Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.12.2015, 21:16:06
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit Utopia

Pai daca stergem cu buretele cei 2000 de ani ai Bisericii lui Hristos, inseamna ca misiunea Lui a esuat si are nevoie de oamenii acestui secol sa Ii arate cum ar fi trebuit sa procedeze. Sau?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2015, 21:34:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Parca a tunat si v-a adunat. Auzi sa "regandim sistemul ". :)

"Sistemul " nu are nici o problema. Singura problema este ca din comoditatea unora, sau din dorinta de castiguri cat se poate de materiale a altora, "sistemul " este lasat deoparte.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2015, 21:35:26
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Pai daca stergem cu buretele cei 2000 de ani ai Bisericii lui Hristos, inseamna ca misiunea Lui a esuat si are nevoie de oamenii acestui secol sa Ii arate cum ar fi trebuit sa procedeze. Sau?
Clar oamenii acestui secol sunt pe puntul de a schimba și aspectul interior al omului și al abordării spirituale,nu vorbesc neapărat de new age,masonerie sau Creștinismul esoteric sau neoprotestant.Dar e clar ca tradiția devine istoria tradiției,putem observa biserică tradițională devine un tabiet social mai mult decât o cale sspirituală iar monahismul e pepinieră de arhieri.Însă valoarea unui om nu se diminuează sau accentuează în funcție de ce crede,funcție etc.Eu nu vorbesc de faptele bune sau rele,ele sunt relative,eu vorbesc de ceea ce ne lăsam ghidați și sustinem ca e cuvânt divin deci infailibil.Trebuie să redescoperim noțiunea se spirit, afterlife și ceea ce numim Dumnezeu.Despre Hristos e nevoie de alt topic să discuttam cum a apărut ideea de mântuitor universal sau de ce noțiunile specifice lui se regăsescla multe zzeitățianterioare lui din alte culturi.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2015, 21:38:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Deci esti cel putin impotriva crestinismului. Crezi ca ar trebui sa-l interzicem sau sa mergem din usa in usa si sa le explicam oamenilor cum e treaba cu mantuitorul universal ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2015, 23:04:20
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Deci esti cel putin impotriva crestinismului. Crezi ca ar trebui sa-l interzicem sau sa mergem din usa in usa si sa le explicam oamenilor cum e treaba cu mantuitorul universal ?
Nu îs împotriva nimănui,segregarea asta pe religii, etnii etc,nu trebuie să ne ddespartă în a regăsi lucrurile care ne unesc.De exemplu nu trebuie să fi creștin ca să iubești,islamist să fi terorist sau budist să meditezi.Pai eu cred ca prima dată trebuie o lume corect informată, mai ales cânde un subiect sensibil care devine subiect de propagandă ,frică și etc.E confortabil să ne ascundem dupăcortine trase de 2000 de ani?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2015, 23:11:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai cum ii informezi corect ? Spune-ne tu adevarul despre mantuitorul universal. Ca se pare ca foarte multi de pe aici nu-l stim de vreme ce credem in povestile vechi de 2000 de ani.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.12.2015, 23:14:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

clar, umbli prin medii informationale dubioase, sunt niste tipare de marketing de la ateu la pseudoreligios/umanist usor de recunoscut
iar tu esti inca departe de credinta, chiar si la nivel teoretic
acum vrei discutii despre matematici speciale si n-ai dat nici capacitatea...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.12.2015, 23:26:46
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Iată soldații credinței care înloc de un răspuns pertinent trec la ironie și devalorizare a persoanei.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.12.2015, 23:28:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai nu mai plânge.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.12.2015, 23:37:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Atata știți,să aruncați cu vorbe ,să va retrageți după măștile adevărului pe care încă așteptați să va elibereaze.Care credință și teologie alin,aia vpe care am studiat-o la facultate?Teologia împrumutată de la platonicieni și filosofi convertiți?Eu mă duc în miezul problemei, admirând atât pe karl barth cât sși pe Stăniloaie sau bucurandu-ma de siluan athonitul.Voi nu mai înțelegi ca problema nu e una de natură ideologică, e una ontoteologica, sau mai degrabă cum integram omul dintr-un sistem de noțiuni alese de el prin studiu și trăire pop proprii .
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde