Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 01.04.2012, 18:59:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cam multă otravă în rețeta ta.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 01.04.2012, 20:47:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu stiu de ce nu mi-au placut nicioata prajiturile de casa;ii spuneam mamei ca face din nou "prajituri taranesti".Asta poate din cauza ca am fost foarte rasfatata de o matusa care a trait in nobilime si m-a ducea la cele mai scumpe si de soi cofetarii,une imi alegeam cu lacomie 3-4 prajituri si nu reuseam sa termin niciuna:)

Insa mama,are o reteta extraordinara de pasca,daca este cineva interesat o sa scriu reteta.
La fel si placinta ei cu branza de vaci si stafide(desigur dupa post).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 01.04.2012, 22:02:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Insa mama,are o reteta extraordinara de pasca,daca este cineva interesat o sa scriu reteta.
De ce nu?
Reply With Quote
  #164  
Vechi 01.04.2012, 22:10:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Plăcinta cu mere este preferata mea. Simplă și foarte bună. Aluatul nu știu cum face exact (faină, ulei, drojdie și apă), însă conținutul este simplu mere cu puțină miere. Conține ulei - și nu este în ton cu postul.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 01.04.2012, 22:18:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Plăcinta cu mere este preferata mea. Simplă și foarte bună. Aluatul nu știu cum face exact (faină, ulei, drojdie și apă), însă conținutul este simplu mere cu puțină miere. Conține ulei - și nu este în ton cu postul.
Este si a mea,dar nu cunosc reteta.
Cat despre ulei,eu nu pot sa-mi permit lipsa lui in post.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 01.04.2012, 22:22:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce nu?
am sa scriu reteta in cateva zile.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 01.04.2012, 22:23:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este si a mea,dar nu cunosc reteta.
Tocmai am scris-o, o să trec eventual și gramajele...dar trebuie să le aflu...
Reply With Quote
  #168  
Vechi 05.04.2012, 23:06:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cam multă otravă în rețeta ta.
???
Te referi cumva la margarina? Si la mai ce? la praf de copt?
Recunosc ca e bomba calorica, dar tot ce e bun e ilegal, imoral sau ingrasa. Intr-acevar, nu prea e in ton cu postul, sunt de acord ca trebuie sa mancam chestii mai simple, dar asta era ceva mai "de ocazie". Nu e de musai sa faci toata combinatia, poti sa faci numai checul sau numai crema (o varianta). Asta daca ai acest hobby. Daca nu, nu. Iti pui o felie de paine cu magiun si asta e. Unii mananca si paine cu zahar, cand le e foame sau pofta de dulce.

Din pacate, consumul de paine nu prea avem cum sa-l reducem, in post. Doar sa=l inlocuim cu paste, orez sau mamaliga, sau cu ceva proteina vegetala - boabe de fasole, naut, soia, ciuperci...combinate cu multa verdeata.

Last edited by fallen; 05.04.2012 at 23:12:34.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 05.04.2012, 23:11:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
???
Te referi cumva la margarina? Si la mai ce? la praf de copt.
maragarina, zahar, cacao, praf de copt stins, zahar vanilat, ciocolata, pudra...
Reply With Quote
  #170  
Vechi 05.04.2012, 23:13:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
maragarina, zahar, cacao, praf de copt stins, zahar vanilat, ciocolata, pudra...
De ce cacaua?
Mai degraba as zice ca zaharul rafinat si faina alba sunt ... mai putin sanatoase, dar acum...zaharul brun e de 2 ori mai scump si faina integrala la fel. ca sa nu mai zic de cele bio. dar cacaua e naturala.

Last edited by fallen; 05.04.2012 at 23:15:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57