Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 03.11.2015, 13:15:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Stiu ca era un clip cu o alta trupa - se pare ca in acelasi club. Acolo erau niste cruci in flacari.

Desi exista asemenea simbolistica in muzica metal, foarte putine formatii sunt cu adevarat sataniste. Iar fanii - probabil doar aia care au probleme la cap. Multi dintre acesti tineri vor deveni mai tarziu crestini asa ca eu cred ca e pacat sa aruncam si noi cu laturi peste ei. Sigur, eu cred ca e pacat sa participam si la maneaua asta generalizata din aceste zile, suntem exact ca aia din Coreea de Nord si cine nu plange in public e pus la zid.
Dar cu privire la muzica - eu cred ca satana se ascunde mai degraba in manele sau in muzica asta usurica de prin cluburile de fite, pe unde se nasc si se inmultesc feministele si gheii. :)
Sa nu uitam ca Parintele Serafim Rose a mers intre "satanistii " astia, si asa a aparut miscarea Death to the world.

Da! Este posibil sa fi incurcat eu lucrurile.
In sfirsit, aceia erau "Raii" si acestia "Bunii".
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #282  
Vechi 03.11.2015, 13:20:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ultima oră :

Astăzi 3 noiembrie 2015 , de la ora 11.00 , în Catedrala Patriarhală , Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oficiat o slujbă de pomenire a celor trecuți la Domnul în urma incendiului de la Clubul Colectiv din seara de 30 octombrie 2015 în ziua înmormântării acestora. La slujba de pomenire au participat preoți din Administrația patriarhală și de la Centrul eparhial al Arhiepiscopiei Bucureștilor, precum și credincioși.
Pe site-ul www. trinitastv.ro este postată înregistrarea video a slujbei de pomenire a victimelor din Clubul Colectiv oficiată la Catedrala patriarhală și mesajul de compasiune și solidaritate rostit cu acest prilej de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel este postat pe site-ul www.basilica.ro
Biroul de presă al Patriarhiei Române
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #283  
Vechi 03.11.2015, 13:23:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Fa frate ce crezi tu de cuviinta. Daca pina acum nu iti este clar mai ai sansa gheronului Cleopa: cu intrebarea sa calatoresti!
Da, dar nu cu barfa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #284  
Vechi 03.11.2015, 13:28:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Patru răniți în incendiul din clubul Colectiv se află în stare gravă la Spitalul Elias, cinci au fost detubați și sunt conștienți, informează un comunicat al unității medicale remis marți AGERPRES.

"În momentul acesta, sunt 14 pacienți internați: 10 se află în secția Terapie intensivă, 4 în secția Chirurgie generală. Din cei 10 pacienți din Terapie intensivă, 4 pacienți se află în stare gravă (2 pacienți sunt încă intubați și ventilați mecanic, aceștia asociind și arsuri de căi aeriene). În cursul nopții au fost detubați 5 pacienți, aceștia fiind conștienți, cooperanți și respirând spontan. Trei pacienți prezintă arsuri pe aproximativ 20% din suprafața corporală, dar asociază arsuri ale feței și ale căilor aeriene. Șapte pacienți prezintă arsuri pe suprafețe cuprinse între 40 și 50%. Pacienții continuă să beneficieze de toaletă chirurgicală zilnică a arsurilor și de măsuri complexe de terapie intensivă", se arată în comunicat.

Potrivit sursei citate, marți vor începe intervențiile seriate de excizie a leziunilor și grefare.

"Având în vedere întinderea suprafeței arse, prinderea feței, asocierea arsurilor de căi aeriene, prognosticul este în continuare rezervat pentru pacienții internați în Terapie intensivă", precizează conducerea spitalului.

AGERPRES/(AS — autor: Roberto Stan, editor: Georgiana Tănăsescu)

UPDATE 12.49 Spitalul de Urgență Floreasca: Șase răniți în incendiul din Colectiv — în stare critică

Șase răniți în incendiul de la club Colectiv se află în stare critică, a declarat marți șeful Clinicii de Chirurgie Plastică a Spitalului Floreasca, Ioan Lascăr.

"Programul nostru a început devreme, de la ora 7,00, cu introducerea în sala de operații cu echipe complexe a pacienților arși. După evaluarea de astăzi începem să facem o oarecare disociere a indicelui de gravitate în sensul că deja se conturează existența unui lot cu șase pacienți în stare critică, iar restul sunt cu toții intubați, aproape în exclusivitate traheostomizați și sunt în stare gravă. Pentru astăzi ne-am programat să continuăm intervențiile de reconstrucție tegumentară care se vor desfășura în etape succesive pentru încă trei pacienți, iar unul dintre pacienți va necesita traheostomie", a afirmat medicul.

El a precizat că până în prezent spitalul nu se confruntă cu problema lipsei de sânge.

"Ca să fie foarte clar: până în prezent nu avem nicio problemă de sânge, în perspectiva zilelor următoare vom discuta", a spus Lascăr.

La rândul său, secretarul de stat în Ministerul Sănătății Dorel Săndesc a spus că pacienții internați la Spitalul Floreasca rămân în stare critică și gravă.

"Spitalul are ceea ce trebuie. Noi avem deschidere și vom aproba toate cererile de finanțare suplimentară pentru a asigura un tratament adecvat", a mai afirmat Săndesc.

UPDATE 12.48 Spitalul Universitar: Nouă pacienți în stare critică

Nouă pacienți sunt în stare critică la Spitalul Universitar de Urgență București, alți nouă în stare satisfăcătoare, a declarat, marți, directorul medical al instituției medicale, Dragoș Davițoiu.

"În momentul de față, 18 pacienți sunt internați. Aceeași nouă pacienți intubați în stare critică, gravă în Terapie Intensivă. Nouă pacienți sunt cu stare satisfăcătoare, bună. Sperăm în cel mai scurt timp o parte din ei să îi externăm săptămâna aceasta. Starea celor critici este staționară, nu au suferit evoluții semnificative nici în rău, nici în mai bine. Prognosticul este rezervat. Ceilalți nouă cu o stare mai bună sunt o parte pe Terapie Intensivă, dar neintubați, o parte pe Chirurgie plastică. Astăzi nu se mai poate vorbi de externări", a afirmat medicul.

Potrivit acestuia, zilnic au loc operații, dar "etapizat".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #285  
Vechi 03.11.2015, 13:29:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai uitat de accidentul mortal al agentului de circulație Bogdan Cosmin Gigina care facea parte din coaloana oficială a lui Oprea.
Cum spunea și Copăcel, ne-ai întrecut pe toți. :))
Nu ai sa omori 200 oameni ca sa maschezi moartea unuia singur.
Si nu cred ca trebuia sa-ti explic eu asta :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #286  
Vechi 03.11.2015, 13:30:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai o sursă în acest sens? Ar fi bine de știut.
Tine ochii larg inchisi si urechile profund inchise si poate-poate vei da de vreo sursa!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #287  
Vechi 03.11.2015, 13:42:34
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Stiu ca era un clip cu o alta trupa - se pare ca in acelasi club. Acolo erau niste cruci in flacari.

Desi exista asemenea simbolistica in muzica metal, foarte putine formatii sunt cu adevarat sataniste. Iar fanii - probabil doar aia care au probleme la cap. Multi dintre acesti tineri vor deveni mai tarziu crestini asa ca eu cred ca e pacat sa aruncam si noi cu laturi peste ei. Sigur, eu cred ca e pacat sa participam si la maneaua asta generalizata din aceste zile, suntem exact ca aia din Coreea de Nord si cine nu plange in public e pus la zid.
Dar cu privire la muzica - eu cred ca satana se ascunde mai degraba in manele sau in muzica asta usurica de prin cluburile de fite, pe unde se nasc si se inmultesc feministele si gheii. :)
Sa nu uitam ca Parintele Serafim Rose a mers intre "satanistii " astia, si asa a aparut miscarea Death to the world.

Ai mare dreptate. Una e sa asculti Immolation, cu albume ca de pilda, "Dawn of Possession" si altceva Death sau Bloodbath. Personal ascult orice in afara de manele, care sincer mi se par un amestec de urdori, puroi si voma a muzicii. De pilda, imi place mult pagan metal, cu linie melodica de rock simfonic si cu referiri in texte la stravechile religii ale popoarelor si triburilor disparute (acum Iuliu si Alin o sa imi pocneasca una frateasca dupa ceafa :) ).
  #288  
Vechi 03.11.2015, 13:45:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul

Mai uite ce este.Eu aici nu m-as hazarda.Noi nu stim ce fac militarii aia
romani acolo.
De fapt ei sunt acolo ca mercernari.Ca sunt in baza de contract contra bani.
Nu pt apararea interesului national
Nu stii cate crime au facut acolo si cati copii afgani ale oierilor de acolo au
impuscat sau ce torturi au facut pe acolo.
Actiuni pe care le va deconta poporul asta cand o sa vina aia sa se razbune,
aruncandu-se in aer prin Romania, in multzimi in public.

Asa este.
Esti mult prea sceptic dar acesta este cistigul tau pina in prezent. Pastreaza-l cit poti tu de mult. Al tau este, tine-l strins! Este doar treaba ta!
Dar o modesta corectie: militarii romani sunt remunerati tot pe baza de contract si tot cu bani si aici, in tara, pt misiunea lor in folosul statului roman. Si asemeni lor , medicii romani, indiferent unde lucreaza si actioneaza, sunt tot sub contract si remunerati tot cu bani in nobila lor misiune in folosul vietii! Si tot ca ei, invatatorii si profesorii romani, indiferent unde presteaza, sunt tot sub contract, si tot pe bani, pt copii romani sau din Maroc ori din Algeria, ori din Congo ori chiar de aiurea.
Inca nu s-a observat sa exsite cineva si sa presteze orice, in folosul oricui si fara nici un contract, venit. Nu de alta dar nu ar mai avea bani sa intre la spectacole in cluburi unde sa manince un ecler linistit... ca de umblat ar putea umbla si in fundul gol!
Si daca erai pusti(sau macar pistoale!) as mai fi dat exemple pina terminam pagina, dar pt ca esti mare, poti sa iti faci freza si singur! Este forba de freza pe minte pt a-i da o forma buna.
Iarta.ma pt sinceritate, dar prea te-ai americanizat!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #289  
Vechi 03.11.2015, 13:47:47
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu mi-am pus următoarea întrebare: cum a fost posibil să se aprindă acel stâlp de la niște artificii, fie el acoperit cu burete fonoizolant, artificiile fiind la o distanță destul de mare de acel stâlp?

Mai incolo in video se vede cum artificiile ajung mai departe. In poza de mai sus (facuta special probabil), artificiile abia s-au aprins.

  #290  
Vechi 03.11.2015, 13:50:17
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Voluntarii au creat site-ul colectiv.info cu informații utile despre victime :Un grup de tineri voluntari au creat site-ul colectiv.info unde postează informații utile celor care vor să afle starea victimelor sau care doresc să dea o mână de ajutor.

http://colectiv.info/au-nevoie-de-ajutor/
Subiect închis