Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.02.2015, 06:54:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu stiu care ar fi costul pentru cei din România, dar pentru cei din străinătate este destul de complicat:

Romania Adoption Program Details:

Program cost will range from $28,500-$32,000
Children will be 3 years of age or older
At least one adoptive parent should hold a Romanian passport
No more than 45 years between the age of the parent and the child

http://www.nightlight.org/programul-...entru-adoptii/

Poate vă foloseste si articolul de aici : http://www.avocatnet.ro/content/arti...-un-copil.html

Si informatiile din documentul atasat, despre adoptia natională.

Cu asemenea preturi li se face un deserviciu si orfanilor si oamenilor cinstiti care vor sa adopte.
Probabil ca s-au gandit la asemenea taxe ca sa-i descurajeze pe neseriosi,dar oris'cum ...scump!
De ce sa platesc $32.000 unei institutii si sa nu folosesc aceasta suma in folosul copilului adoptat?

Nu au decat sa-i pastreze pt ei,daca ii dau atat de scump.
O sa ne ducem sa adoptam din lumea a treia nu de la astia cu fite!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.02.2015, 07:00:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cu asemenea preturi li se face un deserviciu si orfanilor si oamenilor cinstiti care vor sa adopte.
Probabil ca s-au gandit la asemenea taxe ca sa-i descurajeze pe neseriosi,dar oris'cum ...scump!
De ce sa platesc $32.000 unei institutii si sa nu folosesc aceasta suma in folosul copilului adoptat?

Nu au decat sa-i pastreze pt ei,daca ii dau atat de scump.
O sa ne ducem sa adoptam din lumea a treia nu de la astia cu fite!
Am dat si datele de contact direct la Guvern, poate asa nu costă atât de mult?!

Am si un document pdf. cu info de la guvern pentru cei interesati de adoptii internationale. Nu pot să-l uploadez aici pentru că are 300KB iar site-ul acesta acceptă numai 19KB pentru documente pdf. Celor interesati îl pot trimite prin email.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.02.2015, 07:42:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sunt uimit sa vad cat de mult poate sa coste o adoptie. La asemenea sume, nu poti sa nu te gandesti daca nu cumva statele au in vedere vanzarea de copii ca afacere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #74  
Vechi 20.02.2015, 08:27:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Taxele legale sunt foarte mari, cel putin în SUA.

- home study - agentii publice $500; agentii private intre $1000- $3000
- legal fees - pregătirea documentelor între $500 si $2000
- legal fees - reprezentarea în US court în "uncontested adoption" între $2500 si $6000

Cele de mai sus se plătesc obligatoriu pentru toate adoptiile.

Apoi mai sunt si alte taxe, care diferă de la caz la caz (attorney fee, travel expenses, immigration processing, court costs, foreign agency fee, foreign attorney fee, translation, etc.)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 20.02.2015, 09:51:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca treaba merge cam asa:

Oamenii nu stiu ce implica o adoptie din Romania, nu stiu limba romana, etc.

Asa ca se baga pe fir o agentie care zice, va costa atat si va livram copilul in X luni.

Din banii aia o parte se duc o mica parte pe acte, o parte bunicica pe spaga la autoritati si cea mai mare parte e profitul agentiei "nonprofit" probabil.


Suma este imensa, chiar si pentru un american, dar nu atat de imensa caci conform unor studii, cresterea unui copil costa enorm in SUA, undeva pe la 100-200k $


Sursa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of...#United_States

+ google.

Ca sa nu mai vorbim si de latura intunecata a adoptiilor din tarile lumii a III-a, in care din banii aia se scoate profit inzecit.

Oricum, mi se pare ciudat, stiam ca ultima data Romania nu permite adoptiile internationale, cand s-au schimbat regulile?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 20.02.2015, 10:16:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul

- Da, este mai bine să înfieze. Nu trebuie să insiste, căci ce vrea omul nu este întotdeauna și voia lui Dum*nezeu.

- Părinte, părinții adoptivi trebuie ca la o anumită vârstă a copilului să-i spună că este înfiat?

– Ei, cel mai bine este să-i spună copilului la o anu*mită vârstă. Dar ceea ce are mai mare valoare este să-l iubească mult și cum trebuie pe copil. Există copii care trăiesc cu părinții lor firești, dar iubesc mai mult pe alți oameni pentru că părinții lor nu au dragoste."
Asta e un adevar fundamental, care nu-l inteleg multi parinti de sange.
Chiar si afirmatia asta cred ca n-ar inteleg-o, cum adica eu n-am dragoste, eu i-am facut i-am dat, i-am cumparat, s-a bucurat, etc.

Da, au daruit multe, mai putin pe ei insisi.

Si se mira ca pe masura ce copiii cresc, isi orienteaza atentia, afectiunea spre alte persoane, uneori chiar cercuri suspecte de prieteni, alte sisteme de (false) valori, si vorbele lor nu cantaresc mai nimic in urechea copiilor lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.02.2015, 12:14:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cateva lamuriri.
Nu e vorba din ce tara adopti, desi variaza costurile si in functie de tara.
Problema este ca in alte tari trebuie sa faci adoptia printr-o institutie acreditata, pentru ca altfel nu este recunoscuta.

Atentie! Nu este permisa adoptia pe cont propriu! Desi este solutia mai buna in majoritatea cazurilor, poate.
Numai prin institutie.
Obtii toate hartiile ca esti bun pentru a adopta si apoi spui din ce tara vrei copilul si ce mai doresti (sex, varsta, frati sau nu).
Costurile incep sa apara abia atunci. Se presupune ca au ei costuri cu actele, cu calatorit in tara respectiva, cu traducator.
Am impresia ca in costuri intra tot: si transport la fata locului 1-2 ori (avion, hotel etc.), actele pentru copil, interpreti, traducatori, legalizari etc.
Oricum sumele sunt foarte mari.
Transport si cazare, chiar si traducatori costa in functie de tara.

Si da, institutia trebuie sa-si acopere si ea costuri de personal si etc.

Si mi se pare ca Romania este singura tara care cere pasaport romanesc obligatoriu. De ce?
Ca sa raspund lui AlinB - da, se pare ca s-a dat drumul si in Romania la adoptii internationale, dar cu anumite restrictii (de ex. asta cu pasaportul romanesc macar la un parinte).
Atunci inseamna ca adopta numai unul din soti, sau cum?

Am impresia ca ideea este sa nu dea copiii la straini. Nu stiu de ce.
Este o discriminare intre romanii din tara si cei din diaspora la adoptii.
Prefera sa dea copiii in tara.
Iata conditii pentru cei in tara care vor sa adopte: nu este limita de varsta (asa am inteles), nu ai restrictii de varsta si alte cele, nu costa si etc.
Ca si cum pentru cei din diaspora umbla cainii cu covrigii si punga de bani in coada, pe strada.

Si atunci cum vin unii si altii si sfatuiesc sa te duci sa adopti, in loc sa te duci la medic? Ei cum ar proceda sa fie in locul celor care doresc un copil?
Niciodata nu s-a pus problema si asa.

Ce as face eu in locul tau? Cum m-as simti si cum as proceda?
Asa, de dat 20 la fundul altuia este foarte usor.

Ah, si mai este o conditie (mai nou) foarte grea la adoptat. Trebuie sa fie gasit un parinte natural care sa dea consimtamantul, renuntarea la copil. Si cauta-l si du-te cu el la tribunal, si azi vrea, maine nu mai vrea si asa trece timpul.

Problema cu varsta copilului: mai ales la international este foarte importanta, dar si la national. La international trebuie sa poti sa ai timp sa-l formezi pana incepe scoala, cu limba, cu toate celea.

Si in plus trebuie (si asta o conditie) ca unul din parinti sa renunte la serviciu pentru perioada. Acum la cei mici se da CIC. dar la cei mai mari nu stiu daca se da, daca poti sa faci pauza de serviciu.

Cu cat iei copilul mai de mic, il poti forma, adapta si vine cu un bagaj de traume mai mic. Depinde si de copil.

De ex. am vazut la televizor, copii abandonati de parintii care au plecat la lucru in alte tari, prin orfelinate. Erau copii pe care i-as fi luat si eu, desi erau peste 10 ani.

Este greu de spus, depinde de multe aspecte.
Fiecare cuplu si individ in parte are anumite capacitati. Sunt unii care nu pot sa creasca un copil bolnav, cu handicap. Nici fizic si nici financiar.
Altii pot sa ia si cate 10-20 copii si cu handicap. Asta este.

Si da, este o diferenta intre parintii naturali si cei care adopta, diferenta care este "bine" folosita.
Parintii naturali pot face copii si pot fi cum sunt, nu-i verifica nimeni.
Oh, la cei care vor sa adopte sunt brusc o gramada de conditii. Nu sunt la fel ca cei naturali. O porcarie, ce mai.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #78  
Vechi 20.02.2015, 15:05:52
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Sophia, dar si pana acum se intreabau rudele pana la un anumit grad daca renunta la copil, nu doar parintii naturali.
Aceste este si motivul duratei asa mari a adoptiei, pentru ca trebuie acceptul rudelor, in instanta, ca un copil sa fie declarat adoptabil. Si pana ii gasesti pe toti, pana vin sa-si dea acceptul, timpul copilului trece.
Si odata ca implinesc 4-5 ani, sansele lor de a fi adoptati scad dramatic.

Cine doreste sa adopte gaseste o solutie pentru a sta acasa cu un copil ce a depasit 2 ani, sa se obisnuiasca unii cu altii (cateva luni de concediu fara plata, cu bani stransi dinainte pentru perioada asta; sau lucreaza de acasa; sau isi ia concediul de odihna+concediu fara plata; sau unii parintii pot lucra unul dimineata, altul dupa-amiaza). Solutii se gasesc.
Pentru viitor se preconizeaza un concediu de 6 luni si pentru parintii ce adopta copii de varste mai mari. Aceasta hotarare inca nu a fost legieferata, dar este in discutii.

Da, cu cat se ia copilul mai mic, cu atat ii este mai usor parintelui sa-l modeleze.
Dar adoptia nu se face in interesul parintilor adoptivi, ci intotdeauna in interesului copilului. Si copiii mai maricei au dreptul sa fie iubiti, sa fie salvati de la o viata trista, nu doar bebelusii. Da, saracii, au niste traume, dar au nevoie de dragoste. Cu dragoste, rugaciunea parintilor pentru el si impartasirea lui deasa, sufletul lui se va vindeca.
Unii oameni simt ca ar vrea un bebelus, altii un copi de 3-4 ani, altii un copil de 6 ani, pentru altii nu conteaza. Limitele oamenilor sunt diferite.

Mi se pare normal ca parintii ce vor sa adopte sa fie verificati, sa li se puna conditii. Asistentii sociali trebuie sa se asigure ca oamenii pe mana carora le dau copiii sunt oameni buni, cu intentii bune.

Te rog mult, scrie asa incat sa nu descurajezi ...

Sigur ca intai, inainte de a adopta, parintii au trecut pe la medic, foarte multi parinti adoptatori au deja o trauma sufleteasca datorita vizitelor dese la medic si diagnosticelor. Adoptia este sansa lor de a darui unui copil dragostea pe care simt c-o au in suflet si n-au cui s-o dea.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.02.2015, 16:20:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricum, mi se pare ciudat, stiam ca ultima data Romania nu permite adoptiile internationale, cand s-au schimbat regulile?
Romania a dat din nou drumul la adoptiile internationale in Aprilie 2012.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 21.02.2015, 13:25:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Romania a dat din nou drumul la adoptiile internationale in Aprilie 2012.
Mda. De parca nu sunt destui romani care sa adopte. Nu sunt de acord cu adoptiile internationale, din varii motive.
*
In general. Cati bani primeste statul roman de la adoptiile internationale? Daca primeste un cent, nu inseamna ca vinde copii?

Apoi, mie mi se pare ca treaba asta cu adoptia a devenit o afacere, inclusiv in Vest.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre adoptie Simply_me Generalitati 8 05.07.2012 14:33:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
cununie si adoptie nicoletaL Nunta 4 31.08.2011 15:47:39