Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.02.2011, 14:10:45
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Șamponul, pasta de dinți, săpunul și detergentul, loțiunile și cremele hidratante sunt numai câteva dintre produsele pe care le folosim zilnic. La magazin, în fața rafturilor pline, suntem atrași de ambalaje frumoase, care promit efecte miraculoase, și încercăm să le găsim pe cele mai potrivite pentru noi. Câți dintre noi citesc însă etichetele cu ingredientele unui șampon, de exemplu? Și câți știu să interpreteze prescurtările trecute acolo?

Un institut privind siguranța și sănătatea consumatorilor americani a descoperit că, dintre substanțele chimice folosite în produsele pentru igiena personală, 884 sunt toxice. Dintre acestea, 125 pot cauza chiar cancer, atrag atenția oamenii de știință. Astfel, anumite substanțe din pasta de dinți, loțiuni sau creme solare, șampon, balsam, spumantul de baie și detergenți, folosite regulat, intră în contact cu alte substanțe și pătrund gradat în corp, fiind foarte periculoase. Ele pot afecta ficatul, plămânii, inima și creierul, pot provoca dermatite de contact, diferite tipuri de cancer, cataractă sau alte boli ale ochilor. Este o otrăvire treptată, susțin specialiștii.

Substanța cea mai des pomenită în studiile de specialitate privind efectele nocive ale cosmeticelor este SLS, cunoscută și sub numele de SDS, ingredient prezent mai ales în șampon, pasta de dinți și spumantul de baie.

Foarte ieftină – fiind suficientă o cantitate mică pentru a produce multă spumă, în combinație cu sarea de baie- este folosită la fabricarea produselor de igienă personală. Printre simptomele expunerii se numără: senzații de arsură, tuse, strănut, laringită, dureri de cap, greața și vomă. Urmează căderea părului, stări de oboseală accentuată și slăbirea sistemului imunitar. Pentru a vă da seama de puterea sa, este suficient să precizăm că, la nivel industrial, substanța este folosită la curățarea garajelor, degresarea motoarelor și spălarea automobilelor.

Cele mai periculoase substanțe din produsele cosmetice:

Compuși de aluminiu sau săruri. Sărurile de aluminiu, cum ar fi clorhidratul de aluminiu și zirconiu din aluminiu, sunt utilizate în mod obișnuit în antiperspirante. Unele studii asociază utilizarea acestora cu cancerul de sân. Aluminiul poate afecta și copilul nenăscut, cu care intră în contact prin placentă și laptele matern. Aluminiul din cosmetice mai poate provoca dermatite de contact, dar și Alzheimer.

Coloranții artificiali. Fără coloranți, majoritatea cosmeticelor ar fi galbene sau maro. Principalul motiv de îngrijorare legat de coloranți este că acestea sunt cancerigene. Cu toate acestea, dintre toate ingredientele cosmeticelor, coloranții trebuie să se supună celor mai stricte reguli, iar cei care au fost responsabili pentru îmbolnăvirea de cancer a animalelor sau oamenilor au fost interziși. Culorile sunt identificabile prin prefix CI, urmat de un număr de cinci cifre referitoare la structurii sale chimice de exemplu CI12490. 3

Dietanolamina (DE A) este utilizată ca agent de emulsionare și de spumare în cosmetice și detergenți de vase. DEA poate afecta hormonii, funcționarea celulelor și dezvoltarea. Aceasta interacționează cu nitriții conservanți sau contaminanți într-un produs sau cu oxidul de azot în aer pentru a forma NDELA cancerigenă pe piele. Este ușor absorbit prin piele și se acumulează în organe. DEA include: cocamide DEA, cocamide MEA, Fosfat DEA-cetilic, DEA Oleth-3 fosfat, lauramide DEA, linoleamide MEA, myristamide DEA, oleamide DEA, stearamide MEA, TEA sulfat de lauril, trietanolamina (TEA).

Talcul este un ingredient pudră al cosmeticelor, folosit pentru a absorbi umezeala. Potrivit unui studiu publicat în anii ‘90, talcul poate fi una dintre cauzele cancerului ovarian. Cu toate acestea, mai multe cercetări făcute în ultimii ani au arătat că talcul nu este dăunător atunci când este folosit conform instrucțiunilor.

Parfumul. Aromele și parfumurile sunt adăugate în produsele cosmetice pentru a le oferi un miros mai frumos și pentru a fi mai atrăgătoare. Cosmeticele fără miros se vând mai prost decât cele care au o aromă plăcută. Aproximativ 95% dintre produsele chimice utilizate în arome sunt sintetice, derivate din compuși de petrol. Potrivit mai multor studii realizate în ultima vreme, parfumurile provoacă dureri de cap, amețeli, reacții alergice, decolorări ale pielii, tuse și iritații ale pielii. De asemenea, acestea provoacă depresii, astm, cancer, defecte de naștere și afectează sistemul nervos.

Triclosanul se găsește în pasta de dinți, deodorante, săpunuri, apa de gură. Se descompune în apă pentru a forma o dioxină și poate dezvolta rezistență la anumite antibiotice.

Parabenii includ ingrediente precum parabeni metilparaben, propilparaben și Butylparaben. Acestea sunt utilizate în produsele cosmetice pentru a preveni contaminarea microbiană și sunt folosite drept conservanți. Numeroase grupuri susțin că parabenii au legătură cu bolile de inimă și cancerul la sân.

Siliciul. Cu toate că siliciul nu este dăunător, atunci când acesta este contaminat cu siliciu cristalin, acesta devine cancerigen. Producătorii de cosmetice nu sunt obligați să publice lista cu agenți care contaminează substanțele, astfel că nu îl veți vedea niciodată pe etichetele produselor.

Sursa: verticalnews.ro
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.02.2011, 09:19:28
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit Detergent de vase natural

Am gasit pe un blog ( http://prima-zi.blogspot.com/2011/01...tru-vase.html# ) o reteta pentru detergent de vase natural, preparat in casa.

Pare interesant ...

"Trebuie sa recunoastem ca detergentii pentru vase din comert sunt taaaare imbietori. Miros bine, au culori frumoase plus ca sunt atat de bine promovati incat este imposibil sa nu ii cumparam. Dar oare de cate ori ne-am intrebat daca sunt sanatoase aceste produse? Ei bine, nu sunt sanatoase deoarece contin foarte multe substante toxice una dintre aceste substante fiind nafta care este o neurotoxina.

Nu sugerez nimanui sa renunte la detergentul cumparat dar doresc sa va propun o alternativa simpla, ieftina si 100% naturala pe care eu am descoperit-o in urma cu mai bine de 2 ani si de atunci am facut aceste detergent de foarte multe ori. Este foarte parfumat, fiind realizat din lamai si curata absoult minunat vasele noastre.

Ingrediente
> 3 lamai mari
> 400 gr apa
> 200 gr sare
> 100 ml otet de mere

Spalam lamaile si le stergem bine, dupa care le taiem in bucatele mici si le scoatem samburii. Mixam la robot, cu ajutorul lamelor de otel, lamaile impreuna cu sarea si 200 de gr apa pana obtinem o crema (cam 5-6 minute la viteza maxima) dupa care amestecam crema obtinuta cu inca 200 gr de apa si 100 gr otet si punem intr-o cratita pe foc mic. Calculam 10- 15 minute din momentul in care incepe sa fiarba dupa care stingem focul si lasam deetergentul sa se raceasca iar apoi il pastram in sticle de sticla.
Si gata detergentul.

Cand spalam vasele ori le lasam la inmuiat in apa fierbinte amestecata cu detergent, ori punem pe burete detergent si spalam vasele.
Detergentul are o consistenta cremoasa."
Reply With Quote
  #93  
Vechi 24.11.2011, 11:34:53
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Unhappy

Dupa vreo 8 luni de folosire exclusiva a samponului Galador, m-am intors la sampoanele din comert ... cu mare parere de rau!

Galador a facut parul frumos, dar mi-a uscat rau pielea capului (cred ca soda caustica lasa ceva urme in sapun, nu dispare de tot), aveam portiuni cu un soi de matreata profunda pe care nu o puteam indeparta fara sa-mi dea sangele.
Si inca ceva ... clateam bine parul de fiecare data si totusi ... mereu pe pieptene apareau niste "chestiuni" de parca nu l-as fi spalat de luni de zile.

De indata ce am revenit la samponul meu vechi, matreata aceea urata a disparut.
Imi pare rau, eram incantata de Galador, dar ... la mine n-a mers pentru o perioada lunga.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 24.11.2011, 11:47:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista diverse retete de preparare a sapunului, unele sunt mai "uscate" altele mai "cremoase", depinde de raportul intre grasime si soda caustica folosite la preparare precum si de provenienta grasimilor (sau uleiurilor) folosite.

Un exces de grasime va face sapun mai "emolient" insa prea multa "emoliere" probabil n-ar fi de dorit pentru par.

Uleiurile care sunt solide la temperatura camerei ca sapunul de palmier, cocos, fac sapunul sa fie mai tare ca si consistenta dar si mai "aspru" la spalare.

In orice caz, la un sapun bine preparat NU mai exista soda caustica la sfarsitul procedurii.

Trebuie sa incerci mai multe sortimente de sapun natural, in functie de compozitie ( nu mai mult de 30% uleiuri solide) se poate potrivi mai mult cu ceea ce iti trebuie tie. poate si de la alte firme.

Matreata are cauze complexe, si e produsa inclusiv microorganism, deci nu prea cred ca trece pur si simplu doar cu sapun, insa sunt si sapunuri cu uleiuri esentiale care ar putea ajuta in acest sens.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 24.11.2011, 14:35:05
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
[...]
Matreata are cauze complexe, si e produsa inclusiv microorganism, deci nu prea cred ca trece pur si simplu doar cu sapun, insa sunt si sapunuri cu uleiuri esentiale care ar putea ajuta in acest sens.
Iti respect punctul de vedere, dar crede-ma ca problemele au aparut de la samponul solid natural de la Galador si au disparut odata cu renuntarea la el. Aveam si o senzatie de arsura in ultimul timp cand ma spalam cu el.
Si sotul a patit la fel.
Eram incantata pentru ca parul era frumos si nu se ingrasa repede (chiar am scris asta la un moment dat tot pe forumul asta), dar uite ca aparusera alte probleme. Si chiar imi pare rau pentru ca nu mi-s dragi chimicalele.

Last edited by addavv; 24.11.2011 at 14:37:29.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 24.11.2011, 15:50:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Este un sampon pt.a opri caderea parului fabricat de Hofigal.
Se vinde impreuna cu solutia Chelstop sau separat si nu costa prea mult.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 26.11.2011, 11:47:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Iti respect punctul de vedere, dar crede-ma ca problemele au aparut de la samponul solid natural de la Galador si au disparut odata cu renuntarea la el. Aveam si o senzatie de arsura in ultimul timp cand ma spalam cu el.
Si sotul a patit la fel.
Eram incantata pentru ca parul era frumos si nu se ingrasa repede (chiar am scris asta la un moment dat tot pe forumul asta), dar uite ca aparusera alte probleme. Si chiar imi pare rau pentru ca nu mi-s dragi chimicalele.
Ai incercat TOATE sortimentele de sapun de la ei?
Ai incercat si de la alti producatori?

Repet, in functie de compozitie, sunt sapunuri care nu sunt recomandate pentru pielea cu probleme, chiar si daca sunt manufacturate 100% corect.

Last edited by AlinB; 26.11.2011 at 12:19:58.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.11.2011, 10:13:39
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai incercat TOATE sortimentele de sapun de la ei?
Ai incercat si de la alti producatori?

Repet, in functie de compozitie, sunt sapunuri care nu sunt recomandate pentru pielea cu probleme, chiar si daca sunt manufacturate 100% corect.
Am incercat 4 tipuri de sapun de la Galador + samponul solid.

Repet :), pielea mea NU avea probleme si am fost foarte incantata la inceput de samponul solid pentru ca parul nu se ingrasa si era mai frumos.
Dar in timp mie nu mi-a priit (am spus de ce). Dupa 7-8 luni am fost nevoita sa renunt.

Cele 4 tipuri de sapun le-am cumparat doar o data, la prima comanda facuta la Galador si nu am fost prea incantata, mie imi uscau pielea si toate aveau acelasi miros (chiar daca erau diferite).
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.11.2011, 12:10:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Am incercat 4 tipuri de sapun de la Galador + samponul solid.

Repet :), pielea mea NU avea probleme si am fost foarte incantata la inceput de samponul solid pentru ca parul nu se ingrasa si era mai frumos.
Dar in timp mie nu mi-a priit (am spus de ce). Dupa 7-8 luni am fost nevoita sa renunt.

Cele 4 tipuri de sapun le-am cumparat doar o data, la prima comanda facuta la Galador si nu am fost prea incantata, mie imi uscau pielea si toate aveau acelasi miros (chiar daca erau diferite).
Soția s-a confruntat o vreme cu aceeași problemă, dar a fost temporară. Ea folosește și oțetul de mere cînd își spală părul.

Ar mai fi o soluție, să alternezi uneori, adică rar, folosirea acelor săpunuri cu șampoanele din comerț. Asta decît să treci iar pe parabeni și alte chimicale nocive.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.11.2011, 13:57:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Am incercat 4 tipuri de sapun de la Galador + samponul solid.

Repet :), pielea mea NU avea probleme si am fost foarte incantata la inceput de samponul solid pentru ca parul nu se ingrasa si era mai frumos.
Dar in timp mie nu mi-a priit (am spus de ce). Dupa 7-8 luni am fost nevoita sa renunt.

Cele 4 tipuri de sapun le-am cumparat doar o data, la prima comanda facuta la Galador si nu am fost prea incantata, mie imi uscau pielea si toate aveau acelasi miros (chiar daca erau diferite).
Sapunul de obicei nu miroase, sau nu prea miroase asa distinct in functie de compozitia de uleiuri, retete diferite pot avea acelasi miros daca i se pune aceleasi esente.

Depinde foarte mult de piele fiecaruia, stiu de ex. pe cineva care se spala cu sapun de casa, din ala taranesc facut din grasime de porc si ii prieste foarte, in timp ce altii au imediat probleme cu el (desi nu pot sa spun cu certitudine ca este vorba de EXACT acelasi sapun, cine stie cum difere retetele, metodele de preparare..etc.)

Ar fi pacat sa fie o problema de fabricatie..de Galador auzisem lucruri bune.

Poti sa incerci si aici, eventual ceri un sapun mai special, spui ce probleme ai avut cu Galador -ul, si in functie de asta poti primi un sapun natural cu adaosuri speciale.

http://bunatatidepoveste.blogspot.com/p/gama-noor.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele? sophia Postul 95 22.10.2012 17:08:09
produse bio Life-Care arifa Generalitati 5 31.08.2010 18:43:02