Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.12.2021, 18:58:22
Pacatosul5687475 Pacatosul5687475 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2021
Mesaje: 7
Implicit

[quote=Demetrius;670028]Aici parca viata incepe sa semene cu a lui Iov, care si el avea o viata duhovniceasca, desi el n-a fost la niciun seminar sau la teologie pe unde ai umblat tu sa te desavarsesti si totusi ai omis sa scrii cu majuscula pronumele personal care-L numeste pe Dumnezeu; o fi fost o neatentie.
Am zis ca viata ta incepe sa semene cu a lui Iov, insa numai privind pe dinafara, fiindca pe dinauntru nu este diferita, ci opusa. Ia vezi:
[b]https://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/42/Iov
Orice a patit Iov el avea numai cuvinte de slava catre Dumnezeu, pe cand tu n-ai patit nimic(nu ai zis nimic, nimic) numai ca esti nemultumit; ca tu ai vrut ceva si duhovnicul ti-a zis altceva(fara sa zici nimic, ce-ai vrut tu si ce-a zis el) de te-ai gandit la suicid; ca dac-ai fi facut ce-ai vrut tu(nu stim ce) poate gandul ajungea fapta, de care te-a ferit Dumnezeu. Mi-e greu sa cred ca duhovnicul te-a sfatuit gresit, mai repede cred ca tu voiai opusul.


Atunci cum îți explici versetele de la Iov 3:3 „Piară ziua în care m-am născut și noaptea care a zis: un prunc de parte bărbătească s-a zămislit!”
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.12.2021, 22:02:00
matador matador is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2020
Mesaje: 11
Implicit

salut

urmareste, te rog, video-ul de mai jos, nu are nici 3 minute

https://www.youtube.com/watch?v=WgBEq1iSZN0
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.12.2021, 22:35:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Atunci cum îți explici versetele de la Iov 3:3 „Piară ziua în care m-am născut și noaptea care a zis: un prunc de parte bărbătească s-a zămislit!”
Nu l-a blestemat pe Dumnezeu acolo, orice a făcut numai pe Dumnezeu nu l-a blestemat, soția lui i-a zis să-L blesteme ca să moară, dar nu a vrut.

Nu cred că experiența cu teologia a fost atât de rea precum lași să pară pentru că altfel nu mai făceai facultatea, te opreai doar la seminar, sau abandonai facultatea după primii 2 ani.

La facultate e ca-n viață, sunt și oameni râvnitori și oameni delăsători, eu nu cred că nu ai găsit măcar câțiva oameni serioși acolo.

Cel mai bine era să-ți fi ales tu calea, nu să lași pe seama duhovnicului e cam comod să dai vina pe duhovnic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.12.2021, 08:51:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
...


Atunci cum îți explici versetele de la Iov 3:3 „Piară ziua în care m-am născut și noaptea care a zis: un prunc de parte bărbătească s-a zămislit!”
Nu vad legatura dintre (Iov3,3) si cazul tau, mai ales ca tu nu ne spui nimic de tine.
Mai bine spune-ne tu concret pe ce cale ai vrut tu sa apuci, iar duhovnicul pe ce alta cale ti-a recomandat sa mergi?
Ca sa "intelegem" si noi cum te-a nemultumit... Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.12.2021, 13:13:45
Pacatosul5687475 Pacatosul5687475 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2021
Mesaje: 7
Implicit

Ca să ai ispite și încercări în viață pot fi de acord, că și Sfinții au avut în viața lor.
Dar nu am citit nicăieri în viețile sfinților că urmarea sfatului duhovnicului poate să te ducă la o stare în pragul sinuciderii.
Ziceți că ce am eu cu Dumnezeu, bine, dar am voie să întreb următorul lucru: lucrarea duhovnicului și sfaturile sale nu fac parte din providența lui Dumnezeu???
Când voi citi în viața unui Sfânt că datorită îndrumării duhovnicului a ajuns în pragul sinuciderii, atunci vă voi crede. Până atunci, nu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.12.2021, 21:51:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Ca să ai ispite și încercări în viață pot fi de acord, că și Sfinții au avut în viața lor.
Sfinții au avut ispite mult peste puterea medie de suportabilitate a oamenilor, poate nici nu se scrie tot din viața lor, oricine de aici de pe forum cred că dacă ar avea ispita unui sfânt ar ajunge în te miri ce stări de disperare, lepădare de Dumnezeu etc.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Dar nu am citit nicăieri în viețile sfinților că urmarea sfatului duhovnicului poate să te ducă la o stare în pragul sinuciderii.
Eu am citit în viața Sfântului Gheron Iosif Isihastul că atunci când ucenicea la doi frați, și a cerut aprobare pt a merge undeva, unul din frați i-a dat binecuvântare, altul nu, a ascultat de cel care i-a dat aprobare și l-a prins o ploaie de s-a îmbolnăvit grav.

Am auzit mai demult în filocalie despre un ucenic care era supus la cazne de coordonator și totuși Dumnezeu a făcut o minune pentru ascultarea lui.


Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Ziceți că ce am eu cu Dumnezeu, bine, dar am voie să întreb următorul lucru: lucrarea duhovnicului și sfaturile sale nu fac parte din providența lui Dumnezeu???
Nu știm exact ce zis duhovnicul și ce ai preluat tu din ce a zis, nu cred că duhovnicul te ghidonează ca pe un roboțel, cred că-ți dă marja să alegi în funcție personalitate, aptitudini, nivel de înțelegere, lărgime de inimă, sensibilități etc.

Mie niciun duhovnic nu mi-a zis ce să studiez, unde să lucrez, dacă să mă căsătoresc sau călugăresc, cu ce fată să mă căsătoresc dintre două, decât așa sfaturi generaliste să nu fie chestiuni care vin în contradicție cu morala.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Când voi citi în viața unui Sfânt că datorită îndrumării duhovnicului a ajuns în pragul sinuciderii, atunci vă voi crede. Până atunci, nu!
În primul rând de ce ai ajuns în pragul sinuciderii, pt că te-ai lăsat afectat prea tare, pentru că te-ai gândit prea mult la ce ai pățit și lucrul ăsta ți-a acaparat mintea și ți-a distrus liniștea, părintele stareț Efrem de la Vatopedu spunea că există o nesimțire bună în fața durerilor și a răutăților gratuite care te mușcă de-a lungul vieții, nu poți să pui orice la suflet.

Nu trebuie la dureri și necazuri să le ridici la pătrat ca și cum n-ar mai fi vreo scăpare și nici la fericiri și realizări să se ajungă la stări de exaltare, ieșire din minți de fericire, la toate trebuie un echilibru.

În al doilea rând nu știi cum transformă Dumnezeu o experiență negativă într-un final cu binecuvântare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.12.2021, 23:08:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Ca să ai ispite și încercări în viață pot fi de acord, că și Sfinții au avut în viața lor.
Dar nu am citit nicăieri în viețile sfinților că urmarea sfatului duhovnicului poate să te ducă la o stare în pragul sinuciderii.
Ziceți că ce am eu cu Dumnezeu, bine, dar am voie să întreb următorul lucru: lucrarea duhovnicului și sfaturile sale nu fac parte din providența lui Dumnezeu???
Când voi citi în viața unui Sfânt că datorită îndrumării duhovnicului a ajuns în pragul sinuciderii, atunci vă voi crede. Până atunci, nu!
N-ai ajuns in niciun prag al sinuciderii. Dai din gura ca sa te preamaresti; dovada ca tu te compari cu sfintii!!!
Fa bine si raspunde la intrebarea pe care ti-am pus-o.
Nu vrei sa vezi ca la tine e problema. Asta e o alta dovda ca ai probleme...mari.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.12.2021 at 23:12:08.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.12.2021, 23:49:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Haideti sa nu mai vorbim prostii sa nu mai amintim de chestii care nu au sens.

Nu putem sa transformam threadul in ceva pozitiv?

Ma deprima modul asta de discutie.

Chiar nu putem transmite un mesaj pozitiv si optimist?


Pacatosule, prima recomandare este sa-ti faci alt cont si sa iti gasesti alt nume/pseudonim. Este deprimant numele ales de tine, si creaza o atmosfera aiurea. Dar te si pozitioneaza pe tine in ceva... ce nu ar trebui sa fii. Gaseste un nume de sfant, ceva pozitiv si revino de pe alt cont cu un alt mesaj/ton/discurs.

Trebuie sa iesi si tu din starea asta, ca daca esti „pacatosul”... o sa ramai cu stigmatul asta in cap toata viata. Nu stiu cine ti l-a bagat in cap dar poate ti-l scot eu. Cineva trebuie sa ti-l scoata si sa te scoata din starea asta cam de damblageala duhovniceasca.

Nu stiu pe mana cui ai intrat dar te-ai damblagit putin. Nu esti complet intreg si in discernamant. Du-te la alt duhovnic, ca nu toti duhovnicii sunt compatibili cu toti oamenii. Asta trebuie sa o intelegi sa o inveti sa o vezi in viata. In viata nu mergi inainte cu orice pret, mai si evaluezi prin santurile prin care ajungi.


Si daca vrei sa discutam pune si tu mai multe detalii, nu doar 2 randulete aruncate din cand in cand.

Last edited by gpalama; 26.12.2021 at 23:54:01.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.12.2021, 01:15:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Haideti sa nu mai vorbim prostii sa nu mai amintim de chestii care nu au sens.
Din păcate se poate întâmpla chiar să asculți de părinții biologici și să ajungi într-o ispită, și asta pt că autoritatea parentală/ duhovnicească nu presupune neapărat și cunoașterea unui domeniu sau a unor situații care pot apărea și spre care sfătuiesc ei, deci ce să mai vorbim de preoți care te văd câteva ore pe săptămână și cu care discuți rar o dată pe luna sau doar în cele patru posturi.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu putem sa transformam threadul in ceva pozitiv?
Eu nu simt mare lucru negativ pe thread.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ma deprima modul asta de discutie.
Te deprimă pt că suntem pe final de an și oamenii sunt mai sensibili în preajma sărbătorilor de iarnă când se vorbește despre familie, și toate reclamele sunt cu familia în jurul mesei, normal că se simte un gol pentru cei care nu sunt căsătoriți și de acolo mulți au o stare melancolică.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Chiar nu putem transmite un mesaj pozitiv si optimist?
Îmi vine în minte gluma lui spike : Banii vin, banii pleacă, Du-te ia-ți o gumă, ia-ți o geacă.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pacatosule, prima recomandare este sa-ti faci alt cont si sa iti gasesti alt nume/pseudonim. Este deprimant numele ales de tine, si creaza o atmosfera aiurea. Dar te si pozitioneaza pe tine in ceva... ce nu ar trebui sa fii. Gaseste un nume de sfant, ceva pozitiv si revino de pe alt cont cu un alt mesaj/ton/discurs.
În fiecare zi suntem păcătoși cel puțin cu gândurile, chiar și gânduri de vrăjmășie, de judecată aspră etc, asta nu trebuie să ne ducă la deznădejde ci să ne ancorăm și mai mult în rugăciune și în căutarea Harului care să ne elibereze.

Există monahi care se prezintă ca „monahul X - păcătosul” în discuție cu alții, de acord că nu e un nick potrivit pt un mirean.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu stiu pe mana cui ai intrat dar te-ai damblagit putin. Nu esti complet intreg si in discernamant. Du-te la alt duhovnic, ca nu toti duhovnicii sunt compatibili cu toti oamenii. Asta trebuie sa o intelegi sa o inveti sa o vezi in viata. In viata nu mergi inainte cu orice pret, mai si evaluezi prin santurile prin care ajungi.


Si daca vrei sa discutam pune si tu mai multe detalii, nu doar 2 randulete aruncate din cand in cand.
Poate e un începător din moment ce e pe la vârsta facultății are 20+, a dat de prima ispită serioasă, poate vor mai urma zeci de ispite în zeci de ani de viață, dezamăgiri în toate domeniile amoros, profesional, financiar, locativ, trădarea încrederii unora în care ți-ai pus speranțe, vorbe de kkt aruncate de alții, etc. la un moment dat ești atât de tăbăcit de ispite și încercări, că nici nu-ți mai pasă de ele, mirarea e când se mai întâmplă ceva bun.

Deci tocmai asta ar fi unul dintre aspectele bune al ispitei, că te pregătesc pt următoarea și la următoarea ispită o să zici că prima era apă de ploaie ca prag de durere, inovativitate, grad de afectare șamd.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.12.2021, 14:57:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul
Nicăieri în Teologia ortodoxă nu se propovăduiește o cale fără suferință, ce se poate face e să se propovăduiască dragostea în comunitățile creștine:
Atunci cum explici versetul de la Matei 6:33 „Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă”?

Atunci cum îți explici versetele de la Iov 3:3 „Piară ziua în care m-am născut și noaptea care a zis: un prunc de parte bărbătească s-a zămislit!
Pai nu e clar? Iata, chiar dumneata recunosti ca suferinta ta si pragul sinuciderii in care ai ajuns vine din gura si din duhul noptii (raului) care s-a bucurat ca s-a zamislit un barbat si a venit ziua (implinirii cresterii rautatii) cand s-a nascut.

Se pare ca stii prea bine si se vede asta prin nicknamul ales de tine (pacatosul asociat cu numere, socoteli 5687475) si prin invocarea unor citate Biblice ca pacatul propriu si in general al intunerilumii este ceea ce te ispiteste si te prigoneste pana ai ajuns in pragul sinuciderii in incercarea ta de a asculta de duhovnicul tau. Asta dovedeste ca e foarte greu sa asculti de Dumnezeu si cui i se pare usor se amageste (desi cu adevarat cel mai usor pentru suflet e sa asculte de Dumnezeu caci acolo isi va afla pacea si odihna (stiu ca iar te nemultumesti si nu crezi ce zic)).

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Ca să ai ispite și încercări în viață pot fi de acord, că și Sfinții au avut în viața lor.
Dar nu am citit nicăieri în viețile sfinților că urmarea sfatului duhovnicului poate să te ducă la o stare în pragul sinuciderii.
Ziceți că ce am eu cu Dumnezeu, bine, dar am voie să întreb următorul lucru: lucrarea duhovnicului și sfaturile sale nu fac parte din providența lui Dumnezeu???
Când voi citi în viața unui Sfânt că datorită îndrumării duhovnicului a ajuns în pragul sinuciderii, atunci vă voi crede. Până atunci, nu!
E plina scriptura si cartile sfintilor cu dovezile unor calugari sau oameni care au pierit si au ajuns in iad din cauza ca nu au ascultat de sfatul Domnului sau de sfatul fratilor (intelepti din Cer).

Dar sunt de acord cu tine in masura in care un duhovnic ti-ar zice: mergi si te leapada de Dumnezeu, fa desfranare, mergi la bordel si te rupe in figuri, sari in cap de pe aripa templului, nu mai crede in Iisus si te intoarce in lume, bate-ti parintii si fratii mai mici, bea pana devi debilmintal si boschetar, ia droguri ca sa te calmezei etc, atunci da, o astfel de porunca-sfat-canon dat de duhovnic daca l-ai implini te-ar putea duce in sinucidere dar si atunci, daca l-ai implini vina ar fi aproape in intregime a lui si ascultarea si credinta ta ar acoperii cu mult vina ta desi n-ai avea scuza daca ai implini ca ascultare astfel de faradelegi fara discernamant.

Susti ca desi stii cum e tu te intrebi:
Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475
lucrarea duhovnicului și sfaturile sale nu fac parte din providența lui Dumnezeu???
caci asta crezi, si cu toate astea zici ca ai ascultat si ascultand ai ajuns in pragul sinuciderii deci ca vina caderii tale si iminenta sinucidere i se datoreaza duhovnicului si implicit lui Dumnezeu.

Nu ti se pare ca undeva in caderea ta ai trecut de partea pacatului aruncand vina pe Dumnezeu pentru suferinta si sinuciderea ta?

Stiu ca e greu sa poti sa-ti creada capul intelegator al sufletului tau ca Dumnezeu e bun si adevarat si de crezut intru sfintii si trimisii Sai in timp ce lupii travestiti ipocriti care te ia mereu ca sa te dezbine de Iisus vrand sa hulesti ca ei autotepuindu-te si dezbinand is buni si simpatici asa klumea.

Esti ca unul din cei trei iezi-cucuietzi ai caprei cu trei iezi care a deschis fericit ca fraierul usa la glasul incantator si mieros al lupului travestit in mama capra care se intoarce cu bucate nefiind capabil saracutul capusor al sufletelului sa-si dea seama ca se autotepuieste si pleaca din ascultare, din paza, din rabdare si se sinucide ”fericit” impreuna cu celalt fratior ied fraier inhaitandu-se cu lupii lumii slujind la slava intunerilumii care inalta pe Iisus pe dos, nu ca sfintii ingeri si credinciosii ci ca demonii si dracii si toti cei care l-au inaltat-chinuit si omorat pironindu-l pe Cruce ca pe un pacatos, batjocurindu-L si ne-crezandu-L autotepuindu-se ca niste fraieri ipocriti care nu stiu si nu vor sa stie ce fac si ce-si fac sufletului lor cu nepasare crasa desi Iisus a zis: ”nu ma plangeti pe Mine ci pe voi sa va plangeti!”.

Deci fratiorule ortodox, sinuciderea si moartea nu vine de la Dumnezeu decat ca o rabdare in ascultare si o buna murire in Domnul pana la sfarsit asa ca a mucenicului Stefan, sinuciderea si moartea cea rea asa ca a lui Iscarioteanul vine din pricina ca ucenicul uita de existenta pocaintei si de sinceritate de frica si disperare in incercuire prigonitoare papandu-si caitza singur ca egoistii ca sa ”scape” si sa nu mai stie ce e de urmat si pe unde in loc sa-si gateasca frumos si intelept Calea aducand roade ca sa imparta bunatatile in sarbatori cu fratiorii si surorile asa cum cere Dumnezeu si iubirea de la El.

Ai aruncat vina pe sfinvers si crezi ca va fi bine daca te iASIA sa slavesti pe dos pe Dumnezeu dezbinandu-te de Hristos ca sa dezbini si tu impreuna cu lupii, facandu-le ca un fraier treaba murmurdara.

Nemultumirea, acolo e locul unde a intrat satana in sufeltul tau si de acolo se razbuna cu strambataturi de strambatar (un strambatar nu e credincios cu viata urcand treptele cu viata cu tot ci e ”credincios” doar strmbata vesela dupa care se dezbraca ca popota si se intoarce la ale sale dandu-se pe topgang ca un indaratnic ce intra apoi in stress si teroare cand se gandeste la strambata urmatoare care vine pe nepregatite ca un hot si el nu si-a facut lectiile ci anatema (neiubirea de Iisus, de Dumnezeu)).

E simplu, orice om normal crede cu sufletelul in cei ce spun adevarul ca adevarati si nu ca ipocritii si nu crede in mitomani ipocriti lumpi travestiti putarai dezbinatori si ispititori! (”fa ce zice popa si nu ce face popota!”)

Daca vrei sa crezi pe sfinvers nu te opreste nimeni insa te iASIA si te duce inapoi in intunerilumea de unde ai venit asa ca Iov. Iar lumea e klumea si daca are ceva lumina si lumea sa stii ca o are de la Iisus lumina lumii care ata cat e in lume El e lumina ei daca lumea isi pierde lumina ei, crestinismul practicat, atunci acolo va fi frigul si scrasnirea dintilor, noaptea mintii, nebunia, focul iadului si gheena.

Crezi?

(”Mergeti dar de invatati ca 'Mila voiesc si nu jertfe' caci n-am venit sa chem la pocainta pe drepti ci pe pacatosi”)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.12.2021 at 15:35:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare