Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.05.2012, 12:04:55
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
asta nu e un raspuns plauzibil...... daca il cauti pe Dumnezeu iti garantez ca nu o sa Il gasesti>>>> Doamne ajuta!!!
Patreaza pentru tine garantiile, nu ti-a cerut nimeni garantii despre ce gasesc sau nu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.05.2012, 12:14:59
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Ai dreptate cu absentele. In privinta asta mie mi s-ar parea mai normal ca ora de religie sa aiba mai curand statutul unei activitati extra-scolare (cam ca participarea la echipa de fotbal a scolii, daca ar mai exista asa ceva). Fiind o alegere personala, cam ca un hobby, nu vad de ce ar fi nevoie de note.
Ideal ar fi, ca fiecare forma religioasa sa fie prezentata de catre exponenti ai acestora.

Adica, ortodoxia de un ortodox, taoismul de un taoist, islamul de un musulman, budismul de un budist etc.

Astfel pot fi evitate deformari de paradigma rezultate din incercarea de a explica alta religie cu un set de rationamente specifice propriei religii.

Aceasta inseamna sa respectam liberul arbitru.

Last edited by florin.oltean75; 26.05.2012 at 12:17:28.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.05.2012, 12:25:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cineva vana greselile lui mihaila alin........
Adriana draga,un sfat al bisericii,precum si sf.scriptura spune:daca fratele tau a gresit, sfatueste-l cu duhul blindetii,daca nu o faci asa, in scurta vreme si tu vei gresii,poate chear mai rau.
eu am fost luat cu rindeaua, facut cu de toate, de se simtea rautatea de aici de la noi din Ardeal si la urma "chear si pe sus am fost luat".dar sa ii dea Dumnezeu sanatate,nu il cert,prin aceasta se vede ca am gresit undeva in segmentul vietii,si cela rau ma trage de urechi.
insa hotarire mea ramine nestramutata,chear cu pretul unei erori ce o suprt,si imi asum responsabilitatea,poate eu fiind doar un iresposabil.

Domnul cu noi.Amin.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.05.2012, 17:23:59
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Cred ca problema este mult mai larga.Personal am facut ore de religie cu parorhul bisericii din apropierea scolii pentru ca atunci nu existau profesori de religie.(Eram in clasa a 4-a in 1990).Este si a fost un profesor deosebit pentru noi.Ne-a calauzit cu har si a facut ca si cei mai nabadaiosi dintre noi sa fim linistiti la ora..sa cantam si sa invatam.Ne placeau orele de religie.Dar astai zin cate bag de seama multe personaje care nu au nici o treaba cu pedagogia sunt profesori de religie.Observ ca a aparut un curent radical care apasa intr-o forma sau alta pe umerii elevilor.BOR crede ca lupta impotriva sectelor inchizandu-se in carapacea intolerantei si agresivitatii.Unde-i deschiderea?unde-i bucuria de a recunoaste greselile birocratice si de a propovadui credinta adevarata deschis si cu oamenii potriviti?Cum vrem ca urmasii nostri sa fie buni ortodocsi daca noi ingradim orizontul lor lipsindui de propria judecata asupra a ceea ce este bun sau rau?Am auzit foarte des istorisiri de genul celei de mai sus cu absenta in caz de neprezentare la spovedanie iar la spovedanie intrebarea despre decolteul divei tv.De asemenea am citit o istorioara despre un copil de alta confesiune care a fost ridicat in picioare si dar drept exemplul rau la ora de religie..Despre profesoara care explica elevilor ca dezastrul de la Fkushima a fost datorat faptului ca Japonezii sunt pagani..si multe altele.Aceste lucruri ma intristeaza.Sunt ortodox..dar daca al meu copil ar invata in tr-o astfel de clasa as frtrage copilul de la ora de religie fara regrete..Adventistii fac si ei ce pot ..ca doar asta fac toti sectantii..cauta punctele noastre slabe.Le gasesc si le valorifica.Acum au ajuns la copii nostri.Macar asta sa fie un semnal de alarma care sa ne trezeasca la realitate si sa reformeze sistemul..sa purice oamenii..pentru ca altfel nu-i a" buna.Nu cred ca interzicerea este o solutie.Pur si simplu noi trebuie sa dovedim ca urmam dreapta credinta..si asta nu-i greu,dar trebuie sa o facem..sau cei care sunt platiti pentru asta(profesorii de religie) sa o faca asa cum trebuie si cum spun normele de conduita ale secolului 21.
Doamen ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.05.2012, 19:41:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Da de ce religia se face la scoala indiferent daca un copil e ortodox sau nu si daca se face, de ce sa nu fie si alta religie?

Dupa parerea mea nu ar trebui sa existe ora de religie in scoli, e pierdere de vreme si se pun note care pot strica mediile copiilor.

Care vrea sa isi bage in cap povesti cu zei,ingeri, draci etc, poate sa citeasca linistit in timpul liber.
Pe bune? Si atunci de ce ar trebui copii sa invete teoria lui Darwin, care nu e dovedita?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.05.2012, 20:14:02
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Sah, astronomie, sport sau pur si simplu sa aiba timp liber.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.05.2012, 17:24:05
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-eu cred ca e foarte buna ora de religie,dar sunt de parere ca nu trebuie puse absente si note.
-intr-o tara cu o traditie ortodoxa,dupa 45 de de ani de comunism,ateism,...eu cred ca ora de religie in scoli e binevenita;daca ne gandim profund si duhovniceste rostul omului este sa-L caute pe Dumnezeu,si sa-si mantuiasca sufletul.
-cate informatii nu se invata la scoala si apoi se uita (sute de formule de matematica,fizica,chimie...) sau nu ne folosesc niciodata in viata,pe cand religia,credinta ne foloseste si in viata aceasta si in cea viitoare
-ce progres este acesta daca oamenii "moderni" nu mai cred in suflet ,Dumnezeu,...ci doar in materie,progresul stiintei,tehnica...toate acestea sunt trecatoare (cele materiale) iar doar sufletul e vesnic
-despre stiinta sufletului se invata inca de pe vremea lui Socrate si Platon,si ei credeau in nemurirea sufletului.Ce progres a facut omenirea daca dupa 2500 de ani multi sunt atei,necredinciosi,nu vor sa auda de religie,de ora de religie in scoli...?

SFANTUL SIMEON NOUL TEOLOG: filocalia 6:

„Dumnezeu nu este nicăieri pentru cei ce privesc trupește, căci e nevăzut. Dar pentru cei ce înțeleg duhovnicește este pretutindeni ; căci e de față, fiind în toate și în afară de toate. El este în toate și aproape de cei ce se tem de El (Ps. LXXXIV, 10), dar mîntuirea Lui e departe de cei păcătoși (Ps. CXVIII, 155).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.05.2012, 17:30:03
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://www.oradereligie.ro/

Rugaciuni create de copii:

Rugă către Sfânta Treime:

"Doamne, Iisuse Hristoase si Duhule Sfinte, Te rog sa ai grija de mine, sa fiu un copil cuminte, destept si credincios. Imi pare rau ca uneori am uitat ca ruga sa o spun. Fara Tine nu putem Trai si face nimic, deci ajuta-ne! Da un acoperis oamenilor sarmani si mancare celor infometati. Iti multumesc pentru familia si colegii pe care mi i-ai dat. Te rog sa ma ajuti sa traiesc ca un adevarat crestin pana la sfarsitul vietii mele!" Autor: Teleasa Miruna, Scoala nr. 143, Sector 5, Bucuresti, clasa a IV-a A.

Dragă Dumnezeu:

Dragă Dumnezeu,
Te rog ocrotește-mi familia.
Ai grijă de cei care mă iubesc
Și de cei care nu mă iubesc
Și îi ajută pe cei bolnavi și săraci.
Și Te mai rog încă ceva
Pentru iubirea Ta
Te rog să mă ierti
Pentru tot ce am greșit
Și pentru tot ce am nesocotit.
Amin
Autor: Bisericescu Elena, clasa a V-a A, Școala nr. 143

Rugaciune:

Doamne Dumnezeul nostru, Cela ce esti in Treime inchinat si slavit, cu smerenie Te rugam sa ne dai sanatate, sa ne luminezi mintea pentru invatatura, sa ne indrumi pe calea cea buna, sa ne daruiesti spor in cele de folos noua, pace si iubire pentru semenii nostri. Fa ca viata noastra pe acest pamant sa fie lina si frumoasa, iar la sfarsit sa avem parte de lumina Ta nepieritoare.
Iti multumim pentru toate cele primite in dar de la Tine!
Autor: Mayer Calin, Scoala nr. 143, Sector 5, Bucuresti, clasa a IV-a A.

Dumnezeu:

Dumnezeu este extraordinar de Bun. Este rabdator si foarte iubitor. El a creat lumea. L-a facut pe om sanatos si fara afectiuni. Vrea sa fim sanatosi toti. El ne indruma pe calea cea mai buna. El nu e vinovat ca noi suferim, ne imbolnavim. Noi ne facem rau singuri si unii altora! Autor: Pirvescu Denisa, Scoala nr. 143, Sector 5, Bucuresti, clasa a III-a A.



nu-i folositoare oare ora de religie ?

Last edited by antiecumenism; 27.05.2012 at 17:37:45.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.05.2012, 20:22:55
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Parerea mea este ca tinutul asta cu dintii de ortodoxism (cineva se exprima in termeni mai duri, numind-o paranoia) nu este nici sanatos, nici crestin.
Cred ca un parinte care isi imagineaza ca isi poate feri copilul de influente negative prin actiuni de interdictie este cel putin naiv. Dovada sta faptul ca tot mai multi copii din ziua de azi ajung sa se drogheze, sa isi inceapa viata sexuala la varste foarte mici, etc. In plus, in scoala (si nu numai, caci scoala nu este singura societate cu care copilul intra in contact) exista si influente pe care nu le poti interzice. De exemplu, banuiesc ca nici un crestin nu ar fi de-acord ca al sau copil sa invete ca omul este un rezultat al evolutiei. Insa nu are de ales, pentru ca asta i-se spune la ora de biologie.
Ceea ce poate fiecare parinte sa faca pentru copilul lui (fiecare parinte credincios) este sa ii ofere o educatie religioasa acasa si un exemplu personal de traire a acestui crestinism. Si ... sa se roage Domnului pentru copilul sau.
E greu, intr-adevar, sa acceptam ca s-ar putea ca ai nostrii copii sa se se indeparteze de Dumnezeu, dar ... ca si in orice alt aspect al vietii, noi nu ii putem controla. Copilul este o persoana distincta de parinte care are viata sa proprie si trebuie sa faca propriile alegeri. Parintele nu va raspunde in fata lui Dumnezeu de alegerile gresite ale copilului (decat in masura in care i-a spus minciuni sau i-a dat un exemplu gresit), asa cum nici copilul nu va raspunde pentru pacatele parintilor. Fiecare va fi judecat pentru propriile fapte, vorbe si ganduri.
In rest, pentru copii si pentru toti cei dragi noua (soti, parinti, bunici, prieteni, s.a.) ne putem ruga ca Dumnezeu sa ii calauzeasca astfel incat sa faca alegerile potrivite, sa le lumineze mintea pentru a intelege adevarul si sa le deschida inima pentru a-l accepta.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.05.2012, 00:35:57
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
http://www.oradereligie.ro/

Rugaciuni create de copii:

Rugă către Sfânta Treime:

"Doamne, Iisuse Hristoase si Duhule Sfinte, Te rog sa ai grija de mine, sa fiu un copil cuminte, destept si credincios. Imi pare rau ca uneori am uitat ca ruga sa o spun. Fara Tine nu putem Trai si face nimic, deci ajuta-ne! Da un acoperis oamenilor sarmani si mancare celor infometati. Iti multumesc pentru familia si colegii pe care mi i-ai dat. Te rog sa ma ajuti sa traiesc ca un adevarat crestin pana la sfarsitul vietii mele!" Autor: Teleasa Miruna, Scoala nr. 143, Sector 5, Bucuresti, clasa a IV-a A.

Dragă Dumnezeu:

Dragă Dumnezeu,
Te rog ocrotește-mi familia.
Ai grijă de cei care mă iubesc
Și de cei care nu mă iubesc
Și îi ajută pe cei bolnavi și săraci.
Și Te mai rog încă ceva
Pentru iubirea Ta
Te rog să mă ierti
Pentru tot ce am greșit
Și pentru tot ce am nesocotit.
Amin
Autor: Bisericescu Elena, clasa a V-a A, Școala nr. 143

Rugaciune:

Doamne Dumnezeul nostru, Cela ce esti in Treime inchinat si slavit, cu smerenie Te rugam sa ne dai sanatate, sa ne luminezi mintea pentru invatatura, sa ne indrumi pe calea cea buna, sa ne daruiesti spor in cele de folos noua, pace si iubire pentru semenii nostri. Fa ca viata noastra pe acest pamant sa fie lina si frumoasa, iar la sfarsit sa avem parte de lumina Ta nepieritoare.
Iti multumim pentru toate cele primite in dar de la Tine!
Autor: Mayer Calin, Scoala nr. 143, Sector 5, Bucuresti, clasa a IV-a A.

Dumnezeu:

Dumnezeu este extraordinar de Bun. Este rabdator si foarte iubitor. El a creat lumea. L-a facut pe om sanatos si fara afectiuni. Vrea sa fim sanatosi toti. El ne indruma pe calea cea mai buna. El nu e vinovat ca noi suferim, ne imbolnavim. Noi ne facem rau singuri si unii altora! Autor: Pirvescu Denisa, Scoala nr. 143, Sector 5, Bucuresti, clasa a III-a A.



nu-i folositoare oare ora de religie ?
foarte frumos,iata unele dintre roadele orelor de religie. si mai sunt si altele de exemplu: copii cinta in biserica pricesne,colinzi, dau raspuns la liturghie. picteaza icoane chear si pe sticla,cu toate ca aceasta presupune o tehnica mai complicata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 12:41:05