Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #32  
Vechi 04.01.2011, 22:59:58
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am spus ca nu o sa mai scriu, dar am facut greseala de a nu-mi inchide contul.
am continuat sa citesc aproape toate comentariile, pana cand am simtit nevoia sa scriu din nou. am gresit!
dar astazi mi-am dat seama ca am gresit cumplit.
am fost jignit de multe ori si facut in multe feluri.
dar astazi, consider ca s-a intrecut masura.
astazi am fost facut satanist si identificat cu "cel rau".
asa ceva nu pot trece cu vederea. demnitatea mea de om nu ma lasa sa continui.
le multumesc tuturor ce mi-au vorbit frumos si au incercat fie si din politete sa nu ma desconsidere. consider ca mesajele unora, ma ales acele primite in privat, au fost sincere si le apreciez.
sincer, imi pare rau ca nu o sa mai vorbesc cu cateva persoane. am identificat cu placere cateva persoane care nu m-au considerat doar un ateu nenorocit, venit aici doar sa faca dezbinare. sunt sigur ca aceste persoane ar fi intrebat admin-ul de ce mi s-a inchis contul, daca as fi plecat discret.
cu aceasta ocazie imi exprim tot respectul pentru admin.
asa cum am spus si prima data, nu mai are sens.
cu sinceritate va spun ca nu a fost intentia mea sa zdruncin credinta cuiva, niciodata. atunci cand mi-am facut contul urmaream altceva ...
cu siguranta va veti simti mai bine fara mine. stiu asta.
asa ca nu astept mesaje de incurajare si nici propuneri de a ramane pe forum.
daca cineva s-a simtit jignit de vreuna din postarile mele, ii cer sincer iertare. oricum eu va iert pe toti.

in acest moment astept un mesaj in privat, de la cineva.
de indata ce il primesc, cu regret pot zice, va spun la toti , si pentru ultima data promit, adio!
Smerește-te frate, lasă demnitatea lumească, care e de fapt orgoliul, o demnitate falsă. Demnitatea reală nu stă în părerea celorlalți despre noi ci în condiția de făpturi raționale, purtând chipul lui Dumnezeu.

Smerenia este secretul prin care se ajunge la adevăr și la fericire, fiindcă sufletul mândru se închide atât față de Dumnezeu cât și față de oameni, nesuportând să știe care un Stăpân sau să admită că alții sunt mai deștepți ca el. Și așa cum spune Hristos, smerenia aduce odihnă inimii, pentru că mândria îl face pe om permanent nemulțumit și chinuit de ambiții zadarnice.



Așa cum ți s-a spus, ateismul nu este o atitudine intelectuală ci una morală, de rebeliune și respingere a stăpâinirii dumnezeiești. Ateul are un cult al propriei persoane și vede ideea de a avea un Stăpân ca pe o profanare a idolului său lăuntric.

Dacă tu te superi pentru un cuvânt ca satanist, ceva nu este în regulă. Poate acest cuvânt te face să ai temeri sau mustrări de conștiință, dracii dându-ți târcoale și îmspământându-te în viața de zi cu zi. Sau poate este doar orgoliu. Soluția este să te împaci cu Dumnezeu și să renunți la orgoliu.

Dacă ai cu adevărat intenții curate, atunci rămâi aici în continuare. Un luptător pentru bine și adevăr nu se dă înapoi din cauza încercărilor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sens are Invierea? Claudiuzara Intrebari utilizatori 12 21.04.2012 17:21:44
Fără dragoste, viața nu are sens! - Un text minunat laurastifter Generalitati 7 27.07.2011 22:09:55