Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 11.09.2010, 17:53:14
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

frate @haitchi te rog iarta-ma,o fac in limba romana,am gresit,poti sa ma ierti?
  #202  
Vechi 11.09.2010, 18:04:10
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
frate @haitchi te rog iarta-ma,o fac in limba romana,am gresit,poti sa ma ierti?
Mie nu mi-ai gresit cu nimic, asadar nu ai pentru ce sa-ti ceri iertare. Eu doar te intrebam... si te rugam...

Numai bine si sanatate.
  #203  
Vechi 11.09.2010, 22:39:12
horas67 horas67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2010
Mesaje: 3
Implicit Te-ai gandit ca, poate, ti-a dat un mic test...?

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Am un duhovnic care si el arata cu degetul ce altii prefera sa nu vada!nici el nu e de acord ca trebuie sa inchizi ochii la orice greseala a celor in rasa,doar ptr ca ei sunt mai sus!si e calugar de 20 de ani!deci nu mi-o spune un proaspat absolvent de teologie!parintele Teofil era un vizionar,a vazut ce altii nu vedeau!el cu tihna lui,eu cu chinul meu!de ce nu mi-a oferit ajutorul asteptat?eu cautam raspunsuri!si practic m-a alungat!indirect!unul din rolurile lui nu e sa se jertfeasca ptr aproapele,mai ales cand e suferind si e un copil de 17 ani?eu de ce am putut sa renunt la tihna mea sa ii ajut pe altii,chinuita fiind?el de ce nu a facut-o,fiind cat,de cat,bine mersi?asta e,de fapt,tabloul real!nu -i mai cauta scuze,nici lui,nici maicilor!sunt supusi greselii,ca toti,de altfel!am iertat,dar nu am uitat!si din cand in cand,mai aduc lumea cu picioarele pe pamant,cu exemple,sa nu creada ca tot ce zboara se mananca!
Doamne-ajuta!
Din cate imi amintesc eu, cei imbunatatiti, cand erau cautati, spre folosul unui cuvant de invatatura, se ascundeau prin diverse metode ... Smerenie, zic eu, si un mic test pentru cautator... Ar putea fi, un mic test de rabdare si raspuns la test...Ma gandesc eu, si nu vreau sa supar! http://www.voscreasna.com/193/invier...eofil-paraian/
  #204  
Vechi 14.09.2010, 12:57:56
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cuvinte rostite de ARSENIE BOCA la Draganescu

Dreptatea lui Dumnezeu,desi cu mila,plateste fapta.Sa nu cartim la necazuri.---Nu asculta Dumnezeu toate blestemele nebunilor,dar cei ce blestema singuri se osandesc.---Fumatul slabeste nu numai plamanii ci si mintea omului,incat credinta nu o mai vede atat de curat.---Cei bolnavi sa tina regimul bolii in loc de post.---In timpul sarcinii,mama sa nu stea in fum si sa nu ia medicamente.---Diavolul prezinta patimile din om ca placute si usoare.---Rusine este batranului plin de pofte.---Si batranetea e un cavou ajutator.---Soacrele acuza pe nedrept nurorile.Mame,care tin patimas si vicios pe fiul lor si nu vor sa-l lase sotiei.---Tinerii sa se mute de la batranii care le strica casa.---Daca nu poti vorbi cu copiii despre Dzeu,vorbeste cu Dzeu despre ei (la rugaciune).---Cei care opresc copiii de la credinta sunt osanditi mai rau ca sinucigasii.---Copiilor care nu mananca lapte sa li se faca placinta cu branza si lapte.---Casatoria e pentru mantuire si nasterea de prunci,nu pt. placeri trupesti.---Abstinenta sexuala da vigoare,dar din cand in cand,si mai rar,trebuie sotii sa se impreuneze,in afara de posturi.---Copiii nascuti numai dupa distractii si destrabalari au iesit rai.---Daca barbatul nu-i da pace la copil in vremea sarcinii,copilul va avea precocitate sexuala.---Cei necununati sa nu se impartaseasca(traiesc in curvie).---Onania are urmari foarte grave.---Copiii nefacuti strica pe cei facuti.---Din cauza avorturilor romanilor ne vor stapani tiganii.---Din trei familii doua divorteaza.---Daca judecati o sa va prindeti mana in ,,Usa''.---Pantalonii la femei sunt un fapt mult mai grav ca lipsa de basma la rugaciune.---Sa ne ferim de yoga ca de sarpe;noi crestinii,nu avem nevoie de asa ceva,si aici e lucratura dracilor.---Isi bat joc dracii de voi ca sa certati.---Nu-l judeca pe cersetor ca fumeaza.---Daca nu v-as vesti cele despre sfarsit v-ati mai face buni?
  #205  
Vechi 14.09.2010, 13:40:44
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Dreptatea lui Dumnezeu,desi cu mila,plateste fapta.Sa nu cartim la necazuri.---Nu asculta Dumnezeu toate blestemele nebunilor,dar cei ce blestema singuri se osandesc.---Fumatul slabeste nu numai plamanii ci si mintea omului,incat credinta nu o mai vede atat de curat.---Cei bolnavi sa tina regimul bolii in loc de post.---In timpul sarcinii,mama sa nu stea in fum si sa nu ia medicamente.---Diavolul prezinta patimile din om ca placute si usoare.---Rusine este batranului plin de pofte.---Si batranetea e un cavou ajutator.---Soacrele acuza pe nedrept nurorile.Mame,care tin patimas si vicios pe fiul lor si nu vor sa-l lase sotiei.---Tinerii sa se mute de la batranii care le strica casa.---Daca nu poti vorbi cu copiii despre Dzeu,vorbeste cu Dzeu despre ei (la rugaciune).---Cei care opresc copiii de la credinta sunt osanditi mai rau ca sinucigasii.---Copiilor care nu mananca lapte sa li se faca placinta cu branza si lapte.---Casatoria e pentru mantuire si nasterea de prunci,nu pt. placeri trupesti.---Abstinenta sexuala da vigoare,dar din cand in cand,si mai rar,trebuie sotii sa se impreuneze,in afara de posturi.---Copiii nascuti numai dupa distractii si destrabalari au iesit rai.---Daca barbatul nu-i da pace la copil in vremea sarcinii,copilul va avea precocitate sexuala.---Cei necununati sa nu se impartaseasca(traiesc in curvie).---Onania are urmari foarte grave.---Copiii nefacuti strica pe cei facuti.---Din cauza avorturilor romanilor ne vor stapani tiganii.---Din trei familii doua divorteaza.---Daca judecati o sa va prindeti mana in ,,Usa''.---Pantalonii la femei sunt un fapt mult mai grav ca lipsa de basma la rugaciune.---Sa ne ferim de yoga ca de sarpe;noi crestinii,nu avem nevoie de asa ceva,si aici e lucratura dracilor.---Isi bat joc dracii de voi ca sa certati.---Nu-l judeca pe cersetor ca fumeaza.---Daca nu v-as vesti cele despre sfarsit v-ati mai face buni?

"Pantalonii la femei sunt un fapt mult mai grav ca lipsa de basma la rugaciune".

Imi pare rau, dar cu acest lucru nu sunt de acord. Ce sa mai spun, fiecare intelege credinta in felul sau. Daca stau si ma gandesc, pe vremea lui Iisus, nici barbatii nu purtau pantaloni.
  #206  
Vechi 14.09.2010, 14:02:50
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
"Pantalonii la femei sunt un fapt mult mai grav ca lipsa de basma la rugaciune".

Imi pare rau, dar cu acest lucru nu sunt de acord. Ce sa mai spun, fiecare intelege credinta in felul sau. Daca stau si ma gandesc, pe vremea lui Iisus, nici barbatii nu purtau pantaloni.
Nu eu spun asta prietene,ci parintele Arsenie,am citat vorbe de duh ale sfintiei sale.
  #207  
Vechi 14.09.2010, 14:11:30
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Nu eu spun asta prietene,ci parintele Arsenie,am citat vorbe de duh ale sfintiei sale.

Da Cristian, am observat acest lucru. Poate ca el considera pantalonii imbracaminte pagana.
Dar de ce doar la femei? Oricum nu mai comentez pentru ca doar nu traim in pustiu ci in civilizatie cu toate imperfectiunile ei.
  #208  
Vechi 14.09.2010, 14:18:28
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Da Cristian, am observat acest lucru. Poate ca el considera pantalonii imbracaminte pagana.
Dar de ce doar la femei? Oricum nu mai comentez pentru ca doar nu traim in pustiu ci in civilizatie cu toate imperfectiunile ei.
Oare nu tocmai aceasta civilizatie dusa la extrem ca sa zic asa,e mama raului care bantuie lumea acum?
  #209  
Vechi 14.09.2010, 14:24:38
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Oare nu tocmai aceasta civilizatie dusa la extrem ca sa zic asa,e mama raului care bantuie lumea acum?
Mama raului e mintea si orgoliul nostru si apoi tot ce rezulta din acest lucru. Si daca aceasta lume a ajuns sa fie asa, ce mai putem face? Daca la tot pasul vedem doar raul, riscam sa devenim schizofrenici. Eu m-am consolat demult ca lumea mai poate fi schimbata in vreun fel. Incerc doar sa ma schimb pe mine atat cat pot pentru binele meu.
  #210  
Vechi 14.09.2010, 14:35:52
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Da,doar biruindu-ne pe noi insine vom birui lumea
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31