Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.05.2007, 13:25:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Si eu am trecut in urma cu ani prin momente cumplite de suferinta si boala si stiu prin ce pot sa treaca si altii in aceasta situatie. Este greu, groaznic stiu ! Singuratatea este mult mai dureroasa in aceste momente . Dar nu sunteti singuri va asigur. Bunul Dumnezeu va vegheaza si va iubeste . Impreuna cu voi sintem noi ce-i intr-o credinta. Va rog cititi acatistul SF. Pantelimon , care sigur va va fi de folos in astfel de situatii grele de boala , de suferinta trupeasca. Eu sint cu tot sufletul si fiinta linga voi si o sa ma rog pentru voi cu toata dragostea si iubirea de crestin.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.05.2007, 17:34:00
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim!! Maicuta Domnului sa iti rasplateasca bunatatea jenica
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.05.2007, 08:25:31
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

e o decizie fff grea, dar, daca as avea puterea sa aleg, as vrea sa Nu fiu o povara pentru fam. mea... poate, totusi Dzeu va ingadui asta, nadajduiesc ca va fi spre folosul nostru duhovnicesc, desi imi e tare greu sa imi imaginez macar, suferinta copiilor mei privind o leguma intr-un pat..si totusi dragii mei Suferinta este o binecuvantare, grea de dus...dar ramane o binecuvantare, si pentru cel ce o rabda si pentru cel ce ajuta. E o tema tare delicata, de aceea ma opresc. Cu dragsote frateasca jenica
Crucea purifica faptura si boala reprezinta iubirea Lui inca din viata aceasta...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.05.2007, 20:19:39
dnicu dnicu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2007
Mesaje: 1
Implicit

[b]Eutanasia trebuie interzisa.Fiecare om are un mosor de ata care se deruleaza de-a ungul vietii.La uni este mai lung,la altii mai scurt.Nu trebuie sa contribuim la ruperea atei.Fiecare traieste cat ia dat Domnul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.09.2007, 16:34:11
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Exista o cerere in cadrul Bisericii: Sfarsit crestinesc vietii noastre, fara durere, neinfruntat in pace", dar aici moartea buna nu consta in lipsa durerii, ci in infruntarea ei cu rabdarea si nadejde in Hristos.
Odata cu prezenta eutanasiei incep sa vad ca medicina nu mai este chemata doar spre a vindeca bolnavii, ci spre a-i omari.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.09.2007, 16:54:37
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Eutanasia este sinucidere sau omucidere, depinde de cine o face, numai ca nu sunt folosite aceste doua cuvinte. Este crima curata, dar spus putin mai nuantat... si normal ca nu trebuie permisa. Putem imbraca pacatele in diferite forme si nuante...dar tot aceleasi sunt.Stiti cu maimuta, ca degeaba isi pune haine de matase ca tot urita e..............
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.09.2007, 01:01:16
zandreea zandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2007
Mesaje: 6
Implicit

sunt deacord cu euthanasierea persoanelor foarte grav bolnave.
printre primele posturi se preciza porunca a 6-a dar nu se ia in considerare o alta chestie mai importanta decat toate cel 10 porunci...liberul arbitru ;)
daca omul asta vrea nu ai ce-i face.este sinucidere asistata :)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.09.2007, 12:20:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

aici ash putea spune doar o rugaciune:
Pentru Slava Ta Iisuse Hristoase, alunga pe cel rau, suicigash de sine, dupa voia Ta Doamne.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.09.2007, 20:54:26
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Eu nu sunt de acord cu eutanasia la persoanele grav bolnave.Dumnezeu ne da viata si tot El ne-o ia.Chiar daca individul sufera foarte mult,trebuie sa-l lasam pe Dumnezeu sa decida cate zile mai are acesta de trait.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.10.2007, 02:48:28
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Aveti cu totii dreptate, este mare pacat a lua viata cuiva, indiferent de cat de mult sufera cel bolnav.
Eu zilele acestea chiar traiesc clipe triste alaturi de tatal meu care acum 3 saptamani, a cazut si si-a rupt osul femural picior stang. Complicatiile apar in fiecare clipa, ba creste apa la plamani sau inima, ba apar rani la sezut, ba creste diabetul, durerile sunt insuportabile dar n-vem voie sa-i dam doza mai mare de calmante, din cauza insuficientei cardiace . Este batran, in decembrie implineste 89 de ani, o varsta frumoasa, respectabila.
Are dorinta mare de a mai trai, este fericit ca ne are alaturi de dansul ( suntem 6 frati si vrem sa-l ajutam atat cat ne permite situatia), e constient ca aceasta suferinta este necesara mantuirii sufletului, nu carteste, o accepta cu stoicism, insa are clipe cand simte ca nu mai poate, plange si-si doreste sa se intalneasca cu mama noastra, care ne-a parasit de mai bine de 8 ani, Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
Este clar ca vointa bunului Dumnezeu trebuie respectata, EL stie cand se va rupe firul vietii, important este ca fiecare din noi sa fie pregatit pentru plecarea la cele vesnice. Ma iertati ca mi-am descarcat sufletul cu problemele personale, insa am vrut sa intaresc ca oricat de rau se va simti tatal meu, nu mi-ar trece prin minte sa apelez la eutanasiere. Ma rog la bunul Dumnezeu sa-l ajute sa reziste la durerile groaznice prin care trece in aceste momente si cand crede EL de cuviinta, sa-l linisteasca. Ce tare doare cand cel bolnav este " al tau ". DOAMNE AJUTA! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Permite biserica ortodoxa eutanasia la pisici ? LOREDANAPOPESCU Eutanasia 188 28.01.2014 17:37:56
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 19:11:49
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04