Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2020, 17:22:54
tudorvolcano tudorvolcano is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Despre Sfanta Liturghie

Doamne ajuta!

Am vazut printre primele texte ale Bisericii Constitutiile Apostolice, iar aici am vazut Liturghia Clementina, scrisa probabil de Sf. Clement Romanul.

https://archive.org/stream/liturgyei...e/n39/mode/2up

Remarcabil este cat de mult seamana cu Dumnezeiasca Liturghie care o spunem in zilele noastre, fie ea Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur, sau a Sf. Vasile cel Mare sau a Sf. Iacov. Catolicii, pe de alta parte, au schimbat textul liturgic extrem de mult.

Totusi, sunt niste lucruri interesante care nu sunt prezente in Dumnezeiasca Liturghie din ziua de azi: in timpul Liturghiei se citea din Lege, Prooroci, dupa din Apostol (unde se pare ca se citeau in aceeasi zi si din Epistole si din Faptele Apostolilor) si din Evanghelie.

Cum se face ca s-au scos citirile din Vechiul Testament?

Alt lucru de remarcat este absenta Ecteniei Mari.
Este acest lucru legat de faptul ca Ectenia Mare se spunea la Vecernie (daca imi amintesc bine, primele Liturghii se faceau seara, dupa modelul Cinei celei de Taina, deci logic ar trebui sa fi urmat dupa Vecernie)?
Iar in slujbele din zilele noastre de ce avem Ectenia Mare si la Utrenie si la Liturghie, cand Liturghia se spune cu Utrenia si nu cu Ceasurile 3 si 6?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare