Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2010, 15:22:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit Nu mai are sens

Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2010, 15:52:24
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Probabil fiindca ai avut asteptari prea mari de la altii si mai mici de la domnia ta! Ia incearca sa schimbi, un pic, rolurile si sa vezi ca te vei simti dator sa faci mai mult pentru a te schimba si mai putin spre ai schimba pe altii.

Aici, pe forum, uneori (de multe, multe ori!) este ca-n viata: trebuie sa te adaptezi spre a castiga pe cele ce nu le ai fara sa pierzi ceva din ceea ce deja ai. Ca un caz particular, religia este viata omului religios si, in mare parte, regulile vietii laice (sa nu spun atee) se pot aplica si in viata religioasa. Diferenta o face "compozitia", substanta, celor dorite: astfel in laic cautam cele materiale iar in religios cautam cele spirituale. Fiind un forum cu tema religioasa este de la sine inteles ca cele spirituale se vor prezenta cu precadere, mai bine sau mai rau!

Ca "nereligios", domnia ta in mod sigur nu ai deschiderea (inca) de a cuprinde nuantele tuturor celor dezbatute. Pe deasupra, multi din cei de pe aici nu prea au rabdarea si "finetea" de a lucra cu un suflet ca al domniei tale: dornic de cunoastere dar inca prunc. Asa ca, nu prea vad cum ai putea creste duhovniceste aici, decat daca vei avea rabdare si vei cere sfatul care-ti trebuieste acum, prunc in cele duhovnicesti fiind, nu ceea ce ratiunea domniei tale, ratiune ce se vede a lucra foarte cursiv, cere! In invatatura ortodoxa, starea la care te invit, aceasta de rabdare cu blandete coroborata cu acceptarea unei calauziri constante se numeste lucrare in duhovnicie spre desavarsire, sau simplu duhovnicie.

Dar daca nu-i acum, poate alta data! Dumnezeul nostru, al celor religiosi, cel ce este Dumnezeul tuturor oamenilor, a spus ca nu vrea ca cel fara Dumnezeu sa ramana asa.

Indiferent de starea omului aici pe pamant, religioasa sau nu, moartea exista, domnul meu... iar dupa moarte...!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2010, 17:04:41
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am intrat de ceva timp pe acest forum pentru a gasi niste raspunsuri.
Sincer, in afara de tulburare, nu m-am ales cu nimic.
Am pierdut mult timp citind postarile diversilor membri, am facut multe comentarii si am avut destul de multe discutii in contradictoriu.
Niciodata nu mi-am propus sa pierd credinta cuiva, chiar daca unii asa au inteles.

Ma incearca un sentiment profund de dezamagire.
Mi s-a atras atentia de doua ori, de catre aceeasi persoana, cand am folosit cuvintele "noi" respectiv "voi", in loc de "ateii" respectiv "crestinii".
In schimb, am fost jignit de nenumarate ori de cei ce-si spun crestini si nimeni nu a luat atitudine, nici macar cel ce ma admonestase, desi ii atrasesem atentia. Dar sa jignesti un ateu se pare ca este permis ... chiar indicat.
Raspunsul pe care il cautam l-am gasit, ca o concluzie asupra experientei mele pe acest forum.

Daca cineva s-a simtit jignit de ceea ce am scris, imi cer iertare. Cu siguranta nu se va mai intampla.
Pentru ca am decis sa nu mai iau contact cu acest forum niciodata. De fapt, nu vreau sa mai am de a face cu nici un forum religios.
Pur si simplu ... nu mai are sens ...
Nu vad ce sens ar avea sa continui sa comentez pe acest forum.
Eu am stiut de la bun inceput ce ma asteapta pe forum (jigniri, amenintari cu banarea pentru opinii diferite de "calea cea dreapta" samd) si cu toate astea consider ca are sens sa postez aici pierzand o groaza de timp. Totusi, noi ne situam pe pozitii usor diferite desi in mare suntem in aceeasi tabara si nu cred ca motivatia mea ti se potriveste. Am sa-ti scriu un mesaj pe privat in care sa-ti explic de ce consider ca are sens sa stau pe acest forum. Daca totusi parasesti forumul inainte ca mesajul meu sa ajunga la tine, daca are vreo importanta, sa stii ca din partea mea plecarea ta este o mare pierdere mai ales dupa plecarea lui topcat. Numai bine!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2010, 17:45:20
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Aparent, pentru unii e "tulburator" cand altii nu sunt de acord cu ei. Bine ati venit in lumea reala, unde oamenii sunt intr-un constant schimb de idei si opinii, unde se intra chiar in contradictoriu.

Bine ati venit si pe internet, unde multi se ascund sub relativa anonimitate conferita de retea pentru a lovi in altii. Asa e pe orice forum; va purtati de parca ati fi descoperit internetul alaltaieri.

Si bine ati plecat, daca tot v-ati hotarat sa ne parasiti.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2010, 19:34:40
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Aparent, pentru unii e "tulburator" cand altii nu sunt de acord cu ei. Bine ati venit in lumea reala, unde oamenii sunt intr-un constant schimb de idei si opinii, unde se intra chiar in contradictoriu.

Bine ati venit si pe internet, unde multi se ascund sub relativa anonimitate conferita de retea pentru a lovi in altii. Asa e pe orice forum; va purtati de parca ati fi descoperit internetul alaltaieri.

Si bine ati plecat, daca tot v-ati hotarat sa ne parasiti.
Dupa ce auzi o viata ca religia ortodoxa e bunatatea intruchipata te astepti chiar asa sa fie. Si eu imediat ce am devenit ateu am fost surprins ca lumea ortodoxa ma condamna pentru ca gandesc altfel. Pana atunci ma invatasera ca sunt cei mai buni cei mai atacati cei mai inofensivi.

Nu toti avem aceeasi experienta virtuala asa ca nu vad unde-i problema ca Dumitru73 se astepta la altceva. Poate doar faptul ca n-a citit forumul inainte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2010, 20:03:03
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

eu cred ca omul vroia sa zica, si ca, oamenii de pe forum sunt in general destul de inchisi in ce priveste experiente de viata personala !
de accea nu ai ce invata, decat sfaturi duhovnicesti, scrise la modul impersonal si general !
inafara faptului ca majoritatea nu au nici macar o poza,afisata, si un nume real (de parca s-ar ascunde si le-ar fi frica de cineva !!!),se feresc in general ca dracu de tamaie sa povesteasca amanunte concrete legate de ei, de modul in care au reactionat, la intamplari diverse ale vietii lor, visavi de credinta si religie,si din care am invata cu totii ceva !

ori oamenii astia is seci sufleteste, si fara experiente,decat foarte banale, ori nu vor sa se dezvaluie preferand generalitati seci !

si cand apare,cate un liber-cugetator, care macar e nelinistit si plin de intrebari "grele",desigur ca e apostrofat,de parca ei ar fi ayatolahii sigurantei in credinta,avand suflete de stanci, bineinteles !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2010, 15:49:51
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
se feresc in general ca dracu de tamaie sa povesteasca amanunte concrete legate de ei, de modul in care au reactionat, la intamplari diverse ale vietii lor, visavi de credinta si religie,si din care am invata cu totii ceva !
Da-mi voie sa te contrazic! Am citit nu una ci mai multe intamplari din viata lor si legate chiar de lucruri importante. Acuma este drept ca nu stiu ce thread-uri urmareste fratia ta, dar e bine sa vorbim in cunostiinta de cauza, nu?

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
ori oamenii astia is seci sufleteste, si fara experiente,decat foarte banale, ori nu vor sa se dezvaluie preferand generalitati seci !
Pai, dragul meu, ai auzit cumva de cuvantul smerenie?
Asa pe scurt: nu trebuie sa te bati cu pumnul in piept cu experientele tale. Ele fiind postate doar cand au legatura cu subiectul topicului si in cazul in care din ea rezulta o concluzie edificatoare si de buna invatatura pentru toti!
Generalitatile care spui tu ca sunt seci le cam intelege lumea care este traitoare. Si mai concret, reciteste postarea Pr.Gheorghe!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.01.2011, 11:25:32
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit de acord

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu cred ca omul vroia sa zica, si ca, oamenii de pe forum sunt in general destul de inchisi in ce priveste experiente de viata personala !
de accea nu ai ce invata, decat sfaturi duhovnicesti, scrise la modul impersonal si general !
inafara faptului ca majoritatea nu au nici macar o poza,afisata, si un nume real (de parca s-ar ascunde si le-ar fi frica de cineva !!!),se feresc in general ca dracu de tamaie sa povesteasca amanunte concrete legate de ei, de modul in care au reactionat, la intamplari diverse ale vietii lor, visavi de credinta si religie,si din care am invata cu totii ceva !

ori oamenii astia is seci sufleteste, si fara experiente,decat foarte banale, ori nu vor sa se dezvaluie preferand generalitati seci !

si cand apare,cate un liber-cugetator, care macar e nelinistit si plin de intrebari "grele",desigur ca e apostrofat,de parca ei ar fi ayatolahii sigurantei in credinta,avand suflete de stanci, bineinteles !
Am scris ceva pe un alt subiect - o intrebare a cuiva-si am descoperit cam ceea ce spui tu aici...atat de bine.Putini sunt cei care se obosesc sa-ti raspunda cu adevarat daca ai intrebari mai "grele" dar multi sar sa te faca sa te simti ciudat ca ai indraznit sa te intrebi...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2010, 17:43:19
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Dupa ce auzi o viata ca religia ortodoxa e bunatatea intruchipata te astepti chiar asa sa fie. Si eu imediat ce am devenit ateu am fost surprins ca lumea ortodoxa ma condamna pentru ca gandesc altfel. Pana atunci ma invatasera ca sunt cei mai buni cei mai atacati cei mai inofensivi.
pai faptul ca religia ortodoxa este bunatatea intruchipata nu implica faptul ca ortodoxii reusesc sa si-o asume macar intr-o masura cat de cat decenta....eu de multe ori ma inteleg mai bine cu agnostici decat cu anumiti ortodoxi dar asta nu spune nimic despre ortodoxie ci doar despre masura in care au reusit sa si-o asume oamenii respectivi.....cine petrece totusi un anumit timp in sanul comunitatii ortodoxe intalneste si oamenii de care vorbeai tu...si cand spun comunitate nu ma refer la forumul asta care are meritele lui de necontestat dar......in fine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2010, 11:05:15
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Unhappy

Sunt ortodoxa (nu atee, precum initiatorul acestui subiect), insa sunt de acord cu el cand spune ca forumul aduce tulburare.

Tulburarea aceasta (pentru mine, cel putin) nu e datorita orgoliului ranit (n-am avut timp sa intru in vreun conflict serios cu alt utilizator, m-am inregistrat doar de 2-3 zile pe forum), ci pentru ca se face o avalansa de idei si concepte diferite care te pot deturna de la calea corecta fara sa-ti dai seama.

Am vazut tare, tare multe sfaturi gresite pe aici.
E pacat, dragii mei, nu constientizati ce putere au cuvintele scrise!

Am mai scris asta la un subiect la care am raspuns ...
V-ati gandit vreodata ca ceea ce scriem pe forum ramane aici pentru ani de zile, cuvintele noastre putand fi citite de zeci, sute, poate mii de oameni si noi nu putem controla asta?
Daca, ipotetic vorbind, am gresit cumva in gandire in cele postate pe forum si ne dam seama de asta peste un timp (un an, doi, trei ....), putem noi oare sa-i mai gasim pe toti cei ce au citit sfaturile noastre gresite si sa-i indreptam?
Nu putem.
Si raul facut de noi se poate perpetua fara ca noi sa mai putem controla acest lucru.

Internetul e o arma puternica in mainile noastre, nu ne dam seama ca vorbele noastre pot si chiar fac "inconjurul Pamantului".

Cred ca raspunsurile corecte la intrebarile care ne framanta se afla numai in biserica, la preotul duhovnic, la parintii imbunatatiti, in cartile tiparite cu binecuvantarea ierarhului, in Vietile sfintilor ...

Altfel ar fi fost ca acest forum sa aiba moderatori care sa fie preoti si a caror misiune sa fie aceea de a lamuri nedumeririle noastre.

Ma iertati, nu vreau sa va supar ...

Last edited by addavv; 07.12.2010 at 11:08:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sens are Invierea? Claudiuzara Intrebari utilizatori 12 21.04.2012 17:21:44
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 22:09:55