Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.03.2012, 19:28:00
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Domnule Mihai ,acum vad ca va legati de icoane.
Prima icoana s-a pictat singura ,si o reprezenta pe Maica Domnului.
Dupa cum stiti Mantuitorul in timpil patimilor Sale Si-a imprimat sfantul chip pe un stergar ,al sfintei Veronica.
Mai este icoana trimisa de Mantuitor regelui Abgar din Edessa,deci avem marturii.
Apoi sfantul Luca era un cunoscut pictor de icoane.
Presupunand ca nu credeti in icoane ,ce aveti impotriva lor ,ce rau fac icoanele?
D-voastra nu va uitati la poza copilului pe care il iubiti ?
Noi le cinstim pentru ca reprezinta oameni cu viata sfanta ,si avem evlavie la aceste icoane.
Cititi cartea "Minuni din timpul Sfintei Liturghii "
mai eu nu am nimic cu icoanele , si eu ma inchin la icoane dar doar la unele
-icoanele nu sint ceva de care sa te nu te poti lipsi , sfintii in pustiu nu aveau decit f rar icoane
-stiu ca exista icoane facatoare de minuni si unele care au aparut din cer sau de pe mare

cu specificatia ca prima Icoana a Fecoarei a fost pictata de Luca- dar oricum nu mai conteaza
- eu am spus doar ca nu i poti convinge cu Biblia in mina caci cu traditia nu ai cum din moment ce nu o accepta din start.
sint comunitati de penticostali - de ex aici in Costanta care nu interzic enoriasilor inchinarea la icoane nici la Sf Maria dar nterzic manifestarile ciudate prezente cu precadere prin occident precum vb in limbi fara sa fie nevoie sau manifestarile anormale.
asa incit aici nimeni nu vb in limbi si nici impotriva icoanelor nui nimeni.

pe mine ma deranjeaza generalizarile indiferent din partea cui sau la ce se refera dar pina la urma e treaba fiecaruia sa creada ce vrea
-eu insa sint de parere ca o relationate ponderata si intelegetoare este solutia de preferat si nu una intentionat atagonica dorita de papaplitate inca de la bun inceput.

a te lauda pe tine si a defaima pe altul nu mantuie pe nimeni
  #112  
Vechi 03.03.2012, 19:52:50
Crisan Andreea Crisan Andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Crisan Andreea
Smile

Si eu la scoala am foarte multe colege care sunt penticostale..Cu care ma inteleg tare bine...Dar nu stiu.. parerea mea este ca ei cu credinta lor..iar noi cu credinta noastra..cred nu suntem indreptatiti sa ii judecam pe ei si pe nimeni alti..Mi se pare ca nu trebui sa justifici credinta ta nimanui..o porti in sufletul tau..Eu in legatura cu colegele mele ma limitez doar la simpla relatie de colegialitate..Sa nu crezi ca nu au incercat sa ma ia la biserica la ele dar nu au avut pe cine..fiecare cu credinta ei.. Doamne ajuta!
  #113  
Vechi 03.03.2012, 20:17:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
mai eu nu am nimic cu icoanele , si eu ma inchin la icoane dar doar la unele
-icoanele nu sint ceva de care sa te nu te poti lipsi , sfintii in pustiu nu aveau decit f rar icoane
-stiu ca exista icoane facatoare de minuni si unele care au aparut din cer sau de pe mare
Asta nu implica renuntarea la icoane ,chiar daca unii sfinti in pustie nu aveau icoane


Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
- eu am spus doar ca nu i poti convinge cu Biblia in mina caci cu traditia nu ai cum din moment ce nu o accepta din start.
sint comunitati de penticostali - de ex aici in Costanta care nu interzic enoriasilor inchinarea la icoane nici la Sf Maria dar nterzic manifestarile ciudate prezente cu precadere prin occident precum vb in limbi fara sa fie nevoie sau manifestarile anormale.
asa incit aici nimeni nu vb in limbi si nici impotriva icoanelor nui nimeni.

pe mine ma deranjeaza generalizarile indiferent din partea cui sau la ce se refera dar pina la urma e treaba fiecaruia sa creada ce vrea
-eu insa sint de parere ca o relationate ponderata si intelegetoare este solutia de preferat si nu una intentionat atagonica dorita de papaplitate inca de la bun inceput.

a te lauda pe tine si a defaima pe altul nu mantuie pe nimeni
Noi nu impunem icoanele ,problema este ca sectantii critica icoanele deci mi se pare normal sa venim cu argumente.
Nu defaimam aici .
Un punct de vedere ortodox:
http://www.crestinortodox.ro/diverse...ie-121613.html

Last edited by anita; 03.03.2012 at 20:20:09.
  #114  
Vechi 03.03.2012, 20:25:15
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
sint comunitati de penticostali - de ex aici in Costanta care nu interzic enoriasilor inchinarea la icoane nici la Sf Maria dar nterzic manifestarile ciudate prezente cu precadere prin occident precum vb in limbi fara sa fie nevoie sau manifestarile anormale.
asa incit aici nimeni nu vb in limbi si nici impotriva icoanelor nui nimeni.
Unde sunt comunitatile astea de penticostali care nu vorbesc in limbi si se inchina la icoane????.... As vrea tare mult sa-i cunosc.... Eventual sa-l trimit pe sotul meu la adunarile lor...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #115  
Vechi 03.03.2012, 20:57:22
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Aici in Constanta nu vb nimeni in limbi iar de inchinat se inchina citeva persoane acasa , evident ca nu aduc icoana la Casa de cultura pt ca altele nu se inchina dar nici nu sint impotriva existind libertate in ambele privinte.
incit nimeni nu judeca pe ceilalti.
  #116  
Vechi 04.03.2012, 10:14:02
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Pai cu o postare in urma tocmai te suparasei pe pastorii cu diplome, facultate si doctorate:
pentru ei, a predica pe Cristos este un job, un serviciu, de pe care traiesc regeste, sunt platiti ca medicii in spital; si nu ofera nimic, pentru o ora de predicare, sa ia 3000 lire??? domnule, apostolul Pavel care scotea demoni si invia morti, vindeca, nu lua nimic!!! "a vesti Evanghelia", asta dumneata nu intelegi, nu inseamna sa tocesti o predica si sa o spui duminica unora deja evanghelizati, ci este un concept ce implica demonstrarea puterii Duhului Sfant , asa cum cerea Pavel intr-un verset binecunoscut (1 Corinteni 4:19), a predica pe Cristos inseamna ca Domnul sa intareasca marturia cu semne si minuni (Ev. 2:4) . Abia atunci sa pretinzi o plata!!!

2 Corinteni 11:7 v-am vestit fără plată Evanghelia lui Dumnezeu?
  #117  
Vechi 04.03.2012, 11:31:10
spartacus's Avatar
spartacus spartacus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2006
Locație: dublin
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru spartacus
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
asa este si eu iti pot confirma ca aceasta carte este esentiala ptr un ortodox.eu iti pot spune ca discutiile contradictorii cu penticostalii mau indemnat sa citesc si sami cunosc credinta.imi dadeau argumente din biblie,eu eram f putin citit si imi era ciuda cu toate ca ceva imi spunea ca nu au dreptate,ca nu aveam argumente teologice sa le tin piept.si adevar este ca daca tu insuti nu ai raspunsuri si nu le cauti,ai sanse mari sa iei de bune cele ce iti spun,si sati pierzi sufletul.asa sati ajute Dumnezeu!
  #118  
Vechi 04.03.2012, 11:36:17
spartacus's Avatar
spartacus spartacus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2006
Locație: dublin
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru spartacus
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Unde sunt comunitatile astea de penticostali care nu vorbesc in limbi si se inchina la icoane????.... As vrea tare mult sa-i cunosc.... Eventual sa-l trimit pe sotul meu la adunarile lor...
pai daca locuiti in londra si cititi ziarele romanesti de acolo sunt f multi.dar de ce vreti sa va trimiteti sotul,il uriti asa mult?tre sa va rugati ptr dinsul sa i se descopere si lui frumusetea credintei.cu rabdare cu dragoste cu rugaciune,il puteti ajuta sa gaseasca adevarul in credinta noastra milenara.asa sa va ajute Dumnezeu!
  #119  
Vechi 04.03.2012, 11:38:28
spartacus's Avatar
spartacus spartacus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2006
Locație: dublin
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru spartacus
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spartacus Vezi mesajul
pai daca locuiti in londra si cititi ziarele romanesti de acolo sunt f multi.dar de ce vreti sa va trimiteti sotul,il uriti asa mult?tre sa va rugati ptr dinsul sa i se descopere si lui frumusetea credintei.cu rabdare cu dragoste cu rugaciune,il puteti ajuta sa gaseasca adevarul in credinta noastra milenara.asa sa va ajute Dumnezeu!
.ma scuzati revin,ptr ca nu am citit cu atentie ce ati scrisenticostali care nu vorbesc in limbi si nu se inkina la icoane,nu exista.
  #120  
Vechi 04.03.2012, 12:34:52
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spartacus Vezi mesajul
pai daca locuiti in londra si cititi ziarele romanesti de acolo sunt f multi.dar de ce vreti sa va trimiteti sotul,il uriti asa mult?tre sa va rugati ptr dinsul sa i se descopere si lui frumusetea credintei.cu rabdare cu dragoste cu rugaciune,il puteti ajuta sa gaseasca adevarul in credinta noastra milenara.asa sa va ajute Dumnezeu!

Am scris asta sub forma de gluma... Sotul meu nu crede in icoane, iar vorbirea in limbi i se pare esentiala pentru "botezul cu Duhul Sfant". N-ar fi rau sa stie ca exista chiar si penticostali de-ai sai care nu cred in vorbirea in limbi si se inchina la icoanele noastre... Poate, cine stie, ii va descoperi Dumnezeu adevarul si se va intoarce la ortodoxie...
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 18:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 12.11.2017 00:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 18:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 13:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 13:21:20