Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2012, 20:33:18
Dewit51's Avatar
Dewit51 Dewit51 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2012
Mesaje: 4
Implicit Banii de la aparate

Salut, as vrea si eu un mic sfat daca se poate ... -Ce parere aveti despre banii castigati la jocurile de noroc ?
Sunt pus intro situatie mai dificila.. Fratele meu a castigat in jur de 50 mil lei vechi la aparate si a inceput sa cumpere lucruri prin casa.. Eu nu am o parere asa buna despre asta iar atunci cand m-a intrebat daca vreau ceva i-am zis nu .. Problema e ca el a cumparat un Xbox si vreau si eu sa ma joc.. E pacat daca folosim lucruri cumparate pe bani ''necurati''.Cel putin eu nu m-am simtit asa bine cand am facuto si de asta va intreb si pe voi poate stiti mai multe despre situatii ca acestea...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2012, 20:45:12
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dewit51 Vezi mesajul
1. E pacat daca folosim lucruri cumparate pe bani ''necurati''.

2. Cel putin eu nu m-am simtit asa bine cand am facuto .
1. Chiar tu ai spus-o!
2. Daca nu ti-e bine => nu mai face asa cum nu iti este bine!
3. Iertare! Decat sa te joci, n-ar fi mai bine sa pui mana pe gramatica limbii romane?

Last edited by Adriana Cluj; 17.05.2012 at 20:52:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2012, 21:02:17
Dewit51's Avatar
Dewit51 Dewit51 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2012
Mesaje: 4
Implicit

Ma iertati. Am scris in graba. Am sa incerc sa ma exprim mai corect data viitoare. Multumesc mult pentru raspuns. Trebuie sa ma obisnuiesc sa scriu mai corect si sa renunt la mesajele fulger de pe messenger in care nu prea mai exista gramatica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2012, 21:10:48
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dewit51 Vezi mesajul
in care nu prea mai exista gramatica.
..............nu-i bine........
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2012, 21:55:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dewit51 Vezi mesajul
Salut, as vrea si eu un mic sfat daca se poate ... -Ce parere aveti despre banii castigati la jocurile de noroc ?
Sunt pus intro situatie mai dificila.. Fratele meu a castigat in jur de 50 mil lei vechi la aparate si a inceput sa cumpere lucruri prin casa.. Eu nu am o parere asa buna despre asta iar atunci cand m-a intrebat daca vreau ceva i-am zis nu .. Problema e ca el a cumparat un Xbox si vreau si eu sa ma joc.. E pacat daca folosim lucruri cumparate pe bani ''necurati''.Cel putin eu nu m-am simtit asa bine cand am facuto si de asta va intreb si pe voi poate stiti mai multe despre situatii ca acestea...
Tu spui despre bani câștigați(ușor) la aparate că sunt necurați?
Dar despre banii munciți ”băgați”(jucați) în aparate? Ăștia-s necurați!
Dacă fratele tău a cumpărat lucruri prin casă eu mă bucur și cred că și tu, iar asta arată că nu sunt mai necurați ca alții.

Eu spun că banii pe care-i joc la aparate sunt blestemați pentru că își au originea într-o patimă care scapă de sub control chiar la prima monedă introdusă în aparat; patima asta se accentuează acum când banii devin tot mai puțini din cauză că dorințele devin tot mai multe.

Dacă tu ai fi câștigat bani la aparate, l-ai fi întrebat pe fratele tău ce-ar vrea să-i cumperi? Nu cumva ești necăjit că el a câștigat, nu tu? Întrebarea este justificată pentru că spui că și tu ai vrut să te joci cu Xbox, dar și pentru că ești mai obișnuit pe ”mess” decât pe forumul ortodox, unde ai intrat doar ca să te plângi și să arăți cu degetul spre el.
Dacă tu ai fi câștigat ce-ai fi făcut cu banii?

Eu mă tem pentru banii munciți ai fratelui tău pe care-i va ”băga”(juca, cheltui) de-acum la aparate. Eu cred că(statistic) cine câștigă o sumă, de fapt tocmai a ajuns să recupereze 10% din ce-a pierdut(cheltuit) deja.

Last edited by Demetrius; 17.05.2012 at 21:58:11.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2012, 22:05:33
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking patimica patimoaca patimoi!

cunosc un impatimit al jocurilor la aparate ce isi cistiga banutul cu sapa si cu coasa,lucrind intr-o plantatie de afine,a jucat la aparate a cistigat 50milioane, a continuat jocul dracesc si in aceias seara a pierdut tot, ba a mai bagat inca 10 milioane din buzunar,asta o adevarata afacere,au ris pina si dracii de el.hi,hi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2012, 22:23:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dewit51 Vezi mesajul
Salut, as vrea si eu un mic sfat daca se poate ... -Ce parere aveti despre banii castigati la jocurile de noroc ?
Am uitat ceva esential: nu te baza pe asemenea bani, niciodata. Doar pe cei munciti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2012, 23:29:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dewit51 Vezi mesajul
Salut, as vrea si eu un mic sfat daca se poate ... -Ce parere aveti despre banii castigati la jocurile de noroc ?
Sunt pus intro situatie mai dificila.. Fratele meu a castigat in jur de 50 mil lei vechi la aparate si a inceput sa cumpere lucruri prin casa.. Eu nu am o parere asa buna despre asta iar atunci cand m-a intrebat daca vreau ceva i-am zis nu .. Problema e ca el a cumparat un Xbox si vreau si eu sa ma joc.. E pacat daca folosim lucruri cumparate pe bani ''necurati''.Cel putin eu nu m-am simtit asa bine cand am facuto si de asta va intreb si pe voi poate stiti mai multe despre situatii ca acestea...
Jocurile de noroc nu sunt păcate instrinseci. Ele sunt, în sine, fapte moral neutre: nici bune, nici rele. Există, însă, un mare potențial păcat, adică pot fi ispite. Iar de ispite, este prudent să fugim, mai ales de ispitele față de care știm că avem o slăbiciune. Jocurile de noroc, de la "aparate" numite, în argou, "păcănele" la pariuri și loz în plic devin păcate:
-atunci când jucăm banii altora sau banii noștri care se cuvin altora.
-atunci când jucăm banii noștri, dar sume atât de mari, încât, dacă am pierde, am avea de suferit.
-atunci când ne consumă un timp nejustificat de mare, timp care ar putea fi investit mai cu folos altfel: în acest caz vorbim de viciu sau patimă.

Dacă, dimpotrivă, jucăm, să spunem, o dată pe săptămână, dacă investim o sumă echivalentă cu un ieșit în oraș la un film la mall și socotim o distracție, o relaxare, asemănătoare cu vizionarea unui spectacol sau cititul unei cărți polițiste, atunci nu vorbim de păcat.

Două lucruri încă: jucătorul trebuie să știe de la început că va fi MULT mai probabil să piardă decât să câștige. Dacă probabilitatea ar fi egală sau inversată, atunci cazinourile, casele de pariuri și loteriile ar da faliment rapid. Din excedentul de pierderi față de câștiguri, din această balanță global negativă a jucătorilor, sunt plătite salariile personalului, chiriile, dările considerabile la stat, cheltuielile de reprezentare, reclamă, întreținere, plus profitul. Cu cât cineva joacă mai mult, cu atât se apropie de certitudinea teoretică a pierderii. Ca să înțelegeți, gândiți-vă că ați juca toate numerele la loto, adică toate variantele posibile. În mod sigur veți câștiga, dar la fel de sigur este că prețul unui asemenea bilet va depăși cu mult câștigul. Cu cât jucați mai mult la ruletă, cu atât mai sigur este că, pe o perioadă mai lungă de timp, veți pierde. Ruleta, la fiecare tragere, vă taxează cu o impunere egală cu a 36-a parte din ce ați investit. La un număr mic de game-uri, există șanse de a câștiga incomparabil mai mari decât la un număr mare de game-uri. Singurul lucru de care se tem directorii de cazinou este ca vreun nou-venit să joace la o extragere sau două-trei, să aibă un noroc chior și să plece cu banii, după care să nu mai vină niciodată. Dar ei știu că asemenea oameni sunt extreme rarități: știu că cei care au câștigat se vor întoarce și îi încurajează, prin tehnici de marketing, să o facă. Când se vor întoarce, vor pierde ce au câștigat și încă mai mult.

Și un ultim lucru: deși, cum spuneam, jocurile de noroc nu sunt păcate intrinseci, ele întrețin ceea ce aș numi o "atomosferă toxică" din punct de vedere moral. Fete cu decolteuri adânci și fustițe cu șlițuri îndrăznețe. Un pic de alcool în doze euforizante. O confuzie între noapte și zi, întreținută prin inexistența iluminatului natural, prin inexistența ceasurilor etc fac ca rareori patima gambling-ului să vină singură: de obicei vine împreună cu aceea a beției, cu aceea a ușurătății, etc.

În concluzie, deși jocurile de noroc nu sunt păcate în sine, în felul în care curvia este păcat în sine sau beția este păcat în sine, se recomandă extremă prudență față de ele. Pe de altă parte, câștigul obținut din jocuri de noroc nu poate fi considerat câștig murdar, nefiind de aceeași natură cu câștigul obținut prin curvie, prin furt sau escrocherie. Dealtfel, sunt șanse enorme ca fratele dv să plătească acest câștig cu vârf și îndesat. Dacă nu va ști să se oprească, veți vedea drumul invers al lucrurilor cumpărate: din casă, înspre casele de amanet. Am văzut de atâtea ori asta !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2012, 23:39:22
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Jocurile de noroc nu sunt păcate instrinseci. Ele sunt, în sine, fapte moral neutre: nici bune, nici rele. Există, însă, un mare potențial păcat, adică pot fi ispite. Iar de ispite, este prudent să fugim, mai ales de ispitele față de care știm că avem o slăbiciune. Jocurile de noroc, de la "aparate" numite, în argou, "păcănele" la pariuri și loz în plic devin păcate:
-atunci când jucăm banii altora sau banii noștri care se cuvin altora.
-atunci când jucăm banii noștri, dar sume atât de mari, încât, dacă am pierde, am avea de suferit.
-atunci când ne consumă un timp nejustificat de mare, timp care ar putea fi investit mai cu folos altfel: în acest caz vorbim de viciu sau patimă.

Dacă, dimpotrivă, jucăm, să spunem, o dată pe săptămână, dacă investim o sumă echivalentă cu un ieșit în oraș la un film la mall și socotim o distracție, o relaxare, asemănătoare cu vizionarea unui spectacol sau cititul unei cărți polițiste, atunci nu vorbim de păcat.

Două lucruri încă: jucătorul trebuie să știe de la început că va fi MULT mai probabil să piardă decât să câștige. Dacă probabilitatea ar fi egală sau inversată, atunci cazinourile, casele de pariuri și loteriile ar da faliment rapid. Din excedentul de pierderi față de câștiguri, din această balanță global negativă a jucătorilor, sunt plătite salariile personalului, chiriile, dările considerabile la stat, cheltuielile de reprezentare, reclamă, întreținere, plus profitul. Cu cât cineva joacă mai mult, cu atât se apropie de certitudinea teoretică a pierderii. Ca să înțelegeți, gândiți-vă că ați juca toate numerele la loto, adică toate variantele posibile. În mod sigur veți câștiga, dar la fel de sigur este că prețul unui asemenea bilet va depăși cu mult câștigul. Cu cât jucați mai mult la ruletă, cu atât mai sigur este că, pe o perioadă mai lungă de timp, veți pierde. Ruleta, la fiecare tragere, vă taxează cu o impunere egală cu a 36-a parte din ce ați investit. La un număr mic de game-uri, există șanse de a câștiga incomparabil mai mari decât la un număr mare de game-uri. Singurul lucru de care se tem directorii de cazinou este ca vreun nou-venit să joace la o extragere sau două-trei, să aibă un noroc chior și să plece cu banii, după care să nu mai vină niciodată. Dar ei știu că asemenea oameni sunt extreme rarități: știu că cei care au câștigat se vor întoarce și îi încurajează, prin tehnici de marketing, să o facă. Când se vor întoarce, vor pierde ce au câștigat și încă mai mult.

Și un ultim lucru: deși, cum spuneam, jocurile de noroc nu sunt păcate intrinseci, ele întrețin ceea ce aș numi o "atomosferă toxică" din punct de vedere moral. Fete cu decolteuri adânci și fustițe cu șlițuri îndrăznețe. Un pic de alcool în doze euforizante. O confuzie între noapte și zi, întreținută prin inexistența iluminatului natural, prin inexistența ceasurilor etc fac ca rareori patima gambling-ului să vină singură: de obicei vine împreună cu aceea a beției, cu aceea a ușurătății, etc.

În concluzie, deși jocurile de noroc nu sunt păcate în sine, în felul în care curvia este păcat în sine sau beția este păcat în sine, se recomandă extremă prudență față de ele. Pe de altă parte, câștigul obținut din jocuri de noroc nu poate fi considerat câștig murdar, nefiind de aceeași natură cu câștigul obținut prin curvie, prin furt sau escrocherie. Dealtfel, sunt șanse enorme ca fratele dv să plătească acest câștig cu vârf și îndesat. Dacă nu va ști să se oprească, veți vedea drumul invers al lucrurilor cumpărate: din casă, înspre casele de amanet. Am văzut de atâtea ori asta !
Felicitari pentru raspuns.

Domnul sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.05.2012, 16:55:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Voi chiar ati luat chestia asta in serios?

Nu castiga nimeni "bani la aparate", daca azi a castigat 50 "milioane" maine va pierde 60, asta e sigur.

Si unde ati mai auzit de cuviosi cu astfel de probleme morale dar pofta de xbox?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 19:01:57
Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete. hydro314 Generalitati 3 12.02.2012 23:10:41
Deconectarea de la aparate iuda Morala Crestina 38 25.12.2011 03:35:00
Banii si Biserica alinnasser2010 Generalitati 68 28.05.2011 01:08:21
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 22:00:07