Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 01.02.2010, 15:09:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am redeschis acest topic pentru ca ieri mi-am cumparat de la o batrana un borcan cu magiun. Mi-am adus aminte de copilarie. In fiecare dimineata primeam cateva felii cu magiun si o cana cu ceai. Astazi am mancat cu pofta magiun cu ceai. Am muscat din copilarie. Sper sa rad cu gura pana la urechi si sa vin prafuit acasa.
Parcă văd și astăzi găleata smălțuită cu magiun (povirlă de prune)adusă toamna târziu de la țară.După ce o îl făcea, punea și nuci din belșug prâjite într-o tavă pe plită și apoi,după ce se răceau frecate de coajă,tocate puțin,și vânturate...
Îmi amintesc dovlecii turcești tăiați felii pe care le punem în rolă până se coceau.gutuile coapte,merele coapte,pâinea neagră proaspătă unsă cu grăsime în loc de unt și prunele afumate cu carne de porc pe care când le punea mama pe masă mă apuca plânsul câci nu-mi plăceau de fel.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 01.02.2010, 16:14:38
evdochia's Avatar
evdochia evdochia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Locație: sulina
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Doamne, frumos mai povestesti Dorina.De la lacrimi de bucurie la cele de tristete! M-ai induiosat.POTI CONTINUA?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 01.02.2010, 19:12:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...
measj șters

Last edited by dorinastoica14; 24.09.2011 at 14:29:51.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.02.2010, 15:14:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi este dor de caruta lui Mos Mircea, de inima careia ma agatam si ma ducea pana la garla, locul de unde el lua nisip si pietre, iar eu ma scaldam. Mi-e dor de cercul pe care il alergam pe ulita prafuita a copilariei... acum drumul este asfaltat, iar copiii lui Mos Mircea au masina, le era greu sa creasca un cal.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.02.2010, 21:14:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Am dat intamplator peste aceasta poza...si cand am vazut-o, mi s-a facut doooooooor de Gradina mea Botanica
Reply With Quote
  #126  
Vechi 16.02.2010, 22:01:52
ortodox1 ortodox1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit mda

Copilarie copilarie unde esti? Imi placea mult sa joc "sotron"cu verisorii mei(dumnezeu sa-i odihneasca) ce mai saream toata ziua si cind e era soarele sus de dogorea fugeam la girla acolo unde mama punea cinepa la murat si nu stiu cum reuseam dar cind plecam cinepa era descoperita de apa si sa vezi a doau zi cind vedea mama saraca.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 16.02.2010, 22:11:01
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Mda....si eu mai saream sotronul, dar mai mult ata...jucam ratele si vanatorii ( eu eram rata mai tot timpul)...imi aduc aminte cum ma strigau copiii sa ies afara, si cum o data iesita nu ma mai dadeam dusului in acasa.

Imi aduc aminte de serile in care stateam cu cei de la scara la povesti...si cum vecinul (Dumnezeu sa il ierte!) arunca cu cartofi sau ceapa in noi, si ne chinuiam apoi sa ne dam seama de unde a venit proiectilul...si asta din cauza vocilor si rasetelor prea sonore pentru ora intarziata.

Imi aduc aminte cum mi se parea ca soarta de elev e cea mai cruda, si ma gandeam ca parintii ( oamenii maturi in general) pot face ce vor ei atunci cand ajung acasa de la servici...pentru ca nu mai au teme de facut.

...............
Reply With Quote
  #128  
Vechi 16.02.2010, 22:20:04
ortodox1 ortodox1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mda....si eu mai saream sotronul, dar mai mult ata...jucam ratele si vanatorii ( eu eram rata mai tot timpul)...imi aduc aminte cum ma strigau copiii sa ies afara, si cum o data iesita nu ma mai dadeam dusului in acasa.

Imi aduc aminte de serile in care stateam cu cei de la scara la povesti...si cum vecinul (Dumnezeu sa il ierte!) arunca cu cartofi sau ceapa in noi, si ne chinuiam apoi sa ne dam seama de unde a venit proiectilul...si asta din cauza vocilor si rasetelor prea sonore pentru ora intarziata.

Imi aduc aminte cum mi se parea ca soarta de elev e cea mai cruda, si ma gandeam ca parintii ( oamenii maturi in general) pot face ce vor ei atunci cand ajung acasa de la servici...pentru ca nu mai au teme de facut.

...............
esti f funny Andrusca.......
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.02.2010, 03:03:09
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'tinta' & 'aruncator'

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mda....si eu mai saream sotronul, dar mai mult ata...jucam ratele si vanatorii ( eu eram rata mai tot timpul)...imi aduc aminte cum ma strigau copiii sa ies afara, si cum o data iesita nu ma mai dadeam dusului in acasa.

Imi aduc aminte de serile in care stateam cu cei de la scara la povesti...si cum vecinul (Dumnezeu sa il ierte!) arunca cu cartofi sau ceapa in noi, si ne chinuiam apoi sa ne dam seama de unde a venit proiectilul...si asta din cauza vocilor si rasetelor prea sonore pentru ora intarziata.

Imi aduc aminte cum mi se parea ca soarta de elev e cea mai cruda, si ma gandeam ca parintii ( oamenii maturi in general) pot face ce vor ei atunci cand ajung acasa de la servici...pentru ca nu mai au teme de facut.

...............
Da, similare amintiri, cele cu 'aruncatul cu proiectile' diverse, din cauza zgomotului rasetelor/vorbitului, harjonelilor adolescentine etc (in cazul meu, mai o galeata cu apa rece varsata aproape in cap, mai niscaiva stiuletzi de porumb etc). Dar acum, peste cativa ani, uneori eu m-am aflat in rolul pers. care arunca 'proiectilele' - lol (din 'tzinta' de odinioara -> 'tzintasul', 'aruncatorul', 'proiectatorul' de azi!... ce 'transformare', ce 'metamorfoza'!...) - ironic, nu?!...

Last edited by cherub; 17.02.2010 at 03:07:58.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.02.2010, 13:54:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Da, similare amintiri, cele cu 'aruncatul cu proiectile' diverse, din cauza zgomotului rasetelor/vorbitului, harjonelilor adolescentine etc (in cazul meu, mai o galeata cu apa rece varsata aproape in cap, mai niscaiva stiuletzi de porumb etc). Dar acum, peste cativa ani, uneori eu m-am aflat in rolul pers. care arunca 'proiectilele' - lol (din 'tzinta' de odinioara -> 'tzintasul', 'aruncatorul', 'proiectatorul' de azi!... ce 'transformare', ce 'metamorfoza'!...) - ironic, nu?!...
Sa stii...pai na, eu zic ca tu ai putea chiar sa ii intelegi pe adolescentii de acum...de moment ce ai trecut prin aceeasi experienta ( as zice destul de neplacuta...cu apa si treburi de astea).

Din cate tin minte, vecinul respectiv chiar mai arunca si cu pungi cu apa pe inserat, inspre banca de sub visin pe care se odihneau chefliii...insa de tratamentul asta a avut partea generatia care a venit din urma, si cu muult mai mult galagioasa.

Aveam de fapt 2 vecini de genul asta , unul s-a mutat relativ repede din scara...insa celalalt saracul a purtat un razboi sustinut cu tanara generatie...si trebuie sa recunosc ca de multe ma cam calcau si pe mine pe babatura hohotelile pe la ora 2 noaptea.

Oricum vecinul a decedat la un moment dat, si se mai faceau si glume...cum ca baietii de la scara i-au solicitat nervii si inima prea mult...si ca de asta si-ar fi dat duhul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce ati face in locul meu? cred_cu_adevarat Generalitati 27 07.07.2012 09:26:01
Locul unde sa ne dam Buna ziua dobrin7m Generalitati 187 01.03.2011 16:02:29
Locul nasterii Maicii Domnului NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 2 20.01.2011 01:05:02
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
locul de veci Dia20_diana Eutanasia 4 14.02.2008 21:40:40