohia mea cand se canta imnurile Liturghiei toate lumea le canta impreuna
cu corul si cu preotii , zici efectiv ca esti in Rai. Vibreaza la propriu biserica.
E drept e mare biserica, are si acustica puternica.

Si cineva imi spunea mie ca sunt de "sus" sau privesc de sus, ceva in genul asta ?
Frate in toate parohia mea, eu si cu inca 4 nu stim pe dinafara imnurile Liturghiei, psalmii,
si slujba Utreniei.In rest toti le stiu.Si sunt si persoane mai invarsta ca mine dar si mai
tinere ca mine.
Aia cum sunt ? Zei ? Aia cu cate trepte sunt mai sus ?
Deci repet aia toti stiu pe dinafara slujba Utreniei, raspunsurile Stranei, Imnele Sfintei
Liturghii. Ei ce sunt ingeri in trup ? Sfintii ? Ca ar fi prima parohie unde mai toti sunt
sfinti in afara de mine si alti trei.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 01.07.2015, 21:19:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Hmmm... cum sa nu existe? Si inca destule. E o dovada de exchibitionism sa te expui pe plaja plus ca nici sanatos nu este din cauza radiatiilor solare si a pericolului de cancer de piele.
Eu nu merg nici la mare, nici la piscina si nici la strand. Si sunt femeie, sotie si mama.
Nici eu nu ma mai duc la plaja de multi ani;chiar intamplarea face ca acum 5 ani m-am mutat la 20 de minute de celebra localitate Malibu si pot sa spun ca ma duc doar la apus sa ma relaxez,sa fac poze ,sa observ pasarile,alte vietati etc.
Eu sunt bruneta si cand ma bronzez arat ca femeile sud-americane ,nu-mi place asocierea cu latinii din zona aia,vrea sa raman Europeana :)
Expunerea la soare ca sa fie sanatoasa se face numai pt 20-30 de minute intre anumite ore cu indice al UV mai mic,nu cum se face acum un concediu intreg,in care stai neclintit in fata soarelui si treci prin toate culorile posibile.
Multi fac arsuri de gradul 2 si nici nu-si dau seama,caci nu stiu diferenta intre a te bronza treptat la o expunere treptata si roseata asociata cu inflamatia arsurii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 02.07.2015, 01:39:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Yasmina

In teorie. Nu trebuie sa te duci la mare ca sa te bronzezi sau sa fi nevoit sa stai mai toata ziua in soare. Sa nu uitam ca vara, cei de la tara fac fanul, au grija de gradina etc. Practic, stau toata ziua in soare.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 02.07.2015, 08:49:47
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă ne dorim atât de multsă ne bronzăm, da, de acord. Dar de ce nu facem asta în spatele casei noastre?
Care casa, mama? Ca stau intr-un bloc, la etajul 4 :))) Daca as avea casa, fii sigur ca nu mi-ar mai trebui mers la strand (la mers la mare tot nu as renunta o data la x ani).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 02.07.2015 at 09:00:03.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 02.07.2015, 09:05:54
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Hmmm... cum sa nu existe? Si inca destule. E o dovada de exchibitionism sa te expui pe plaja plus ca nici sanatos nu este din cauza radiatiilor solare si a pericolului de cancer de piele.
Eu nu merg nici la mare, nici la piscina si nici la strand. Si sunt femeie, sotie si mama.
Asta nu e problema. Dar nu ati fost niciodata in viata la mare/piscina/strand?
Uite, eu merg la strand la noi in oras si cand caut o modalitate de a iesi la aer ceva mai curat ecat intre betoanele dintre blocuri. Si da, fac plaja, in costum de baie; nu se sminteste nimeni; cine se simtineste de la asa ceva, nu calca in locurile cu pricina.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ioana, și ce înseamnă acel echilibru?

"Doar un concediu scurt și rapid de o săptămână pe an, la mare. Lasă că nu-i foc. Meriți ! După atâta muncă la birou..." spun demonii.

Ioana ! Doar o singură zi la mare, e suficient să înceapă iadul ! Nu o singură zi, o singură ora, Ioana !
E suficient să demoleze tot ce-ai construit până atunci, pentru mântuirea ta, pe drumul cu Hristos.

A fi sfânt e o extremă? Nu e extremă. E normalul. E naturalul. E firescul, Ioana.
Așa-i firea umană, așa erau oamenii în Rai, Sfinți !
Așa suntem chemați să fim: "Fi-ți Sfinți, precum Eu, Tatăl vostru, Sfânt sunt!"
Nu stiu de ce a fii sfant ti se pare a fi naturalul, firescul. Daca era asa, aveam finti cu milioanele, ba chiar cu miliardele deja.

Eu, ca si Ioana, inclin spre echilibru.

Si, Igor, crezi ca toti ne putem permite sa ne mutam la tara, sa traim de pe o zi pe alta? Unii mai avem locuri e munca in oras; uite, eu as putea renunta la locul meu de munca, insa sotul nu; pentru ca vine bebe, iar daca renuntam amandoi la locurile de munca, n-o sa avem nici ce pune pe masa; si, pentru mine, emai important sa am cu e imi creste copilul, decat orice altceva; tu ai renuntat la "confortul" orasului, ti-ai facut casa la tra, sau dai sfaturi de genul doar ca sa te fli in seama?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 02.07.2015, 09:12:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu stiu de ce a fii sfant ti se pare a fi naturalul, firescul.
Ei cum să taci când citești așa prostie, riscând (netăcând) astfel să mai ai una ce te urăște?
Dumnezeu l-a făcut sfânt pe Adam, Dumnezeu S-a făcut om pentru ca noi să putem să ne facem dumnezei, ca El!
Citat:
Daca era asa, aveam finti cu milioanele, ba chiar cu miliardele deja.
Păi dracu' ce păzește femeie??? Ai cumva impresia că el te vrea vreo sfântă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09