Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2009, 22:13:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Apostol Andrei

După Înălțarea Domnului la cer și Pogorârea Sfântului Duh, Sfântul Apostol Andrei a propovăduit Evanghelia . El este cel întâi chemat dintre Apostolii Domnului nostru Iisus Hristos. El a dat românilor sufletul creștin și numele de fiii ai lui Dumnezeu. << Sfinte Apostole Andrei , ocrotitorul românilor , roagă-te pentru sufletele noastre ! >> . Tuturor ce pe data de 30 noiembrie , poartă numele Sf. Apostol Andrei , un cald și sincer : La MULȚI ANI !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.11.2009, 16:30:16
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
După Înălțarea Domnului la cer și Pogorârea Sfântului Duh, Sfântul Apostol Andrei a propovăduit Evanghelia . El este cel întâi chemat dintre Apostolii Domnului nostru Iisus Hristos. El a dat românilor sufletul creștin și numele de fiii ai lui Dumnezeu. << Sfinte Apostole Andrei , ocrotitorul românilor , roagă-te pentru sufletele noastre ! >> . Tuturor ce pe data de 30 noiembrie , poartă numele Sf. Apostol Andrei , un cald și sincer : La MULȚI ANI !
Multumesc!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2009, 11:42:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

de ziua pomenirii sfantului eu am 2 sarbatoriti(sotul si fiul) deci 2 motive de sarbatoare!:)

o aniversare plina de bucurii tuturor acelora care poarta numele Sfantului si ...nu numai!
La multi ani!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2009, 01:56:27
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit "la multi ani"!

Pentru toti care poarta numele marelui sfant ce azi il savarsim un sincer "La multi ani", sanatate si lumina in suflet!
__________________
[COLOR=Blue]„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri. ”(Petre Tutea)[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2009, 11:07:46
iubireimpartasita's Avatar
iubireimpartasita iubireimpartasita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Locație: Intr-o casa pustie
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru iubireimpartasita
Implicit

La multi ani sarbatoritilor!sa va fie calea plina de soare.
__________________
Ma tem de mine insami
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2009, 21:09:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

De astazi chiar incepe sezonul colindelor! :)

Colindul Sf Andrei: http://www.crestinortodox.ro/cantari...gu-126862.html

Pacat ca dirijorul corului nu si-a dat seama ca daca se canta intr-o cladire gen catedrala catolica cu rezonanta puternica trebuie sa se cante putin mai rar, altfel rezonanta omoara intelesul cuvintelor. Dar cred ca se gasesc si variante mai bune pe youtube.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2009, 22:41:09
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

La multi ani dragii mei Andrei si Andree!Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.12.2009, 11:11:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De astazi chiar incepe sezonul colindelor! :)

Colindul Sf Andrei: http://www.crestinortodox.ro/cantari...gu-126862.html

Pacat ca dirijorul corului nu si-a dat seama ca daca se canta intr-o cladire gen catedrala catolica cu rezonanta puternica trebuie sa se cante putin mai rar, altfel rezonanta omoara intelesul cuvintelor. Dar cred ca se gasesc si variante mai bune pe youtube.
Iata textul. Sigur te va ajuta.
„Colo pe grindei,/ Crâng de alunei,/ Val de arțărei,/ Sfânta mănăstire,/ Loc de tăinuire/ Și tămăduire,/ Și pitește-n tei/ Casa lui Andrei,/ De la schit la cruce,/ Scară care duce,/ Din cruce la schit,/ Scări de coborât.../ De la schit în sus,/ Crucea lui Iisus,/ De la cruce în tei/ Casa lui Andrei.../ La schitul din tei/ Crucea lui Andrei,/ Cine că-mi venea/ Și descăleca?/ Venea Decebal/ Călare pe-un cal,/ Sfinții că-i găsea,/ Cu ei că-mi vorbea,/ Dar nu se închina,/ Nici cruce-și făcea./ La schitul din tei,/ Crucea lui Andrei,/ Traian că venea,/ La slujbă ședea,/ Slujba asculta,/ Și îngenunchea,/ Și nu se închina.../ Pe murg călărea/ Și cale-și lua,/ La cetatea lui,/ A Trofeului.../ Andrei col-la schit/ Uita c-a ieșit,/ Cu papucii lui,/ Talpa raiului,/ Și potcapuâ lui/ Arca cerului,/ Cu veșminte sfinte,/ Frații înainte,/ Cu toiag și cruce,/ Candele-n răscruce,/ Lumânări aprinse,/ Vâlvătăi cuprinse.../ Iară Sânt Andrei/ Sub crucea din tei,/ Schitul din grindei,/ Se roagă mereu/ La bun Dumnezeu“.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2011, 22:22:07
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iata textul. Sigur te va ajuta.
„Colo pe grindei,/ Crâng de alunei,/ Val de arțărei,/ Sfânta mănăstire,/ Loc de tăinuire/ Și tămăduire,/ Și pitește-n tei/ Casa lui Andrei,/ De la schit la cruce,/ Scară care duce,/ Din cruce la schit,/ Scări de coborât.../ De la schit în sus,/ Crucea lui Iisus,/ De la cruce în tei/ Casa lui Andrei.../ La schitul din tei/ Crucea lui Andrei,/ Cine că-mi venea/ Și descăleca?/ Venea Decebal/ Călare pe-un cal,/ Sfinții că-i găsea,/ Cu ei că-mi vorbea,/ Dar nu se închina,/ Nici cruce-și făcea./ La schitul din tei,/ Crucea lui Andrei,/ Traian că venea,/ La slujbă ședea,/ Slujba asculta,/ Și îngenunchea,/ Și nu se închina.../ Pe murg călărea/ Și cale-și lua,/ La cetatea lui,/ A Trofeului.../ Andrei col-la schit/ Uita c-a ieșit,/ Cu papucii lui,/ Talpa raiului,/ Și potcapuâ lui/ Arca cerului,/ Cu veșminte sfinte,/ Frații înainte,/ Cu toiag și cruce,/ Candele-n răscruce,/ Lumânări aprinse,/ Vâlvătăi cuprinse.../ Iară Sânt Andrei/ Sub crucea din tei,/ Schitul din grindei,/ Se roagă mereu/ La bun Dumnezeu“.
Multumim. E un colind deosebit de frumos. Poate fi ascultat si aici:
http://www.crestinortodox.ro/colinde...drei-1562.html

La multi ani tuturor celor ce poarta numele Sfantului Apostol Andrei!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2011, 11:54:37
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit

La multi ani....bucurii si multe impliniri celor care poarta cu mindrie numele sfantului andrei!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moastele Sfantului Apostol Andrei - Malta Tina06 Generalitati 3 30.11.2012 19:55:03
Biserici cu hramul Sfantului Apostol Andrei cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 27.11.2011 22:06:30
sfintul apostol ANDREI ,protectorul Romaniei sofiaiuga Moaste 6 02.07.2009 03:07:12
SFANTUL APOSTOL ANDREI icamilin Stiri, actualitati, anunturi 13 02.12.2007 22:11:24