Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.11.2011, 11:11:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Va avea alte atributiuni de partid! Prima sarcina va fi sa invete sa faca mancare de mazare ca sa slabeasca ca s-a facut cat un dulap.
Radu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #52  
Vechi 01.11.2011, 11:42:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate mitra nu exista in BO pe la anul cand s-a pictat Sfanta Sofia,din cate se pare.
Acum pe la ce an s-a introdus se poate vedea foarte bine din Sfintele Icoane.
Arhiereul e facut arhiereu de harul pe care Dumnezeu il lucreaza prin-transul,de harul cu care Dumnezeu salasluieste intr-ansul,precum vedem la Sfanta Scriptura iar nu de vestminte.
Ca doar Duhul Sfant s-a pogorat cu harul peste Sfintii Apostoli,asa salasluia intr-ansii,chiar daca Sfintii Apostoli atunci aveau vestminte smerite.
Dumnezeu Iisus Hristos cat a umblat pe pamant,nu umbla in haine smerite?
Si totusi era arhi-arhiereul,adica mai marele tuturor arhiereilor,asa fiind si acum mai marele tuturor arhiereilor.
Haina nu face pe om,nici nu sfinteste pe careva (sa il faca mai sfant),nici nu il face mai destept etc.
Tu, la ce icoana te referi din Sfanta Sofia? Reprezentarile iconografice ale lui Hristos sunt legate si de intreita Lui slujiri.

Last edited by georgeval; 01.11.2011 at 16:32:46.
  #53  
Vechi 01.11.2011, 18:06:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
fratilor...eu cred ca poza e trucata !
sincer, nu va pare,ca in tot ansamblul ala de fete bisericesti serioase si grave, numai Basescu se hlizeste ,sau canta, cu gura pana la urechi ca magaru intre oi !!!

poza e o facatura a opozitiei ,ca sal defaimeze iara pe presedinte !
sa fie pixelu' albastru?!
  #54  
Vechi 01.11.2011, 18:17:20
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cand am vazut aceasta poza, primul gand a fost la Sf Nectarie, al carui cap impreuna cu mitra sa sint puse la inchinare in Egina. Apoi m-am gandit la Sf Nicolae, ce a fost episcop, la Sf Calinic de la Cernica, la Sf Andrei Saguna, la Sf Grigorie Dascalul, etc, toti episcopi, la cripta celor 16 episcopi martiri din catacombe, la mitrele de pe raclele Sf Grigorie Palama, ale Sf Dimitrie.
Cati episcopi sfinti avem, iar pe noi ne roade grija daca au mitrele de aur!... Ciudata e lumea crestinilor de azi...
Ma gandeam ca si daca doar unul singur din aceasta poza va ajunge sfant, iar trupul sau moaste, ce comoara inestimabila vor avea peste ani urmasii nostrii!... ar fi o comoara mai mare decat tot aurul. Iar noi acum nu stim daca nu cumva vreunul din ei peste ani va fi canonizat sfant.
Oricum Harul Apostolilor pe care fiecare din episcopii din poza l-a primit de la Dumnezeu este (chiar daca unii nu constientizeaza sau nu cred), pt noi acum o comoara mai mare decat tot aurul pe care l-ar face toate mitrele lor la un loc daca ar fi din aur.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.11.2011 at 18:20:16.
  #55  
Vechi 01.11.2011, 18:38:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Felicitări! Ați restabilit în sfârșit adevărul istoric. Acad. David Prodan spunea că atunci când vede înaltele fețe bisericești cu mitrele lor de aur, parcă îi vede pe opulenții împărați bizantini. Ce deosebire față de modestia umilului Galileean!

P.S. Nu e vorba de nicio "fotografie trucată", televiziunile au prezentat ieri și filmul în care figura secvența aceea (fără "pixelul albastru").

Ia uite unde se ascundea distinsul istoric si critic de arta, care tine socoteala gramelor de aur din mitre. Da, domnule, noi tinem de Bizant, care nu a vandut Ortodoxia pe trei parale, cum o fac azi unii si altii. Dar fiecare vede ce vrea, vorba acelui vladica in autobuz. Episcopii poarta aproape la fiecare slujba aceste mitre si vesminte bogate, bine ca v-ati sesizat acum.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #56  
Vechi 01.11.2011, 18:41:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Felicitări! Ați restabilit în sfârșit adevărul istoric. Acad. David Prodan spunea că atunci când vede înaltele fețe bisericești cu mitrele lor de aur, parcă îi vede pe opulenții împărați bizantini. Ce deosebire față de modestia umilului Galileean!

P.S. Nu e vorba de nicio "fotografie trucată", televiziunile au prezentat ieri și filmul în care figura secvența aceea (fără "pixelul albastru").
Si se tot zvonea ca pocaitii imbie cu avantaje materiale pe unii ortodocsi ca sa se converteasca.
  #57  
Vechi 01.11.2011, 19:16:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si se tot zvonea ca pocaitii imbie cu avantaje materiale pe unii ortodocsi ca sa se converteasca.
Zvonerii și răspândacii fiind bineînțeles ortodocșii - cum altfel? Doar nu budiștii!
  #58  
Vechi 01.11.2011, 19:30:58
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sa fie pixelu' albastru?!
Base a recunoscut poza..cica un pdllist spusese o gluma..cat despre magarul intre oi..asta-i realitatea..am vrut magar..acu il avem
  #59  
Vechi 01.11.2011, 19:47:28
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Dumnezeu sa ne ierte, dar asta nu-i un topic demn de un forum crestin-ortodox. Oare nu pricepem ca ne lasam manipulati cu prea multa usurinta? Cine ar trebui sa ne traga de manecuta si de ce? Ce ne lipseste ca sa ne dam seama? Poate rugaciunea sincera, mai stii?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #60  
Vechi 01.11.2011, 19:49:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de candles in the wind Vezi mesajul
Base a recunoscut poza..cica un pdllist spusese o gluma..cat despre magarul intre oi..asta-i realitatea..am vrut magar..acu il avem
si care era PDL-istul in poza asta?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce legatura vedeti voi intre iertare si incredere? cred_cu_adevarat Generalitati 2 22.09.2012 16:56:11
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Aici va pricepeti voi.. ioanhodean Generalitati 15 31.03.2008 20:55:29
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59