Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 26.03.2008, 14:11:25
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
În fiecare clipa renunti la voia ta si de a face si de a nu face ceva si astepti sa-ti descopere Dumnezeu voia Lui.

Cei care practica acest lucru mult timp, ajung sa "auda" voia lui Dumnezeu, asa cum spune Scararul.
Deci sfatul pentru gospodine este din ce deduc de aici sa astepte pana cand Dumnezeu le va descoperi ca trebuie sa faca treburi "ingrate" la bucatarie si sa se supuna barbatului?

Dumnezeu a vorbit deja prin Sfanta Scriptura, prin Biserica Ortodoxa, prin Adevarata Sfanta Traditie si prin preoti, a astepta ca sa iti vorbeasca si tie mai personal vei risca sa devi lenes (persoanele de pe acest forum se exclud):
Pildele lui Solomon 26:16 Lenesul se crede intelept in ochii lui, mai mult decat sapte sfetnici întelepti.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 26.03.2008, 14:23:56
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Afirmatia e a lui Traditie , scuze ! Nu -mi insusesc meritele altuia .
Nu e a lui ci a Sf. Serafim de Sarov
Reply With Quote
  #213  
Vechi 26.03.2008, 15:17:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
dar citeshte ca sunt cartzi shi asha aflii ca milostivire de pe pozitzii smerite voieshte Dumnezeu, din inima curata shi smerita, duh umilit,.... poi frate , in caz ca nu intelegi, a renunta la voia ta exact asta inseamna: SMERENIE, INIMA CURATA, DUH UMILIT... pentru ca cine nu le are, nu va renunta nicicind la propriai vointa...
poi asta o fi insemnand, dar Traditzie zicea ceva de para malaiatza in gura lui natafleatza shi ishi taia voile ca sa apara para pe cerul senin shi sa-i zica Dumnezeu ...Ia shi Mananca!... poi atunci unde este porunca? "Sa nu ispiteshti pe Domnul Dumnezeul Tau"? caci cei pentru care face Domnul Minune, erau amaratzi, staruitori in rugaciune shi saraci shi nenorocitzi... care au lasat toate pentru Hristos... shi mai primeau cate un peshte sau paini de mancare de la El... dar shi atunci era frica multa ca shi scamatorii fac tot felul de dracovenii...

dar ai dreptate ca nu intzeleg caci smerenie nu poate sa existe decat la sfintzi, la Dumnezeu ca noi doar pocaintza putem dobandi shi conshtiintza curata shi conshtiintza greshelilor de fiecare clipa... iar inima curata shi duh umilit asta se primeshte in vreme indelungata ca e lupta cu mandria, viclenia shi spurcaciunea la adresa lui Hristos shi lui Dumnezeu, deci n-am cum pricepe shi nu intzeleg decat asha superficial shi teoretic... deci in principiu, vorbesc, citesc, dar n-am intze-legere ci intze-liberare sau intzepenire defapt intzinare ???:(:( asha ca...

Iar traditzie nu se refera la persoana Sa ci la noi, ca sa facem noi asha... cum a intzeles el shi crede ca a priceput bine asha cum cred shi eu ca shtiu, dar credintza asta ca shtiu e trufie, ca trebuie sa shti, dar sa nu crezi ca shtii, ci sa crezi ca nu shtii dar sa le shtii pe toate de la sfintzii care au facut drept...shi tu sa faci asha cum reusheshti mai bine de tzi se inclina inima curata dupa Voia lui Dumnezeu.:)
Reply With Quote
  #214  
Vechi 26.03.2008, 18:23:31
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
insa clar va spun ca o femeie poate gandi bine cu capul ei! atentie ce va spun, va simti voi cu musca pe caciula, misogini urati si nerusinati!
Eu sunt de acord.


Cuvintele tale sunt o razvratire impotriva vointei lui Dumnezeu.
Dumnezeu vrea sa mântuiasca lumea, dar ea, adica societatea, e ceva demonic. Societatea nu e (doar) suma indivizilor ci totul, relatiile între ei, modul de comportament.


Ce trebuie sa faca cel care e mai "treaz " pentru cel care "doarme" inca ?


Nu stim ce trebuie sa facem, nu exista reguli fiindca planurile lui Dumnezeu sunt foarte complexe si deseori surprinzatoare.



Asta inseamna sa te rupi de Biserica, de scripturi, de aproapele tau ce face voia lui Dumnezeu, de Cruce, de Icoana, de celelalte dar shi de rugaciune, caci ashteptzi o descoperire... poi shi daca tzi-ar descoperi tu nu ai cum pricepe daca nu ai baza, daca nu ai experientza, te trufeshti shi mandreshti shi ascultzi de draci care itzi dau minuni, e cea mai mare mandrie sa doreshti a-tzi taia voile ca sa ascultzi de minuni...


Nu înseamna sa te rupi de Biserica ci doar de viata de acum si nu e vorba de minuni.

Adevarata cunoastere e în Duhul Sfânt, Scriptura ofera niste idei dar nu poate comunica adevarata cunoastere.

Afirmând acestea, tu negi lucrarea directa a Duhului Sfânt în oameni.



dar tu nu voile astea le doreshti ci sa auzi tu voile lui Dumnezeu, shi tzi le-a spus shi in clar, post, rugaciune, randuiala, credintza, subordonare, slujire

Nu e vorba doar de identificarea voii lui Dumnezeu ci, mai important, de ramânerea permanenta în rugaciune, sau pocainta, deschisi Duhului Sfânt pentru ca El sa poata sa ne preschimbe mintea (întelegerea) si inima (poftele).



Deci sfatul pentru gospodine este din ce deduc de aici sa astepte pana cand Dumnezeu le va descoperi ca trebuie sa faca treburi "ingrate" la bucatarie si sa se supuna barbatului?

Dumnezeu a vorbit deja prin Sfanta Scriptura, prin Biserica Ortodoxa, prin Adevarata Sfanta Traditie si prin preoti, a astepta ca sa iti vorbeasca si tie mai personal vei risca sa devi lenes (persoanele de pe acest forum se exclud):
Pildele lui Solomon 26:16 Lenesul se crede intelept in ochii lui, mai mult decat sapte sfetnici întelepti.


Daca petrecem raspânditi în activitati lumesti si gânduri Dumnezeu nu are cum sa lucreze în noi.
Ca si Vsovi, tu sustii ca a cauta pe Dumnezeu direct, prin rugaciune, ar fi gresit. Dar care altul e scopul omului daca nu unirea cu DUmnezeu în mod real nu alegoric sau metaforic? Deci daca nu cauti sa te unesti acum cu Dumnezeu, când o s-o faci?
Reply With Quote
  #215  
Vechi 26.03.2008, 20:17:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Draga Traditzie, frate bun, nu-mi pune mai mult decat vorbesc la guritza ca e o exagerare a vederii tale care vrea sa vada asha cum crede ea ca ash combate eu... dar nu te combat ca zici de multe ori bine, asha cum trebuie spus, shi fiindca zici asha eu te cred pe calea buna, shi ma bucur, dar cand vad ca nu zici bine, atunci ma doare shi ceva ma face sa-tzi spun iarashi, ca Domnul ne spune mereu shi atunci eu sa stau sa dorm? Dorm destul acasa ca lenesh am fost o viatza de om, dar nu mai e vreme de lene... asha ca ce n-am reushit eu macar sa faca altzii...

spui asha:

"Dumnezeu vrea sa mântuiasca lumea, dar ea, adica societatea, e ceva demonic. Societatea nu e (doar) suma indivizilor ci totul, relatiile între ei, modul de comportament."

Ce frumos shi bine ai spus, shi te aprob

"Nu stim ce trebuie sa facem, nu exista reguli fiindca planurile lui Dumnezeu sunt foarte complexe si deseori surprinzatoare."

cum sa nu shtim, vezi aici e problema aia a ta, shtim dar nu trebuie sa credem ca shtim, shi ce shtim ca trebuie facut? sa strigam pe Dumnezeu pentru el, sa ne rugam, sa postim pentru ala care a cazut shi nu s-a mai ridicat shi e fratele nostru, shtim, dar nu mai vrem sa citim daca am uitat

"Afirmând acestea, tu negi lucrarea directa a Duhului Sfânt în oameni."

Nu draga Traditzie, dar Dumneata negi nu vrei sa mai vezi Lucrarea Duhului Sfant in Lumea Creshtina, in romanii noshtrii, in cartzi, intre oameni, intre creshtinii ortodocsi, in cuget shi in mintea omului, in suflet shi in inima duhovniceasca din atriul Drept acolo unde mai e ceva dar nu-tzi spun, acolo unde trebuie sa ne rugam...

Lucrarea Directa a Duhului Sfant in oameni nu se face chiar direct, ci intotdeuna este un trimis, un preot, un prooroc, shi trebuie sa te afli in proorocie, adica in paza poruncilor lui Dumnezeu... tu vrei doar asha un nor peste tine shi gata, zici ca te-a acoperit Domnul, dar aia sunt nori fara apa shi scamatori ce se ascund in hainele tale... Dar Duhul Sfant te vede mereu shi shtie ce faci, vede cum ieshi din cale...
Shi Duhul Sfant vine prin mijloacele sfintzitoare, daca le foloseshti, daca le iubeshti, daca te tzii curat, shi ai credintza shi le foloseshti, nu doar asha cum ai vrea dumneata, shi te pecetluieshti shi eshti duhovnicesc, shi ai o viatza sfanta de om ceresc... atunci vine shi te deslusheshte, te aduce la linia dreapta... dumneata am impresia, shi de asta mi-e frica sa nu cazi in rugaciuni shi impregnari cu duhul rau, ca alea se dau duhovniceshti dar trupeshti sunt... shi tu stai shi crezi ca e duhul dar e echipa de scamatori care te fac una cu deshertul... mi-e frica pentru tine ca nu mai citeshti, nu mai vrei celelate care itzi fac bine, ci doar asha tu shi Duhul Sfant care nu-l da Dumnezeu doar asha cum crezi tu, ci la aia care demonstreaza prin viatza lor, la aia de-i iubeshte... eu vad la tine ca nu vrei altceva decat liberare de restul cerintzelor, ca nu-tzi place subordonarea... dar atunci cum o sa te subordonezi Duhului Sfant care a dat toate poruncile shi toata scriptura shi a facut din parintzii sfintzi, scripturi traite, vii, dar care au urcat shi urcarea inseamna cum spune Hristos razboi greu cu patima, dar noi nu simtzim nici o lupta, pentru ca n-am urcat, de aia, asha zice Hristos...

Nu neg lucrare Duhului Sfant in oameni, ci oamenii o leapada pentru o falsa lucrare, shi e o lucrare a scamatorilor shi oamenii cred ca e lucrarea Duhului Sfant, nu e... ca daca ar fi ai vedea roadele, ar fi omul fericit, plin de drag de credintza shi Biserica, ar fi omul bun shi cu inima curata, fara viclenie shi nu ar avea ganduri shi trairi ascunse de Dumnezeu shi nu l-ar ura pe Hristos, nu s-ar ascunde prin Baruri de El... deci s-ar vedea roadele nefatzarnice... dar nu sunt, e doar cu numele creshtin, shi el crede ca Duhul Sfant il transforma... Poi cum nu l-ar transforma, dar unde e Invatzatura din Duhul Sfant? Unde e cartea pe care o invetzi data de la Dumnezeu? Unde sunt Psalmii, Cantecele, dorul, iubirea? nu sunt... poi daca nu sunt cum atunci sa fie Lucrarea?

"Nu e vorba doar de identificarea voii lui Dumnezeu ci, mai important, de ramânerea permanenta în rugaciune, sau pocainta, deschisi Duhului Sfânt pentru ca El sa poata sa ne preschimbe mintea (întelegerea) si inima (poftele). "

ei vezi aici ai zis ca in carte, frumos shi adevarat... asha cred shi eu... dar eu nu shtiu nici o rugaciune, sau una sau doua... iar Domnul spune ca asha sa le sudam una de alta asha cum sudeaza fumatorul tzigarile... nu e voie sa fumezi, dar de ce fumezi cand ai putea sa spui rugaciuni in taina inimii tale asha cum ai fuma un pachet de tzigari, sau cum sorbi din cafea dimineatza... nici Cafea nu e voie, dar se bea de cateva ori pe zi...

"Daca petrecem raspânditi în activitati lumesti si gânduri Dumnezeu nu are cum sa lucreze în noi.
Ca si Vsovi, tu sustii ca a cauta pe Dumnezeu direct, prin rugaciune, ar fi gresit. Dar care altul e scopul omului daca nu unirea cu DUmnezeu în mod real nu alegoric sau metaforic? Deci daca nu cauti sa te unesti acum cu Dumnezeu, când o s-o faci?"

Ba a-l cauta direct, sa te rogi direct, bine este cum cautzi dumneata, dar rupt de lume shi nu de ceilaltzi credincioshi, ca se vezi cum fac ei, sa te sfatuieshti, sa invetzi, sa pricepi, dar sa urmezi lucrurile bune de la ei... sa le invetzi temeinic, fara pata... dumneata cand spui direct mereu vrei sa lashi din una pentru alta, shi vom da socoteala nu numai de ce am facut ci shi ce am lasat, ca nu ai voie sa lepezi ceva de la Dumnezeu, nu e vreme de neglijentza... Dar trebuie sa te rogi shi prin sfintzi, shi prin Parintzi shi Preotzi shi ceilaltzi dreptzi credincioshi ca Dumnezeu nu vine fara Ingerii Sai shi fara Sfintzii Sai... doar cand ii lasa pe totzi ca sa te scoata din pacate pe tine, mai vine shi asha... de parca asha shti eu cum Face Domnul... doar cum vedem shi auzim shi citim shi credem ca a facut asha shtim shi noi, dar trebuie tainuit ca daca afla dushmanii aia ne surpa mai frate bun... ca in fiecare familie este cate un tradator, shi noi tradam des, mult tradam, ca am calcat stramb shi uram pe Hristos, dar el cate nu ne-a invatzat, dar ne-am suparat shi gata, am uitata tot binele... shi nu mai cautam nimic... iarta-ma fratziorule ca mult am mai vorbit... dar mi-e frica shi pentru tine ca te vad cu credintza buna shi cinstit, dar pacalit mereu de duhul rau care face scamatorii... shi atunci iar imi vine sa te strunesc... dar struneshte-te shi tu, dar nu te potzi struni daca nu citeshti bine ce zic ceilaltzi... citeshte bine shi pleaca shi urechea dar shi credintza ca shtii, ca daca iar ne mandrim, iar ne ciondanim shi nu mai e loc de cearta, ca astea trebuiau sa nu existe la creshtini, dar nu de ochii lumii, ci in mintea shi inima noastra... sa nu aiba duhul rau loc, sa-i pui tu carbuni incinshi in cap prin bunatatea ta shi nu el sa faca din tine scena satirica... ca vede celalat creshtin shi-l apuca frica... se mira ca nu te potzi abtzine sa nu scrii lucruri neintzelepte... deci ma iarta...
Reply With Quote
  #216  
Vechi 26.03.2008, 21:35:41
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Lucrarea Directa a Duhului Sfant in oameni nu se face chiar direct, ci intotdeuna este un trimis, un preot, un prooroc, shi trebuie sa te afli in proorocie, adica in paza poruncilor lui Dumnezeu... tu vrei doar asha un nor peste tine shi gata, zici ca te-a acoperit Domnul, dar aia sunt nori fara apa shi scamatori ce se ascund in hainele tale... Dar Duhul Sfant te vede mereu shi shtie ce faci, vede cum ieshi din cale...
Shi Duhul Sfant vine prin mijloacele sfintzitoare, daca le foloseshti, daca le iubeshti, daca te tzii curat, shi ai credintza shi le foloseshti, nu doar asha cum ai vrea dumneata, shi te pecetluieshti shi eshti duhovnicesc, shi ai o viatza sfanta de om ceresc... atunci vine shi te deslusheshte, te aduce la linia dreapta
Roada duhovniceasca nu vine de la lucrarea Duhului prin Tainele Bisericii si ceilalti oameni, sunt necesare si acestea dar progresul duhovnicesc vine din legatura directa a omului cu Dumnezeu, legatura care se mentine exclusiv prin viata de rugaciune neîncetata.

Nu se poate sa te pocaiesti doar uneori, Duhul Sfânt nu poate lucra daca tu dedici chiar si o secunda altui lucru fiindca dacafaci asta mintea se schimba, cade în uitare si greu de spus daca Dumnezeu mai are sansele sa-l întoarca pe om la întelegerea de dinainte.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 27.03.2008, 01:23:20
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
...Duhul Sfânt nu poate lucra daca tu dedici chiar si o secunda altui lucru fiindca dacafaci asta mintea se schimba, cade în uitare si greu de spus daca Dumnezeu mai are sansele sa-l întoarca pe om la întelegerea de dinainte.
Am sa iti dau niste exemple sa iti arat ca si daca ne gandim la alte lucruri timp de o secunda sau mancam cu placere o pruna, nu pierdem Duhul Sfant:

Traditie, cum explici tu faptul ca David avea Duhul Sfant inainte de a o vedea pe Bat Sheba facand baie, iar apoi poate spune folosind timpul prezent a verbului a lua:
Psalm 50:12 Nu ma lepada de la fata Ta si Duhul Tau cel sfant [color=red]nu-l lua[/color] de la mine.

Cum se explica ca Samson se pregatea sa se insoare cu o filisteanca, nesocotind indemnul parintilor si:
Judecatori 14
5. Deci s-a dus Samson cu tatal sau si cu mama sa la Timna; iar cand s-au apropiat de viile Timnei, iata un leu tanar venea racnind inaintea lor.
6. Atunci [color=red]s-a coborat peste el Duhul Domnului[/color] si el a sfasiat leul ca pe un ied; si nu avea nimic in mana. Si n-a spus tatălui său si mamei sale ce facuse.


Cum se explica ca a mers la ospat cu filistenii la Ascalon, si in ziua a saptea:
Judecatori 14
19. Atunci [color=red]s-a coborat peste el Duhul Domnului[/color] si s-a dus în Ascalon si, ucigand acolo treizeci de oameni, a dezbracat de pe ei hainele si a dat randurile de haine celor ce au ghicit ghicitoarea sa. Si s-a aprins mania lui si s-a dus la casa tatălui său.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 27.03.2008, 01:36:57
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Duhul Sfânt face ce vrea, nu-L opreste nimeni sa ramâna într-un pacatos sau sa plece, are vointa libera.

Dar pacatul si placerea omoara sufletul, de aceea de obicei Duhul Sfânt se retrage când un om cade în pacat, ca el sa simta necesitatea de a se pocai.

Deci, prezenta Duhului Sfânt nu este totuna cu mântuirea, desi mântuirea e Duhul Sfânt.

Nu e suficient ca cineva sa aiba Duhul Sfânt, trebuie sa fie di curat de pacate si placeri si îndumnezeit, adica curatat de natura omeneasca.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 27.03.2008, 04:23:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Feminitatea este o denaturare a chipului lui Dumnezeu. O fetita crescuta izolat de societate nu-si va dezvolta atributele feminitatii si astfel va ramâne mai aproape de chipul lui Dumnezeu.

Subordonarea femeii fata de barbat nu face decât sa autorizeze mentinerea femeii în feminitate, separând-o astfel de Hristos, în Care nu mai este barbat sau femeie.

Când sufletul se înalta în rugaciune el nu mai simte ca e barbat sau femeie, deci împartirea pe sexe nu ne ajuta în unirea cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 27.03.2008, 09:10:18
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Duhul Sfânt nu poate lucra daca tu dedici chiar si o secunda altui lucru fiindca daca faci asta mintea se schimba, cade în uitare si greu de spus daca Dumnezeu mai are sansele sa-l întoarca pe om la întelegerea de dinainte.
Traditie, modul in care pui tu probemele in general,cred ca sunt valabile pentru calugari. Pentru mireni,desi este de dorit, zic eu dupa mintea mea, fara sa am convingerea ca nu gresesc, nu se pune problema cchiar atat de strict.Iar daca tu poti sa indeplinesti toate pe care le expui pe forum este foarte bine. Dar pentru majoritetea cred ca sunt sarcini foarte grele. Eu am inteles ca, citez din memorie:"in imparatia lui Dumnezeu, multe locasuri sunt." Ceea ce nu putem noi, completaza Dumnezeu, cu conditia sa ne recunoastem neputinta noastra in fata Lui, si sa-l rugam sa ne ierte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54