Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2013, 21:48:01
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Toate Poruncile Noului Testament

Ar fi bine sa citim in fiecare dimineata aceste [~180] de porunci ale Noului Testament ca nu cumva sa le uitam.Sunt clasificate pe categorii:Cu privire la dragoste;Cu privire la sfintenie si separare;Cu privire la suferinta si non-rezistenta ;Cu privire la bani si avere;Cu privire la mariaj si familie;Cu privire la cult si cu privire la subiecte generale.
Daca ne uitam atent vedem unele porunci care unora dintre noi ne-au cam "scapat".Sa nu devenim caldicei!Sa respectam toate poruncile Domnului si sa cautam sa facem in toate numai Voia Sa!Calea ingusta e lunga si grea,insa Domnul ne cere sfintenie,desavarsire si supunere totala!
Unii am devenit prea delasatori,societatea materialista din ziua de azi ne atrage spre iad ca un magnet.Sa nu uitam ca scopul nostru pe pamant este sa castigam Raiul pierdut prin suferinte si greutati,sa lasam confortul exagerat,vom avea timp pe "lumea cealalta" de el,numai sa ajungem noi acolo.Tu traiesti cu adevarat pentru Hristos?
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 12.05.2013 at 12:05:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2013, 19:49:25
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Haideti sa le luam la "purecat".Sa luam una din multele porunci ale Noului Testament si sa vedem daca este respectata.Sa luam de exemplu Matei, 5:27-29 :
27. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: “Sa nu preacurvesti.”
28. Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui.
Deci cine se uita la o femeie ca s-o pofteasca a si preacurvit,si preacurvarii nu vor mostenii Imparatia Cerurilor.Bun.Ce mai stim?Luca, 17:1-2 :
1. Iisus a zis ucenicilor Sai: “Este cu neputinta sa nu vina prilejuri de pacatuire; dar vai de acela prin care vin!
2. Ar fi mai de folos pentru el sa i se lege o piatra de moara de gat si sa fie aruncat in mare, decat sa faca pe unul din acesti micuti sa pacatuiasca.
Si mai stim si ca vom da socoteala pentru:
Raul care l-am facut;
RAUL CARE L-AU FACUT ALTII DIN CAUZA NOASTRA;
Binele care nu l-am facut;
Binele care nu l-au facut altii din cauza noastra.
Luand in considerare aceste lucruri,cred ca trebuie sa fim de acord ca femeile crestine NU ar trebui isi arata pielea,cu atat mai putin in societatea bolnava spiritual in care traim.Daca un barbat se uita la tine si primeste ganduri pacatoase,pentru ca tu il seduci pentru ca ti se vad anumite parti “tentante” ale corpului si pentru ca nu esti imbracata in mod cinstit,atunci doamna,tu cauzezi impiedicarea acelui om(caderea lui in pacat).Valabil si pentru barbati,nu trebuie sa purtam haine multate,sa se vada "ce am tras la sala".Cati dintre "crestinii" de azi respecta aceste lucruri?Chiar si in biserica unele femei vin in maieu si in fusta scurta pana aproape de genunchi.Poate vi se pare o problema inofensiva,insa Mantuitorul nu cred ca ne-a atras atentia degeaba.Daca sunteti in situatia aceasta,nu mai fiti o arma a diavolului,acoperiti-va pielea!Lasati soaptele diavolului de genul:"O sa mori de cald";"Hai ca doar n-or fi chiar asa de obsedati".Preferi sa suferi de cald acum cateva ceasuri sau sa suferi vesnic pentru smintirea aproapelui?Prin aceasta acoperire se poate dovedi chiar o iubire de aproape,si iubirea cerand jertfa,acea "caldura" pe care o vei suferii cateva minute/ceasuri va dovedi iubirea ta.
Citeste : Femeile crestine NU isi arata pielea
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 12.05.2013 at 19:52:35.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2013, 02:32:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Ar fi bine sa citim in fiecare dimineata aceste [~180] de porunci ale Noului Testament ca nu cumva sa le uitam.Sunt clasificate pe categorii:Cu privire la dragoste;Cu privire la sfintenie si separare;Cu privire la suferinta si non-rezistenta ;Cu privire la bani si avere;Cu privire la mariaj si familie;Cu privire la cult si cu privire la subiecte generale...
Toate poruncile Noului Testament sunt... 2(două).

36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii.(Mt22,36-40)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2013, 22:31:56
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Toate poruncile Noului Testament sunt... 2(două).

36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii.(Mt22,36-40)
Sunt de acord,insa celalalte porunci ne ajuta sa intelegem in ce consta aceasta iubire de Dumnezeu.

Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele.(Ioan 14:15)
Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui.”(Ioan 14:21)
DACA paziti poruncile Mele, veti ramane in dragostea Mea, dupa cum si Eu am pazit poruncile Tatalui Meu si raman in dragostea Lui.(Ioan 15:10)


Problema noastra este ca de fapt nu stim sa iubim.Iubirea de Dumnezeu si de aproapele se poate manifesta in multe moduri.Spre exemplu,am vazut mai sus ca iubirea pentru aproapele se poate manifesta chiar prin acoperirea carnii,nefiind o piatra de poticnire pentru aproapele.
Uite,hai sa mai luam o porunca la purecat si sa vedem cat de mult se respecta in zilele de azi:
Efeseni 5:11 :
si nu luati deloc parte la lucrarile neroditoare ale intunericului, ba inca mai degraba osanditi-le.(Cornilescu)
Si nu fiti partasi la faptele cele fara roada ale intunericului, ci mai degraba, osanditi-le pe fata.(Traducere ortodoxa)
Take no part in the fruitless works of darkness; rather expose them,(New American Bible)

1.Sa luam prima parte: "sa nu fiti partasi la faptele cele fara de roada ale intunericului/nu luati deloc parte la lucrarile neroditoare ale intunericului/in traducere ar fi ceva de genul : nu luati parte in actiunile/lucrarile neroditoare ale intunericului.

Deci daca il iubim pe Dumnezeu,ii respectam poruncile,rezulta ca daca nu il iubim nu-i respectam poruncile,deci luam parte la lucrarile neroditoare ale intunericului..Oare noi luam parte la aceste lucrari?Pai oare ce vrea sa insemne "lucrarile neroditoare ale intunericului"?Oare nu lucrarile diavolesti?Deci daca noua ni se spune sa NU luam parte,inseamna ca cei ce incalca aceasta porunca iau parte la lucrarile intunericului?Si care sunt aceste lucrari diavolesti?Oare nu lucrarile care departeaza lumea de la credinta din ziua de azi?(televizorul,imbracaminte indecenta,jocurile pe calculator,moda,jocurile de noroc,citirea presei sportive/politice etc Orice ia din timpul care ar putea fi investit intr-un lucru placut Domnului).
Sa vedem ce mai stim despre aceasta lucrare diavoleasca.Din marturii despre Parintele Arsenie Boca:
"Veți vedea și veți înțelege spurcăciunea peste tot în jurul vostru: la serviciu, în magazine, în instituțiile statului, în conducerea lui și mai ales în politică.Din nefericire, ea va intra pe furiș chiar și în sânul Bisericii, murdărind unele suflete de aici.Aproape că oamenii își vor pierde speranța. Doar cei care își vor păstra credința adevărată vor fi salvați și mare va fi atunci Slava lui Dumnezeu peste ei”. Apoi, părintele Arsenie a dezvoltat subiectul și a spus că această „lucrare diavolească” nu este ceva ce a apărut în vremurile noastre, ci ea durează din antichitate, de mii de ani, pregătind încetul cu încetul terenul pentru lupta finală care se apropie. Planul „lucrării diavolești” este minuțios și, prin puterea banilor și a viciilor, între care minciuna, prefăcătoria, intriga și omorul sunt cele mai importante, cei care o săvârșesc au ajuns destul de aproape de țelul lor principal, care este controlul și dominarea întregii lumi"

Deci mereu aceasta "lucrare diavoleasca" a fost "lucrata",inca din antichitate prin oameni.Noi suntem cei ce luam parte in ea deci noi o savarsim.Deci daca luam parte in vreun fel la aceasta lucrare,care inseamna tot ce departeaza omul de Dumnezeu si duce la sminteala si influentarea altora spre aceasta lucrare,noi suntem lucratorii diavolului.Orice este contrar Voii lui Dumnezeu este pacat si orice este pacat poate fi denumit lucrarea diavolului,.Deci cand noi facem ceva contrar Voii Domnului suntem lucratori ai diavolului.Adevarul este ca noi lucram aceasta lucrare a diavolului prin promovarea "trendurilor".Ne lasam luati de valul poftelor lumesti,cu care vrem sa fim in rand:Trebuie sa te uiti la televizor,ca se uita toata lumea.De Paste trebuie sa ai masa bogata,sa ai cozonac,sa ai miel,ca asa e "traditia" domne',in loc sa-i cercetam pe cei in nevoie ne indopam.De Craciun trebuie sa ai pom impodobit cu mii de "artificii",iar masa bogata,porc,si oamenii mor de frig pe strazi.De revelion nu mai zic,trebuie sa ai vacanta,mancare iar nu mai zic,cat cuprinde,ajung oamenii prin spitale.Ca femeie trebuie sa te machiezi si sa porti bijuterii,ca asa poarta toate,ba au luat-o si barbatii in ultimul timp cu purtarea lanturilor,inelelor,ceasurilor scumpe etc,acum femeile au luat moda sa umble dezbracate si barbatii sa umble si ei imbracati cat mai lejer sa se vada "fibra", trebuie sa iesi in oras,sa mergi la teatru,sa votezi,sa te distrezi,sa faci tot felul de activitati ca sa fii in rand cu lumea.Adevarul este ca cea mai mica abatere de la Voia Domnului si folosirea timpului la orice altceva decat facearea Voii Lui este o "lucrare diavoleasca".
Oare facem tot timpul cele placute Domnului?Hai sa ne analizam individual,oare nu mai avem niciun "mic hobby" care ia din timpul nostru,ce trebuie rascumparat si il transforma in lucrare diavoleasca?Citeste : Crestinii care sprijina pe diavol Domnul ne cere supunere totala,multi sunt "crestini moderni",dar nu traiesc cu adevarat pentru Hristos.Si cand le spui asta ei spun ca esti fanatic religios si nu stiu ce,diavolul le sopteste bine.

2.Sa luam acum partea a 2-a:
ba inca mai degraba osanditi-le/ci mai degraba, osanditi-le pe fata/in traducere ar fi ci mai degraba demascati-le/expuneti-le(to expose=a demasca,a expune)
Deci avem o progresie,de la "osanditi-le",la "osanditi-le pe fata",la "demascati-le".Deci sa o luam de la inceput.Daca il iubesti pe Dumnezeu respecti poruncile Lui(Ioan 14:15),daca nu il iubesti nu respecti poruncile lui.Deci daca nu osandesti/osandesti pe fata/demaschezi "lucrarile diavolesti" nu respecti o porunca a Domnului,deci nu-L iubesti.
Intalnim si in rugaciunea pentru mantuire:"Umple inima mea de dragoste pentru bunatatea Ta, de ura pentru gresalele mele, de ravna pentru binele aproapelui si de defaimare pentru desertaciunile lumii".Oare osandim/defaimam/demascam cu adevarat lucrarile neroditoare ale intunericului,ale diavolului sau chiar noi le lucram?Cand am "osandit pe fata" ultima oara o "lucrare diavoleasca"?Nu trebuie sa faci niciun protest,pur si simplu daca nu mai executi tu acea lucrare,o osandesti intr-un fel.Daca le si vorbesti altora de felul cum te departeaza lucrarea respectiva de Dumnezeu este si mai bine.Multi renunta cu usurinta la unele "lucrari diavolesti" cum ar fi mersul in club,cautarea distractiei fara masura,imbuibare etc,dar daca le spui sa renunte la televizor,la muzica seculara,la unele carti seculare,la investirea exagerata a timpului in pregatirea mancarii etc ei se vaita si se plang.

Deci daca Il iubesti pe Dumnezeu nu vei lua parte in lucrarile intunericului,ci le vei osandi.Oare cati dintre noi CHIAR facem asta tot timpul?Deci vezi tu, Demetrius,chiar daca toate poruncile sunt doua,au mai fost date si celalalte.Toate cuvintele din Biblie sunt alese,nu e niciun cuvant in plus,celalalte te ajuta sa le intelegi si sa le respecti pe acestea doua,sa-ti dai seama in ce constau de fapt.In cer scuze daca am suparat pe cineva prin acest post lung,sau daca am scris ceva ce nu e adevarat.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
Răspunde