Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2012, 17:00:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Doi tineri crestini casatoriti dorm in strada...

Doamne ajută!
Dragi colegi de forum,
Îmi pare rău că din nou trebuie să transmit un mesaj trist... dar 2 tineri creștini foarte credincioși au nevoie urgentă de ajutor. Îi cunosc personal, nu scriu din auzite.
Iacob Constantin Ciprian și Jeni, căsătoriți de aprox. un an, sunt orfani și, de câteva luni, NU AU ADĂPOST ȘI DORM PE STRĂZI. Băiatul despre care vorbesc este licențiat, a fost și profesor la Colegiul Economic Viilor din București (acum n-a mai prins post). A reușit să termine o facultate, deși a fost crescut la orfelinat de la vârsta de 6 luni și nu are nicio rudă care să-l ajute. Soția lui, Jeni, a terminat Teologia și are tot o situație familială foarte tristă. Constantin este talentat la muzică (acum câțiva ani, s-a înscris și la Conservator, dar fiind a doua facultate, ar fi trebuit să plătească taxă, ceea ce n-a putut face, astfel că a fost nevoit să renunțe). Știe să cânte foarte frumos la strană (a studiat un an și la Teologie, unde a cunoscut-o pe soția lui) și este un băiat isteț.
Până acum câteva luni, Costi și Jeni stăteau la un cămin de studenți, dar de câteva luni, nemaifiind studenți, au pierdut și această șansă (oricum, n-ar mai avea bani de cămin, deoarece Costi nu mai are salariu) și dorm pur și simplu pe stradă. Până acum, cu tot dramatismul situației, au rezistat, dar acum vin ploile, vine iarna... Au nevoie urgentă de un adăpost gratuit.
Cei care-i puteți ajuta pe acești creștini, nu ezitați! Ei au nevoie fie de o cameră unde să doarmă, fie de ajutor financiar pentru a-și putea plăti cazarea undeva. De asemenea, dacă știți persoane dispuse să primească tineri nevoiași în gazdă, spuneți-le și convingeți-i să facă o faptă bună pentru iubirea lui Hristos.
În plus, puteți vorbi despre acest caz în parohia de care aparțineți, cu părintele vostru duhovnic etc, dar cât mai repede posibil, fiindcă vă dați seama cât de groaznică este și o singură noapte dormită în frig, pe stradă...
Așa cum am mai spus, băiatul cântă frumos la strană; dacă știți vreun părinte din București sau din împrejurimi, care are nevoie de cântăreți, anunțați-l.
Numărul lui de telefon este: 0721535114.
În mesajul următor, voi scrie și alte detalii. Alte date de contact nu vă pot da pentru că... vă dați seama că n-are acces la internet.

Dumnezeu să vă răsplătească!

P. S. Îmi pare tare rău că, în ultima vreme, având programul excesiv de incărcat, am scris pe forum foarte rar... Mi-e dor să mai discutăm. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 30.10.2012 at 17:19:15.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2012, 17:09:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit numărul de telefon

Așa cum am scris și în meajul precedent, numărul de telefon al lui Costi este: 0721535114.
P. S. Noi îi spunem Costi. Nu știu sigur dacă-l cheamă Constantin sau Ciprian (culmea, îi știu numele de familie, dar nu și prenumele), așa că, pentru a fi siguri, spuneți-i Costi. Dacă la telefon vă va răspunde o fată, este Jeni, soția lui.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 30.10.2012 at 17:20:39.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2012, 17:30:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-am timp acum să caut pe net, însă în urmă cu niște luni am găsit o mulțime de ONG-uri și de birouri de asistență socială ale Bisericii (cele din urmă pe saitul Patriarhiei), care aveau ca obiect de activitate tocmai sprijinirea tinerilor, mai ales a celor până în 26 de ani, fără părinți.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2012, 20:28:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
N-am timp acum să caut pe net, însă în urmă cu niște luni am găsit o mulțime de ONG-uri și de birouri de asistență socială ale Bisericii (cele din urmă pe saitul Patriarhiei), care aveau ca obiect de activitate tocmai sprijinirea tinerilor, mai ales a celor până în 26 de ani, fără părinți.
Vă mulțumesc mult pentru informații.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2012, 20:47:13
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Dragi colegi de forum,
Îmi pare rău că din nou trebuie să transmit un mesaj trist... dar 2 tineri creștini foarte credincioși au nevoie urgentă de ajutor. Îi cunosc personal, nu scriu din auzite.
Iacob Constantin Ciprian și Jeni, căsătoriți de aprox. un an, sunt orfani și, de câteva luni, NU AU ADĂPOST ȘI DORM PE STRĂZI. Băiatul despre care vorbesc este licențiat, a fost și profesor la Colegiul Economic Viilor din București (acum n-a mai prins post). A reușit să termine o facultate, deși a fost crescut la orfelinat de la vârsta de 6 luni și nu are nicio rudă care să-l ajute. Soția lui, Jeni, a terminat Teologia și are tot o situație familială foarte tristă. Constantin este talentat la muzică (acum câțiva ani, s-a înscris și la Conservator, dar fiind a doua facultate, ar fi trebuit să plătească taxă, ceea ce n-a putut face, astfel că a fost nevoit să renunțe). Știe să cânte foarte frumos la strană (a studiat un an și la Teologie, unde a cunoscut-o pe soția lui) și este un băiat isteț.
Până acum câteva luni, Costi și Jeni stăteau la un cămin de studenți, dar de câteva luni, nemaifiind studenți, au pierdut și această șansă (oricum, n-ar mai avea bani de cămin, deoarece Costi nu mai are salariu) și dorm pur și simplu pe stradă. Până acum, cu tot dramatismul situației, au rezistat, dar acum vin ploile, vine iarna... Au nevoie urgentă de un adăpost gratuit.
Cei care-i puteți ajuta pe acești creștini, nu ezitați! Ei au nevoie fie de o cameră unde să doarmă, fie de ajutor financiar pentru a-și putea plăti cazarea undeva. De asemenea, dacă știți persoane dispuse să primească tineri nevoiași în gazdă, spuneți-le și convingeți-i să facă o faptă bună pentru iubirea lui Hristos.
În plus, puteți vorbi despre acest caz în parohia de care aparțineți, cu părintele vostru duhovnic etc, dar cât mai repede posibil, fiindcă vă dați seama cât de groaznică este și o singură noapte dormită în frig, pe stradă...
Așa cum am mai spus, băiatul cântă frumos la strană; dacă știți vreun părinte din București sau din împrejurimi, care are nevoie de cântăreți, anunțați-l.
Numărul lui de telefon este: 0721535114.
În mesajul următor, voi scrie și alte detalii. Alte date de contact nu vă pot da pentru că... vă dați seama că n-are acces la internet.

Dumnezeu să vă răsplătească!

P. S. Îmi pare tare rău că, în ultima vreme, având programul excesiv de incărcat, am scris pe forum foarte rar... Mi-e dor să mai discutăm. :)
NPriceputu ti-a sugerat o..cale.Aceea a multimii de ONG-uri,si Asociatii ,ale Patriarhiei.Sint,nu una-doua ,ci in jur de 700.Dar,daca vei si reusi sa-mi zici si mie...Noua ,muritorilor de rind,de pe aici,nu ne ramine decit numai sa ne rugam pentru ca tu,care ai initiativa de a-i ajuta,facind cunoscuta "problema" celor doi,sa IZBINDESTI.Pentru dragostea ta,Dumnezeu sa-ti deschida drum,si toate USILE!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2012, 00:04:53
mamidegemene mamidegemene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

acest caz este real, l-am cunoscut personal pe Costi, dorm amandoi pe podeaua unui birou, o firma pe la piata Universitatii.
Poate ii poate ajuta cineva cu o patura mai groasa sau ceva de invelit, eu am una dar am promis-o unui tanar care doarme in fata Bisericii pe care o frecventez.
Baiatul, Costi nu are parinti este de la o casa de copii, foarte amabil. Se pare ca sotia este insarcinata... vai de ei saracutii.
Dati-le un telefon, poate se gaseste vreun cozonac in plus sau vreo prajiturica pe care sa le-o dati si acestor oameni nefericiti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2012, 11:27:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu aș face cazul lor cunoscut Patriarhului Daniel. El ar putea să-i trimită pentru perioada rece la o mănăstire în apropiere unde să ajute la diverse treburi, inclusiv să cînte, pentru cazare și masă. Între timp se pot căuta soluții mai bune pe termen lung.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2012, 21:52:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu aș face cazul lor cunoscut Patriarhului Daniel. El ar putea să-i trimită pentru perioada rece la o mănăstire în apropiere unde să ajute la diverse treburi, inclusiv să cînte, pentru cazare și masă. Între timp se pot căuta soluții mai bune pe termen lung.
Nu cred ca e potrivit sa stea la manastire, Costi si Jeni fiind sot si sotie.
Ma intreb daca s-au adresat Primariei pentru un spatiu locativ? Sunt luati in evidenta?
Se poate face cerere si online, caci Primaria are un site prin care tine legatura cu cetatenii. Raspunsul trebuie dat de catre Primarie in termen de 30 zile.
Avand in vedere ca Jeni este insarcinata, e cam dificil sa traiasca de acum inainte fara un acoperis desupre capului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2012, 22:36:46
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

O sa ma rog si eu ptr ei.Eu locuiesc in strainatate unde situatia economica e foarte complicata.Cand vine seara si vad oamenii care raman pe strada ca nu au o casa imi spun ca inca e bine pentru mine.As sugera sa-si caute o casa intr-un sat sau sa vorbesca cu oamenii mai in vasta de la biserica si poate de acolo vor avea cum sa-si gasesasca un inceput .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2013, 18:29:39
iacobciprian2001 iacobciprian2001 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1
Implicit CONT La bcr BLP Pentru cei doi tineri casatoriti

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu aș face cazul lor cunoscut Patriarhului Daniel. El ar putea să-i trimită pentru perioada rece la o mănăstire în apropiere unde să ajute la diverse treburi, inclusiv să cînte, pentru cazare și masă. Între timp se pot căuta soluții mai bune pe termen lung.
Sa deschida ei un con BPL Banca pentru locuinta la BCR si cine vavrea sa doneze sunt bine veniti in numele Domnului
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi pentru tanari casatoriti Dia20_diana Nunta 19 10.08.2012 14:32:23
intrebare pt cei casatoriti Anna Nunta 260 05.09.2010 16:27:03
De ce sunt considerati cei casatoriti pacatosi/murdari? sophia Nunta 101 02.06.2009 16:12:37
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19