Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.04.2015, 13:05:28
i.razvan i.razvan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Povara grijilor

Salutare tuturor si Hristos a Inviat!

As vrea sa aflu si eu niste pareri, sfaturi despre cum faceti voi fata grijilor si necazurilor din viata.

Stiu ca fiecare gandeste ca necazurile lui sunt cele mai grele, dar in acelasi timp stiti ca fiecare are crucea sa in functie de cat poate rezista.

Dar totusi, sunt anumite perioade din viata in care problemele si grijile sunt de-a dreptul apasatoare si te aduc la limita disperarii.

De fel sunt o persoana f rezistenta psihic, chiar multi prieteni mi-au zis ca nu inteleg cum am putut sa trec peste anumite chestii la care ei ar ceda. De cand ma stiu, nu am fost lipsit de greutati si probabil m-au calit de mic.

Financiar nu ma plang, Doamne fereste, insa banul chiar nu aduce fericirea si simt cateodata ca e mult mai usor sa fii sarac. Macar iti stii situatia si ti-o accepti, dar asa intotdeauna te lupti pentru mai mult.

Si nu numai problemele financiare ma macina. Am toate premisele unui vieti fericite. Sanatos sunt, urat nu sunt, sarac nu pot sa zic ca sunt, un pic de materie cenusie inca mai am in cap, dar ma simt cateodata singur, nefericit si fara nicio putere.

Unde mai pui ca daca incerc sa fac lucrurile sa fie conform invataturii crestine, este si mai greu si parca intampini si mai multe probleme.

Stiu teoria. Lasa-ti grijile in seama Domnului si slujeste-I Lui si toate se vor rezolva. Dar practica ne omoara.Mai usor de zis decat de facut.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2015, 17:52:54
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de i.razvan Vezi mesajul
Salutare tuturor si Hristos a Inviat!

As vrea sa aflu si eu niste pareri, sfaturi despre cum faceti voi fata grijilor si necazurilor din viata.

Stiu ca fiecare gandeste ca necazurile lui sunt cele mai grele, dar in acelasi timp stiti ca fiecare are crucea sa in functie de cat poate rezista.

Dar totusi, sunt anumite perioade din viata in care problemele si grijile sunt de-a dreptul apasatoare si te aduc la limita disperarii.

De fel sunt o persoana f rezistenta psihic, chiar multi prieteni mi-au zis ca nu inteleg cum am putut sa trec peste anumite chestii la care ei ar ceda. De cand ma stiu, nu am fost lipsit de greutati si probabil m-au calit de mic.

Financiar nu ma plang, Doamne fereste, insa banul chiar nu aduce fericirea si simt cateodata ca e mult mai usor sa fii sarac. Macar iti stii situatia si ti-o accepti, dar asa intotdeauna te lupti pentru mai mult.

Si nu numai problemele financiare ma macina. Am toate premisele unui vieti fericite. Sanatos sunt, urat nu sunt, sarac nu pot sa zic ca sunt, un pic de materie cenusie inca mai am in cap, dar ma simt cateodata singur, nefericit si fara nicio putere.

Unde mai pui ca daca incerc sa fac lucrurile sa fie conform invataturii crestine, este si mai greu si parca intampini si mai multe probleme.

Stiu teoria. Lasa-ti grijile in seama Domnului si slujeste-I Lui si toate se vor rezolva. Dar practica ne omoara.Mai usor de zis decat de facut.
Buna Razvan,

Grijile vin catre noi fara contenire, din momentul nasterii pana in momentul mortii.

Realitatea este in aceasta natura - contaminata de griji.

Cu totii suntem angajati intr-un efort sisific de rezolvare a grijilor, in toate domeniile, fara exceptie.

Acestea apar din abundenta ca buruienile, smulgi una apar zece.

Hidra este iconul pentru aceasta realitatea launtrica chinuitoare.

Daca nu ne echipam cu instrumente psihologice corespunzatoare, daca nu le folosim corect si oportun, ne putem trezi napaditi de griji, putem descuraja si claca la un moment dat.

“Lasarea grijilor in seama Lui Dumnezeu” este doar una din armele unui arsenal puternic pe care omul trebuie sa si-l construiasca in interiorul lui.

In fapt, intreaga constructie spirituala interioara este “o masina de razboi” angajata in lupta cu grijile de zi cu zi.

Cu cat aceasta este mai sofisticata si mai bine utilata, cu atat elimina grijile mai eficient – de cum apar le si reteaza, sau daca generatia tehnologica este mai avansata, de cum apar le sublimeaza in virtute (bucurie si putere launtrica).
__________________

Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2015, 21:20:49
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de i.razvan Vezi mesajul
Salutare tuturor si Hristos a Inviat!

As vrea sa aflu si eu niste pareri, sfaturi despre cum faceti voi fata grijilor si necazurilor din viata.
.
Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos
Acatistul Maicii Domnului-Bucuria celor necajiti
Acatistul de multumire.
Acatistul Ingerului Pazitor
Acatistul Arhanghelilor Mihail si Gavril
Acatistul Sf.Mucenic Mina
Acatistul Sf Parascheva
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2015, 22:14:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de i.razvan Vezi mesajul
Salutare tuturor si Hristos a Inviat!

As vrea sa aflu si eu niste pareri, sfaturi despre cum faceti voi fata grijilor si necazurilor din viata.

.
Eu nu fac fata ,ma cotropesc cu totul !
Un "Doamne Iisuse Hrisotase ... " ma ajuta si ma mai smulge din lumea aceea.
Cred ca ar fi util sa invatam sa pierdem . Sa nu ne ingrijoram de pierderi ,de nevoi , de necazuri, sa fim putin indiferenti la ele
Si sa fim constineti ca a renunta la aceste griji , care ni se par noua extraordinar de necesare , este de fapt o jertfa pentru Dumnezeu
Iar ca ajutor concret ,putina miscare ,familia ,un film,o plimbare te pot ajuta sa te rupi de griji . Trebuie sa fim constienti ca cea mai importanta comoara este sufletul nostrum ,si daca ne batem joc de el sufocandu-l ,atunci sa nu ne mai miram ca nu il mai putem controla de la o vreme
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2015, 01:22:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de i.razvan Vezi mesajul
pareri, sfaturi despre cum faceti voi fata grijilor
Medicament aici: https://www.youtube.com/watch?v=yw6UOZzlVb0
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2015, 12:16:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai o observatie:

Rugaciunile, acatistele iti dau putere, iti distrag atentia, dar nu-ti rezolva problemele si grijile.
Da, Dumnezeu si sfintii la care te rogi te pot ajuta sa le rezolvi. Dar tu trebuie sa te lupti cu ele.

Dar eu cred ca totusi ca cel mai important este ajutorarea intre oameni.
Cel mai rau este cand duci grijile singur. Cand nu ai macar cu cine sa vorbesti si sa te sfatuiesti.

Trebuie sa ne ajutam unii pe altii, sa ne intelegem si sa ne respectam.
Stiu, sunt unii care spun sa nu cautam ajutor la oameni, ci la Dumnezeu.
Si totusi noi traim intre oameni si grijile si problemele de oameni sunt facute.
Si Dumnezeu ne-a invatat ce sa facem: "sa ne iubim unii pe altii".

Da, este adevarat, am constatat si eu din propria exeperienta, ca atunci cand incerci sa faci totul crestineste este si mai greu.
Pentru ca noi intelegem altfel lucrurile. Dreptatea omeneasca este alta decat cea a lui Dumnezeu.
Exemplul cel mai cunoscut si potrivit este pilda cu fiul risipitor. Noi oamenii am fi facut altfel in acel caz.
Dumnezeu are intotdeauna alte cai si alta logica, pe care noi nu le stim.

Si totusi cum trebuie sa procedam? Crestineste sau nu? Nu stiu eu sa spun.
Eu ma stradui sa le fac mai crestineste. Ma costa, dar macar incerc.
Dunnezeu insa ne vede straduinta si va gasi si pentru noi rasplata.

in incheiere inca ceva: rugaciunea pe care trebuie s-o spunem la tot pasul fiindca ne ajuta si ne da putere este: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa". Tot timpul, in gand, de 10, sute de ori.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde