Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.04.2022, 17:17:47
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Nu faci decât să-i întărești gândirea negativă pe care deja o are. Preoții sunt și buni și mai puțini buni. Așa a fost dintotdeauna. Și până la urmă noi de ce ne ducem la biserica pt preot sau pt Hristos și sufletele noastre? Este o vorbă din Biblia cred care zice : ochiul bun pe toate le vede bine iar ochiul rău pe toate rele. Asta tine și de optica noastră. Și mai bine să căutăm binele in ceilalți, că de văzut rele la asta ne pricepem cu toții. Și eu mă îndoiesc că nu există un singur om în tot orașul ăla să-l ajute. Trebuie sa aibă speranța și credința că va fi mai bine. Și eu sunt un om negativist dar incerc sa nu mă cramponez numai în lucrurile rele. Daca as sta sa analizez tot Raul din lume as înebuni. Daca nu se poate angaja ar putea să stea o lună pe la o mănăstire sa ajute la treburi , sa se spovedească să stea de vorbă cu călugări și tot ar fi mai bine decât nimic. Eu cunosc preot la mine în oraș, chiar duhovnicul meu care a ajutat multi tineri să-și îndrepte viața, să-și formeze o familie buna și chiar a deschis și un centru langa biserica care ajuta copii cu autism. Deci nu mă lua cu exemplele proaste. Că avem și multe persoane minunate dar nu le căutăm ci înghitem toate rahaturile de la tv.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.04.2022, 17:55:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.950
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Nu faci decât să-i întărești gândirea negativă pe care deja o are. Preoții sunt și buni și mai puțini buni. Așa a fost dintotdeauna. Și până la urmă noi de ce ne ducem la biserica pt preot sau pt Hristos și sufletele noastre?
Punctual vorbind de ce mergeau cu miile oamenii la Iustin Pârvu când trăia, pt că nu găseau duhovnici lângă casă sau nu-și rezolvau problemele duhovnicești la ei în oraș.

Practic duhovnicul e cel care te ține de mână să nu cazi, sau așa am auzit la Danion Vasile, cam câți preoți mai sunt așa ?

Eu știu preot la care nu te poți spovedi decât cu programare telefonică și vin la el patroni, sau oameni cu stare, pe restul i-a cam dat așa în lături fără să-i jignească, eu ce văd spun, nu spun că toate tipologiile de preoți sunt așa.

Sper să nu fie majoritari, am întâlnit și preot miștocar la spovedanie, spuneam ceva și parcă mă lua în râs vorbea ca din buzunar, eu doar spun că poate dura ani de zile să-ți găsești un duhovnic.

Mai e cazul când preotul nu te știe și e distant rece, până se formează o relație de încredere durează.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Este o vorbă din Biblia cred care zice : ochiul bun pe toate le vede bine iar ochiul rău pe toate rele. Asta tine și de optica noastră. Și mai bine să căutăm binele in ceilalți, că de văzut rele la asta ne pricepem cu toții. Și eu mă îndoiesc că nu există un singur om în tot orașul ăla să-l ajute.
Or fi chiar mai mulți preoți care să-l ajute dar până ajunge la ei poate da de dezamăgiri care să-i adâncească deznădejdea sau îndepărtarea, sau poate sunt preoți buni dar la kilometri distanță trebuie să schimbi nu știu câte mijloace de transport ajungi după ora 13 acasă Duminica și când e vreme nașpa afară adică jumătate de an ce faci ?


Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Daca as sta sa analizez tot Raul din lume as înebuni.
Just.


Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Daca nu se poate angaja ar putea să stea o lună pe la o mănăstire sa ajute la treburi , sa se spovedească să stea de vorbă cu călugări și tot ar fi mai bine decât nimic. Eu cunosc preot la mine în oraș, chiar duhovnicul meu care a ajutat multi tineri să-și îndrepte viața, să-și formeze o familie buna și chiar a deschis și un centru langa biserica care ajuta copii cu autism. Deci nu mă lua cu exemplele proaste. Că avem și multe persoane minunate dar nu le căutăm ci înghitem toate rahaturile de la tv.
Eu nu te iau cu niciun exemplu, tu ești un caz fericit, eu zic ce văd, din seminarul teologic sunt preoți profesori care fac diferențe între elevi în funcție de starea materială pe care o au, darămite față de enoriași, e un tipar de gândire format la ei.

Există un curent de gândire care bântuie prin unele parohii despre cum să faci afaceri bisericești din locurile de îngropăciune și alte servicii bisericești, deci sortarea enoriașilor în funcție de pungă se face în unele locuri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.04.2022 at 17:58:29.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2022, 21:34:51
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Ce sa mai zicem de Mihai Nesu. Poate domnu alin se uita pe acest link.

https://youtu.be/lfmVruaLW5o
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 24.04.2022 at 14:36:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare